2021-01-01 17 óra Grosschmid Péter finn zenei összeállítása.
2020-12-18 17 óra Közel egy évig töltöttük együtt a péntek délutánokat Petterivel a szaunában. A Finnországról, a finnekről, a finn-magyar kapcsolatokról szóló műsorsorozatban megszólalt színész, író, zeneművész-zenepedagógus, tiszteletbeli konzul, aki civilben kémiaprofesszor, nyelvtudós, diplomata, irodalom- és színháztörténész és Finnországban élő családanya. Utaztunk a finn tavak között és a szigetvilágban, és megismertünk egy sor várost. Főztünk és sütöttünk finn ételeket, és természetesen alaposan körüljártuk a szaunát és rengeteg finn muzsikát hallgattunk a slágerlisták legnépszerűbb számaitól a finn klasszikusokig. Tudták, hogy Finnországban van az egymillió lakosra jutó legtöbb metálzenekar? Hát azt, hogy nagyon sok finn magyar zenetanároktól sajátítja el a muzsikálás alapjait? Ha a kedves hallgató visszalapoz az archívumban, sok mindent megtudhat északi nyelvrokonaink életéről. Hallgassák Petterit, azaz Grosschmid Pétert és vendégét, Sirató Ildikót a Szauna utolsó adásában péntek délután 5-től (és persze később az archívumból)!
2020-12-11 17 óra Mostanában is fel-felvetődik a finn-magyar rokonság vagy nyelvrokonság kérdése. Rokonok vagyunk vagy sem? Elöljáróban leszögezgetjük, hogy a nyelvi rokonság tudományosan bizonyított tény, és semmi köze a genetikai rokonsághoz, aminek nyomait az évezredek keveredése után nehéz is lenne kimutatni. Grosschmid Péter dr. Szíj Enikővel, a finnugor nyelvek tudósával, a Magyar-Finn társaság elnökével beszélgetett erről a kérdésről még júniusban. A beszélgetés témája a finn-magyar kapcsolatok története, a két nép barátságát erősítő civil diplomácia is. Szóba kerülnek a testvérvárosok és a kulturális együttműködés fórumai. Hallgassák Petterit és vendégét a szaunából pénteken délután 5-től! A beszélgetés a június 19-I adás ismétlése.
( A 2020.06.19-i adás ismétlése )
2020-12-04 17 óra Amikor nálunk december van, nem meglepő módon Finnországban is az. Viszont amikor hozzánk megérkezik a Mikulás (igen, aki Lappföldön lakik), a finnek teljes komolysággal ünneplik a Függetlenség Napját. Ilyenkor már teljes karácsonyi kivilágításban ünnepel az ország, többnyire hó borítja a tájat, és a korán sötétedő délutánokba az üzletek és vendéglők bejáratánál lobogó nagy mécsesek visznek hívogató fényeket. Luca napján megválasztják az év Luciáját, akit díszes menet hordoz körbe Helsinki belvárosában, ha van hó, szánon, ha nincs, lovas hintón. Az emberek megvásárolják a karácsonyi sonkát és a hagyományos karácsonyi vacsorához szükséges alapanyagokat, céklát, karórépát, füstölt vagy pácolt lazacot. Aztán karácsony estére Joulupukki, a Mikulás is hazaér a finn gyerekek nagy örömére. Turkuban a polgármester kihirdeti az egész országra érvényes karácsonyi békét. December a beszélgetés témája a szaunában. Hallgassák Petterit, azaz Grosschmid Pétert pénteken öttől, vagy utána bármikor az archívumból!
2020-11-27 17 óra Ünnepnap a szaunában: vendég ezúttal Dragomán György író. Egyszer olvastam, hogy egy darabig élt Finnországban, és kíváncsi lettem, hogy került oda, mit csinált ott, milyen élményeket gyűjtött. A beszélgetés során mindez szóba is kerül majd, és megtudjuk, mi a dolga egy rezidens írónak. (Ezt előre el is árulhatjuk: befejezheti évek óta írt regényét, a Máglyát – a fotón az író a befejezett művel helsinki irodájában) Beszélünk még ételről is, aminek akár lehetne az is az apropója, hogy most jelenik meg a szerző Főzőskönyve, de inkább egy finn süteményről és a hallevesről ejtünk szót. Az ikonikus sütemény a korvapuusti (magyarul kb. fülöncsapás), a mi kakaós csigánkra emlékeztető kardamomos, fahéjas tekercs, aminek a receptje interjúalanyom jóvoltából itt olvasható: https://www.facebook.com/dragomangy/posts/2836054189837590/
Hallgassák Petterit, azaz Grosschmid Pétert a szaunában pénteken 17 órától!
2020-11-20 17 óra Amikor ez az adás először elhangzott, a járvány elején jártunk. A gyerekek nem jártak iskolába, az idősek számára vásárlási idősávot biztosítottak, és mindannyian aggódtunk, hogy túléljük-e. Viszont a statisztikákat olvasva elég szabadon jártunk keltünk, mert nem számítottunk rá, hogy bárhol beleütközhetünk valakibe, akitől elkapjuk a betegséget. Most sokszor annyi fertőzött ember között olvassuk naponta az egyre magasabb számokat, aki teheti visszahúzódik a négy fal közé. Emiatt a műsorkészítés is egy kicsit nehézkesebb, az interjúalanyokat telefonvégre kell kapni vagy az interneten lehet velük „találkozni”. Ez műsor most a fentiek miatt ismétlés, és a sokat dicsért finn oktatási modellről lesz szó. Megismerkedünk a finn oktatási rendszer alapjaival, megtudjuk, hogy miért volt már régóta olyan fontos az írni-olvasni tudás, miért számítanak a finnek az egyik legtöbbet olvasó nemzetnek. A zene válogatás a finn népzenéből és népzenei feldolgozásokból.
( A 2020.04.03-i adás ismétlése )
2020-11-13 17 óra A finneket mostanában leginkább ugyanaz foglalkoztatja, mint a magyarokat és európa többi polgárát: a koronavírus-járvány. Finnországban a 100 ezer lakosra jutó fertőzöttek száma nagyságrenddel kisebb, mint Európa legtöbb országában. Mivel a helyiek szeretnék, hogy ez így is maradjon, szigorították az országba történő belépés feltételeit is. Szó lesz a járvány hatásairól az emberekre, a turizmusra és a közismerten Lappföldön élő Mikulásra is. Az amerikai elnökválasztás hírei sem hagyták hidegen a finneket, beszélünk a politikai pártok reakcióiról. Megismerhetjük egy finn konzervatív képviselő konstruktív nézeteit a bevándorlás szükségességéről, és megtudjuk, hogy hívják az idei első nagy északifény-sorozatot előidéző napvihar nevét. A zenét a Värttinä szolgáltatja. Hallgassák Grosschmid Pétert a Szaunából pénteken 17.00 órától!
2020-11-06 17 óra Ahogy elkezdődött… 9 hónap egy rádió történetében nagyon rövid idő. Mégis, amikor ezt a műsort elkezdtük, még egy másik időszámításban éltünk. A járvány távoli dolognak tűnt, biztonságban éreztük magunkat, akár bárki idegennel beültünk volna egy nyilvános szaunába. Mostanra maszk mögül nézegetjük gyanakvóan az embereket, vajon ki jelent számunkra veszélyt. Kerüljük a testi érintkezést, a kézfogást, a puszikat, és a szaunába még a finnek is csak a közvetlen családtagjaikkal merészkednek. A mai műsor a legelső adás ismétlése, bevezető, kóstoló a továbbiakhoz. Kilenc hónapja beszélgetünk a finnekről, Finnországról, különbségekről és hasonlóságokról, zenéről, ételekről, hajókról és az éghajlatról, a finn oktatásról, a szociális hálóról, történelemről és mindenről, ami északi nyelvrokonainkról eszünkbe jut. Hallgassák Petterit, vagyis Grosschmid Pétert a szaunából pénteken 17.00 órától.
( A 2020.02.07-i adás ismétlése )
2020-10-30 17 óra Miről beszélgetnek mostanában legtöbbet a finnek? Akár a szaunában is - természetesen a járvány foglalkoztat mindenkit. A mai délután számos híre is ehhez kapcsolódik, szó esik a repülőtér különlegesen kiképzett kutyáiról, "akik" napokkal a tünetek megjelenése vagy a pozitív PCR teszt előtt közel 100%-os bizonyossággal választják ki a fertőzött utasokat. Beszélünk a bajba került repülési iparról, a közeledő télről és megismerhetjük egy populista párt bevándorlással kapcsolatos nézeteit is. A muzsikát a Nightwish szolgáltatja. Hallgassák Petterit, vagyis Grosschmid Pétert pénteken 17.00-tól!
2020-10-23 17 óra Egy lány 17 évvel ezelőtt elindul szerelme után az ismeretlenbe. Eleinte Petrin, a finn fiún kívül minden furcsa és idegen. Édesanyja biztatására kibír hat hónapot. Összeszorított foggal tűri a tél hidegét és sötétségét, vasszorgalommal tanulja a nyelvet, mert rájön, hogy anélkül semmire se megy. Aztán kiderül, hogy az élet Finnországban nemcsak szenvedés, hanem egyre több a jó oldala. A szerelem segít az alkalmazkodásban is. Most is ott él, két kislány boldog anyukája, finn iskolában tanít, megszokta a só nélküli ételeket. Mesél az életéről, nehézségekről és örömökről. Petteri vendége ezúttal Dománszki Klaudia. Hallgassák Grosschmid Pétert a Szaunában pénteken 17.00 órától vagy később bármikor az archívumból!
2020-10-16 17 óra A Szaunában Grosschmid Péter és beszélgetőtársa, Sirató Ildikó a lehetetlenre vállalkozik, festőkről és festményekről beszélget egy rádióműsorban. Ez az oka annak, hogy a szokásosnál több képet mutatunk most az előzetesben. Szó lesz a finn vagy inkább finnországi festészet kezdeteiről, a úgynevezett finn aranykor festőiről és a modernekről is. Beszélgetünk arról is, hogy miért van sok híres női festő a finn művészek között. Ha valaki szeretne több képet látni, keresse meg a világhálón Albert Edelfelt, Eero Järnefelt, Hugo Simberg, Helene Schjerfbeck, Tove Jansson, Magnus Enckell, Akseli Gallen-Kallela, Aino Hakulinen, Pekka Halonen, Rudolf Koivu , Tyko Sallinen, Kaj Stenvall, Ahti Susiluoto, Ellen Thesleff , Ragnar Ungern, Maria Wiik, valamint a von Wright testvérek festményeit. Róluk (is) lesz szó. Hallgassák Petterit a Szaunában pénteken 17.00 órától, vagy később bármikor az archívumból!
2020-10-09 17 óra A Szaunában Petteri ezúttal a finn sajtóból válogat. Mi foglalkoztatja mostanában a finneket? Leginkább az, ami az egész világot: a járvány terjedése, megállításának vagy legalább lassításának lehetőségei. Hogy állnak a finnek a maszkviseléssel? Mi történik a vendéglátó-szektorral? Ezen kívül megismerhetjük egy néhány éve ott élő bevándorló benyomásait, és egy amerikai professzor véleményét, miszerint a finn politikai élet unalmas. Hallgassák Grosschmid Pétert a szaunából pénteken 17.00-tól!
2020-10-02 17 óra Petteri a szaunában egy magyar anyukával beszélget, aki az év eleje óta él családjával Finnországban. Mik voltak az első benyomásai? Milyen a környezet, mivel tölti napjait? A gyerekek hogy viselik az óvodát, mit esznek, hogyan közlekednek, hogyan hatottak rájuk a járvány miatt bevezetett korlátozások? Egy nem régóta Finnországban élő magyar család életéről hallunk: Grosschmid Péter kérdéseire válaszol Bányik Bernadett. Hallgassák Petterit a Rádió Bézsen pénteken délután 5-től!
2020-09-25 17 óra Rengeteg jó zene a szaunában. Grosschmid Péter beszélgetőtársa ezúttal a Kodály-módszer finnországi népszerűsítéséért dolgozó Szilvay testvérek közül Szilvay Csaba zenepedagógus és gordonkaművész. A testvérek által létrehozott és számtalan finnországi és külföldi elismerést szerzett Helsinki Junior Strings előadásában hallhatjuk a műsorban magyar és finn szerzők műveinek részleteit. Hallgassák Petterit a Szaunában pénteken délután 17 órától (és később az archívumból)!
( A 2020.07.31-i adás ismétlése )
2020-09-18 17 óra A múltkori műsor folytatásaként, ezúttal Finnország 1945 utáni helyzetéről, a kialakuló két világrend közötti lehetőségeiről beszélget Grosschmid Péter Finnország-szakértő vendégével. Szó esik a Szovjetuniónak fizetetett háborús jóvátétel pozitívumairól is, aztán arról, hogy hogyan lett Helsinki "nyugat", valamint a magyarok szempontjából legsikeresebb olimpiáról. Megtudhatjuk, mi volt az úgynevezett finlandizáció, és mit kerestek a szovjet csapatok még 10 évvel a háború után Finnországban. A műsor résztvevői természetesen lázmérés után léptek a stúdióba, és maszkban ülték végig a felvételt. Hallgassák Grosschmid Pétert a szaunában minden pénteken 17.00-tól!
2020-09-11 17 óra A finn-magyar kapcsolatok már közel másfél évszázados múltra tekintenek vissza, bár a diplomáciai kapcsolatokat a két ország csak Finnország függetlenné válása után, 1920-ban vette fel. Azóta mind a hivatalos, mind az úgynevezett "népi diplomácia" szoros szálakat fűzött a két ország, a két nép közé. Finnország köztársaság, de volt egy rövid időszak, amikor a függetlenségét frissen elnyert nép királyt szeretett volna választani magának, és egy kreatív ötvös el is készítette a leendő finn király koronáját. A szaunában egy volt diplomatával beszélgetek a finn-magyar kapcsolatok történetéről. Most a II. Világháborúig jutunk, de egy későbbi adásban folytatás is lesz. Hallgassák Petterit, azaz Grosschmid Pétert a Szaunában pénteken délután 5-től!
2020-09-04 17 óra A héten megkezdődött a tanév, ami nagyon jó apropó rá, hogy a világszerte irigyelt finn oktatási rendszerről beszéljünk. A finn gyerekek már több mint két hete járnak iskolába, cserébe ott a tanévnek már május legvégén vagy június első napjaiban vége van, valamint őszi és síszünet is lazítja majd a tanulás folyamatát. Beszélünk róla, hogy miért olyan magas a pedagógiai pálya presztízse, milyenek az iskolák, a finn kisdiákok miért csak hétéves korukban indulnak iskolába meg arról is, hogy mi minden ingyenes az iskolában, és hogyan támogatják a lemaradókat. Személyes tapasztalataimra támaszkodva, néha vállaltan szubjektíven beszélek a témáról. Hallgassák Petterit, vagyis Grosschmid Pétert a Szaunában pénteken 17.00-tól, vagy bármikor az archívumból.
2020-08-28 17 óra A Szaunában ma elsősorban aktualitásokról beszélgetünk. A legaktuálisabb persze a járvány, ami - ha tetszik, ha nem - mindannyiunkat érint. Nem lehet közömbös számunkra az sem, hogy északi nyelvrokonaink hogy állnak a védekezéssel, milyen intézkedéseket tartanak szükségesnek, mely országokból korlátozzák a beutazást, és vajon a Magyarországról beutazóknak nem kell-e Finnországban karanténba vonulniuk. Megemlékezünk a Pride hetében a leghíresebb finn LMBTI ikon, Tom of Finland születésének 100. évfordulójáról, és arról is szó esik, hogy finn kutatók valószínűleg feltalálták a másnaposság orvosságát. Hallgassák Petterit a szaunából pénteken 17.00-tól, vagy bármikor az archívumból!
2020-08-21 17 óra A nyár Finnországban is nyár. Sokszor melegebb is, mint gondolnánk. Mit csinálnak a finnek nyáron? Persze nyaralnak - Finnországban, ahol minden tizedik lakosra jut egy nyaraló valamelyik tó vagy a tenger partján. Júliusban kiürülnek a városok, megtelnek a strandok, tömegek zarándokolnak a zenei fesztiválokra, ahol a népzenétől az operán át a rockig és a jazzig mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő szórakozást. Ki ne hallott volna már a Pori Jazzről és a Savonlinna Operafesztiválról? Idén a járvány miatt nem tartanak fesztiválokat, úgyhogy a műsor zenei kínálata az elmúlt évek sikereiből válogat az ismétlés alatt is. Kirándulunk is, és szó volt a Mindenki joga elnevezésű törvényről, ami lehetővé teszi az erdők, mezők tavak ingyenes és csaknem korlátlan élvezetét bárki számára. Meglátogattuk a helsinki kikötőt védő erődítményrendszert és kenuval tettünk egy kört a tóvidéken is. Hallgassák Petterit a szaunában pénteken délután 5-től az ismétlésben is.
( A 2020.07.17-i adás ismétlése )
2020-08-14 17 óra Az UNESCO világörökségi listáján szereplő építészeti, kulturális és természeti értékek felkeresése a turizmus új szegmensét hozta létre. Sok ember azért kerekedik fel, hogy ezeket minél több országban megtekintse. Finnország listán szereplő 7 a nevezetességéről lesz szó a Szaunában. Kihagyhatatlan látványosság Rauma óvárosa, a Helsinki kikötőjét őrző tengeri erődrendszer, Suomenlinna vagy a régi verlai fűrészmalom és a köré épült település. Ha többet szeretnének ezekről hallani, hallgassák Petterit a szaunában pénteken délután 5-től!
2020-08-07 17 óra Sokat beszéltünk már a finn kultúra különféle rétegeiről, volt szó a zenéről, a fesztiválokról, érintőlegesen az irodalomról, de eddig a színház még nem került szóba a szaunában. Mai vendégem a már többször megszólaltatott Sirató Ildikó irodalom- és színháztörténész és egy igazi színházi ember, Márton András színművész, rendező, fordító, aki éveket töltött Finnországban, és erről mesél a műsorban is. Amikor meghívtam, még nem tudtam, hogy a héten ő Mr. Bézs Fodor János interjúműsorában, de ő szerintem megunhatatlan. Hallgassák Grosschmid Pétert és vendégeit pénteken 17 órától!
2020-07-31 17 óra Ma sokat muzsikálunk. Vendégem Szilvay Csaba, zenepedagógus, gordonkaművész, a Kelet-Helsinki Zeneiskola egyik alapítója, aki testvérével, Gézával létrehozott egy világszínvonalú vonószenekart, a Helsinki Ifjú Vonósok együttest. A zenekar bejárta világot, és tagjai közül kitűnő szólisták, karmesterek, zeneszerzők kerültek ki. Beszélgetünk a Szilvay testvérek által kifejlesztett, a Kodály-módszeren alapuló új zeneoktatási metódusról, a finnországi magyar zenetanárok elismertségéről, és hallgatunk zeneszámokat a nagyszerű vonósegyüttes előadásában. Hallgassák Petterit a szaunából pénteken délután 5-től!
2020-07-24 17 óra Ha péntek, akkor Petteri a szaunában ül, öntözgeti a nyírfaillatú vizet a forró kövekre, és arról beszél, hogy mi történik mostanában Finnországban. Szó lesz a járványhelyzetről és ennek kapcsán az utazási lehetőségekről, aztán egy pár érdekesebb rendőrségi hírről, és ha már a bűnügyeknél tartunk, a finn krimi kezdeteiről és legfrissebb alkotásairól. Érdekes, hogy a finn légierő több mint 100 év után megváltoztatta a gépeken elhelyezett felségjelzését, bár annak a horogkeresztnek semmi köze nem volt a nácik későbbi választásához. Zene is lesz, latinul énekel egy finn professzor. Tangót. Hallgassák Petterit, vagyis Grosschmid Pétert pénteken 17.00-tól, vagy bármikor az archívumból!
2020-07-17 17 óra A nyár Finnországban is nyár. Sokszor melegebb is, mint gondolnánk. Mit csinálnak a finnek nyáron? Persze nyaralnak - Finnországban, ahol minden tizedik lakosra jut egy nyaraló valamelyik tó vagy a tenger partján. Júliusban kiürülnek a városok, megtelnek a strandok, tömegek zarándokolnak a zenei fesztiválokra, ahol a népzenétől az operán át a rockig és a jazzig mindenki megtalálja a saját ízlésének megfelelő szórakozást. Ki ne hallott volna már a Pori Jazzről és a Savonlinna Operafesztiválról? Idén a járvány miatt nem tartanak fesztiválokat, úgyhogy a műsor zenei kínálata az elmúlt évek sikereiből válogat. Kirándulunk is, és szó lesz a Mindenki joga elnevezésű törvényről, ami lehetővé teszi az erdők, mezők tavak ingyenes és csaknem korlátlan élvezetét bárki számára. Meglátogatjuk a helsinki kikötőt védő erődítményrendszert és kenuval teszünk egy kört a tóvidéken is. Hallgassák Petterit a szaunában pénteken délután 5-től!
2020-07-10 17 óra Ma a szaunában megismerkedünk az egyik legnépszerűbb finn süteménnyel, a fülöncsapással, vagyis a korvapuustival. Folytatjuk a finn építészet történetével való ismerkedést, a fókuszban a Eliel Saarinen, Herman Geselius és Armas Lindgrén munkásságával. Kivételesen nem finn zenét hallgatunk, hanem Elvist, egy finn tanár előadásában. Hogy legyen valami csavar a dologban, Dr. Ammondt klasszikus latin fordításban énekli a Király örökzöld dalait. Végül - kapaszkodjanak meg - verset mondok a finn költészet napja alkalmából, amikor Eino Leino születésnapját ünneplik Finnország-szerte. A vers rólunk és hozzánk szól, a magyarokat dicsőíti benne híres nyelvrokonunk. Hallgassák Petterit, vagyis Grosschmid Pétert pénteken délután 5-től, és aztán bármikor az archívumból!
2020-07-03 17 óra Múlt héten megígértem, most lesz egy kis betekintés a finn építészet múltjába a legegyszerűbb faházaktól, a funkcionalista építészet kezdetéig. Az építészeti ízlést az évszázadok folyamán számos irányból érkező áramlatok alakították addig, amíg elérkeztek a saját stílusukig, amely a huszadik század eleje óta alakítja a finn városok képét.. Ezen kívül szó lesz még a közelmúlt híreiről, és meghallgatunk néhány számot a finn slágerlista első tíz helyezettje közül. Hallgassák Petterit a szaunában pénteken délután 5-től!