Dr. Gerő Péter
„Szia, Tanár Úr!”
Tanár vagyok, eredetileg a világ legszebb tantárgyainak a tanára. Ezek a matematika és a fizika, amelyek attól ennyire szépek, hogy véleménykülönbség esetén nem a kor, a beosztás, a pénz vagy a kapcsolatrendszer dönt, hanem ki lehet számolni, meg lehet mérni az eredményt – középiskolai szinten legalábbis egészen biztosan.
A tanítványaim a pályám túlnyomó részében a felnőttek közül kerültek ki az egyetemista korosztálytól a nyugdíjasokig. Évtizedek óta már nem "szaktárgyakat", hanem magának a felnőttképzésnek a módszertanát tanítottam, elsősorban leendő tanároknak, andragógusoknak, szociális munkásoknak.
Az érdeklődésem egyre inkább a felnőttkori tanulás irányába fordult. Hogyan tanulunk új dolgokat (és miért nem), hogyan reagálunk az élet kihívásaira (és miért nem)?
A „Szia, Tanár Úr!” sorozat arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. A vendégeim nem „hírességek” lesznek, hanem gondolkodó, megoldás-kereső emberek, akiket nemcsak kérdezni fogok, hanem beszélgetünk, vitatkozunk – hiszen, ahogyan nekik, nekem is vannak gondolataim, van véleményem. Ezekben nyilván megjelennek a legfontosabb értékek, amelyek szerint gondolkodom és élek, mint például a szolidaritás, az elesettek támogatása, a társadalmi felelősség, a vélemény- és szólásszabadság, valamint a döntések szabadsága és felelőssége. Örömmel fogadom és megtiszteltetésnek veszem, ha a hallgató is hozzászól!
• Szia Tanár úr! - Gerő Péter • KétHetente Szerda 15:00-16:00 •
A műsor vendégei: Kincses Bernadett (https://www.asszisztenspont.hu/), aki virtuális asszisztens, és Lukáts Andrea (https://azadminisztrator.hu/), aki nemcsak virtuális asszisztens, hanem virtuális asszisztensek csoportjának képzője és vezetője.
https://geropeter.hu/va-annak-aki-rugalmas-munkat-vagy.../
Mit csinál (és mit nem vállal) a virtuális asszisztens? Hogyan lehet megélni a virtuális asszisztensi tevékenységből? Ki gondolkodhat azon, hogy ilyen tevékenységbe kezd? Milyen szakértelem, eszköz, helyszín kell hozzá? És azon ki gondolkodhat, hogy virtuális asszisztens szolgáltatását venné igénybe? Hogyan működik az a csoport, amelynek minden egyes tagja önálló virtuális asszisztens válallkozó?
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2021-02-10 15 óra Ha nem hallom, mutasd meg!
Mitől alakulhat ki a hallássérült állapot? Hányan vannak, akik jelnyelv-használatra szorulnak rá? Vannak-e a jelnyelvben tájszólások? Ha vannak (és ha minden nyelvterület jelnyelve más), akkor hogyan tudnak mégis jelnyelven kommunikálni egymással az eltérő anyanyelvű siketek? Tudnak-e a hallássérültek szájról olvasni – és mit tesznek a maszkviselés időszakában? Hogyan működik egy korszerű jelnyelv szótár? Van-e a jelnyelvnek nyelvtana? Hol, hogyan, mennyi idő alatt lehet a jelnyelvet megtanulni?
A műsor leírt változata a https://geropeter.hu/ha-nem-hallom-mutasd-meg/ linken olvasható.
2021-01-27 15 óra Az, hogy ki miben sérült és miben ép, csak nézőpont kérdése
Január 27-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Daniss-Bodó Eszter, autista gyermekeket nevelő szülő, és az „Egy sima, egy fordított – Egyesület az inklúzióért” (https://www.egysimaegyforditott.com/) munkatársa.
Ha a gyermek eltér „a szokásostól”: mit jelent neki, és mit jelent a család számára? Hogyan fogadja a környezet? Adjunk-e tanácsot? Drágább-e az inklúzió (a befogadás) az integrálásnál? Sokféleképpen lehet „szokásostól eltérőnek” lenni: mi a közös ezekben? Mit érhet a hasonló gondokkal küzdő családok összefogása?
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2021-01-13 15 óra A nők helyzete sajátos helyzet-e?
Január 13-án, szerdán 15 órától a műsor vendégei a Nők Egymásért Mozgalom, a NEM! (
https://www.facebook.com/nokegymasertmozgalom/
) aktivistái: Bárdits Éva és Hellenbarth Virág. Miben nyilvánul meg és hogyan hat napjaink patriarchátusa? Hogyan lehet még egy megszólítással is „rangsort” kifejezni? Vannak-e „kötelező” női és férfi-szerepek és ha nem, akkor miért igen? Hogyan nyilvánul meg a pornóban ez az egész társadalmi-gazdasági problémakör?
2020-12-30 15 óra A boldog új évet nem kívánni kell, hanem létrehozni!
Az év néhány idei vendége ugyanazt a kérdést kapja: mit vár 2021-től és mit tesz (mit tanácsol a hallgatónak) azért, hogy a következő év jobb, sikeresebb, boldogabb legyen.
Dr.Varga István (II.26.: Krízishelyzetek őrangyalai: a szociális munkások; X.7.: Nincs más lehetőség – oda kell menni)
Rutai Gábor (VII.11.: Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás)
Kitanics Márk (V.20.: Bántás, bántalmazás: az érem eltérő oldalai)
Bárnai Árpád (X.21.: Az élményhez vezető tanulás és a tanuláshoz vezető élmény)
Aranyosi Mónika (X.21.: Az élményhez vezető tanulás és a tanuláshoz vezető élmény)
Varjú Zoltán (XI.4.: Mesterséges intelligencia: amit meg lehet csinálni, azt meg is fogják csinálni)
Alföldi István (V.6.: Amiért mindig érdemes élni - amiért mégis érdemes élni; XI.18.: Mesterséges intelligencia: a jövő már elkezdődött)
Fehér Zoltán (II.12.: Miért látjuk ennyire eltérően a világot?; III.23.: Amikor nem a szerző ír, hanem neki írnak; XII.2.: Mesterséges intelligencia: a robotok már a spájzban vannak?)
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-12-16 15 óra Rövid sorozat ér most véget a mesterséges intelligenciáról.
Mesterséges intelligencia: Hányadán is állunk??
Mit mérnek az intelligenciatesztek és ennek vajon megfelelnek-e a „mesterséges intelligencia”-rendszerek? Mi a különbség a „klasszikus” számítógépi programrendszerek és a mesterséges intelligencia között? A gép végez emberi feladatot, vagy mi végeztünk eddig gépi feladatokat? Miben változik ettől a világ? Milyen veszéllyel járnak a „mintaillesztés”-alapú döntések? Mi lesz erre az emberek válasza? A fejlesztők miért nem korlátozzák magukat – és hogyan korlátozhatjuk őket, hogy az emberek kezében legyen a mesterséges intelligencia feletti ellenőrzés?
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-12-02 15 óra Mesterséges intelligencia: a robotok már a spájzban vannak?
Amikor a mesterséges intelligenciáról van szó: tudjuk-e egyáltalán, hogy miről beszélünk? Ha egy számítógépi program döntéseket hoz, az már intelligenciát jelent? És egyáltalán: szabad egy számítógépi programnak döntéseket hoznia? Mi a helyzet a biztonsággal: például azokkal a mesterséges intelligencia-fejlesztésekkel, amelyeket a verseny miatt esetleg a kellő ellenőrzés nélkül hoznak forgalomba? Hogyan jelenik meg a mesterséges intelligencia a mindennapi életünkben, ma és a közeli jövőben? (És lehet, hogy az emberi intelligencia is mesterséges?)
Beszélgetőtárs: Fehér Zoltán informatikus és filológus
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-11-18 15 óra Rövid sorozat zajlik a Rádió Bézs-ben
arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
Mesterséges intelligencia:
A holnap már elkezdődött
Beszélgetőtárs: Alföldi István, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság volt ügyvezető igazgatója
Mi a mesterséges intelligencia most és mivé válhat? Észrevehető-e, ha ember helyett géppel társalgunk? Mi a szingularitás, amelytől kezdve minden másképp lesz, mint korábban? Hol van jelen már ma is az életünkben a mesterséges intelligencia? Elkészült a mesterséges intelligencia magyarországi fejlesztési stratégiája! Hogyan változtatja meg a mesterséges intelligencia a munkánkat, az életünket? Merrefelé vezet ez az elkerülhetetlen fejlődés?
Alföldi István a mesterséges intelligencia iránt érdeklődőknek a következő szerzőket és könyveket ajánlja: Ray Kurzweil: A szingularitás küszöbén; Yuval Noah Harari: Homo Deus; 21 lecke a 21. századra; Max Tegmark: Élet 3.0; Tilesh György, Omar Hatamlech: Between Brains [Amazon: 2020 legjobbja; magyarul várhatóan 2021. máricusában jelenik meg]; Peter H. Diamond, Steven Kotler: A jövő gyorsabban itt lesz, mint gondolnánk; Csepeli György: Ember 2.0; továbbá Arthur C. Clarke, Isaac Asimov és Stanisław Lem tudományos-fantasztukus írásai.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-11-04 15 óra Rövid sorozat zajlik a Rádió Bézs-ben arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
Mesterséges intelligencia:
amit meg lehet csinálni, azt meg is fogják csinálni
Beszélgetőtárs: Varjú Zoltán számítógépes nyelvész,
mesterséges intelligencia-szakértő
Létezik egyáltalán mesterséges intelligencia: lehet egy gép intelligens? Ki a számítógéppel létrehozott műalkotás alkotója? Mi a különbség a gépi feladatmegoldás és problémamegoldás között – ha az utóbbi létezhet egyáltalán? Mi alakul át a munkánkban, a kommunikációnkban, a biztonságunkban? Melyek az előnyök, melyek a veszélyek? A gép vagy az ember a veszélyforrás? Kiborgokká válunk? Tiltakozzunk vagy felkészüljünk?
A műsorvezető: Dr. Gerő Péter
2020-10-21 15 óra Rövid sorozat zajlik a Rádió Bézs-ben arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
Az élményhez vezető tanulás és a tanuláshoz vezető élmény
Beszélgetőtársak: Aranyosi Mónika projektmenedzser és Bárnai Árpád szakmai vezető, tréner (Forrás Élménypedagógiai Konferencia (https://forraskonferencia.hu/); Élményakadémia Közhasznú Egyesület www.elmenyakademia.hu, https://www.facebook.com/elmenyakademia).
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
Mi az élménypedagógia? Kinek és miben segíthet – és kinek és miben segíthetünk, ha a módszereit megismerjük? Hogyan zajlik az a képzési-önképzési program, ahol nem tanítványok vannak, hanem résztvevők, és a résztvevőnek először önmagán kell segítenie, önmaga jól-létéről kell gondoskodnia, hogy aztán másoknak segíthessen? Mi kerülhet ebből az internetre és hogyan?
A sorozat korábbi műsorai:
Szeptember 9.: Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás
Szeptember 23.: Lehet-e hangszeres zenét tanulni jelenlét nélkül?
Október 7.: Nincs más lehetőség – oda kell menni!
2020-10-07 15 óra Rövid sorozatot indítottam a Rádió Bézs-ben
arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
A július elsejei „Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás” és a szeptember 23-i „Lehet-e hangszeres zenét tanulni jelenlét nélkül? ”után a mostani alcím: Nincs más lehetőség – oda kell menni.
A beszélgetőtársaim egy vidéki egyetem szociális munka-szakos hallgatói, akik levelező tagozatra járnak, miközben „a terepen” már dolgoznak.
Mi mindenből áll a szociális munkás tevékenysége a településeken és az intézményekben? Hogyan tartják a kapcsolatot a klienseikkel? Mire elég és mire nem elég az internetes vagy telefonos kapcsolattartás? Mennyire lehet megbízni a "távolból" érkező tájékoztatásban? Mit tesznek, amikor internet és telefon sincsen? Mit kívánnának a szociális munkások egy jótündértől a tevékenységük biztonsága és sikere érdekében? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter Rövid sorozatot indítottam a Rádió Bézs-ben
arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
A július elsejei „Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás” és a szeptember 23-i „Lehet-e hangszeres zenét tanulni jelenlét nélkül? ”után a mostani alcím: Nincs más lehetőség – oda kell menni.
A beszélgetőtársaim egy vidéki egyetem szociális munka-szakos hallgatói, akik levelező tagozatra járnak, miközben „a terepen” már dolgoznak.
Mi mindenből áll a szociális munkás tevékenysége a településeken és az intézményekben? Hogyan tartják a kapcsolatot a klienseikkel? Mire elég és mire nem elég az internetes vagy telefonos kapcsolattartás? Mennyire lehet megbízni a "távolból" érkező tájékoztatásban? Mit tesznek, amikor internet és telefon sincsen? Mit kívánnának a szociális munkások egy jótündértől a tevékenységük biztonsága és sikere érdekében? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-09-23 15 óra Rövid sorozatot indítottam a Rádió Bézs-ben arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
A július elsejei „Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás” után a mostani alcím: Lehet-e hangszeres zenét tanulni jelenlét nélkül? A vendég Fazekas András dob-művész és egy dob-tanító vállalkozás alapító vezetője.
Mire (mi mindenre) kell figyelnie a hangszeres zene tanárának? Mit tud és mit nem tud átadni és kontrollálni a hangszeres személyes jelenlét nélkül? Milyen fő tényezőkön múlik a sikeres hangszer-tanulás? Miért a kezdőkre nézve a leghátrányosabb az online tanulás? Hogyan lehet ezeket a hátrányokat mégis kiküszöbölni? Mi a különbség ebből a szemponból a dob és a más hangszerek között? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
2020-09-09 15 óra Rövid sorozatot indítok a Rádió Bézs-ben arról, hogy a tanulás és a tanítás hogyan alakul át mostanában.
Bevezetésül megismételjük a július elsejei, Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás alcímű adást, amelynek a vendége a négygyermekes apuka, Rutai Gábor, négy gyermek apukája, szociális munkás, aki az utóbbi időben projektek megvalósításán, induló vállalkozások megvalósításán dolgozik, és a pedagógiai ismereteit igyekszik bővíteni.
Mit adott nekünk az elmúlt pár hónap az online oktatással? Mi minden tanultunk, mivel lettünk gazdagabbak? Mit értek el, mire lehetnek joggal büszkék a szülők, a tanárok, a tanulók? És mi zajlott le az oktatásban: forradalmi változás vagy helybenjárás? Mi várható: haladás vagy visszarendeződés? Mit kellene megtartani a tanulságokból, az eszközökből, az eljárásokból? Mi volna az ideális állapot az intézményi és az otthoni tanulás előnyeinek az egyesítésére? Mit tanácsolunk a hallgatónak, mit tegyen, ha tanuló, ha szülő, ha pedagógus, ha intézményvezető? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
( A 2020.07.01-i adás ismétlése )
2020-08-26 15 óra A műsor vendége Dr. Berke József
főiskolai tanár, Lead Tutor, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság „Multimédia az oktatásban” szakosztályának alapító elnöke, jelenleg alelnöke.
A „Szia, Tanár Úr!” műsora arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Az oktatás digitális átállása: forradalmi változás vagy helybenjárás? Mi a helyzet az általános iskolától a felsőoktatásig? Mit hoz a jövő: 5G, 6G, mesterséges intelligencia, robotok... És amit már ma is használhatnánk az oktatásban és a mindennapi életben: mennyire használjuk és miért nem? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet
( A 2020.06.03-i adás ismétlése )
2020-08-12 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora legközelebbi adásá-nak alcíme: Amiért mindig érdemes élni – amiért mégis érdemes élni.
2020. augusztus 12-én 15 órától - A másor vendége Alföldi István, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság
nyugalmazott ügyvezető igazgatója
Alföldi István négy olyan kérdést fogalmazott meg, amelyeket időről időre feltesz magának – és ha akár csak egy is van közöttük, amelyre igennel tud válaszolni, akkor annak a napnak már volt értelme a számára. A kérdések közt nincs fontossági sorrend és nincs „minimális mérték”: nincs léc, amelyet át kellene ugrani. Csak az a fontos, hogy ne csapjuk be velük önmagunkat. Vannak ugyanakkor helyzetek, események, amelyek egyszerre több kérdésre is pozitívan válaszolnak. Itt, az előzetes behahangozó szövegben nem jelenik meg a négy kérdés, de a műsorban elhangzik, általánosabb és személyes példákkal. Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
( 2020.05.06-i adás ismétlése )
2020-07-29 15 óra Találd ki, miben lehetsz példa! – ezzel az alcímmel jelentkezik a Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora július 29-én, szerdán 15 órától. Két héttel korábban Kocsispéter Barbara és Horváth Zsolt a saját vártúra-tapasztalataikat és ajánlataikat osztották meg a hallgatóval (márpedig ahová kerekesszékkel el lehet jutni, oda idős korban is és babakocsival is: ezért "Hazai turista-célpontok a nyárra: ahová bárki eljuthat” volt az alcím). Most folytatódik az ajánlások sora, miközben ennek a két különleges embernek az ezzel kapcsolatos tevékenységébe is belelátunk.
Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-07-15 15 óra Hazai turista-célpontok a nyárra: ahová bárki eljuthat – ezzel az alcímmel jelentkezik a Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora július 15-én, szerdán 15 órától, amikor Kocsispéter Barbara és Horváth Zsolt a saját vártúra-tapasztalataikat és ajánlataikat osztják meg a hallgatóval – márpedig ahová kerekesszékkel el lehet jutni, oda idős korban is és babakocsival is.
Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-07-01 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora legközelebbi adásának alcíme: Három szoba, négy gyerek, két szülő és az otthontanulás
Július 1-jén, szerdán 15 órától a műsor vendége Rutai Gábor, négy gyermek apukája, szociális munkás, aki az utóbbi időben projektek megvalósításán, induló vállalkozások megvalósításán dolgozik, és a pedagógiai ismereteit igyekszik bővíteni.
Mit adott nekünk az elmúlt pár hónap az online oktatással? Mi minden tanultunk, mivel lettünk gazdagabbak? Mit értek el, mire lehetnek joggal büszkék a szülők, a tanárok, a tanulók? És mi zajlott le az oktatásban: forradalmi változás vagy helybenjárás? Mi várható: haladás vagy visszarendeződés? Mit kellene megtartani a tanulságokból, az eszközökből, az eljárásokból? Mi volna az ideális állapot az intézményi és az otthoni tanulás előnyeinek az egyesítésére? Mit tanácsolunk a hallgatónak, mit tegyen, ha tanuló, ha szülő, ha pedagógus, ha intézményvezető? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-06-17 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora adásának alcíme: Online otthonoktatás – ideiglenes tűzoltás vagy a jövő útja?
Június 17-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Fülöp Hajnalka, a 87.000 taggal működő online otthonoktatás Facebook-csoport (https://www.facebook.com/groups/onlineotthonoktatas/) kezdeményezője. Mit adott nekünk az elmúlt pár hónap az online oktatással? Mi minden tanultunk, mivel lettünk gazdagabbak? Sok ilyen érték van, sokszor az erről beszélgetők, sokszor – okkal – panaszkodók nem is veszik észre, mit értek el, mire lehetnek joggal büszkék. És mi zajlott le az oktatásban: forradalmi változás vagy helybenjárás? Mi várható: haladás vagy visszarendeződés? Mit tanácsolunk a hallgatónak, mit tegyen, ha tanuló, ha szülő, ha pedagógus, ha intézményvezető? Mit várunk a kormányzattól? Hogyan hozzuk a tudomásukra? Mi lehet egy civil szervezet (mint egy Facebook-csoport) feladata; mit érhet el egyáltalán? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-06-03 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora legközelebbi adásá-nak alcíme: A digitális eszközök döcögő felhasználásától az intelligens robo-tokig.
Június 3-án, szerdán 15 órától a műsor vendége Dr. Berke József főiskolai ta-nár, Lead Tutor, a Neumann János Számítógéptudományi Társaság „Multimédia az oktatásban” szakosztályának alapító elnöke, jelenleg alelnöke. Az oktatás di-gitális átállása: forradalmi változás vagy helybenjárás? Mi a helyzet az általános iskolától a felsőoktatásig? A tájékozódás egyik fóruma: „Multimédia az oktatás-ban” https://njszt.hu/…/xxvi-multimedia-az-oktatasban-online-kon… konferencia a jövő héten. Mit hoz a jövő: 5G, 6G, mesterséges intelligencia, ro-botok... És amit már ma is használhatnánk az oktatásban és a mindennapi élet-ben: mennyire használjuk és miért nem? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-05-20 15 óra Bántás, bántalmazás: az érem eltérő oldalai.
Május 20-án, szerdán 15 órától a műsor vendége Kitanics Márk klinikai szak-pszichológus, kriminálpszichológus, akinek a fő szakterülete elsősorban a családon belüli bántalmazás. Milyen családokban fordul elő, kik közül kerülnek ki a bántalmazók és a bántalmazottak? Mitől érezzük úgy, hogy nagyon megnövekedett az ilyen esetek száma? Hogyan és mennyi ideig hat az emberre, ha bántalmazó környezetben él, esetleg abban nő fel? Aki bántalmaz: miért teszi? Akit bántalmaznak és aki bántalmazást észlel: mit tehet? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-05-06 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora legközelebbi adásá-nak alcíme: Amiért mindig érdemes élni – amiért mégis érdemes élni.
Május 6-án, szerdán 15 órától a műsor vendége Alföldi István, aki négy olyan kérdést fogalmazott meg, amelyeket időről időre feltesz magának – és ha akár csak egy is van közöttük, amelyre igennel tud válaszolni, akkor annak a napnak már volt értelme a számára. A kérdések közt nincs fontossági sorrend és nincs „minimális mérték”: nincs léc, amelyet át kellene ugrani. Csak az a fontos, hogy ne csapjuk be velük önmagunkat. Vannak ugyanakkor helyzetek, események, amelyek egyszerre több kérdésre is pozitívan válaszolnak. Itt, az előzetes beha-rangozó szövegben nem jelenik meg a négy kérdés, de a műsorban elhangzik, általánosabb és személyes példákkal. Minden szóbakerül, amire a hallgató kí-váncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-04-22 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora járvány-ügyi különkiadással jelentkezik: „Egy mentős tanácsai a járványhelyzetben”.
Április 22-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Szurok Ádám önkéntes mentőtechnikus, akivel csupa gyakorlati kérdés kerül szóba, elsősorban a koronavírus-járványról, illetve annak ürügyén általános egészségügyi, óvatossági, higiéniai témákról. Aligha van földlakó, aki még nem lélegzett be koronavírust is: mitől nevezünk valakit „fertőzött”-nek? Véd-e a sebészmaszk, az arc elő húzott sál, melltartó, a szájat takaró maszk (miközben az illető orron lélegzik)? És védenek-e ugyanezek attól, hogy mi fertőzzünk meg mást? Fertőzhet-e az, akin még „nem jött ki” a betegség? Hát az, akin nem is fog kijönni? Szabad-e kapaszkodni az autóbuszon, begépelni a kártyánk PIN-kódját? Vásárlás után kell-e fertőtleníteni a konzervdobozt, a megvett gyümölcsöt, a szatyrunkat? Melyek a gyanús tünetek; melyek a gyanúsnak tűnő, de közömbös tünetek? Mit tegyen az ember, ha kesztyű és maszk nélküli rendőr, közlekedési ellenőr igazoltatja; esetleg ő maga a rendőr, ellenőr, pénztáros, fodrász, masszőr, netán orvos, mentős? Mit tegyen az ember, ha köhög/ráköhögnek; hőemelkedést érez; eldugul az orra; nem érez szagokat és ízeket és így tovább? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter.
2020-04-08 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora, a arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Április 8-án, szerdán 15 órától a műsor vendége Békés Zoltán, a MrSale Öl-tönyüzlet cégtulajdonosa és alapító cégvezetője. A műsor alcíme: Adj, hogy kaphass – a fenntartható vállalkozói stratégia. Hogyan lehet olyan boltban vásárolni, amelynek az árukészlete véletlenszerűen alakul ki? To-lakodás-e a betérő vevőtől mail-címet kérni – és mit tehet a cégvezető, ha a munkatársai ezt kellemetlennek érzik? Hogyan fogadják a vásárlók az „esze-ment” marketing-ötleteket? Mi köze lehet a ruhavásárlásnak a komolyzenei házikoncerthez? Hogyan viselkedhet egy bolt a járvány idején, amikor a vevők száma a tizedére-huszadára csökken? Minden szóba kerül, amire a hallgató kíváncsi.
2020-03-25 15 óra A Rádió Bézs „Szia, Tanár Úr!” című kéthetenkénti műsora, a arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Március 25-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Fehér Zoltán, az irodalomtörténet, a filológia egyik kevésbé ismert területének kutatója: a könyvekbe írt dedikációkkal kapcsolatos kutatásokat végez. A műsor alcíme: Amikor nem a szerző ír, hanem neki írnak – egy kutató az alkotó számára dedikált könyvek nyomában. A beszélgetés abból az alkalomból hangzik el, hogy megjelent Fehér Zoltán új könyve, amelynek a címe: Dedikált könyvek Takáts Gyula könyvtárában. Hogyan jut eszébe valakinek, hogy ne a könyveket olvassa, hanem a dedikációkat? Hogyan lehet dedikációkból akár intim titkokat is megtudni az alkotóról? Vajon mire jó ez az egész? Kié a könyv, kié a dedikáció? Hogyan képes valaki erre az aprólékos munkára? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-03-11 15 óra A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Március 11-én, szerdán 15 órától a műsor vendégei: Kocsispéter Barbara és Balogh Zsolt. A műsor alcíme: Ha nekik sikerül, önnek mi a kifogása? A magyar várak végiglátogatása önmagában is szép és nehéz program. Mi a helyzet, ha a túrázók a mozgásukban korlátozottak? Hogyan lehet kerekesszékkel hegyet mászni? Hogyan egészítheti ki két ember egymás képességeit? Hogyan mernek ilyen tervekbe belevágni? Mások miért nem mernek ilyen tervekbe belevágni? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-02-26 15 óra A Rádió Bézs kéthetenkénti műsora, a Szia, Tanár Úr! arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Mit tud a szociális munkáról „az utca embere”? Az interneten erről videóriport látható: https://www.youtube.com/watch?v=rFN9uRmjk5I.
A szakemberek (többek közt a jelen műsorok oktató-vendége) véleménye egy másik, szintén néhány évvel ezelőtti videón jelenik meg: https://www.youtube.com/watch?v=0sYXcZPFvAc.
Ezek adták az ötletet, hogy a mikrofonnal felkeressem az oktatót: Dr. Varga István PhD egyetemi adjunktust és végzős szociális munka-szakos tanítványait: Dobos Zoltánt, Merczel Ildikót, Pécsiné Domján Anikót, Szűcs Mónikát, Tatárné Tóth Gabriellát és Timli Klaudiát. Megkérdeztem továbbá egy pszichológust, Vályi Gábort, aki szociális munkások szupervíziójával is foglalkozik.
2020-02-12 15 óra A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Február 12-én, szerdán 15 órától a műsor vendégei Dr. Varga István PhD, egyetemi adjunktus és szociális munka-szakos tanítványai: Millei Melinda, Fabisz Elisabeth Erzsébet és Steiner Felícián, valamint Fehér Zoltán informatikus és filológus, és az autista gyermeket nevelő Nagy Zoltán. A műsor alcíme: Miért látjuk ennyire eltérően a világot? Gondolkodási, viselkedési modellek és szerepek, szerep-válságok. Mitől látunk egy modellt jónak; és lehet-e ugyanarra több, eltérő modell, amelyek mindegyike jó? Hogyan értjük egymás viselkedését és hogyan értjük félre? Értékrend, erkölcsi iránytű,... Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-01-29 15 óra „Amerikából jöttem...”
A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Január 29-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Zsofka Zsolt, aki 35 éve vándorolt ki az Amerikai Egyesült Államokba – és most éppen visszavándorolni készül, mégpedig egy Somogy megyei kis faluba. A műsor alcíme: Amerikából jöttem... Húszévesként az Egyesült Államokban milyen az indulás? Mennyi az „egyszerű” munka jövedelme és mire elég? Milyennek látszik Magyarország onnan nézve, a mindennapi élet szempontjából? Milyen szempontok alapján választ egy négygyermekes család Boston és Somogy megye között? Összehozható-e az amerikai jövedelem és a magyarországi élet? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2020-01-15 15 óra A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Január 15-én, szerdán 15 órától a műsor vendége Ruzsa Viktor, a Vakok és Gyengénlátók Hermina Egyesületének tagja, az Esélyegyenlőségi Magazin munkatársa (https://filagoria.blogspot.com/)
A műsor alcíme: Világtalan-e a látássérültek világa? Mit lát egy aliglátó? Amire nem is gondolnánk, hogy gondot okoz a napi életben. Igaz-e, hogy a látássérültek hallása olyan jó, hogy még a beszélgetőpartner mimikáját is érzékelik? Miben segít és miben nem segít a fehér bot, a kutya? Hogyan viselkednek az emberek a látássérülttel és hogyan adhatják a leginkább szükséges segítséget? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-12-31 17 óra A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek
nincsenek személyes tapasztalatai.
December 31-én, kedden 17 órától telefoninterjúk sorozata hangzik el azokkal, akiket a 2019-es év beszélgetőpartnerei közül el tudtam érni. A műsor alcíme, a telefoninterjú mottója: A boldog új évet nem kívánni kell, hanem létrehozni!
A telefonvonal túlvégén Nagy Zoltán (VIII.16.: Az autista gyermek és családja),
Fehér Zoltán (VIII.30.: Amit el tudunk képzelni, az megvalósítható – az valósítható meg, amit el tudunk képzelni),
Szurok Ádám (IX.24.: Kit ment a mentő?),
Lengyelfi Edit (X.22.: Családfa – mit jelent és mit nem jelent?),
Alföldi István (XI.19.: Mesterséges intelligencia: a lehetőség és a veszély), Vastag Viktória és Fazekas András (XII.17.: Miért ne ülhetne egy lány a dobfelszerelés mögött?).
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-12-17 17 óra A „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. December 17-én, kedden 17 órától a műsor vendége Vastag Viktória dob-művész és a tanára, Fazekas András (https://drumkillerdobcentrum.hu/). A műsor alcíme: Miért is ne ülhetne egy lány a dobfelszerelés mögött? Vannak-e „női hangszerek” és „férfi hangszerek”? Milyen helyzetekkel találkozik az, aki „kilép a sémák közül”: hogyan fogadják az ismerősök és hogyan fogadja a „külvilág”? Nők és férfiak másképp tanulnak-e (másféle segítségre van-e szükségük a tanulásban)? A dobot kísérő-hangszerként ismerjük: mit lehet kifejezni egy dobbal „önmagában”? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-12-03 17 óra A Rádió Bézs műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. December 3-án, kedden 17 órától a műsor vendége Nagy Anna (http://www.stylecoach.hu/) stílustanácsadó. A műsor alcíme: Stílus teszi az embert. Milyen a „mindenkinek jó” stílus – ha van ilyen egyáltalán? Egyáltalán: miből áll a „stílus”? Miben változhat tőle az életünk és miben nem? Mit várhatunk a stílustanácsadótól, a stílustanácsadástól? Miért adjunk (és miért ne adjunk) stílustanácsadás-utalványt ajándékba? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-11-19 17 óra A „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. November 19-én, kedden 17 órától a műsor vendége Alföldi István, közel negyed évszázadon át a Neumann János Számítógéptudományi Társaság ügyvezető igazgatója. A műsor alcíme: Mesterséges intelligencia: lehetőség és veszély. Mire képes, mire nem képes a mesterséges intelligencia? Milyen tevékenységet vesz át és mit nem tud átvenni az embertől? Milyen lehetőségeket és milyen veszélyeket rejt? Az ember-gép-kiborgok már köztünk is vannak? Mire készítsük fel a gyermekeinket? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-11-05 17 óra „A közoktatás megélhetést ad, az önfejlesztés vagyont”.
A „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. November 5-én, kedden 17 órától a műsor vendége Vadas János coach és személyiségfejlesztő, házassági, vállalkozási és kispapa-tanácsadó, a műsor alcíme pedig: A közoktatás megélhetést ad, az önfejlesztés vagyont. A hozzá forduló érdeklődő, útkereső ember számára mi a különbség a coach és a tanácsadó között: melyiktől mit várhatunk? Miben tud segíteni, miben nem? Mit jelent (jelent-e valamit, ígér-e valamit) a műsor furcsa alcíme? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter.
2019-10-22 17 óra A Rádió Bézs új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Október 22-én, kedden 17 órától a műsor vendége Lengyelfi Edit családfa-kutató, a műsor alcíme pedig: Családfa – mit jelent és mit nem jelent? A sokféleség a családfában: előny vagy hátrány? Mi a helyzet Magyarországon ebben a tekintetben? Megmondja-e a családfa-kutatás, hogy a távoli múltban honnan jöttünk? Egyformák nem vagyunk; de vagyunk-e egyenlőek? Van-e kapcsolat az őseink élete és a személyiségünk között? Mire jó (és mire nem jó) ez az egész? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter.
2019-10-08 17 óra A Rádió Bézs új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Az október 8-án, kedden 17 órától elhangzó műsor alcíme: A HVG Állásbörzén jártunk. Mi értelme van egy ilyen állásbörzének, mit lehet várni tőle? Miben gondolkodjunk: (egyhelyben) állásban vagy önállósulásban? Munkahelyre járjunk vagy otthon rendezzük be a munkahelyünket? Milyen szempontok alapján válasszunk, hogy hová jelentkezünk; és a döntéshozók vajon milyen szempontok alapján választanak? Mi a helyzet a külföldi munkavállalással? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-09-24 17 óra A Rádió Bézs új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Szeptember 24-én, kedden 17 órától a műsor vendége Szurok Ádám önkéntes mentőtechnikus, a műsor alcíme pedig: Kit ment a mentő? Mi minden történik, mire kiér a mentő? Mit tud, mit nem tud megtenni? Segít-e azon is, aki gondatlanságból került bajba, vagy netán ő okozta a bajt? Mi van, ha választani kell a bajba jutottak között? Nem utolsósorban: hogyan lehet ezt a munkát kibírni? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-09-10 17 óra A Rádió Bézs új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – hol sajnos, hol szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Szeptember 10-én, kedden 17 órától a műsor vendége Fehér Zoltán, informatikus és filológus, igazi értelmiségi, aki több szakterületen is ért el országos hírű eredményeket... anélkül, hogy a „hivatalos végzettsége” meglett volna hozzájuk... A beszélgetésünk alcíme: Amit el tudunk képzelni, az megvalósítható – az valósítható meg, amit el tudunk képzelni. Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet. A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-08-30 14 óra „Eszperantó nyelvvizsga-pontok a felvételihez: még mindig nem késő”
A Bézs Rádió új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – sajnos vagy szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai. Augusztus 30-án, pénteken 14 órától a műsor vendége Szilvási László, az Kulturális Eszperantó Szövetség (http://w3.hdsnet.hu/eszper…/kulturalis-eszperanto-szovetseg/) elnöke. Az eszperantó nyelvről szóló beszélgetésnek az ad különleges aktualitást, hogy aki mostanában kezdi el a tanulását, az is eljuthat az egyetemi-főiskolai felvételik idejére a nyelvvizsga-pontszámokig. Vajon van-e ezen kívül is értelme, hogy valaki ezt a nyelvet megtanulja? Mire lehet menni vele a világban? Ha ennyire könnyen megtanulható, miért nem ez lett az egységes közvetítő nyelv? Igaz-e, hogy a világ eszperantistái ingyen szállást adnak egymásnak? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter
2019-08-16 14 óra A Bézs Rádió új műsora, a „Szia, Tanár Úr!” arról szól, hogy megismerjünk, megértsünk valamit, amiről – sajnos vagy szerencsére – a legtöbbünknek nincsenek személyes tapasztalatai.
Augusztus 16-án, pénteken 14 órától a műsor vendége Nagy Zoltán, a „Mindennapi autizmus-történetek” (http://www.nagyzoli.com/) blog gazdája: egy apuka, akinek autista gyermeke van. Miből, hogyan derül ki, hogy „valami nincs rendben” a gyermekkel? Mit jelent ez a család mindennapjaiban? Hogyan hat a családra: a szülőkre, a testvérekre? Hogyan fogadja a „külvilág”? És még egy tapintatlan kérdés: mi lesz velük, amikor felnőnek? Minden szóbakerül, amire a hallgató kíváncsi lehet.
A műsorvezető Dr. Gerő Péter (http://geropeter.hu/)