2021-02-18 12 óra
2021-02-18 13 óra Halihó Budapest - Vályi Gáborral
Körúti villamos-séta 12-14 óra között
A mai műsorban 11 megálló Grosschmid Péterrel
A villamos-séta egyik résztvevője vagyok: Vályi Gábor. Tartsanak velünk!
Ferenc körút, József körút, Erzsébet körút, Teréz körút, Szent István körút.
Ahol felszállunk a 4-es vagy 6-os villamosra: Boráros tér.
További villamosmegállók a pesti oldalon:
Mester utca, Corvin negyed, Harminckettesek tere, Rákóczi tér, Blaha Lujza tér, Wesselényi utca, Király utca, Oktogon, Nyugati tér, Jászai Mari tér
Minden megállóhoz történetek és történelem kapcsolódik.
Mind a 11 megállóban megállunk. Körülnézünk. Grosschmid Péter sétavezetése emlékeztet, figyelmet ráirányít; informál és elgondolkodtat. S ha belefeledkezünk egy-egy mondatába, történetébe, vagy egy-egy megállóban ott “maradunk”, visszahallgathatók a részletek a hangtárból.
Körúti villamos-séta a Rádió Bézsben
2021-02-11 12 óra
2021-02-11 13 óra Halihó Budapest - Gács Jánossal
A Halihó Budapest csütörtöki adása az október29-i adás ismétlése lesz. A műsor vendégei akik ezúttal elektronikus úton csatlakoztak a műsorhoz, Szabó Zsuzsa logopédus, oktatási szakértő és Kelen Károly lapszerkesztő, bridzs nagymester, magyar bajnok voltak. Először fordult elő a műsor történetében, hogy a két vendég osztálytárs volt a gimnáziumban. Mindketten újlipótvárosiak, ezért a műsorban a legtöbb szó ennek a városrésznek a sajátos hangulatáról, érdekességeiről esett.
De azért el is mozdultunk, térben a közeli Margitszigetre, majd kissé távolabb, a Déli Pályaudvar környékére, időben pedig a magyar rock kezdeteihez, és ahhoz korszakhoz is, amikor az általános iskolai osztályok még nem voltak koedukáltak (Fiatalabbak kedvéért: a fiúk és a lányok külön osztályokba jártak.)
Volt még szó mozikról, presszókról, találkahelyekről, eltűntekről és ma is működőkről egyaránt, s arról az emberről is, aki már nincs köztünk, de szelleme ma is ott lebeg Lipócia háztetői felett....
( A 2020.10.29-i adás ismétlése )
2021-02-04 12 óra
2021-02-04 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Grosschmid Péter kedvelt témája a városi közlekedés.
Ezúttal Molnár László Árpád közlekedési szakértővel, a FŐMTERV korábbi vezetőjével beszélget Budapest közlekedésének fejlesztési lehetőségeiről, a hídvitában - miszerint hová is épüljön először és épüljön-e egyáltalán új híd a főváros határain belül - elfoglalat álláspontjáról, a közelebbi és a távolabbi jövő Budapestjéről.
A műsor második órájában meghívott vendége Merker Dávid, aki az egyik - és talán legnagyobb - városi sétákat szervező cég alapítója. Vele a sétákról, a séták résztvevőiről, a város megismerhető és felderíthető titkairól lesz szó. Hallgassák a Halihót, Budapest barátainak kedvelt műsorát csütörtökön 12 órától.
2021-01-28 12 óra
2021-01-28 13 óra Halihó Budapest - Marton Évával
Hogy milyen az én Budapestem, van benne egy csipetnyi régi, valamikor a századforduló időszakából, a húszas-harmincas évek hangulata, az épületei, zenéje, a benne mozgó figurák, dalok és történetek.
S persze ugyanígy szeretek rengeteg újat, a maiakat is. Imádok sétálni és biciklizni a városban, turistának lenni, üldögélni a „rakodópart alsó kövén”, éjszaka autóval csak úgy belemenni a városba, nézni a Dunán csillogó fényeket. A tavasz Budapestje varázslatos, illatokkal telik meg a város, de szeretem a tél csöndjét is, a kivilágított ablakok mögé történeteket képzelni.
Így azután szinte magától értetődő volt, hogy olyan vendégekkel beszélgessek, aki mesélnek, dalolnak a városról „boldog-szomorú” történeteket.
Az első óra vendége Závada Pál író, Wanderer könyve kapcsán beszélgetünk Budaörsről, de szó lesz a fővárosról, otthonról és otthontalanságról, befogadásról és kitaszítottságról, kitelepülésről, hiányról és újrakezdésekről is.
S hogy milyen dalban a város……a Budapest Bár finom hangszereléseiben eleveníti fel a jól ismert dalokat. Cigányzenekar benne jazzal, rock-kal, szívvel, örömzenével.
A Budapest Bár vezetőjével, Farkas Róberttel, Németh Juci énekessel és Farkas Mihállyal beszélgetünk.
Hát akkor Halihó Budapest
2021-01-21 12 óra
2021-01-21 13 óra Halihó Budapest - Gács Jánossal
Mai adásunkban tekintettel a még mindig itt tartózkodó vírusokra, amelyek bánatunkra megakadályozzák a vendégreinkkkel való személyes találkozást szeptember 17-i műsorunkat ismételjük meg.
A műsor vendégei Róka Zsuzsanna újságíró, idegenvezető, kulturális menedzser, és Rózsa Zoltán régész, múzeológus, egykori múzeumigazgató voltak.
A beszélgetés során szó esett az idei különös nyár tapasztalatairól, a Margitkert vendéglő elpusztításáról, a még létező vagy újraéledő kertvendéglőkről, és egyéb életteli közösségi terekről. (Ezt a témát sajnos januárban szinte még aktuálisabbá teszik a Wichmann kocsma és a Márványmenyasszony megszűnéséről érkező szívszorító hírek...)
Kőbánya új kultúrcentrumáról az Eiiffel műhelyházról, s arról is milyen egy identitását őrző, vonzó "külváros".
A reformáció fél évezredes jubileuma kapcsan szó lesz a Pecz Samu által tervezett Szilágyi Dezső téri templom megújulásáról is.
A Kulturális Örökség Napok szervezési kérdései is szóba kerültek.
Megtudhattuk miben különböznek a férfi és női szerepek Budapesten és vidéken.
Ki derült, hogyan lehet a civileket és a szakmát összehozni a közösségi régészet keretében.
( A 2020.09.17-i adás ismétlése )
2021-01-14 12 óra
2021-01-14 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! Hogy lehet, hogy 2020-ban 15 százalékkal többen ültek kerékpárra, mint a megelőző években? Milyen lesz a jövőben a Nagykörút közlekedése, mert most sokak szerint katasztrofális. Ha megszűnik az ingyenes parkolás, milyen költségek várnak az autótulajdonosokra? Biczók Péter közlekedési mérnökkel próbálunk meg válaszolni többek között ezekre a kérdésekre is.
Hallottak már a Hulladékvadász.hu internetes oldalról? Szebenyi Péter, a Jövő Öko Nemzedéke alapítvány elnöke mond el minden fontosat az oldalról, ami az alapítvány egyik tevékenységi formája.
Mire kíváncsiak a budapestiek a várossal kapcsolatban? Az újra nekirugaszkodó Városháza Kiadó vezetője, Schiffer János, a kiadó vezetője lesz a vendégünk.
Wichmann kocsma, Márványmenyasszony… lehet, hogy bulldózer takarítja majd el ezeket a legendás vendéglátó helyeket? Jobb lenne, ha megőriznénk? Ráday Mihály városvédő mondja majd el a véleményét.
Dr. Békássy Szabolcs háziorvost, a Háziorvosok Online Szervezetének elnökét arról kérdezzük, hogy tudják-e már pontosan, mi lesz a feladatuk a koronavírus járvány elleni védőoltásokkal kapcsolatban, hol tartanak a felkészülésben?
Végül itt lesz majd Szerényi Gábor, aki körülnézett, milyen kulturális programokat ajánlhat a járvány idején is a budapestieknek.
Szerkesztő műsorvezető Frank Iván
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli Vályi Gábor
2021-01-07 12 óra
2021-01-07 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Amikor Grosschmid Péter a műsorvezető, biztosak lehetünk benne, hogy a közlekedés szóba fog kerülni. Beszélgettünk itt már villamosokról, buszokról, trolikról és hajókról - a mostani téma a földalatti vasút, vagyis a metró. Miért volt szüksége Budapestnek a XIX. század végén földalattira? Mi indokolta 1950-ben egy, az újjáépítés terheit nyögő országnak drága és nagyszabású metróprojektre? Miért áll a Városligetben egy híd, ami csak a park pázsitja felett ível át? Egy sor izgalmas kérdésre keressük a választ. A mélyben zakatoló vonatok mellett bemutatjuk a várost a legváltozatosabb magaslatokról fényképező Rizsavi Tamást, akinek azért a vasúthoz is van köze. Hallgassák Grosschmid Pétert és vendégeit a Halihó Budapest adásában csütörtökön 12 órától!
2020-12-31 12 óra
2020-12-31 13 óra Halihó Budapest - Rékai Gábor
A Budapest múltjáról,jelenéről és jövőjéről, a főváros embereiről, eseményeiről és valamiért érdekes épületeiről, tárgyairól szóló műsor sorozat szilveszteri különkiadása a főváros irodalmi helyeinek illetve a világ városaiban a hozzánk hasonló városrészek némelyikének bemutatására szán 1 -1 órát.
A kávéházak: New-York, Hadik, Centrál, Bucsinszky, Japán és a vendégek: Karinthy, Kosztolányi, Molnár Ferenc, Rejtő, Nagy Lajos, Tersánszky és még sokan mások (Fráter Zoltán)
Néhány városi "párhuzam": Párizs, Gibraltár, Stockholm, Róma, Kína, Hollywood és - lehet találgatni, hogy milyen - budapesti "hasonlóság" (Gyémánt Balázs)
2020-12-17 12 óra
2020-12-17 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! Pontban 12-kor kezdünk. 2 óra, 6 vendéggel. Mindjárt az elején egy érdekes kérdésre keressük a választ. Hogyan lehet 1 milliárd forintot elkölteni. Na jó, nem saját magunkra, hanem Budapestre. Mert egy pályázat keretében erre várnak ötleteket a budapestiektől a főváros vezetői. Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettessel beszéljük meg, hogy miről is van szó.
Ahogy az egész országban, a fővárosban is zárva vannak a színházak. Néhányan azért működnek, igaz, online. Vándor Éva színművésszel arról beszélgetünk, milyen játszani, ha nincs közvetlen kontaktus a közönséggel.
Örök téma a Nagykörút. A főváros, felfedve a legendás útvonal problémáit, megpróbálja kialakítani a legoptimálisabb megoldásokat a Nagykörút jövőjével kapcsolatban.
Állandó rovatunk, a Piaci Hírnök ezúttal egy szakácskönyv születésének titkairól árulkodik. A könyv szerzője, Soós Péter János a főzéshez szükséges alapanyagok jó részét a Fény utcai piacon szerzi be. És ez, majd meghallják, nem mellékes körülmény-
70 ezer fotó az ország szocialista korszakáról. A Fővárosi Levéltár megkapta a Főfotó archívumától a gyűjteményt, és ezentúl az érdeklődök kedvükre bogarászhatnak a felvételek között. Természetesen megtudhatják majd az adásból, hogy mi a gyűjtemény története, meg, hogy hol keressék, akik látni szeretnék a képeket.
Végül ismét jön majd Szerényi Gábor a kulturális ajánlatával. Szóval tartsanak velünk, érdemes lesz.
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor
2020-12-10 12 óra
2020-12-10 13 óra Halihó Budapest - Gács János
Csütörtöki adásunkban megismételjük július 23-i műsorunkat.
A műsor vendégei voltak: Egri Orsolya, a Tranzit Art Café alapító tulajdonosa, és Ritoók Pál a Magyar Építészeti múzeum vezetője.
A műsorban igensok szó esett az épített örökség védelméről, az értékek megőrzéséről, megtartásáról, és sajnos a rombolásukról is.
Megismerkedtünk az Építészeti Múzeum hányatott, de talán immár reményt keltő sorsával is.
Megtudhattuk, hogyan lett egy hajdani autóbusz állomásból kultúrcentrum, baráti találkozások színhelye, ahol bárki kellemesen töltheti el szabadidejét, de akár dolgozhat is.
Beszélgettünk arról is, valóban veszélyben vannak-e a főváros világörökségi helyszínei, s szót ejtettünk a vasút szerepéről a budapesti közlekedésben.
( A 2020.07.23-i adás ismétlése )
2020-12-03 12 óra
2020-12-03 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Budát és Pestet összeköti és elválasztja a Duna. A bal- és a jobbpart ma már összetartozik, hidak, metróalagutak kapcsolják egymáshoz. Kevesen tudják, hogy az első menetrendszerű tömegközlekedési eszköz Pest-Budán egy gőzhajó volt, amely éppen 200 éve indult útjára. A nagy folyó a látképek állandó része, a turisták ennek mentén fedezik fel Budapestet. De hány egyéb folyó- és állóvíz van a városban? Egy patak adott nevet falvaknak, amelyek ma már a város részei. Egy másik, amely egyszer egy városrészt öntött el, egy harmadik, amelynek felduzzasztott vize a város egyik legszebb tava. És hány másik tó van? A Duna szigetei közül ismerjük a Margit-szigetet, az Óbudai- és a Csepel-szigetet. De hányan hallottunk a Molnár-szigetről, a Háros-szigetről és a Szerelem-szigetről? Ezekről beszélgetnek Grosschmid Péter és vendégei csütörtök délben.
2020-11-26 12 óra
2020-11-26 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
A várost behálózó utak a terek csomópontjaiban találkoznak. Egyes terek már a nevükben is történelmet hordoznak, a környező utcák névadói pedig a történelem formálói és áldozatai, a város büszkeségei vagy a hely szellemének hordozói. Itt a tér város keleti oldalán, de nevében Nyugati, és volt már Berlini és Marx is. Mai neve a pályaudvarhoz köti, amely a sarkán helyezkedik el, és innen a vonatok észak, kelet és dél felé indulnak, szemben a Keleti pályaudvarral, ahonnan nyugat felé. Mindenesetre erről a térről és környékéről lesz szó. Beszélünk a Nagykörútról, az első kísérleti villamosról, és megtudjuk, kinek a nevét viselik a környékbeli utcák.
( A 2020.08.13-i adás ismétlése )
2020-11-19 12 óra
2020-11-19 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Sajnos, még mindig a vírus diktál. Ismétlünk. De az október 22-i adás témái közül azért még mindig vannak olyanok, amik nem veszítették el aktualitásukat. Például, hogy Juhász Anna éppen 10 esztendeje működteti a Juhász Anna Irodalmi Szalont a Hadik kávéházban, és megkapta Újbuda tiszteletbeli kulturális nagykövete kitüntető címet.
Arról is lehet még véleményt cserélni, amit Vargha Márton, a Levegő Munkacsoport témafelelőse javasol: legyen a fővárosban úthasználati díj. Utópia vagy realitás?
Az sem érdektelen, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntött a Fővárosi Idősek Tanácsának megalakításáról és, hogy az Életet az Éveknek Budapest szervezet részt vesz majd a tanács munkájában. Hogy hogyan, arról dr. Talyigás Katalinnal, a szervezet elnökével beszélgettünk.
Többek között a Stúdió K színház is csatlakozott a Zöld Színház programhoz. De mit jelent az, hogy Zöld Színház? Erről is kérdeztük a Stúdió K. művészeti titkárát.
Még mindig napirenden a fővárosban a mikromobilitás: vannak tanácskozások a témában, de mindenkit érdekel, mikor lesz intenzív a cselekvés?
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
A technikánál Vályi Gábor
( A 2020.10.22-i adás ismétlése )
2020-11-12 12 óra
2020-11-12 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A csütörtöki adás a fokozódó vírushelyzet miatt a tavaszi ismétléseket követő első élő (júniusi) műsor ismétlése lesz. Vendégünk volt és lesz az internet hullámain keresztül N. Kósa Judit újságíró, szerkesztő és Képes Gábor informatika-történész sci-fi író és költő.
A műsorban szó esik a Liget projektről, budai Várban folyó építkezésekről, az iskolai helytörténeti oktatás lehetőségeiről, a népszerű „Lelőhely” cikksorozatról és egy muzsikáló házról a Dob utcában.
Szó lesz a műszaki múzeumok és az irodalmi folyóiratok helyzetéről egyaránt, különös tekintettel a informatika történetére, gondolatban ellátogatunk Szegedre és Óbudára is. Sokat beszélünk a Vízivárosról és az ottani lokálpatriótákról, de Buda más érdekes helyeiről, például a Napraforgó utcai lakótelepről is.
Kolodko Mihály szobrai mögül pillantunk át Budáról a túlodalra.
( A 2020.06.25-i adás ismétlése )
2020-11-05 12 óra
2020-11-05 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Grosschmid Péter a Halihó Budapest adásaiban eddig főként a felszíni közlekedéssel, utcákkal, terekkel foglalkozott. Most egy kicsit a dolgok mélyére próbál nézni, az utak alatt futó csövek, csatornák világába. Természetesnek tűnik, hogy ha kinyitjuk a csapot, folyik a víz, ha kihúzzuk a kádban a dugót, szépen elfolyik, ha lehúzzuk a vécét, eltűnik belőle a szenny. Honnan jön a víz? Hová lesz a szennyvíz? Mióta természetes a városi ember számára a vízvezeték és a szennycsatorna? Hány év tapasztalata és hány ember tudása, napi munkája kell ehhez az egyszerű hétköznapi csodához? Halihó Budapest csütörtökön délben.
2020-10-29 12 óra
2020-10-29 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A Halihó Budapest csütörtöki adásának vendégei, akik ezúttal elektronikus úton csatlakoznak a műsorhoz, Szabó Zsuzsa logopédus, oktatási szakértő és Kelen Károly lapszerkesztő, bridzs nagymester, magyar bajnok lesznek. Először fordul elő a műsor történetében, hogy a két vendég osztálytárs volt a gimnáziumban. Mindketten újlipótvárosiak, ezért a műsorban a legtöbb szó ennek a városrésznek a sajátos hangulatáról, érdekességeiről fog esni a legtöbb szó a műsorban.
De el is mozdulunk, térben a közeli Margitsziogetre, majd kissé távolabb, a Déli Pályaudvar környékére, időben pedig a magyar rock kezdeteihez, és ahhoz korszakhoz is, amikor az általános iskolai osztályok még nem voltak koedukáltak (Fiatalabbak kedvéért: a fiúk és a lányok külön osztályokba jártak.)
Lesz még szó mozikról, presszókról, találkahelyekről, eltűntekről és ma is működőkről egyaránt, s arról az emberről is, aki már nincs köztünk, de szellem ma is ott lebeg Lipócia háztetői felett....
2020-10-22 12 óra
2020-10-22 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Informatív lesz a Halihó Budapest csütörtöki adása, élőben. Hogy mi mindenről lesz szó? Nézzük:
Juhász Anna éppen 10 esztendeje működteti a Juhász Anna Irodalmi Szalont a Hadik kávéházban, és most megkapta Újbuda tiszteletbeli kulturális nagykövete kitüntető címet.
Vargha Márton, a Levegő Munkacsoport témafelelősének felvetése: legyen a fővárosban úthasználati díj. Utópia vagy realitás?
Döntött a Fővárosi Közgyűlés: megalakul a Fővárosi Idősek Tanácsa. A Budapest Életet az Éveknek szervezet részt vesz majd a tanács munkájában.
Többek között a Stúdió K színház is csatlakozik a Zöld Színház programhoz. De mit jelent az, hogy Zöld Színház?
Napirenden a mikromobilitás: tanácskozások a témában, de mikor lesz intenzív a cselekvés.
Végül kis trollkodás a hírek nyomán, kulturális ajánló. Szóval érdemes velünk tartani.
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
A technikánál Vályi Gábor
2020-10-15 12 óra
2020-10-15 13 óra Halihó Budapest - Bánó András
Négy Budapesthez valamilyen formában kötődő ember lesz a műsor vendége. Orlai Tibor producerrel többek között arról is beszélünk, hogyan kerültek az ő előadásai a Filmmúzeum egykori épületébe, Radnai Péter riporterrel pedig arról, hogy pályája kezdetén hogy volt bátorsága híres művészeket megkérni arra, hogy meséljenek neki a Reggel című műsorban arról, milyen emlékek kötik őket a főváros egy-egy teréhez, utcájához. Ráday Mihály városvédő mostanában az Unger ház miatt füstölög, ezt teszi majd a műsorban is, végül pedig Radóné Wirtmann Julianna érkezik, akinek az első és utolsó munkahelye a Duna Intercontinental szálló volt. Történeteket hallunk a hotel híres vendégeiről, és elhangzik egy sztori, amikor Liz Taylor kedvéért vasárnap is kinyitott a Váci utca és Párisi utca sarkán álló sportbolt.
2020-10-08 12 óra
2020-10-08 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
A város tele van utcákkal, az utcák találkozásánál sokszor terekkel, a tereken találkoznak villamosvonalak, az utcákon buszok kergetik egymást, a föld alatt vasút csattog az alagútban, és mi átszállunk egyikről a másikra, rójuk az utcákat bámészkodunk a tereken, és nem is tudjuk, mi mindent rejtenek a körülöttünk levő házsorok, milyen történetek lapulnak az utcanévtáblák mögött, ki volt a bronzba öntött szobor modellje. Grosschmid Péter minden alkalommal kiválaszt egy teret, vendégéivel képzeletben körüljárja, és Önöket is meghívja, hogy ismerjék meg közelebbről a naponta járt és látott környékeket. A tér ezúttal a Kálvin, Pest egyik legforgalmasabb tere már vagy 150 éve. A városkapu a Kecskeméti utca végén a szénapiacra nyílt, a szomszédban álló Nemzeti Múzeum látta az 1848-as forradalom kitörését, itt készült az első fotográfia Pestről, innen indult az első lóvasút Újpest irányába és itt döcögött keresztül az első igazi pesti villamos. Szó lesz az újabb villamosokról, a tér névadójáról és még Kodály Zoltánról is. Aki figyel, megtudhatja, mit ábrázol az aluljáró színes mozaikja, és hol őrködik a kőbe zárt macska a tér alatt. Meglepetésvendégek telefonon és talán személyesen is.
( A 2019.12.19-I adás ismétlése )
2020-10-01 12 óra
2020-10-01 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
A Halihó, Budapest február 20-i adásában Saly Noémi első vendége volt Le Marietta, a főpolgármesteri hivatal részvételiségért felelős főtanácsadója, a Járókelő.hu honlap alapítója. Mi a csuda ez a "részvételiség"? Hogyan szólhatnak bele hasznosan a civilek a város életének alakulásába, alakításába? Felelősei vagy csupán elszenvedői vagyunk annak, ami körülöttünk történik? Mit tehetünk, mit tegyünk, mit ne tegyünk?
A második vendég volt Hamvas Levente Péter, az erzsébetvárosi Erőművház igazgatója, tanár, irodalmár, akivel azért beszélgettünk, mert a Hernád utcai iskola negyedik emeletén február 20-án délután nyílt Budapest első állandó mozitörténeti kiállítása. A Pesti Mozi emléket állított azoknak az erzsébetvárosi és más budapesti kis és nagy moziknak, amelyek ma már nem léteznek, vagy rájuk se lehet ismerni. Emlékezzünk - de hogyan? Nosztalgia? Helytörténet? Szakmatörténet?
( A 2020.02.20-i adás ismétlése )
2020-09-24 12 óra
2020-09-24 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest csütörtökön 12 órától. A vírus közbeszólt! A járvány kontra műsorvezető vetélkedésének pillanatnyi állása szerint az utóbbi kicsit visszavesz. Persze nem véglegesen. Szóval ezúttal ismétlés, ami, persze, ha nem nézünk dátumot, majdnem aktuális is lehetne. Hiszen Budapesten továbbra sincs zökkenőmentes közlekedés, ezért a korábbi beszélgetés Biczók Péter közlekedés- és várostervezési szakemberrel még mindig megállja a helyét, a 9. kerületi kezdeményezés, az Esti Piac, még most is várja az odalátogatókat, a szúnyogok még mindig megkeserítik sokaknál a szabadban tartózkodást, Földes Péter a Pesti Humor rovatában örökzöldeket (is) felemleget. Egyedül Szerényi Gábor kulturális ajánlója lóg ki a sorból, de az meg arra jó, hogy visszaemlékezzünk a vírus tombolásának egy békésebb időszakára.
Műsorvezető szerkesztő Frank Iván
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor
( A 2020.07.30-i adás ismétlése )
2020-09-17 12 óra
2020-09-17 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A műsor vendégei Róka Zsuzsanna újságíró, idegenvezető, kulturális menedzser, és Rózsa Zoltán régész, múzeológus, egykori múzeumigazgató.
A beszélgetés során szó fog esni az idei különös nyár tapasztalatairól, a Margitkert vendéglő elpusztításáról, a még létező vagy újraéledő kertvendéglőkről, és egyéb életteli közösségi terekről.
Kőbánya új kultúrcentrumáról az Eiiffel műhelyházról, s arról is milyen egy identitását őrző, vonzó "külváros".
A reformáció fél évezredes jubileuma kapcsan szó lesz a Pecz Samu által tervezett Szilágyi Dezső téri templom megújulásáról is.
A hétvégi Kulturális Örökség Napok szervezési kérdései is szóba fognak kerülni.
Megtudhatjuk miben különböznek a férfi és női szerepek Budapesten és vidéken.
Ki fog derülni, hogyan lehet a civileket és a szakmát összehozni a közösségi régészet keretében.
2020-09-10 12 óra
2020-09-10 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Minden negyedik csütörtökön Grosschmid Péter egy budapesti teret választ. Ezúttal nagy fába vágja a fejszéjét, ugyanis a kiindulópont a Hősök tere. Ezen a téren és környékén az elmúlt 130 évben rengeteg minden történt. Valaha a téren állt a Rotunda, benne Feszty körképével, itt bukkant ki a föld alól a kontinens első földalatti vasútja, itt fúrt Zsigmondy Vilmos kilométer mély artézi kutat, itt emelte magasba a monstranciát Pacelli bíboros. Ünnepek, forradalmak, vidám kavalkád és temetés tanúja volt hely. A Városliget szerelmek és bűntények titkait épp úgy őrzi, mint a régi parképítők szellemét, és ha lemegy a nap, az Állatkert oroszlánjának rekedt ordítása a váci vonat dübörgésével versenyez. A tér és a környező utcák a különböző korszakokban más és más jelképeket hordoztak, szobrok jöttek és mentek, királyok, diktátorok, vezérek, ma is érvényes és feledésre ítélt hősök. Ezekről beszélget a műsorvezető vendégeivel.
2020-09-03 12 óra
2020-09-03 13 óra Halihó Budapest - Kerényi Péter
Éppen ezen a csütörtökön egy éve, hogy útjára indult a Halihó Budapest.
A mai műsorban visszatekintünk, de nem erre az esztendőre – hanem magára Budapestre.
Azt tartják, hogy az ember nem csak Homo Sapiens, de Homo Ludens is. Beszélgetünk arról, hogy mivel játszottak a városi gyerekek csaknem 150 éve az egységessé lett Budapesten, s miként változott ez a mi gyermekkorunkban a múlt század hatvanas éveiben majd hová formálódott a jelenben. Ebben Kriston-Vízi József Pro Lude díjas játékkutató és kiváló etnográfus, kultúra közvetítő szakember, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely alapítója lesz segítségünkre.
Az elmúlt hónapok napi híreiben rendszeres helyet kap a Nagykörút és a Lánchíd, de ebből az időutazásból kiderül, hogy már születésükkor is bőven voltak eltérő szándékok, különös tervek és vitatott döntések.
A második órában Peter Paul Freed, azaz Freed Péter a beszélgetőpartnerünk, aki Budapesten született, Amerikában nőtt fel, de az óta a gasztronómiától, a számítástechnikáig ismét ezer szállal kötődik Budapesthez.
A műsor állandó szerkesztői közül Grosschmid Péter lesz beszélgető társam, s számítok a zenéről és a technikáról gondoskodó szerkesztő kollégám Vályi Gábor véleményére is.
Szeretettel várja önöket délben a Bézsen Kerényi Péter.
2020-08-27 12 óra
2020-08-27 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Csütörtök, augusztus 27, 12 óra. Halihó Budapest! Jó ebédhez szól a Rádió Bézs. Hogy miről?
Hamarosan eldől, maradnak-e a kerékpársávok a városban. Egy felmérés szerint a városlakók kis többségben, nem zárkóznak el attól, hogy maradjanak, de még hátravan a Fővárosi Önkormányzat által összeállított kérdőív értékelése. Vendégünkkel próbáljuk értékelni a helyzetet.
Jó hír, hogy a Tabánban átadtak egy szabadidőparkot, amelyet többek között civilek kezdeményeztek.
Megkérdezzük, hogy hogyan látja egy háziorvos: rendben van-e a mostani vírushelyzet ismeretében, hogy az iskolák hagyományosan kezdik a tanévet, mit tehet a szülő, aki óvni szeretné gyerekét a fertőzésveszélytől.
Tájékoztatunk arról, hogy mi történt azon a közmeghallgatáson, amely a Hajógyári-szigetre tervezett árvízvédelmi beruházással kapcsolatos, amelynek engedélyezése annak ellenére zajlik tovább, hogy kormányzati bejelentésben tájékoztatták a lakosságot a beruházás elmaradásáról.
És ebben az adásban is lesz Pesti humor Földes Péterrel, és kulturális ajánló Szerényi Gáborral.
Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor
2020-08-20 12 óra Halihó Budapest - Marton Éva
Azt hiszem kevés olyan városunk, településünk van, ahol valamilyen módon ne emlékeznének szoborral, utcanévvel államalapító uralkodónkra.
Ünnepeink, nemzeti-állami ünnepeink. Mindig nagyon nehéz téma, hiszen ahány történelmi korszak annyi a rátekintés.
Istvánt 1083. augusztus 20-án avattatta szentté László, a későbbi Szent László királyunk. Már a középkor ünnepként, egyházi ünnepként tisztelte e napot, a Monarchia korában hozták a rendeletet, hogy zászlókkal lobogózzák fel a középületeket.
E nap a történelem során sokmindent szimbolizált, mint ahogy az ünnep meg nem tartása, átnevezése, új kontextusba helyezése is.
Gondolnánk, hogy csak az 1948 utáni kommunista időszak nyúlt bele az ünnepbe, de nem. A szabadságharc utáni időkben hosszú évekig nem lehetett megtartani a független magyar államot szimbolizáló napot.
Ünnep: Szent István ünnepe, Szent Jobb körmenet, új kenyér, alkotmány, nehéz eligazodni.
Köztéri szobraink, azok állítása vagy eltünése, utcaneveink változása elég pontosan jelzik, mikor és mi történik nemzeti ünnepeinkkel. Mint ahogy az is, hány féle Szent István arc tekint le ránk. Idézzék fel csak a legismertebbeket.
Potó János történésszel ezekről beszélgetünk augusztus 20-a kapcsán.
2020-08-13 12 óra
2020-08-13 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Grosschmid Péter a Halihó Budapestben. Ezúttal egy újabb közlekedési csomópontot látogatunk meg, amit ma minden bizonnyal intermodálisnak neveznénk. Volt már ez a tér Berlini, Marx, jelenleg Nyugati, bár nevét nem elhelyezkedéséről, hanem a sarkán levő pályaudvarról kapta. Lesz szó, villamosokról és trolikról, persze a vasút ki nem maradhat a történetből. Ki emlékszik még a Banánszigetre? Hol fordult vissza a Váci útra az 55-ös villamos? Ki volt az a Teréz, akiről a városrész a nevét kapta? Lehetett volna hajóállomás a pályaudvar előtt? Akit érdekelnek a válaszok ezekre a kérdésekre, hallgassák a Halihó Budapestet csütörttökön 12-től!
2020-08-06 12 óra
2020-08-06 13 óra Halihó Budapest - Dávid Gyula
"Halihó Budapest", kötetlen beszélgetés Budapestről, emlékekről, hangulatokról, könnyedén. Gál Tamás vegyész, és Max Gábor jogász barátaimmal közösen megpróbáljuk visszaidézni gyermekkorunktól mindmáig imádott városunk apró rezdüléseit, vízilabdás múltunk el nem múló történeteit, csínytevéseket, szerelmeket. Augusztus 6-án, csütörtökön, 12:00 órakor a Rádió Bézsen! Mindenkit szeretettel vár: Dávid Gyula
2020-07-30 12 óra
2020-07-30 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Csütörtökön 12 órától ismét jelentkezik a Halihó Budapest című műsor. Ezúttal a főváros közlekedése lesz az adás fókuszában. Tapasztalataink szerint a budapestiek szinte rettegnek attól, hogy ősztől ismét katasztrofális lesz a városban közlekedni, főleg az autósok készülnek a legrosszabbra. A főváros törekvése az, hogy amennyire lehet, csillapítsák a gépkocsi forgalmat, a polgárok használjanak alternatív közlekedési eszközöket, vegyék igénybe a tömegközlekedést. A tervezett megoldásokról szakemberekkel beszélgetünk majd.
Azért persze másról is szó lesz, például a Piaci Hírnök egy 9. kerületi kezdeményezésről számol be, az Esti piacról, ami részben valóban piac, ahol vásárolni lehet, de szerda esténként mindenféle közösségi programokkal is szolgál.
Idén alaposan próbára tesz bennünket a szúnyoginvázió. Éppen most talán az idei támadások legnagyobbikával találhatjuk szembe magunkat. Szakembert kérdezünk, mennyire tudják kordában tartatni a vérszívókat, mi a mi teendőnk szúnyogritkításkor.
És, persze, lesz Pesti Humor Földes Péterrel, és kulturális ajánló Szerényi Gáborral.
Műsorvezető szerkesztő Frank Iván
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor
2020-07-23 12 óra
2020-07-23 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A műsor vendégei: Egri Orsolya, a Tranzit Art Café alapító tulajdonosa, és Ritoók Pál a Magyar Építészeti múzeum vezetője.
A műsorban igen sok szó fog esni az épített örökség védelméről, az értékek megőrzéséről, megtartásáról, és sajnos a rombolásukról is.
Megismerkedhetünk az Építészeti Múzeum hányatott, de talán immár reményt keltő sorsával is.
Megtudhatjuk, hogyan lett egy hajdani autóbusz állomásból kultúrcentrum, baráti találkozások színhelye, ahol bárki kellemesen töltheti el szabadidejét, de akár dolgozhat is.
Beszélgetünk arról is, valóban veszélyben vannak-e a főváros világörökségi helyszínei, s szót ejtünk a vasút szerepéről a budapesti közlekedésben.
2020-07-16 12 óra
2020-07-16 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Halihó Budapest! Négy műsorvezető, négy különböző érdeklődési terület. Most Grosschmid Péter, akinek a hobbija a városi közlekedés, a Széchenyi teret és környékét vette célba. Vendégeivel a tér és a környékbeli utcák névadóiról, a Lánchídról, a Dunáról beszélgetett. Szóba kerültek villamosok, buszok és hajók is.
( A 2020.01.30-i adás ismétlése )
2020-07-02 12 óra
2020-07-02 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
12 óra. Indul a Halihó, Budapest a Rádió Bézsben! Körülöttünk tombol a nyár, de kis túlzással hasonló a helyzet a kormány és a főváros kötélhúzásával kapcsolatban is. Költségvetés, Lánchíd stb. Van-e szabadon felhasználható 180 milliárdja Budapestnek, vagy minden fillér már jó előre el lett költve. Belefér-e mindez a politikai élet mindennapos kereteibe, vagy aggódnia kell az adófizető budapesti polgárnak, hogy az általa megválasztott képviselők mind a kormány, mind a főváros szintjén esetleg nem az ő érdekeinek megfelelően döntenek a polgárok pénzének sorsáról. Rendben van-e mindez a képviseleti demokrácia keretein belül? Van-e kiút? Akivel mindezt megbeszéljük a Halihó Budapest című műsorban, Zsolt Péter szociológus, politikai elemző.
Lesz még az adásban Piaci Hírnök, ezúttal Szántó Andrással, Pesti Humor Földes Péterrel. A budapesti strandok nyitva tartásának ütemezéséről, a megváltozott házirendekről, a kedvezményekről Borosné, Szűts Ildikóval, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatójával beszélgetünk. Tervezzük, hogy tájékoztassunk a csúsztatott iskolakezdésről szóló fővárosi javaslat egyeztetéseinek helyzetéről, és, bár korlátozott a lehetőség, de Szerényi Gábor azért majd ajánl néhány budapesti kulturális programot.
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor
2020-06-25 12 óra
2020-06-25 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A csütörtöki végre ismét élőadásban hallható műsor vendége lesz az éter hullámain keresztül N. Kósa Judit újságíró, szerkesztő és Képes Gábor informatika-történész sci-fi író és költő.
A műsorban szó esik a Liget projektről, budai Várban folyó építkezésekről, az iskolai helytörténeti oktatás lehetőségeiről, a népszerű „Lelőhely” cikksorozatról és egy muzsikáló házról a Dob utcában.
Szó lesz a műszaki múzeumok és az irodalmi folyóiratok helyzetéről egyaránt, különös tekintettel a informatika történetére, gondolatban ellátogatunk Szegedre és Óbudára is. Sokat beszélünk a Vízivárosról és az ottani lokálpatriótákról, de Buda más érdekes helyeiről, például a Napraforgó utcai lakótelepről is.
Kolodko Mihály szobrai mögül pillantunk át Budáról a túlodalra.
2020-05-28 12 óra
2020-05-28 13 óra Halihó Budapest - Gács János
Hívatlan vendégünk a vírus még nem tűnt el, így nem tehetünk egyebet: megismételjük március 5-i adásunkat. A műsorban megemlékeztünk arról, hogy 70 éve 1950-ben alakították ki Nagy-Budapestet, a fővároshoz csatolva 7 megyei várost és 16 nagyközséget. Vendégeink ezért a "külső kerületekből" érkeznek: Vitkay Katalin, a Budapesti Városvédő Egyesület (BVE) alapító ügyvezetője, aki negyed századon keresztül összefogta és vezérelte az egyesület működését, Rákoshegyről, és Szigeti Zoltán egyetemi tanár Budafokról.
A műsorban szó esett a BVE alapításáról, első 25 évéről 1983- tól, s arról hogy ma is tevékenykedik az egyesület. Az Andrássy úti utcatábla cserékről, kandeláber rekonstrukcióról, s Gresham palota Kossuth ablakáról is.
Beszéltünk Bartók egykori lakhelyéről, ami ma a Rákoshegyi Bartók Zeneháznak ad otthont, s az itt született remekművekről is.
A "Rákosokon" számos más érdekes látnivaló, kulturális helyszín is található, néhányról ezek közül is szó volt .
Budafok szinte önálló kisvárosként, s egyben bor- és pezsgőfővárosként létezik ma is a fővároson belül, s akár többnapos programot is kínál az odalátogatóknak. Történelmi főutcája mentén kastélyok és borházak, patinás pincék sorakoznak, egyikükben egy óriási, díszes hordó is megtekinthető.
A barlanglakás kiállítóhelyen egy archaikus életformába nyerhetünk bepillantást, de ha kedvünk tartja cápák vagy rózsák között is sétálhatunk.
Az adásban említés történt Szigeti Zoltán akkor sajtó alatt lévő "Beszélsz te növényül" című könyvéről, amely az általános iskolás korosztályt vezeti be érdekfeszítő módon a növények életének kevesek által ismert titkaiba. Örömmel értesültünk, hogy a könyv azóta megjelent, és a szerzővel Facebook kapcsolatba lépve meg is vásárolható.
( A 2020.03.05-i adás ismétlése )
2020-05-21 12 óra
2020-05-21 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
A műsor középpontjában mindig egy budapesti közterület áll, ezúttal a főváros egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontja, a Baross tér. Van itt minden: vasút, villamos, troli, busz és metró, szálloda és rendőrmúzeum, érdekes utcanevek. Megtudjuk ki is volt Rottenbiller, mikor nevezték el a Rákóczi utat, és meddig járt ide a HÉV. Tényleg eladta egy szélhámos a Rottenbiller utca burkolatát? Hogy kerül az adásba Kodály Háry Jánosából egy részlet? Halgassák Grosschmid Pétert és interjúalanyait csütörtökön 12 órától!
2020-05-14 12 óra
2020-05-14 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
A műsor első felében
Körner András Amerikában élő építésszel beszélgettem,
aki szakácskönyvek és magyar zsidó életmódtörténeti tanulmányok után Költők a kabaréban címmel jelentetett meg egy újabb nagyszerű kötetet. Mi vitte rá? Mitől volt más a pesti kabaré, mint mondjuk a párizsi vagy a berlini? Mit keresett ott a magyar irodalom színe-java?
Második beszélgetőtársam volt az I. kerület új polgármestere, V. Naszályi Márta, akivel nem politikáról társalogtam, hanem az élet igazi, nagy kérdéseiről: nőnek, anyának lenni a mai Budapesten, hivatással élni, és nap mint nap alakítani, jobbá tenni a világot.
( A 2019.10.17-i adás ismétlése )
2020-05-07 12 óra
2020-05-07 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! A márciusi, utolsó élőadásunkat ismételjük ezúttal. Akkor éppen, hogy elkezdődött a járvány, most meg, legalábbis „hivatalosan”, túl vagyunk a tetőzésen. Annak idején dr. Komáromi Zoltánt arról kérdeztük, hogy a budapesti háziorvosok megkaptak-e minden segítséget ahhoz, hogy a hozzájuk forduló, a járvány tüneteit tapasztalókat kellőképpen el tudják látni. Hétfőtől indult meg újra a háziorvosi ellátás. De mint a járvány kezdetekor, most is telefonos bejelentkezés után kezdődhet a kezelés. Ismét kérdés, hogy vajon most megkapnak-e minden segítséget a háziorvosok. Vagy nem sok minden változott. Érdemes visszatekintenünk a múltba.
Aztán szó volt arról is, hogy kell-e nekünk dugódíj, illetve, hogy ez ügyben szükség van-e népszavazásra. Bár nem szorosan a dugódíj, ami most éppen terítéken van, de a fővárosi sebességkorlátozásokról szóló előterjesztés során ismét felvetődik, hogy a csökkentett legnagyobb sebesség bevezetése a közlekedés lassulásával jár, ami esetleg még nagyobb dugókat okozhat. A vendégünkkel, Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnökével beszélgettünk.
Volt pesti humor is Földes Péterrel, azt bizonyítottuk, hogy a pestiek a legnehezebb időkben sem veszítik el a humorérzéküket. És ez most, a járvány ideje alatt ismét bizonyítást nyert. A legközelebb adásunkban, ami reményeink szerint már élő lesz, be is tudjuk mutatni.
A hónap emberei a tűzszerészek voltak, akik akkor éppen világháborús aknagránátot hatástalanítottak, mint mindig, életük kockáztatásával. Dr. Markovics Zita főhadnagy, a tűzszerész alakulat megbízott kommunikációs vezetője volt a beszélgetőpartnerünk.
Voltak még akkor aktuális fővárosi hírek kis trollkodással, valamint kulturális ajánló ( mert még voltak kulturális rendezvények), Szerényi Gáborral.
Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván
Hangmester: Mohácsi Miklós
( A 2020.03.12-i adás ismétlése )
2020-04-30 12 óra
2020-04-30 13 óra Halihó Budapest - Gács János
Október 10-i műsorunk vendégei Götz Eszter a Magyar Építőművészet c. folyóirat olvasószerkesztője, és Maczó Balász muzeológus a „Miénk a Ház!”városi sétaszervező társaság vezetője voltak. Balázs életében, aki a műsorban az akkor általa éppen űzött pékhivatás szépségeiről is szót ejtett, közben újabb fordulat állt be: visszatért eredeti szakmájához és egyik munkahelyéhez, és ismét múzeológusként dolgozik (jelenleg otthonról) a Kiscelli Múzeumban.
A műsorban szó esik Újlipótváros modern építészetéről, a Népszínház utca történetéről, a Moszkva tér kialakulásáról, és Cserépfalvi Katalinról, a híres könyvkiadó lányáról is.
Beszélgetünk a plázák lassú visszaszorulásáról, a helyi értékvédő civil szervezetekről és a felnőtt mozgásparkokról is.
( A 2019.10.10- i adás ismétlése )
2020-04-23 12 óra
2020-04-23 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
A Halihó Budapest sajnos megint ismétlés. Most nem csak azért, mert a műsorvezető lusta, hanem mert több riportalanyt, illetve stúdióbeli beszélgetőtársat nélkülözni kénytelen az otthoni technika kiforratlansága miatt. Mindenesetre dolgozik a megoldáson, és egy hónap múlva már egész biztosan vadonatúj műsorral áll elő.
Az ismétléshez kiválasztott adás érdekessége, hogy a „támaszpont” a főváros egyik viszonylag új tere, a Szent Gellért tér. Azzal együtt, hogy a Dunán már a középkorban is volt itt egy átkelő, a város szövete csak a XX. század elejére nőtte be a környéket. A feltöltött Lágymányoson megjelentek a Műegyetem épületei, megépültek a mai Bartók Béla út házai, az egykori Sáros fürdő helyét a Gellért szálló gyönyörű épületegyüttese foglalja el. Megnyílt a Gellért strandja a hullámfürdővel. A Duna két partját összekapcsolta a Ferenc József-híd, a Gellért-hegy oldalában nyíló nagy barlangban a pálos szerzetesek építettek templomot.
A múlt század első felében innen indultak a hidroplánok Bécsbe és a Balatonra. Ezekről és a térhez kapcsolódó más érdekességekről lesz szó Grosschmid Péter műsorában csütörtökön 12-től 2-ig.
( A 2019.10.24-i adás ismétlése )
2020-04-16 12 óra
2020-04-16 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
Saly Noémi első vendége volt
Ferkai András építész, építészet-történész, akinek
gyönyörű könyve jelent meg a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepről. Szó volt arról,
mettől-meddig Bauhaus a Bauhaus, miért nem jutott világhírre ez a telep,
kik voltak az építészei és kik a lakói - a könyv ugyanis abban a tekintetben is úttörő, hogy őket is feltérképezi. Mit gondoljunk a műemlékvédelem és modern építészet viszonyáról?
A műsor második részében Kukorelly Endre író volt a vendég, aki
újjáalapította a régi, híres Baumgarten-díjat, ennek is nem rég volt az átadója. Miért fontos egy független irodalmi díj, miből éltek az írók hajdanán, és miből élnek manapság? Kik lettek az első díjazottak? Az irodalom hétköznapjai és mélyrétegei, hatalom, szabadság és szolidaritás..
( A 2020.01.23-i adás ismétlése )
2020-04-09 12 óra
2020-04-09 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! Bár a mostani ismétlésünk anyaga koraősszel készült, ám most éppen újra aktuális a zöldhulladék gyűjtése a város zöldövezetében, meg az is, hogy megtudjuk, mi a sorsa a begyűjtött zöldhulladéknak,. Annakidején erről Horváth Lászlót, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörű Nonprofit Részvénytársaság, rövidítve: FKF, pestiesen: Főkefe akkori kommunikációs munkatársát kérdeztük. Ahogy a Hold utcai Belvárosi piacon sincs nagyobb változás, kivéve, hogy most a coronavírus okozta rendelkezéseket itt is be kell tartani. A helyszínről tudósított Szabó Simon színész, rendező, aki azóta is a Halihó Budapest piaci hírnöke.
Szubjektív kiválasztás alapján nálunk a hónap embere Antony Gall, ausztrál származású építész volt 2019 szeptemberében. A Budapesten letelepedett Ybl díjas építésztől megtudtuk, miért éppen Budapestet választotta, illetve, hogy milyen a város egy „ideszakadt” építész szemével. Szintén szubjektív a kiválasztás, az év egyik kiemelkedő kulturális eseménye volt Budapesten Koncz Zsuzsa koncertje a Papp László arénában. A legendás énekesnőtől megtudtuk, hogy mit szeret és mit nem a városból. Volt még tallózás az akkor hírek között, és, hogy némi nosztalgiával gondolunk vissza arra az időre, amikor nyitva voltak a színházak, a mozik, a kiállítótermek, egy korabeli kulturális ajánlót is megismétlünk. Mindez két órában.
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
A műsort keverte: Soltész Miklós
( A 2019.09.26.-i adás ismétlése )
2020-04-02 12 óra
2020-04-02 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A mai nehéz időkben jól esik egy kis vidámság, halgassuk meg újra a február hatodikai adást, amelynek vendégei: Mikó István Jászai Mari-díjas színművész, rendező, zeneszerző, érdemes művész és Bartucz Edina idegenvezető voltak.
A műsorban szó esett arról, hogy milyen külfödiként Budapesten élni, miről mesélnek a budapesti téglák, s milyen rejtett, az útikönyvekben nem szereplő értékeket mutat meg egy idegenvezető vendégeinek.
Szó volt még a Kaláka együttesről, a Beatlesről, Napoleonról, Svejkről, a Körszínházról, Turay Idáról, Kabos Gyuláról, Hyppolitról, és arról is ki volt Wabitsch Lujza.
( A 2020.02.06-i adás ismétlése )
2020-03-26 12 óra
2020-03-26 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Szeretett városunk, Budapest most kihalt, a szokásos nyüzsgés eltűnt az utcákról. Kevesebb a jármű, ritkán jár a busz, a villamos, azok is csaknem üresen. Az emberek egymástól távolságot tartva sietnek a céljuk felé, sokakon maszk, a kirakatok előtt nem áll meg senki. A Halihóban Grosschmid Péter ezért most ismétléssel jelentkezik. A város egyik legforgalmasabb terén álltunk, és ennek kapcsán beszélgettünk Jászay Mariról, Szent Istvánról, Lipót császárról és Eiffelről, de szó esett Balassi Bálintról és Marx Károlyról is. Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével megismerkedtünk a városi tömegközlekedés múltjának néhány érdekességével is.
( A 2019.09.12-i adás ismétlése )
2020-03-19 12 óra
2020-03-19 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
A műsor első felének vendége Boka László irodalomtörténész, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója, az OSZK Kiadó igazgatója, akivel arról beszélgetek, hogy mi mindent csinál egy nemzeti könyvtár, mire van szüksége a normális működéshez, mi mindent nem lát az ovasó abból, ami a falak mögött történik.
A második részben Viczián Zsófia társadalomtörténész, néprajzos, tanár lesz a beszélgetőtársam, akinek nemrég jelent meg Budapesti fák címmel nagyon érdekes és szép könyve. Alcíme - Kéregbe zárt történelem - jelzi, hogy korántsem a botanika felől nézi a dolgot...
( A 2019.12.12-i adás ismétlése )
2020-03-12 12 óra
2020-03-12 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! Azért nem teljesen állt meg az élet a fővárosban, bár a koronavírus nagyon megkeseríti az életünket. Foglalkozunk is vele, dr. Komáromi Zoltánt arról kérdezzük, hogy a budapesti háziorvosok megkaptak-e minden segítséget ahhoz, hogy a hozzájuk forduló, a járvány tüneteit tapasztalókat kellőképpen el tudják látni.
De előtte szó lesz arról is, hogy vajon kell-e nekünk dugódíj, illetve, hogy ez ügyben szükség van-e népszavazásra. A vendég Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
Lesz pesti humor is, Földes Péterrel, azt bizonyítjuk majd, hogy a pestiek a legnehezebb időkben sem veszítik el a humorérzéküket.
A hónap embere ezúttal többes számban: a hónap emberei a tűzszerészek, akik nemrégiben ismét két világháborús aknagránátot hatástalanítottak, mint mindig, életük kockáztatásával. Dr. Markovics Zita főhadnagy, a tűzszerész alakulat megbízott kommunikációs vezetője a beszélgetőpartnerünk.
Lesznek még fővárosi hírek kis trollkodással, valamint kulturális ajánló Szerényi Gáborral.
Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván
Hangmester: Mohácsi Miklós
2020-03-05 12 óra
2020-03-05 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A március 5-i adásban megemlékezünk arról, hogy 70 éve 1950-ben alakították ki Nagy-Budapestet, a fővároshoz csatolva 7 megyei várost és 16 nagyközséget. Vendégeink így ma a "külső kerületekből" érkeznek: Vitkay Katalin, a Budapesti Városvédő Egyesület (BVE) alapító ügyvezetője, aki negyed századon keresztül összefogta és vezérelte az egyesület működését, Rákoshegyről, és Szigeti Zoltán egyetemi tanár Budafokról.
A műsorban szó fog esni a BVE alapításáról, első 25 évéről 1983- tól, s arról hogy ma is tevékenykedik az egyesület. Az Andrássy úti utcatábla cserékről, kandeláber rekonstrukcióról, s Gresham palota Kossuth ablakáról is.
Beszélni fogunk Bartók egykori lakhelyéről, ami ma a Rákoshegyi Bartók Zeneháznak ad otthont, s az itt született remekművekről is.
A "Rákosokon" számos más érdekes látnivaló, kulturális helyszín is található, néhányról ezek közül is szó lesz.
Budafok szinte önálló kisvárosként, s egyben bor- és pezsgőfővárosként létezik ma is a fővároson belül, s akár többnapos programot is kínál az odalátogatóknak. Történelmi főutcája mentén kastélyok és borházak, patinás pincék sorakoznak, egyikükben egy óriási, díszes hordó is megtekinthető.
A barlanglakás kiállítóhelyen egy archaikus életformába nyerhetünk bepillantást, de ha kedvünk tartja cápák vagy rózsák között is sétálhatunk.
2020-02-27 12 óra
2020-02-27 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Ha csütörtök dél, akkor jó ebédhez szól a Halihó Budapest! Ezúttal Grosschmid Péter és vendégei beszélgetnek, egy újabb közlekedési csomópont - a sokat látott Fővám tér - kapcsán mindenféléről, ami erről eszükbe jut. Tömegközlekedés-történeti sorozatunkban most a villamosé a főszerep, de szó lesz egy volt brit miniszterelnökről, a Szabadság-híd építéséről, egy tengeri emlősről és sok minden másról. Ismerkedjenek Budapest titkaival Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével csütörtökön 12.00-tól 13.55-ig.
( A 2019.11.21-i adás ismétlése )
2020-02-20 12 óra
2020-02-20 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
A Halihó, Budapest február 20-i adásában Saly Noémi első vendége Le Marietta, a főpolgármesteri hivatal részvételiségért felelős főtanácsadója, a Járókelő.hu honlap alapítója. Mi a csuda ez a "részvételiség"? Hogyan szólhatnak bele hasznosan a civilek a város életének alakulásába, alakításába? Felelősei vagy csupán elszenvedői vagyunk annak, ami körülöttünk történik? Mit tehetünk, mit tegyünk, mit ne tegyünk?
A második vendég Hamvas Levente Péter, az erzsébetvárosi Erőművház igazgatója, tanár, irodalmár, akivel azért beszélgetünk, mert a Hernád utcai iskola negyedik emeletén február 20-án délután nyílik Budapest első állandó mozitörténeti kiállítása. A Pesti Mozi emléket állít azoknak az erzsébetvárosi és más budapesti kis és nagy moziknak, amelyek ma már nem léteznek, vagy rájuk se lehet ismerni. Emlékezzünk - de hogyan? Nosztalgia? Helytörténet? Szakmatörténet?
2020-02-13 12 óra
2020-02-13 13 óra Halihó Budapest - Frank Iván
Halihó Budapest! A déli harangszó idején kezdődik a két órás műsor, ami a fővárosról szól ugyan, de nemcsak fővárosiaknak. Merthogy talán senkinek sem közömbös, hogy hol tartunk a Római parti gát dolgában, elkezdődik-e végre a munka, és milyen lesz a part, amikor végre birtokba vehetik a Duna szerelmesei.
Földes Péter újságíró, a valaha volt Ludas Matyi munkatársa a Pesti humor rovatban ezúttal Hajnal Csabára, a kamu olvasói levelek írójára emlékezik.
Szabó Simon színész, rendező a budapesti piacok hírnökeként a Fény utcai piacon járt, és farsang lévén egy nagyon jó kis csöröge fánk recepttel ajándékozza meg a hallgatókat, és eladókkal, vevőkkel beszélgetett arról; hogy jogos-e félreverni a harangokat a piac jövőjével kapcsolatban. A Piaci hírnök rovat ezúttal azzal bővül, hogy az illetékeseket is megkérdezzük, ők milyennek látják a helyzetet, és milyen döntések várhatók a piac sorsáról.
A hónap embereként a Budapest Építészeti Nívódíj múlt évi értékelésének nyertese, a régi budai városháza műemléki rekonstrukciójának felelős tervezője, Szabó Levente építész lesz a vendégünk.
Végül Szerényi Gáborral néhány friss budapesti hírrel és kulturális ajánlóval búcsúzunk.
Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván
A technikát Soltész Miklós tartja kézben.
2020-02-06 12 óra
2020-02-06 13 óra Halihó Budapest - Gács János
A műsor vendégei: Mikó István Jászai Mari-díjas színművész, rendező, zeneszerző, érdemes művész és Bartucz Edina idegenvezető
A műsorban szó fog esni arról hogy milyen külfödiként Budapesten élni, miről mesélnek a budapesti téglák, s milyen rejtett, az útikönyvekben nem szereplő értékeket mutat meg egy idegenvezető vendégeinek.
Szó lesz még a Kaláka együttesről, a Beatlesről, Napoleonról, Svejkről, a Körszínházról, Turay Idáról, Kabos Gyuláról, Hyppolitról, és arról is ki volt Wabitsch Lujza.
2020-01-30 12 óra
2020-01-30 13 óra Halihó Budapest - Grosschmid Péter
Halihó Budapest! Négy műsorvezető, négy különböző érdeklődési terület. Most Grosschmid Péter, akinek a hobbija a városi közlekedés, a Széchenyi teret és környékét veszi célba. Vendégeivel a tér és a környékbeli utcák névadóiról, a Lánchídról, a Dunáról beszélget. Szóba kerülnek villamosok, buszok és hajók is.
2020-01-23 12 óra
2020-01-23 13 óra Halihó Budapest - Saly Noémi
Saly Noémi első vendége Ferkai András építész, építészet-történész, akinek a napokban jelent meg gyönyörű könyve a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepről. Szó lesz arról, mettől-meddig Bauhaus a Bauhaus, miért nem jutott világhírre ez a telep, kik voltak az építészei és kik a lakói - a könyv ugyanis abban a tekintetben is úttörő, hogy őket is feltérképezi. Mit gondoljunk a műemlékvédelem és modern építészet viszonyáról?
A műsor második részében Kukorelly Endre író lesz a vendég, aki újjáalapította a régi, híres Baumgarten-díjat, ennek is a napokban volt az átadója. Miért fontos egy független irodalmi díj, miből éltek az írók hajdanán, és miből élnek manapság? Kik lettek az első díjazottak? Az irodalom hétköznapjai és mélyrétegei, hatalom, szabadság és szolidaritás...
Halihó Budapest! Találkozzunk csütörtökön, 12-14 óráig, érdemes lesz! Megtudhatjuk Ürge Vorsatz Diana klímakutatótól, hogy szükséges volt-e Budapesten kihirdetni a klímavészhelyzetet, meg, hogy mi a dolgunk ezzel kapcsolatban nekünk, budapesti polgároknak. Folytatjuk Földes Péterrel a Pesti humor sorozatunkat, ezúttal a Ludas Matyi szatirikus hetilap Árkus József főszerkesztő nevéhez fűződő korszak történetével, majd újra egy aktuális fővárosi hír nyomába eredünk, nevezetesen a mindannyiunk szívéhez közelálló Lánchíd sorsa felől érdeklődünk Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület elnökétől.
Szabó Simon rendező, színész Piaci Hínökként a Vámház körúti nagycsarnokba látogatott, alapanyagokat keresve egy jó kis kocsonya elkészítéséhez, majd Kukorelly Endre költő, író számol be egy friss fővárosi eseményről, nevezetesen, hogy délelőtt 10-kor átadták a Gundel étteremben az általa alapított Baumgarten irodalmi emlékdíjat.
Végül Szerényi Gábor kollégámmal friss budapesti hírekkel és kulturális programajánlóval búcsúzunk a hallgatóktól
Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván
A hangtechnikát Soltész Miklós igazgatja
Ha csütörtök dél van, akkor a rádióban szól a Halihó, Budapest! Négy műsorvezető, négyféle terület. Ha Grosschmid, akkor valami közlekedéssel kapcsolatos dolog, meg egy érdekes városi csomópont és a környéke. Ezúttal a Kálvin tér, Pest egyik legforgalmasabb tere már vagy 150 éve. A városkapu a Kecskeméti utca végén a szénapiacra nyílt, a szomszédban álló Nemzeti Múzeum látta az 1848-as forradalom kitörését, itt készült az első fotográfia Pestről, innen indult az első lóvasút Újpest irányába és itt döcögött keresztül az első igazi pesti villamos. Szó lesz az újabb villamosokról, a tér névadójáról és még Kodály Zoltánról is. Aki figyel, megtudhatja, mit ábrázol az aluljáró színes mozaikja, és hol őrködik a kőbe zárt macska a tér alatt. Meglepetésvendégek telefonon és talán személyesen is.
Képet kaphatunk arról is, milyennek látta egy fiatal gyorskorcsolyázó a hetvenes évek Észak Koreáját.