Budapest

Időpont: péntek 10:00 – 12:00, ismétlés csütörtök 20:00 – 22:00 Vasárnap 00:00 – 02:00

2024-03-22 10 óra
2024-03-22 11 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnessel és Számadó Évával

„Nyitott szalon” – nak nevezte egy szépíró a XIX. Században. A szocialista évtizedek végén kifejezetten státuszszimbólumnak számított korzózni rajta. Hívták Lipót utcának, egyes szakaszait Fő utcának- Rózsa utcának és Tyúk utcának is.

Mai nevét 1899 óta viseli: talán már ki is találták, igen ez a VÁCI UTCA, vagy ahogy régen írták: VÁCZI UTCA. Sajnos mára már veszített jelentőségéből, de úgy gondoltuk a történelem során bekövetkezett változások, érdekességek megérnek egy műsort. Így hát mi is végig sétáltunk rajta, mint annak idején a Rothschild lányok, hogy minél hitelesebben tudjuk átadni az érzést, na és persze nem hagytuk ki a Gerbeaud kávéházat sem, egy különleges kávé és süti elfogyasztásával.

Beszélgetőtársnak LUGOSI ANDRÁS várostörténészt kértük fel, aki a „STAND UP HISTORY” műfaj megteremtésével egyedit alkotott. Azt hiszem mondhatjuk, hogy meg is tapasztaltuk a műfaj sajátosságait, mert ezúttal a műsorvezetők is „áldozatul estek.” És miért is? Egy várostörténésszel bizonyára nem könnyű beszélgetni, hiszen aki az életét Budapestnek szentelte, azzal nehéz egy mederben tartani a beszélgetést. Így a Váci utca is kicsit áldozatul esett, de annyi új, érdekes információt tudtunk meg a műfaj stílusában tálalva gyönyörű városunkról, hogy talán nem lesz hiányérzetük! Még az is lehet, hogy visszatérünk egy speciálisan Váci utcai barangolással is!

2024-03-15 10 óra
2024-03-15 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A Halihó, Budapest műsorában vendégem Molnár Álmos történész, muzeológus, gyűjteményvezető, a Kiscelli Múzeum munkatársa.

A műsor felvétele is rendhagyó módon a Kiscelli Múzeum folyosóján és kiállítási termeiben készült, így néhol kicsit visszhangos, máshol kicsit recseg a padló, éppen olyan, mint a Múzeum falai között sétálva… hiszen ezt tettük a beszélgetés közben.

Főszerepben Budapest, azaz Pest Buda és Óbuda, hiszen Budapest nem volt mindig egyetlen város.

A Kiscelli Múzeumról bővebb információt itt találtok:

http://www.kiscellimuzeum.hu/

2024-03-08 10 óra
2024-03-08 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Peter

Halihó Budapest a Bézsen. Mert Budapest minden héten megérdemel egy kétórás műsort. Ezúttal ráadásul nőnap is van, Grosschmid Péter vendége két érdekes ember, két hölgy – egyikük a fővárosról szóló könyveket és egyéb kiadványokat megjelentető Városháza Kiadó munkatársa, aki maga is író, másikuk autóvezető-oktató, szakíró, egy autós magazin munkatársa. Hallgassák a beszélgetést Kozári Dórával és Békés Dórával!

2024-03-01 10 óra
2024-03-01 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

( A 2023.07.21-i adás ismétlése )

2024-02-23 10 óra
2024-02-23 11 óra Halihó Budapest – Rékai Gábor

( A 2024.01.26-i adás ismétlése )

2024-02-16 10 óra
2024-02-16 11 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

Mi ketten 8. alkalommal beszélgetünk Budapestről. Ez alkalommal kiszállunk a füles foteleinkből, hogy egyetlen utcán sétáljunk végig, a Bajza utcán. Várjuk önöket: Csányi Zita és Katona László.

2024-02-09 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Nyék, Törökőr, Vizafogó, Ferihegy, Rupp-hegy, Kucorgó tér, Angyalföld, Csepel… Budapesten sok száz helynév és utcanév van. Sokuk egyszerű és könnyen megfejthető, de számos olyan is van, amelyeket bár gyakran használunk, feledésbe ment eredetük. Ki tudja, miért lett Sashalom vagy éppen Nagyicce a XVI. kerület egy-egy részének a neve, vagy mi volt a mai Lágymányos helyén? A Halihó Budapest péntek délelőtti adásában Grosschmid Péter két szakemberrel beszélget. Vendégei: Tringli István történész és Katona Csaba történész, levéltáros.

2024-01-26 10 óra
2024-01-26 11 óra Halihó Budapest – Rékai Gábor

Amikor a főváros „márkajegyeinek” zöme (Andrássy út,a ,budai Vár, a Hősök tere, a Nagykörút, a Szépművészeti Múzeum….)kialakult, megszületett, A Budapest.

A születés néhány évtizedének köszönhetően.Pest, Buda és Óbuda együtt már nemzeti és nem városi ügy lett.Az élet minden területén szinte minden változott.

Ezekről az évtizedekről beszél Fónagy Zoltán történész.

2024-01-19 10 óra
2024-01-19 11 óra Halihó Budapest – Dr.Gerő Péter

A mai műsorban Földes Tamás, a Budapest Vásárcsarnokai Kft. ügyvezető igazgatója a vendégem.
Habár hosszú évek óta koptatom Budapest utcáit, vagyok lakója a fővárosunknak, a Vásárcsarnokról mindössze annyi ismerettel rendelkeztem mint a legtöbb oda betérő ember.
Így örömmel tettem fel kérdéseimet Földes Tamásnak, aki rendkívüli türelemmel és szakértelemmel válaszolta meg azokat.
Ezúton is köszönöm Tamásnak, hogy beavatta a rádióhallgatókat és persze engem is a Vásárcsarnok „titkaiba”.

A műsor hamarosan Youtube csatornámon is elérhető:

https://www.youtube.com/@sziatanarurpodcast

2024-01-12 10 óra
2024-01-12 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Kutyák. Macskák. Papagájok, teknősök, guppik, aranyhalak, óriáskígyók, tarantulák, hangyák és poloskák, galambok, verebek, egerek és patkányok és még sokféle állat a városban. Vannak kedvencek, amelyeket (sőt akiket) sok pénzért vásárolunk, vannak, amelyektől sok pénzért próbálunk megszabadulni. Mit szeretünk az állatokban? Milyen kihívásokkal jár a nagyvárosi állattartás? Mire kell figyelni? Veszélyesek-e a harci kutyák? Ezekre a kérdésekre keresi a választ Grosschmid Péter vendégeivel, egy zoológussal és egy kutyakiképző szakértővel.

2024-01-05 10 óra
2024-01-05 11 óra Halihó Budapest – Rékai Gábor

Az új év elején miért ne mondjunk ezúttal csupa szépet és jót fővárosunkról?

A Bézs szerkesztőségének vállalkozó szellemű munkatársai válaszolnak a körkérdésre: Mit miért szeret Budapestben? Természetesen ahány válasz, annyiféle. Ám a szerkesztő azt reméli, hogy a válaszok színesek, netán hallgatóinknak újdonságokat is tartalmazhatnak. Választók:Vajda János, Varga Júlia, Gerő Péter, Katona László, Mohácsi Miklós, Kerényi Péter…
Hallgassanak „beléjük” – hátha ezúttal is találkozunk újdonságokkal.

2023-12-29 10 óra
2023-12-29 11 óra Halihó Budapest – Vajda János

BUÉK vagy nem BUÉK?

2 nappal szilveszter előtt már hangoljunk a vidám évbúcsúztatásra. Ehhez járul hozzá a mintegy 100 éven átívelő, Budapestről szóló vagy Budapesttel kapcsolatos dalválogatás, itt ott a szerkesztő személyes emlékeivel – és szeretnék hozzá BUÉKOT kívánni.

DE egyébként a Világvége vagy Alkalmazkodás műsorom szerint lehet?

Ha megismerjük a valós helyzetet, megértjük, hogy mit tehetünk, elengedjük a szükségleteinken kívüli igényeinket, megtartjuk értékeinket és visszahozunk elődjeink tudásából – akkor felszabadultan vidáman új örömökkel ÉLHETÜNK.

Ehhez kívánok minden jót.

2023-12-22 10 óra
2023-12-22 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Mitől lesz város egy település? Széles utak, csatornahálózat, közművek? Talán attól, hogy sokan laknak benne? Fal veszi körül?

Házak vannak benne. Paloták, lakótömbök, múzeumok, az utakat szegélyező színes házsorok. Magasak, alacsonyak, keskenyek és szélesek. Minden történelmi korból és minden stílusból. Karcsú templomtornyok, tömzsi sarokházak, titokzatos átjárók, óvárosi sikátorok düledező falú házacskái. Felhőkarcolók és bevásárlóközpontok, benzinkutak és iskolák.

Van ami terméskőből, van ami betonból épült. Szorgos kőművesek húzták fel a falait vagy hatalmas betonpanelekből rakták össze, mint gyerekek az építőkockákat. Sokat kőművesmesterek terveztek és építettek, másokat műépítészek, megint másokat pedig építőművészek.

Grosschmid Péter házakról, stílusokról, a város történetéről és lehetséges jövőképeiről beszélget élőben Erő Zoltánnal, Budapest főépítészével és Bugár Mészáros Károly építésszel, a várostörténet szakértőjével.

2023-12-15 10 óra
2023-12-15 11 óra Halihó Budapest – Palugyai István

Kedves hallgatóink!

A Halihó Budapest műsorában a vendégem Budapest egyik legjobb ismerője, Saly Noémi irodalom és kávéháztörténész, a jó ételek és receptek kiváló ismerője, akivel a műsor első részében többek között miről is cseveghetnénk ilyenkor, mint hogy mit ettek hajdan és esznek ma a budapestiek karácsony táján, valamint arról, miben különbözik Budapest, Bécs és Prága kávéház-történelme.

A második részben pedig beszélünk egyebek mellett a Tabánról, Noémi szűkebb pátriájáról, de kitekintünk más kerületekre, a város csodabogaraira, valamint Noémi és Krúdy szellemi kapcsolatára.

Mindenkit szeretettel vár a műsor mostani szerkesztő-műsorvezetője: Palugyai István és vendége, Saly Noémi.

2023-12-08 10 óra
2023-12-08 11 óra Halihó Budapest – Rékai Gábor

„Ki a szabadba”! Új könyv az ország kirándulónak, akik szívesen ismerkednek gyalog nem is olyan szűk pátriánkban. A szerző” lejárta” a könyvben” leírt útvonalakat és mivel csapatával a legtöbb helyre édesanyjával ment, nyugodtan ajánlja 65 plusszosoknak is. Az összeállításban útvonalak, menetrendek, lénygretörő ismertetők segítik mindazokat, akik szívesen járnak „Kinn a szabadban”

2023-12-01 10 óra
2023-12-01 11 óra Halihó Budapest – Kerényi Péter

Hárman beszélgetnek, abból az alkalomból, hogy sikerült összejönniük. Pest, Buda és Óbuda.
Igaz, az első „találkozásra” százötven esztendővel ezelőtt került sor, de így másfél-évszázadosan – korukhoz képest – jól érzik magukat.
Felelevenítik, hogy annak idején mit adtak és manapság mit adnak az általuk létrehozott Budapestnek, amelyről még a dal is azt tartja: Te csodás.
A városrészek megszemélyesítője Budai Éva, Grosschmid Péter és a műsorvezető-szerkesztő Kerényi Péter.
A történeti hűség kedvéért megszólal a Török is (ezúttal András) és megszólalásainkat tanácsaival gazdagította Pesti Ernő.
Mindez sok-sok budai, pesti, óbudai zenével. Zenei szerkesztő: Kerényi Márton. A hangmester: Horváth Gyula.

2023-11-24 10 óra
2023-11-24 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Grosschmid Péter fákat keresett fel. A város leghíresebb, legöregebb, legérdekesebb, legfontosabb fáit. Ebben Viczián Zsófia, a Budapesti Fák – a kéregbe zárt történelem című könyv szerzője volt a segítségére. A séta közben megszólal a Michael Jackson képeivel díszített fa őrzője is, és sok fákról és erdőről szóló zeneszámot, dalt is hallhatunk.

2023-11-17 10 óra
2023-11-17 11 óra Halihó Budapest – Vlasics Sarolta és Marton Éva

Budapest formáját az adja meg, hogy milyen hangulatban van, aki nézi. Gyere, gyere, bárki vagy is, csinálj egy Budapestet.” Ez az Esterházy Pétertől származó idézet lett a Budapest Nagyregény mottója. A város története állandóan változik, Pest, Buda és Óbuda 1873-as egyesítése óta. A Budapest Nagyregény fejezeteit 23 szerző írta, igazi közösségi alkotás. Hogy mennyire kapcsolódnak össze a fejezetek, mégis mennyire önállóak, mennyire kerültek bele a kötet megszületését hónapokon át tartó kutatómunka történetei, többek között erről is beszélnek a műsor vendégei Kiss Noémi író, Németh Gábor író és Tasnádi István író, aki ebben az esetben dramaturgként próbálta összefogni azt a sokféleséget, ami majdnem lehetetlen. Ahogy megfogalmazódott a” városegyesítés 150. évfordulója alkalmából készült alkotás egyszerre pillanatkép és szellemi emlékmű.” ami szórakoztató is, de mégis komolyan van véve.

2023-11-10 10 óra
2023-11-10 11 óra Halihó Budapest – Varga Etele

Az adás címe úgy hangzik, “Állandó háborúban a világgal”, avagy hajléktalanság a fővárosban. Ugyanis ahogyan Budapest megérdemel egy 120 perces műsort, úgy a legkiszolgáltatottabb polgárai számára is kijár a figyelem.

A napjainkban méltatlanul keveset feszegetett témát az adás több módon igyekezett feldolgozni és prezentálni a hallgatóknak: először a Vöröskereszt Madridi úton fekvő hajléktalanszállójába kaphattak betekintést, majd egy Iványi Gáborral készült beszélgetés keretében az otthontalanság és a szociális munka lelki világa, illetve lehetséges rendszerszintű megoldások kerültek ismertetésre.

Mindeközben a műsorvezető, Varga Etele a stúdióban is kommentálta az eseményeket, méghozzá Kepe Róbert, a Fedél nélkül felelős szerkesztőjének társaságában. Értekeznek az utcai élet viszontagságairól, a társadalmi érzékenységről és az egyedülálló utcalap koncepciójáról.

( A 2023.03.10-i adás ismétlése )

2023-11-03 10 óra
2023-11-03 11 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

November első napjai az emlékezésről szólnak. Ebben a műsorban mi is emlékezünk. Felidézzük Agárdy Gábor, Baktay Ervin, Füst Milán, Déry Tibor alakját, pár történetet róluk, a hatást, amit bennünk keltettek. Arra azonban egyikünk sem gondolt a felvétel idején, hogy mire adásba kerül a műsor, az, akinek írásával felelevenítettük Agárdy Gábor alakját, szintén azok közt lesz, akikre emlékeznünk kell. Ő Szegő András.

2023-10-27 10 óra
2023-10-27 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A Margitszigetet mindenki ismeri. Talán még azt is, hogy földrajzi névként Margit-szigetnek kell írni, ha viszont Budapest egy városrészére gondolunk, az egybeírás a helyes. Amikor elhatároztam, hogy a Szigetről készítek egy műsort, elkezdtem olvasni róla, és rövid idő alatt rájöttem, hogy nagyon sok dolgot nem tudtam korábban. Például azt se, hogy eredetileg 3, sőt egy kis zátonnyal együtt négy szigetből állt, mielőtt a Duna szabályozásának kapcsán ezeket egyetlen szigetté egyesítették. Aztán azt se tudtam, hogy a Margit-híd miért van megtörve középen, elárulom: azért, hogy a mederpillérjei a víz folyásával párhuzamosak legyenek.

A műsorban megszólal az Állatkert szóvivője, a szigeti kápolna plébánosa, és a sportuszoda képviseletében egy vívó olimpiai bajnok.

Hallgassák a Halihót, benne ezúttal Grosschmid Pétert!

2023-10-20 10 óra
2023-10-20 11 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Kordos Szabolcs, az „Egy város titkai” című könyv szerzője, és könyvének egyik szereplője, Dr. Reich Márta, aki a Titanic katasztrófáját túlélő utasokat megmentő Carpathia gőzös hajóorvosának Dr. Lengyel Árpádnak az unokája.

A műsorban sok szó fog esni a Palotanegyed titkairól és híres lakóiról, annál is inkább, mivel Kordos Szabolcs könyve is egy erről a városrészről szóló blog „továbbfejlesztéséből” született, a VIII. kerület körúton belüli része, könyvhöz is, első körben csak egy Palotanegyed blog volt tervben.

A könyv szerzője egy olyan házban él, amit Freystädtler Jenő lovag pasa építtetett a szeretőjének, Jákó Amália színésznőnek, akit érdekes (bár abban a korban nem annyira szokatlan) módon gyermekévé is fogadott. A műsor hölgyvendége is ebben a negyedben lakott, tehát a fókusz ezúttal a Fejes Endre szavaival „ezerszer áldottnak” hívott Józsefvárosra fog esni.
Szabad szemmel is látható itt egy atombunker, s a hajdan a Magyar Rádió székhelyéül szolgáló campus többi épülete is legendákról mesél.

Beszélgetni fogunk a főváros eltűnt városrészeiről, amelyeknek emléke ma is él a szívekben s kiváló irodalmi és képzőművészeti alkotásokban egyaránt.

Kimozdulva a VIII. kerületből, az Újlipótvárosban is teszünk egy sétát, ezúttal nem Bächer Ivánnal, hanem Reich Márta kalauzolásával, aki többek között feleleveníti a Gárdonyi Géza nevét viselő iskolához kapcsolódó emlékeit.

2023-10-13 10 óra
2023-10-13 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A mai műsorban a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság két munkatársa volt a vendégem, két tűzoltótiszt, dr. Kiss Ádám tű. főhadnagy és Kisdi Márk Máté tű. százados.

Péntek 13-a van, azt hiszem, nem is kell ennél többet mondanom, biztos vannak a hallgatók között, akik ezen a napon nem szívesen lépnek ki az utcára.

De vajon tényleg több baleset, szerencsétlenség történik egy péntek 13-án, mint bármelyik más napon?
Miért kell vészhelyzet esetén legelőször a 112-es telefonszámot hívni?
Milyen vészhelyzetek esnek a Fővárosi Katasztrófavédelem hatásköre alá?
Hogyan oldják meg a Katasztrófavédelem munkatársai azt a helyzetet, amikor több szemtanú többféleképpen éli meg a balesetet?
Hány kirendeltsége van a fővárosban a Fővárosi Katasztrófavédelemnek, és hogyan oszlanak meg?

Ha érdekel, milyen feladatokat végeznek a Fővárosi Katasztrófavédelem munkatársai, szívesen hallasz érdekes helyzetekről vagy csak egyszerűen szívesen látnál bele jobban a munkájukba, akkor ne hagyd ki a műsort, rendkívül tanulságos mondatok hangoznak el vendégeimtől.

Utószónak pedig annyit muszáj megjegyeznem – ha már szóba került a péntek 13 „beskatulyázása” -, hogy én két szigorú tekintetű beszélgetőtársra számítottam, ehelyett megérkezett két mosolygós, vidám férfi a rádióstúdióba.

Ezúton is köszönöm, hogy megválaszolták a rengeteg kérdésemet, hogy a hallgatók is jobban megismerkedhessenek magával a Fővárosi Katasztrófavédelemmel, a munkatársaival és a feladataikkal, hatásköreikkel.

#Budapest #HalihóBudapest #adásban #geropeter #RadioBezs #katasztrófavédelem #FővárosiKatasztrófavédelem

2023-10-06 10 óra
2023-10-06 11 óra Halihó Budapest – Vajda János

Egy lassú, elmélyülésbe hajló, budapesti kerületek hangulatát kereső két órára hívom a hallgatót. Ehhez bepillantunk a megjelenésre készülődő Budapest Nagyregény 23 kortárs írójának szövegébe lágy jazz muzsikával körbe véve. „Mert a várost nem a téglák, hanem a benne lakók történetei építik fel”.

2023-09-29 10 óra
2023-09-29 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Halihó, Budapest! A várost közlekedése, utcái, terei, az azokon és azok alatt futó járművek tartják lüktetésben. Gurultunk, csattogtunk, sétáltunk. Szó volt vasútról és lovakról, beszélgettünk Blaha Lujzáról és a róla elnevezett tér környékéről, utána pedig egy kicsit repültünk is. Grosschmid Péter és beszélgetőtársai voltak: Legát Tibor és Somogyi-Tóth Gábor.

( A 2019.10.03-i éa a 2019.12.26-i adás ismétlése )

2023-09-22 10 óra
2023-09-22 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hédi

HALIHÓ BUDAPEST – KOLONITS KLÁRÁVAL

A mostani „Halihó Budapest” vendége különös helyet foglal el a szívemben. Amikor a családját megismertem ő még nem is élt. Mondhatni, ha nem is biológiai értelemben, de mégis egy család vagyunk, különösen mióta mindenki elment, mióta csak mi maradtunk a közös emlékekkel.

Végtelenül büszke vagyok arra, hogy ismerem, hogy a fenti sorokat leírhattam vele kapcsolatban, mert ő Kolonits Klára, a csodálatos hangú, és csodaszép, Kossuth díjas operaénekesnőnk, akivel alkalmam nyílt a Bézs stúdióban találkozni, kértem, legyen a vendégem és legnagyobb boldogságomra elfogadta a meghívást.

Minden túlzás nélkül írhatom le, hogy hangja, jelleme, egyénisége különleges és azt hiszem mindháromra írhatom a jelzőt: csodás. Amikor ez a műsor lemegy, ő éppen Messinában próbálja a Normát, a bemutató szeptember végén volt.

A „Halihó Budapest”-ben olyan helyekről és eseményekről lesz szó, amelyek számára fontosak voltak, és persze személyekről, emlékekről.

A műsorban olyan dalok, részletek hallhatók, amelyet ő választott a műsorhoz, természetesen az ő magasan képzett koloratúrszopránja is hallható lesz.

Mindehhez egy olyan személyiség, egy olyan arc, egy olyan mosoly társul, amely kár, hogy nem látható a rádióban. Igaz, a személyisége, a pozitív életérzése süt és átjön az internet „hullámhosszán” keresztül is.

Számos díja közül kettőt megemlítve jöjjön egy hivatalos szöveg: 2020-ban, „Magyarország számára kivételesen értékes művészi pályafutása során virtuóz énektechnikájával és egyedülálló belcanto repertoárjával nemzetközi színpadokon is sikereket arató, az opera mellett a klasszikus és kortárs oratóriumok megszólaltatása terén is kiemelkedő előadóművészete elismeréseként” Kossuth-díjas, 2022-ben pedig a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja lett.

Szívéhez különösen kedvesek a „magyar bel canto” szerepek, Erkel Ferenc hősnői: Melinda (Bánk Bán), Szilágyi Erzsébet (Hunyadi László), Bátori Mária, Erzsébet és Crescimira (István, a király).

Drámai koloratúrszoprán, és ahogyan olvastam róla, helye van a legnagyobb bel canto énekesnők között.

És, hogy mennyire illik hozzá ez az énektechnika, elmondja annak leírása: bel canto (szép ének), olasz eredetű énekstílus, amelyben a hang szépsége, széles ívű dallamformálás és csillogó előadásmód jut érvényre. A hangzás érzéki szépségét, a tökéletes dallamformálást mindenek fölé helyező olasz énektechnika és stílus.

Pályája fontos része a rendkívül gazdag dalirodalom interpretálása, hazai és külföldi dalestekkel. Hangverseny-repertoárja csúcspontjának Verdi Requiemjét tekinti.

Fellépései mellett 2010-től foglalkozik aktívan tanítással, és pálya-tervezéssel, úgynevezett coaching-gal.

Lelkes rózsakertész, közel 300 rózsát gondoz Budapest melletti kertjében.

Minden, ami ő, és amit még tudni szeretnél Róla, itt, ezen a weboldalon szerepel legpontosabban: https://klarakolonits.com/hu/home-hu/

#bézsrádió,#rádióbézs,#kolonitsklára,#belcanto,#rózsák

Szerkesztő műsorvezető: Kovács Hédi, a műsor technikai munkatársa: Biczó Tamás.

2023-09-15 10 óra
2023-09-15 11 óra Halihó Budapest – Palugyai István

A Halihó Budapest mostani vendége Nádasdy Ádám, író, költő, műfordító, nyelvész professzor, akit Budapesthez való viszonyáról kérdezem majd. Az évek óta London és Budapest között ingázó Nádasdy nemrég megjelent Hordtam az irhámat című önéletrajzi ihletésű kötetében is sokat ír erről a viszonyról, de a Kovács Kriszta – Nádasdy Ádám kettős által jegyzett, pár éve megjelent Budapest bámészko.. – budapesti legendák című CD-hez írott szövegekből is sok érdekességet tudunk kibányászni. Most Nádasdy Ádámmal barangoljuk végig kedves fővárosi helyszíneit. A kérdező ezúttal Palugyai István.

2023-09-08 10 óra
2023-09-08 11 óra Halihó Budapest – Varga Etele

Vajon mit jelent Budapest? Egy 2016-os felmérés szerint az itt lakók számára a főváros egyenlő otthon, közösség, lehetőség. Az viszont biztos, hogy e szavaknál sokkal, de sokkal több.

Az idei Budapest-adások közül az első ősziben az aktuális szerkesztő-műsorvezető Varga Etele arra tesz kísérletet, hogy a kérdéskört a Pozsonyi Pikniken jelenlévőkkel tárgyalja ki. A „budapestiségről” megnyilatkoznak civilek, közéleti-kulturális szereplők, és sok-sok Rádió Bézses is, akik a felvetés szűk keresztmetszetén túl üzennek is fővárosunk lakóinak.

A megkérdezettek mellett érkezik egészen sok zene, melyek címben, témában, és akár életérzésben is képesek megmutatni, mennyi perspektíva formálhatja a közös fővárosi identitást.

2023-09-01 10 óra
2023-09-01 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A város minden lakója közlekedik. Van, aki gyalog a szomszéd kis üzletig, van, aki kerékpárra pattan, van, aki villamossal jár munkába, sokan buszt, trolit, elővárosi vasutat, metrót, HÉV-et használnak a helyváltoztatáshoz. Hogy volt ez régen? Amikor Pest városát még fal vette körül, negyedóra alatt át lehetett gyalogolni a városon kaputól kapuig. Aztán nőni kezdett a város, az emberek messzebbre jártak munkába, szórakozni. A Városliget, a budai hegyek kedvelt hétvégi szórakozóhelyeket rejtettek. Megindult az omnibusz, tudják, aminek éjjel a tetején… Aztán lett később lóvasút, sikló, villamos, földalatti, és így tovább, amíg eljutottunk a mai sokféle elemből álló és nagyon összetett, egymásra épülő hálózatokig. Grosschmid Péter beszélgetőtársa ezúttal Legát Tibor újságíró, aki számos, a budapesti közlekedés történetével foglalkozó könyv szerzője.

2023-08-25 10 óra
2023-08-25 11 óra Halihó Budapest – Marton Éva és Vlasics Sarolta

Legendákkal, titkokkal , ismert és ismeretlen csodákkal teli helyekre visz el bennünket Kordos Szabolcs Budapest könyve. A józsefvárosi Palotanegyed egykori építtetői, az itt élt művészek, írók és költők, arisztokraták és hétköznapi polgárok mind nyomot hagytak benne életükkel, történeteikkel. Jól ismert házak ismeretlen történetein keresztül Budapest megint egy újabb arcát ismerhetjük meg. Mert Kordost az apró részletek, a mára sokszor zárt kapuk mögötti sztorik érdeklik. Az Anker ház kupolájától Antall Imre törzsasztaláig századokon átívelő történeteken keresztül sétálhatjuk be vele Budapetet. Szereti, ismeri, szívesen beszél róla.
Kordos Szabolcs Egy város titkai c. könyvével fedeztük fel vele az ismert-ismeretlen Budapestet.

A müsor második órájának témája a Kiscelli Múzeum Nyugati tér – Kapu a városra című kiállítása „A
„Nyugati tér Budapest talán a legkevésbé látványos tere. Valójában egy nagy útkereszteződés, amit az elmúlt évtizedek során próbáltak ugyan teresíteni, de a rajta áthaladó óriási forgalom miatt ezt nem igazán tudjuk élvezni” – írja Maczó Balázs etnográfus – történész a Kiscelli Múzeum Oratóriumában rendezett tárlatról. Beszél a kialakulásáról, történeti előzményeiről, a hozzá tartozó legendákról, arról hogyan kapta meg a tér mai arculatát. A műsorban megszólal Orosz Csaba okleveles építőmérnök egyetemi docens, aki a tér közlekedési múltjáról, jelenéről beszél.

A mikrofonnál Marton Éva és Vlasics Sarolta.

2023-08-18 10 óra
2023-08-18 11 óra Halihó Budapest – Katona László és Csányi Zita

A nagy melegre való tekintettel felidézük, milyen télen a Liget, majd megemlékezünk a budapesti színjátszás kezdetéről.
Hallgassák a Halihó, Budapestet!

2023-08-11 10 óra
2023-08-11 11 óra Halihó Budapest – Rékai Gábor

A mai műsor fővárosunk érdekes, bár témájában igencsak eltérő részből áll.
A közös, hogy markans, ám nem hetköznapi csoportot alkotnak.
Az első rész Bp. utóbbi kb. 100 eszetendejének irodalmi asztaltársaságait, szalonjaitköreit és a résztvevőket igyekszik bemutatni (Fráter Zoltán)
A második órában a főváros régi és ujonnan betelepült madarairól hallanak (röp)bemutatót.(Orbán Zoltán)

2023-08-04 10 óra
2023-08-04 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Mindenki közlekedik. A város állandó mozgásban van. Van, aki munkába menet és munkából jövet naponta kétszer átszeli az egész várost, van, aki csak a sarki élelmiszerboltig sétál, és van olyan, aki kedvtelésből utazgat ide-oda. A Belváros tele külföldiekkel, az utakat parkoló autók szegélyezik, a gyalogosok, kerékpárosok és az autósok egymással ütköző érdekeit nehéz egyeztetni. A közösségi közlekedés fejlesztése, jobb kihasználása a fenntartható jövő kulcsa. Grosschmid Péter vendége ezúttal Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület elnöke, aki a területen gyűjtött sokéves tapasztalatait osztja meg a hallgatókkal.

2023-07-28 10 óra
2023-07-28 11 óra Halihó Budapest – Vajda János

Az első órában a Krúdy Irodalmi Kör elnökével beszélgetünk Krúdyról, Zelkről, Petőfiről és köreikről, budapesti helyszínekről, utcákról, nevezetes házakról. De hogy jön szóba a birkózó sport?

A második órában írók, költők Budapest kapcsán írt szövegein és Budapesttel kapcsolatos zenéken keresztül kerülhetünk közelebb a város hangulatához.

2023-07-21 10 óra
2023-07-21 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A 2 órás műsorban a Dodgem Autós-Motoros Iskola vezetőjével és oktatóival beszélgetünk arról, hogy milyen fővárosunk közlekedési morálja, hogyan viszonyulnak a közlekedésben résztvevő gépjárművezetők azokhoz, akik még csak tanulják a vezetést.

Vajon érdemes-e megtanulni a manuális sebességváltó kezelését vagy az automata sebességváltóé a jövő?
Van-e különbség a nők és férfiak, idősek és fiatalok vezetési stílusa között vagy a nem teljesen lényegtelen ebből a szempontból?
Miért tanulnak könnyebben a sportolók?
Mit érdemes elsajátítani (vezetés terén, természetesen) 40 éves kor előtt?
Hogyan látják az autóvezetést oktatók az autósok kapcsolatát a többi közlekedővel; az autóbuszvezetőkkel és a többi autóssal, a rolleresekkel és a gyalogosokkal?

Ha neked is van egy (vagy akár több) érdekes történeted a fővárosi közlekedésről, netán tanulóvezetőként, írd meg nekünk hozzászólásban.

#Budapest #HalihóBudapest #adásban #geropeter #RadioBezs #gépjárműoktatók #közlekedésafővárosban #tanulóvezető

2023-07-14 10 óra
2023-07-14 11 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Szinger Margit biológiatanár, selyemfestő iparművész és közösségépítő és Baldavári Eszter művészettörténész, építészeti író voltak.

Az adásban szó volt az újrakezdés lehetőségeiről és tapasztalatairól, és arról is, hogy az élet elég széles-e ahhoz, hogy mindennel foglalkozhassunk, ami érdekel.
Egyik fő témánk a Munkácsy Mihály utcai Sonnenberg ház „újraélesztése” volt, amihez mindkét vendégünk tevékenysége erősen kapcsolódik.

Foglalkoztunk a 18. kerület építészetével, iskolaépületeivel a Zila kávéház (egykori lövölde) történetével és például Eötvös Loránd villájával is.
Beszéltünk a Városligeti fasor szecessziós építészetéről és az itt otthonra talált keleti műgyűjtőkről, és arról is hogyan kapcsolódik Budapesthez Sanghai modern építészete, és India első építésznőjének munkássága.

( A 2021.07.29-i adás ismétlése )

2023-07-07 10 óra
2023-07-07 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

„Jöjjön ki Óbudára”.Személyesen épp nincs módja? Akkor legalább hallgasson bele ebbe a műsorba – téma a kerület és lakói. Múlt, jelen, jövendő – zene, klasszikus irodalmi -művek és hétköznapjaink társai továbbá híres alakok a 3. kerületből, Óbudáról.

2023-06-30 10 óra
2023-06-30 11 óra Halihó Budapest – Katona László és Csanyi Zita

Katona László és Csanyi Zita beszélget arról, hogy a 150 éves Budapesten melyek a leginkább szívükhöz nőtt helyek. Az első órában a Dunához fűződő élményeik, emlékeik, olvasmányaik kerülnek elő, a második órában pedig a Körönd és a Liget közötti területről mesélnek. Pont, mintha a füles foteleikben ülnének.

2023-06-23 10 óra
2023-06-23 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapest házak, utak, hegyek, és vizek, szigetek, erdők és parkok. Igen, rengeteg park. Nemcsak a Városliget meg a Margitsziget, esetleg a Gellérthegy, hanem ennél sokkal több. Ezeknek a fenntartása, szakszerű kezelése hatalmas feladat. A Halihó nyárkezdő adása ezekről az oázisokról, a kezelők munkájáról szól.

2023-06-16 10 óra
2023-06-16 11 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

A műsor első felében Prof. Dr. Dúll Andrea (az MTA doktora, egyetemi tanár, DSC prof. Intézetigazgató, dékán helyettes. ELTE Ember-környezet Tranzakció Intézet Pedagógiai és Pszichológiai Kar) és Fegyverneky Sándor (okleveles építészmérnök, okleveles ingatlangazdálkodó, korábbi XIII. kerületi főépítész, építésügyi helyettes államtitkár, országos főépítész) arról beszélgettek, hogy hogyan hat egy város fejlődése az emberek viselkedésére, mindennapjaira, ill. fordítva, mennyire befolyásolják a városban élő emberek életmódváltozásai egy város fejlődését, jelen esetben éppen Budapestét.
50 éves a Marczibányi téri Művelődési Központ. A Halihó Budapest második részében Vámos Ágnessel, a művelődési központ operatív igazgatójával beszélgettem. Majd Réfi Oszkó Dorottya, a Microcosmos Events, incentive beutaztatással foglalkozó utazási iroda üzletfejlesztési igazgatója volt az utolsó fél órában a vendégem.
Várja Önöket Halihó Budapest és Liszkai Ágnes az ismétlésben is.

( A 2022.12.16-i és a 2023.06.09-i adás ismétlése )

2023-06-09 10 óra
2023-06-09 11 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

A műsor első felében Prof. Dr. Dúll Andrea (az MTA doktora, egyetemi tanár, DSC prof. Intézetigazgató, dékán helyettes. ELTE Ember-környezet Tranzakció Intézet Pedagógiai és Pszichológiai Kar) és Fegyverneky Sándor (okleveles építészmérnök, okleveles ingatlangazdálkodó, korábbi XIII. kerületi főépítész, építésügyi helyettes államtitkár, országos főépítész) arról beszélgettek, hogy hogyan hat egy város fejlődése az emberek viselkedésére, mindennapjaira, ill. fordítva, mennyire befolyásolják a városban élő emberek életmódváltozásai egy város fejlődését, jelen esetben éppen Budapestét.
50 éves a Marczibányi téri Művelődési Központ. A Halihó Budapest második részében Vámos Ágnessel, a művelődési központ operatív igazgatójával beszélgettem. Majd Réfi Oszkó Dorottya, a Microcosmos Events, incentive beutaztatással foglalkozó utazási iroda üzletfejlesztési igazgatója volt az utolsó fél órában a vendégem.
Várja Önöket Halihó Budapest és Liszkai Ágnes az ismétlésben is.

( A 2022.12.16-i adás ismétlése )

2023-06-02 10 óra
2023-06-02 11 óra Halihó Budapest – Varga Etele

Vajon mit érdemel fővárosunk a két órás műsorkereten túl?

Igazságos renomét és kendőzetlen kritikát egyaránt. Varga Etele – aki eredetileg a Tízek szerkesztő-műsorvezetője – abba a merész vállalkozásba fogott, hogy főváros és vidék kapcsolatát az egymás iránt érzett előítéletek alapján tegye mérlegre.

Az ítélet ezúttal tízes listák formájában kerül a hallgatók elé: amíg az első órában tíz olyan sztereotípiát ismerhetnek meg, amit a vidék Magyarországa gondol fővárosunkról, addig a műsor második felében tíz, Budapest által vidékről gondolt előítélettel szembesülhet a közönség.

A rendhagyó műsorforma különleges vendég közreműködését igényli. A budapesti identitást magáénak érző műsorvezetőnek nem más lesz segítségére, mint édesapja, Varga Etele, egykori újságíró, a BKK Info közlekedési információs munkatársa.

( A 2022.12.30-i adás ismétlése )

2023-05-26 10 óra
2023-05-26 11 óra Halihó Budapest – Kerényi Péter

A műsorban hidakról lesz szó. Most ne csupán a szokásos hidakra gondoljanak. Hanem azokra a hidakra, amelyek összekötik Budapestet és a vidéket, a tájat és a művészetet, közösséget és közösséget, embereket és embereket.

Pestiesen szólva ez a művészet igazán nagy KUNSZT. Vendégem a stúdióban Kovács Rózsa, tervező grafikus, művészet terapeuta és „közösség-szervező”, a Kapolcson megvalósult Híd Tájművészeti Ösvény program megálmodója és művészeti vezetője.

Telefonon – sokakat várunk. Többek között Győriványi Dániel Vigántpetend polgármestere, Freund Éva szobrászművész, kapolcsi szívű pestiek és pestiből lett ős-Kapolcslakók lesznek vendégeink, ha a térerő és a szolgáltatók is velünk vannak.

A műsor második részében Sivó Imrét is hallhatjuk egy kerek évforduló kapcsán. Tájművészeti ösvényhez hasonló többek között Ausztráliában és Budapesten is van. Joggal mondhatnák, hogy nem egyedi mégis létrejötte folytán unikumnak számít.

Még akkor is, ha van ennél igazibb Unicum…

Hallgassanak ránk – hallgassanak minket! Várja önöket a stáb: Zentai László hangmester, Kerényi Márton, aki a zenékért felel és a műsorvezető-szerkesztő Kerényi Péter.

2023-05-19 10 óra
2023-05-19 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

„Színház az egész világ …” írta Shakespeare. A színház évezredek óta szórakoztatja az embereket, Pannóniában is fennmaradt néhány amfiteátrum. Grosschmid Péter beszélgetőtársaitól sok mindent megtudhatunk a pest-budai és a budapesti színházak történetéről. Hallgassák meg Józsa Ankát, az Operaház üzemeltetési igazgatóját, főépítészét és Sirató Ildikó színháztörténészt a Halihó Budapest új adásában.

2023-05-12 10 óra
2023-05-12 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Budapest 100 (illetve 150).
Egy műsorcímünk és egy születésnap.
A kortárs fővárost lakói segítségével bemutató péntekenkénti műsor-sorozatunk
lassan 10 éves., de a főváros „születésének” a valóságban” az idén150.. esztendejére is emlékezünk(.Szijj Barbara)
Érdekes apróságok, elmúlt korok történelmi vagy éppen napjaink színei és visszája – mozaik a Duna ékkövéről.

2023-05-05 10 óra
2023-05-05 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

Ebben pedig egy mindig aktuális témáról beszélgettem kedves vendégeimmel, akik Budapestről vidékre vagy vidékről Budapestre költöztek. Azokkal, akiknek van összehasonlítási alapjuk, tapasztalatuk Budapest és vidék között.

A műsorban hallható beszélgetőtársaim az 1. órában:

Rutai Gábor 0’33”-től
Balogh Zsolt 15’15”-től
Fehér Zoltán 35’30”-től.

A műsorban hallható beszélgetőtársaim a 2. órában:

Kocsispéter Barbara 0’33”-től
Fabó Katalin és László 18’08”-től
Kitanics Márk 35’11”-től

#Budapest #HalihóBudapest #adásban #geropeter #RadioBezs #vidékrőlafővárosba

( A 2022.06.24-i adás ismétlése )

2023-04-28 10 óra
2023-04-28 11 óra Halihó Budapest – Varjú Tamás

Három hónap után újra egy „ dupla vidéki „ a Budapest műsorban, méghozzá a megszokott módon élőben. Persze lehetne rendkívül kreatív alcímet is adni ( pl. művészet a főváros – vidék viszonylatában, társadalmi kitekintéssel…), de úgyis ahogy lesz, úgy lesz. Mert vendégeim eleve meghatározzák a műsor minőségét , pontosan elegendő lenne csak a nevüket ideírni, vagy mondjuk csak annyit, BOZÓ ANDREA, napjaink egyik legsikeresebb színésznője. És még : CSIZMADIA TIBOR rendező, a legenda. Mert bizony a műsoridő csak az eddigi szereplések, rendezések felsorolásához sem lenne elégséges, meg ezekről folyamatosan és mostanában is olvasunk, hallunk, látunk a médiákban. Na nem mintha nem terveznénk lemerülni a szakmai mélységekbe, de a szerkesztő most elsősorban kettejükre együtt kíváncsi és nem csak a hivatásban. Mert bizony most már közel három évtizede vannak láthatóan és érezhetően szimbiotikus egységben, amelynek gyökereiről, örök pillanatairól, ősi energiáiról talán kevesebb szó esett a nyilvánosságban, olyannyira, hogy a világhálón is ritka a közös fotó róluk. Bár azt hiszem, amikor csak egyikük van a képen, akkor ott van a másik is.

Így aztán persze szokásunkhoz híven beszélhetünk majd esetleg Budapestről ( talán… ), de velünk lesz a képről Liza is , igaz most nem személyesen, szó eshet azután itt különböző hosszú futásokról, be – és kilépésekről, a szabadidő hasznos eltöltéséről (  ), feltöltődésről, inspirációról, közönségről, megemlíthetünk majd egy 1992 – es magyar filmet is, meg a csillagokat, meg távoli földrészeket, meg vágyakat, elmaradásokat, beteljesüléseket, a férfi és női nézőpontokat, családi hétköznapokat és ünnepeket, generációs különbségeket, de mindenekelőtt a sziklaszilárd etikai alapokat , hogy a művész művész és az ember ember maradhasson ebben a szeretett, gyűlölt, reménytelen és mégis biztató világban. Kapunk ehhez muníciót minden bizonnyal ettől a fantasztikus energiájú pártól. Nem érdemes elmulasztani, Zentai László hangtechnikus kollégámmal várjuk Önöket délelőtt.

2023-04-21 10 óra
2023-04-21 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Valószínűleg Budapest az egyetlen főváros a világban, ahol cseppkőbarlangok vannak a város határain belül. A számos felderített és még felderítetlen barlang közül kettő is látogatható, és tömegközlekedéssel a Belvárosból is félóra alatt elérhető. Ezek közül az egyiket, a Pálvölgyi Barlangot kereste fel Grosschmid Péter, akit a Duna-Ipoly Nemzeti Park szakembere, Borzsák Sarolta kalauzolt végig a barlang bemutatható részén. A budai hegyek alatt található összefüggő barlangrendszer feltárt része már több mint 35km hosszú, és ezzel megelőzi az Aggtelek és Jósvafő között húzódó Baradla-barlangot is.

Hallgassák a Halihó Budapest műsorában Grosschmid Péter kedvcsináló beszámolóját!

2023-04-14 10 óra
2023-04-14 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Szerkesztő műsorvezető: Kovács Hédi, a műsor technikai munkatársa: Biczó Tamás.

Tél volt, baktattam a Benczúr utca felé, be a Bézs-be, át a Ligeten, és tudtam, megint egy jó beszélgetés lesz. Néhány hónappal ezt megelőzően már beszélgettünk, akkor két másik hölggyel, akik tanáraim voltak egy hatodik kerületi suliban, a Lovag utcaiban, sőt ők is odajártak anno. Sommer Kati is ebbe a suliba járt, ráadásul az egyik tanárnőm a barátnője, Kati is a Nagymező utcában lakott, így mindhárman egymás szavába vágva sztoriztak. Isteni volt!

Most „újráztunk”, azaz a színházakról és megint egy kicsit a „Nagymezőről” beszélgettünk, immár csak mi ketten, Katival két órán át. Ő egy élő legenda, teljes nevén Rózsásiné Sommer Katalin smink-, fodrász- és maszkmester.

A nyüzsgő Budapest, a színházak, a színészek, a munka, a család, az említett utca és környéke, sok minden szóba került.

Utána felmentünk a büfébe, vidáman megebédeltünk, és elmesélte, hogy nagy kalandra készül – azóta már túl van rajta – egy hajókirándulás, egy régi álom valósul meg, de nem a Hapci motorossal készült hajózni.

Őrület, mondtam! Kati! Mennyi energia buzog benned??? Mert irigylésre méltó, ahogyan éli az életét, pedig kijutott neki nem csak a jóból! Kimondom kereken, mert már nem kerek a szám, nyolcvanon túl van, bár erre az életkorra úgy a külseje, mint a mozgalmas élete rácáfol.

Szóval beszélgettünk, kicsit póriasan azt mondanám „dumcsiztunk”, közben jelennek és múltnak, de főképp Budapestnek ’halihóztunk”!

#rádióbézs,#onlinerádió,#sommerkati,#színház,#thália,#operett#,magyartelevízió,#tvjátékok,#filmgyár,#parókakészítő,#sminkmester,#azéletmenete

2023-03-31 10 óra
2023-03-31 11 óra Halihó Budapest – Palugyai István

Budapest rajongól figyelem! Boltokba kerül Török András teljesen átdolgozott, felfrissített Budapest Könyve, mely a művészettörténész, hajdani kultúrpolitikus és kulturális menedzser, de legfőképpen a főváros egyik legjobb szakértője tollából született, több nyelven is kiadott, korábbi kritikus útikalauzok legújabb darabja. Ebből az alkalomból hívtam meg és beszélgettünk a mű kapcsán mindenről, ami a kötetet egyedivé teszi. Sok érdekes történet hangzik el, beszélünk a várossal kapcsolatos közkeletű tévedések közül néhányról, érdekes emberekről Budapest történetéből, arról, hogy a szerző mit szeretett leginkább az egyes sétákon és mit a legkevésbé, valamint, mi az, amit nem találunk meg a könyvben, pedig szeretné.
Nagy szeretettel várok mindenkit, akinek kedves Budapest.
Palugyai István.

2023-03-24 10 óra
2023-03-24 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Az ezerarcú város – ezt a jelzős szerkezetet több település is szívesen fogadja – fogadná. Nos, ma ismét megismerkedhetnek fővárosunk „arcának” néhány újabb vonásával. Beszélni fogunk a város lépcsőiről, díszes, ám kevesek ismerte ráncaival és társtelepüléseiről, amelyek ma már részei Budapestnek, de részleteket azért őriznek a csatlakozásuk előtti időkből.
Beszélgetőtársak: Faragó Judit, Diner Tamás, Kiss Gábor.

2023-03-17 10 óra
2023-03-17 11 óra Halihó Budapest – Palugyai István

A Budapest című műsor vendégszerkesztőjeként sok szeretettel várok minél több hallgatót, akit érdekel a főváros élhetősége. Erről beszélgettem Bojár Iván András művészettörténésszel, építészetkritikussal, aki hajdan Budapest városarculati tanácsnoka is volt, nem mellesleg kedves kollégám a Népszabadság szerkesztőségében, ahová rendszeresen írt érdekfeszítő építészetkritikai írásokat. 2004-ben társalapítója volt Szeretem Budapestet mozgalomnak, az utóbbi években pedig a 10 millió Fa kezdeményezés országos hálózatának megalapítása fűződik a nevéhez.

Beszélgettünk a város arculatának tényezőiről, az utcák és terek kinézetéről, a zöldterületekről, a városi közlekedésről, a hiányzó ízlésről és arról, minden negatívum ellenére mégis miért Budapest lett a legélhetőbb város Kelet-Európában a The Economist őszi felmérésében.

( A 2022.12.09-i adás ismétlése )

2023-03-10 10 óra
2023-03-10 11 óra Halihó Budapest – Varga Etele

Az adás címe úgy hangzik, “Állandó háborúban a világgal”, avagy hajléktalanság a fővárosban. Ugyanis ahogyan Budapest megérdemel egy 120 perces műsort, úgy a legkiszolgáltatottabb polgárai számára is kijár a figyelem.

A napjainkban méltatlanul keveset feszegetett témát az adás több módon igyekszik feldolgozni és prezentálni a hallgatóknak: először a Vöröskereszt Madridi úton fekvő hajléktalanszállójába kaphatnak betekintést, majd egy Iványi Gáborral készült beszélgetés keretében az otthontalanság és a szociális munka lelki világa, illetve lehetséges rendszerszintű megoldások kerülnek ismertetésre.

Mindeközben a műsorvezető, Varga Etele a stúdióban is kommentálja az eseményeket, méghozzá Kepe Róbert, a Fedél nélkül felelős szerkesztőjének társaságában. Értekeznek az utcai élet viszontagságairól, a társadalmi érzékenységről és az egyedülálló utcalap koncepciójáról.

2023-03-03 10 óra
2023-03-03 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A „Halihó Budapest” két órája épp csak egy keveset tud megmutatni Budapest (vagy akár egyik kerület) sokféle arcából.

A mai adásban a BKK két munkatársa, Schulek Tibor, a BKK közlekedési szolgálatfejlesztési vezetője és Büki Dávid Zoltán, a BKK Menetirányító Központ vezetője mesél nekünk a menetrendek kialakításáról, váratlan helyzetekről, s egyáltalán, arról az összetett és bonyolult háttérmunkáról, amellyel a zökkenőmentes budapesti tömegközlekedést biztosítják.

Hogyan mérik és hogyan modellezik az utasforgalmat?
Hogyan alakul ki a közösségi közlekedés évenként tizenhatezer menetrendje – különösen azokon a vonalakon, amelyek nagyon eltérő vonalszakaszokon közlekednek?
Hogyan igazodnak a járatok egymáshoz – és máshoz: például a vasúthoz?
Hogyan követi a közösségi közlekedés a város változásait?
Mi történik, ha (mondjuk karbantartás miatt) ideiglenes forgalomváltozást terveznek?
Mi történik ha (mondjuk baleset vagy műszaki hiba miatt) váratlan helyzet adódik?
Hányan vannak és hányfélék, akik ezt éjjel és nappal kezelik?
Mit vesz ebből észre az utas?

Köszönjük a BKK munkatársainak az érdekes, informatív, közvetlen beszélgetést, és, hogy beavattak bennünket abba, mi zajlik a „kulisszák” mögött.

#budapestikozlekedes #bkk #halihobudapest #geropeter

2023-02-24 10 óra
2023-02-24 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Budapest több, mint egy település. Talán egy ország kirakata, változatos tükre, ez a .”település” A műsor a Duna ékszerének egy Bézs profilú, szubjektív bemutatása volt.

A Halihó. t.. rendszeresen készítő szerkesztők helyét ma a más területeken, (műsorokban) dolgozó kollégák veszik át percekre. Hallhatták Dávid Gyula, Varjú Tamás, Kovács Hédi, Csányi Zita, Faragó Judit és Grosschmid Péter élményeit, történeteit, emlékezetes pillanatait – a Fővárosról.

UI:: Van, aki az alábbi képeket, látványt nem ismeri? Aligha…

És a hozzájuk (is) tartozó magán-történeteket?

( A 2022.11.04-i adás ismétlése )

2023-02-17 10 óra
2023-02-17 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Mióta Szent István király rendeletére minden tíz falunak templomot kellett építenie, településeink képének meghatározó eleme lett a házak közül kiemelkedő torony. A Halihó Budapest mai adásában Grosschmid Péter Millisits Máté művészettörténész muzeológussal a főváros templomairól beszélget. Tudták, hogy Budapesten több mint 350 templom és imaház van? Ezek nagyon nagy része műemlék, egyedi építészeti bravúr. Az élő adásban szó lesz a templomok történetéről, tervezőikről, építőikről, a bennük látható műalkotásokról. Megemlékezünk majd elpusztult épületekről, beszélgetünk stílusokról, anyagokról, tervekről.

2023-02-10 10 óra
2023-02-10 11 óra Halihó, Budapest – Faragó Judit

Városom ünnepel, tehát mi is. A szervezőkkel beszélgetünk a Budapest 150 programjairól, most főleg az ünnepelt házak friss listájáról. Vendég egy profi városi sétáló és egy profi szem. Várja a hallgatót Faragó Judit.

2023-02-03 10 óra
2023-02-03 11 óra Halihó, Budapest – Marton Éva és Vlasics Sarola

„Budapest, Budapest, te csodás” – éneklik Fényes Szabolcs operettjének betétdalában. Mert az tényleg csoda, ahogy létrejött, épült, világváros lett. Szeretjük, meg olykor kritikusak vagyunk vele: „De maradunk itt, neve is van, Budapest”.

Egykor, még a Magyar Rádióban terveztünk egy sorozatot: Turista vagyok Budapesten. Hogy apró részleteiben megismerjük a várost, történeteit, titkait.

Akkor még alig, csak elvétve voltak a ma oly népszerű városi séták. Azóta rengeteg nagyon jó kezdeményezés született: a Száz éves házak mozgalom, a rengeteg városi séta, a Budapest Időgép, számos kiváló Budapest-könyv.

Kíváncsiak vagyunk a múltunkra, a lokális történelmünkre.

Két – a közelmúltban megjelent könyv –N. Kósa Judit építészettörténeti könyve a Nagykörút megépüléséről, annak belakásáró és Szuhai Barbara budapesti sétáiból született, a város apró titkait kereső-megtaláló kötete – a város születésétől a jelenig – más-más optikából szereti, s mutatja be az idén 150 éve egyesített fővárost. A Budapest Időgép meg maga a csoda. Számos intézmény közös, évtizedek óta tartó munkájának köszönhetően régi térképeken barangolhatjuk be akár a reformkori Pest-Budát. Megtudhatjuk, kik lakták a későbbi Budapestet, 3D-ben csodálhatunk néhány épületet.

Az első órában N.Kósa Judit újságíró-helytörténésszel és Szuhai Barbara idegenvezetővel, a másodikban pedig Budapest Főváros Levéltárának főigazgatójával, Kenyeres Istvánnal beszélgetünk.

A két szerkesztő: Marton Éva és Vlasics Sarolta.

2023-01-27 10 óra
2023-01-27 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Lehet találgatni, de inkább elmondjuk, hogy melyik az a hely a fővárosban, ahová több mint 150 éve járnak a budapestiek és a vidékiek is, sőt s városba érkező külföldiek közül sokan: hát persze hogy az Állatkert. Az ország első állatkertje 1866-os megnyitása óta töretlen népszerűségnek örvend, tavaly 1,1 millió látogatója volt. Tudták, hogy az első zsiráf Bécsből Ferenc József ajándékaként érkezett ide a Dunán hajóval? Vagy hogy a természetes élőhelyén kihalt rendkívül ritka Mhorr gazellát Budapesten is sikerrel szaporítják? Grosschmid Péter az Állatkertben sétált, és Hanga Zoltán szóvivőt faggatta a park legérdekesebb újdonságairól. A műsorban megszólal Montskó Éva, az Állatkerti Alapítvány vezetője, akitől megtudhatjuk, hogyan fogadhatunk örökbe állatokat. Műsor a fővárosról, mert Budapest megérdemli.

2023-01-20 10 óra
2023-01-20 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A „Halihó Budapest” két órája épp csak egy keveset tud megmutatni Budapest (vagy akár egyik kerület) sokféle arcából.

Te tudod, hogyan közlekedik egy aliglátó? Hogy az ő közlekedésében mit okoz egy otthagyott roller, a folyamatos útépítések?
Vagy, hogy milyen akadályokkal kell megküzdenie egy szülőnek, aki 4 kisgyermekkel közlekedik a fővárosban, tömegközlekedési eszközökön utazva?

A Halihó, Budapest! első órájában Ruzsa Viktorral, a Civil Rádió műsorvezetőjével és az Esélyegyenlőségi Magazin szerkesztő-műsorvezetőjével beszélgetek, aki aliglátóként osztja meg közlekedési tapasztalatait, emellett Rutkai Gábor, szociális munkás és vállalkozástámogató, négygyermekes apuka mesél arról, milyen kisgyermekekkel eljutni egyik pontból a másikba.

A második órában az akadálymentességről beszélgetek az Access4you munkatársaival, Berecz Balázs alapító ügyvezetővel és Kreschka Róbert auditálási vezetővel.

https://access4you.io/

Budapest 150 éves évfordulójáról sem feledkeztünk meg, Gáspár Máté, a Budapest Brand (https://www.facebook.com/budapestbrandnonprofitzrt/) művészeti vezetőjével beszélgettünk erről és ennek apropóján a Budapest Nagyregényről.

https://www.budapestkonyvfovaros.hu/…/bpnagyregeny…

A beharangozásban, Gáspár Mátéról megjelenő kép forrása: Kiss-Kuntler Árpád, HVG.

#HalihóBudapest #Budapest #geropeter #radiobezs @Acces4you.

2023-01-13 10 óra
2023-01-13 11 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

Halihó, Budapest! Különleges útikönyvekkel barangolunk a városban. Bächer Iván Megyek Budára és Szerb Antal Budapesti kalauz marslakók számára segíti a két marslakót: Csányi Zitát és Katona Lászlót.

2023-01-06 10 óra
2023-01-06 11 óra Halihó Budapest – Varjú Tamás

Egyre rövidül az időtáv két általam vezetett Budapest adás között, vagy ennyire jól megy, vagy… Október után újra megtiszteltek a szerkesztői megbízással, legyen akkor a téma mondjuk: Jazz Budapesten és vidéken, régen és most. Persze, ahogy a jazzdarabok címeinek sincs sok köze a tartalomhoz, számtalan elágazása lehet a műsorban a beszélgetésnek, hiszen vendégem sokrétű érdeklődéssel és tapasztalattal rendelkező személy, aki ráadásul Szentendrén született, Nagykanizsán él és tüsténkedik, két leánya Hollandiában lakik és már három unoka jelzi az idő múlását. Hivatalosan újságíró, programszervező, marketing menedzser és hivatásos jazzrajongó lokálpatrióta, aki szabadelvű nézeteinek megfelelően alapítványokat hoz létre, emlékbizottságokat gründol, fesztiválokat szervez, publikál, kutat, nem tudom, alszik – e valamikor…

Sakk, utazások, bélyeggyűjtés, könyvbemutatók színesítik mindennapjait és összeállítva a zenei bejátszások bő és abbahagyhatatlan listáját döbbentem rá, hogy mennyi azonosság van az érdeklődési kört, koncertélményeket, az életút állomásait és sok más aspektust figyelembe véve a műsorvezető és vendége között, még az évjárat is majdnem azonos, persze van valamennyi levelezés és közös múlt, de személyesen még sohasem találkoztunk, így – mondhatni szerényen – médiatörténeti két óra következik HALÁSZ GYULA főszereplésével. És hogy akivel kapcsolatban sokat zenélünk és mesélünk majd? Azt csak akkor tudják meg a nyájas Hallgatók, ha meghallgatják az adást. Zentai László hangmesterrel együtt várom Önöket!

2022-12-30 10 óra
2022-12-30 11 óra Halihó Budapest – Varga Etele

Vajon mit érdemel fővárosunk a két órás műsorkereten túl?

Az eheti koncepció szerint igazságos renomét és kendőzetlen kritikát egyaránt. Varga Etele – aki eredetileg a Tízek szerkesztő-műsorvezetője – az év utolsó előtti napján abba a merész vállalkozásba fogott, hogy főváros és vidék kapcsolatát az egymás iránt érzett előítéletek alapján tegye mérlegre.

Az ítélet ezúttal tízes listák formájában kerül a hallgatók elé: amíg az első órában tíz olyan sztereotípiát ismerhetnek meg, amit a vidék Magyarországa gondol fővárosunkról, addig a műsor második felében tíz, Budapest által vidékről gondolt előítélettel szembesülhet a közönség.

A rendhagyó műsorforma különleges vendég közreműködését igényli. A budapesti identitást magáénak érző műsorvezetőnek nem más lesz segítségére, mint édesapja, Varga Etele, egykori újságíró, a BKK Info közlekedési információs munkatársa.

2022-12-23 10 óra
2022-12-23 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Az elmúlt két év járványos időszaka tömegével csalta ki a városi embereket a természetbe. Most, hogy visszaállni látszik a dolgok korábbi rendje, egy kicsit kevesebben választják a plázák nyüzsgése helyett az erdők csendjét, de szerencsére most is sokan kirándulnak. Egy jó kirándulásért nem is kell elhagynunk a várost, hiszen számtalan természetvédelmi terület, tanösvény, jelzett kirándulóút van Budapest határain belül is. A felfedezést segíti Gadó György Pál erdész, természetvédelmi szakember, aki maga is közreműködött a tanösvények kijelölésében, az ott található információ összeállításában.

Ha az időjárás nem engedi a szabad természetben sétálást, választhatunk beltéri sétához is célpontot, erről beszélget Grosschmid Péter Kránitz Balázzsal, aki a Ferihegyi repülőtér műemlék terminálépületét mutatja be. Kiránduljunk, sétáljunk sokat télen is!

2022-12-16 10 óra
2022-12-16 11 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

A mai műsor első felében Prof. Dr. Dúll Andrea (az MTA doktora, egyetemi tanár, DSC prof. Intézetigazgató, dékán helyettes. ELTE Ember-környezet Tranzakció Intézet Pedagógiai és Pszichológiai Kar) és Fegyverneky Sándor (okleveles építészmérnök, okleveles ingatlangazdálkodó, korábbi XIII. kerületi főépítész, építésügyi helyettes államtitkár, országos főépítész) arról beszélgetnek, hogy a hogyan hat egy város fejlődése az emberek viselkedésére, mindennapjaira, ill. fordítva, mennyire befolyásolják a városban élő emberek életmódváltozásai egy város fejlődését, jelen esetben éppen Budapestét.
50 éves a Marczibányi téri Művelődési Központ. A Halihó Budapest második részében Vámos Ágnessel, a művelődési központ operatív igazgatójával beszélgetek. Majd Réfi Oszkó Dorottya, a Microcosmos Events, incentive beutaztatással foglalkozó utazási iroda üzletfejlesztési igazgatója lesz az utolsó fél órában a vendégem.
Várja Önöket Halihó Budapest és Liszkai Ágnes.

2022-12-09 10 óra
2022-12-09 11 óra Halihó Budapest – Palugyai István

A Budapest című műsor vendégszerkesztőjeként sok szeretettel várok minél több hallgatót, akit érdekel a főváros élhetősége. Erről beszélgetek majd Bojár Iván András művészettörténésszel, építészetkritikussal, aki hajdan Budapest városarculati tanácsnoka is volt, nem mellesleg kedves kollégám a Népszabadság szerkesztőségében, ahová rendszeresen írt érdekfeszítő építészetkritikai írásokat. 2004-ben társalapítója volt Szeretem Budapestet mozgalomnak, az utóbbi években pedig a 10 millió Fa kezdeményezés országos hálózatának megalapítása fűződik a nevéhez.

Beszélgetünk majd a város arculatának tényezőiről, az utcák és terek kinézetéről, a zöldterületekről, a városi közlekedésről, a hiányzó ízlésről és arról, minden negatívum ellenére mégis miért Budapest lett a legélhetőbb város Kelet-Európában a The Economist őszi felmérésében.

Palugyai István.

2022-12-02 10 óra
2022-12-02 11 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

Saly Noémi vendégei voltak a Halihó, Budapest csütörtök déli műsorában: König Tamás építész és a jövő szombati Járatlan utakon fesztivál három előadója: Berec Andi, Szilasi Ildikó és Horváth Gyula.

König Tamás egyebek között arra a látszólag egyszerű kérdésre próbált válaszolni, hogy mit is csinált régen, és mit csinál a 21. században egy építész, de részletesebben is kénytelen volt mesélni a Rumbach-zsinagóga felújításának örömeiről és nehézségeiről.

A Járatlan utak vándorai közül a volt két női vendég nagyon távoli vidékekre kalandozott: egyikük ráadásul három kisfiával, ami nem feltétlenül könnyíti meg a Csendes-óceán szigetvilágának meghódítását. Másikuk nemcsak turistaként, de antropológusként is kívül-belül megismerte Szenegált. A trió férfitagja még nem merészkedett ennyire messzire, de nehezített pályán harcol: ő két mankóval járta, járja végig gyalog és biciklin az Országos Kéktúra útvonalát.

( A 2019.11.14-i adás ismétlése )

2022-11-25 10 óra
2022-11-25 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A főváros már közel 120 éve gondoskodik lakóinak szellemi táplálékáról. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár elődje, a Fővárosi Könyvtár 1904-ben kezdte meg működését, és néhány éven belül nyilvános közkönyvtárrá fejlesztették. 1914 óta külön részleg feladata lett a Budapest gyűjtemény gondozása. Grosschmid Péter a főváros születésnapján látogatta meg a valamikori Wenckheim palotában működő intézményt, ahol Sándor Tibornak, a Budapest gyűjtemény vezetőjének segítségével ismerkedett a több százezer tételt, könyveket, fényképeket, kisnyomtatványokat, térképeket és különleges ritkaságokat tartalmazó kollekcióval. Meglátogatta a csak egyetlen napon nyitva tartó kiállítást, ahol a gyűjtemény legérdekesebb és legértékesebb darabjai voltak láthatók. Hallgassák a Halihó Budapestet.

2022-11-18 10 óra
2022-11-18 11 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

Budapestről Cseh Tamástól Cseh Tamásig. Csányi Zita és Katona László szemezget azokból a dalokból, melyek számukra különösen kedvesek a Budapestről szólóak közül.

2022-11-11 10 óra
2022-11-11 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

A november 11-i „Halihó Budapest” két órája épp csak egy keveset tud megmutatni Budapest (vagy akár egyik kerület) sokféle arcából. Az adott terület ismerőivel, illetve ottlakókkal beszélget Gerő Péter műsorvezető a nyolcadik kerületről, aztán a legbelsőbb belvárosról és a színházak utcájáról, a második órában pedig Angyalföldről, majd Újlipótvárosról, végül Óbudáról és a Római part környékéről.

2022-11-04 10 óra
2022-11-04 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Budapest több, mint egy település. Talán egy ország kirakata, változatos tükre, ez a .”település” A mai műsor a Duna ékszerének egy Bézs profilú, szubjektív bemutatása..

A Halihó. t.. rendszeresen készítő szerkesztők helyét ma a más területeken, (műsorokban) dolgozó kollégák veszik át percekre. Hallhatják Dávid Gyula, Varjú Tamás, Kovács Hédi, Csányi Zita, Faragó Judit és Grosschmid Péter élményeit, történeteit, emlékezetes pillanatait – a Fővárosról.

UI:: Van, aki az alábbi képeket, látványt nem ismeri? Aligha…

És a hozzájuk (is) tartozó magán-történeteket?

2022-10-28 10 óra
2022-10-28 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapestet ismerjük. Legalábbis ismerni véljük, A város folyamatosan változik, fejlődik, néha visszafejlődik, megjelennek a rég elpusztult épületek hasonmásai, épülnek új csodálni való és eleve közutálatra ítéltetett házak. De milyen lehetett volna fővárosunk, ha a fejlesztését célzó nagyszabású tervek megvalósulhatnak? Örülnénk-e egy százméteres nemzeti panteonnak a Gellért-hegy tetején? Vagy kétszintes autópályának a Hungária körút helyén? Milyen lenne egy hajózható csatorna a Nagykörút házai között? A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új időszakos kiállításán járt Grosschmid Péter, ahol Uhl Gabriella, a Múzeum munkatársa mutatta be neki az új tárlatot, amely 10 meg nem valósult fővárosi projektet mutat be. A kiállítás nem mond véleményt, a nézőkre van bízva, hogy örülnének-e, ha ezek közül valami megvalósult volna, vagy a jövőben megvalósulna. Kovács Tamás tájépítész beszél a Citadella helyére álmodott létesítményekről. A műsor második részében nagyon is aktuális problémáról esik szó, a budapesti kerületek klímaérzékenységéről. Dr. Buzási Attila, a BME docense ad tájékoztatást arról a kutatásról, amely műholdas és terepi mérések segítségével elemzi a város egyes részeinek reakcióját a nyáron egyre gyakoribb hőhullámokra. Hallgassák a Halihó Budapestet, ezúttal Grosschmid Péter szerkesztésében és vezetésével.

( A 2022.07.08-i adás ismétlése )

2022-10-21 10 óra
2022-10-21 11 óra Halihó Budapest – Varjú Tamás

A Rádió Bézs szerkesztői felváltva készítik a műsort. Mindegyikük Budapest ismerője és szerelmese. Mást látnak és szeretnek a városból. Minden héten mást mutatnak meg belőle. Történelmet, házakat, embereket. Az ő személyes Budapestjüket.

Majdnem egy év telt el azóta, hogy dupla vidékiként szerkeszthettem a műsort, akkor a zene mentén haladtunk, most pedig a színművészet lesz a vezérfonal. De ahogy általában lenni szokott, az élő adás semmivel sem pótolható légköre valószínűleg számos irányba ágaztatja majd el gondolatainkat, esetenként szó szerint is távolra Budapesttől és a színészettől.

Az első órában egy botrányosan fiatal színésznő, KOVÁCS VIVIEN lesz a vendégem, aki már gyerekkorában filmezett és azóta számos műfajban és produkcióban mérette meg magát. Musicalek, drámák, ünnepi fellépések, nyiladozó nyilvánosság, egyetemi tanulmányok, média, kommunikáció, vívás és a lélek folyamatos ápolása. Mindez ma Budapesten, az örökösen változó világunkban. Hogyan lavíroz egy ifjú, már talán nem is annyira pályakezdő művész a felgyorsult életben és hogyan azonosul mostani és jövőbeni önmagával? A jelen izgató kérdései és remélhetőleg válaszai a műsorvezető kora utáni második generáció képviselőjétől.

A második órában ( s talán még az első óra végén is …) igazi megtiszteltetésként egy olyan színművész látogat meg, akinek elég lenne csak a nevét leírni, már az is mindent elmondana. Felsorolhatatlanul sok nagyszerű színházi alakítás, emlékezetes filmfőszerepek, a szerkesztő kedvence : A színésznő ( nomen est omen!), hatalmas népszerűséget hozó tv sorozatok, elbűvölően mély szerepmegformálások. De tizenhét év kőszínházi társulati tagság után ugrás a mélyvízbe, szabadúszó lét annak minden ódiumával, a szabadság keresése kint és bent, utak felkutatása és megtalálása, távolodás a színészettől, valódi és spirituális utazások csodálatos és kevéssé ismert vidékekre és mélységekbe. Nagy energiák fognak mocorogni a stúdióban a Jászai – díjas SZÁVAI VIKTÓRIA körül.

És hogy kerül ide egy közös kép a két hölggyel és a műsorvezetővel a közelmúltból? Ez legyen meglepetés. Tisztelt Hallgatók, legyenek Önök is vendégeim ebben a szűk két órában!

2022-10-14 10 óra
2022-10-14 11 óra Halihó Budapest – Bácskai Júlia

Szeretjük a fővárost. Sok itt a LÁTNIvaló. Külföldiek jönnek NÉZNI a csodás Budapestet, Budát és Pestet. Bácskai Juli szerkesztő-műsorvezető most a Halihó, Budapest 2 órás műsorában egy profi idegenvezetővel beszéget Pőthe Attila segítségével arról, mit LÁTnak a külföldiek és mit nem LÁTnak a magyarok. A második órában egy látássérült egyetemista, Kardon Annamari beszél ugyanerről.

2022-10-07 10 óra
2022-10-07 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

A „NYUGAT”

Lehet két órában egy olyan „irodalmi mozgalomról” beszélni, amely nem előzmény nélkül ugyan, de 1908 januárjában indult el a „Nyugat” folyóirat első számának megjelenésével, és 1941 augusztusában a szerkesztő, Babits Mihály haláláig tartott?

Szóval két óra elég, a „Nyugat”-ról szóló műsorhoz? Persze, hogy nem mégis megpróbáltam a lehetetlent. Ez volt a huszadik századi magyar irodalom meghatározó folyóirata, több ún. „nemzedékkel”, bennük neves írókkal, költőkkel.

S, hogy milyen volt?

A célja volt a kor már ismert, haladó szellemiségű íróit, költőit illetve a fiatal, még ismeretlen tehetségeket szóhoz juttatni, a lapban megjelenést biztosítani számukra.

Eleinte kéthetente jelent meg és kis példányszámban, később sikeres, elismert lappá vált, mecénásai, támogatói segítségével.

A „Nyugat”… kávéházak, szerkesztőségek, és persze írók, költők, akik neveit ma terek, utak, utcák elnevezése őrzi. Életük az utóbbi talán egy évtizedben szinte nyílt titokká vált a megjelenő életrajzokban.

Huszadik század és a „Nyugat”… két órában… lehetetlen, inkább bepillantás talán, ami a két órában következik.

Nekem pedig a csoda, mert egy kedves ismerősöm, barátnőm, a kor hangulatát idéző, a nemrégen sajnos megszűnt csodahely, a Magyar Szecesszió Házának egy dolgozója jóvoltából, egy ott kiállított Nyugat példány, itt van az asztalomon…

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hédi, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

#rádióbézs,#onlinerádió#nyugatfolyóirat,#nyugat,#lfolyóirat,#huszadik század,#báróhatvanylajos,#baumgarten

2022-09-30 10 óra
2022-09-30 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Grosschmid Péter szeret múzeumokba járni. Ezúttal egy kis hegymászással kapcsolta össze a kulturális ínyencséget, és felkapaszkodott a meredek Kiscelli úton a Schmidt-kastélyhoz, vagyis a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeumához. A több mint 250 éve eredtileg kolostornak épített épület szolgált katonai célokat, majd egy bútorgyáros, Schmidt Miksa tulajdonába került, aki végül a fővárosra hagyta. Baczó Balázs muzeológus segítségével járjuk be az épületet és ismerkedünk meg a múzeum sokrétű gyűjteményével.

2022-09-23 10 óra
2022-09-23 11 óra Halihó Budapest – B. Bíró Zoltán

Budapesten születtem, így módomban lett azóta is budapestinek lenni.

Témák, körülbelüli elhangzási sorrendben: állatkert, Orwell, éjszakai élet régen, a taxisofőr, Csernobil, Hofi, Gorbacsov, kutyaológia, ószeres, szerelmi bánat, budapesti díszpolgárok.

Remélem hallgatni fogjátok, őszinte üdvözletem addig is – bbz –

2022-09-16 10 óra
2022-09-16 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Ebben a sorozatműsorban – reményeink szerint – fővárosunk jellemzőiről, rejtett kincseiről, épületeiről és embereiről igyekeztünk hang)képet adni.
Ezúttal a Rádió Bézs – nem e műsorban közreműködő – munkatársai, “törzsvendégei” közül szólaltattunk meg néhányat.
Megszólalt Hegyi Iván, Gács János, Fráter Zoltán, Lengyel Miklós, Zentai László és Palugyai István.

( A 2022.06.03-i adás ismétlése )

2022-09-09 10 óra
2022-09-09 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

HALIHÓ RÉGI SULI!

SULI! RÉGI SULI!  Gyerekkor, kisdobos-és úttörőnyakkendő, ünnepélyek, karének, számtan és kémia, kidobós a tornateremben, szertárak és tanáriszobák, csengetés hangja… ugye visszajönnek a régi idők!

A régi tanárokra ki emlékszik A nevekre Budapesten a hatodik kerületben volt egy ismert általános iskola, amely a zenei nevelésre is nagy gondot fordított. Ide jártam én.

Megtaláltam két nagyon szeretett tanárnőmet, így velük, és egy másik Lovag utcai suliba járt „lánnyal együtt” visszabolyongtunk az időben!

Magyar nyelv és irodalom – Elekesné (de akkor még csak) Vág Zsuzsa – és csak akkor – néni. Sok évvel előtte pedig simán diák a suliban.
Kémia: Bálint Ferencné, Sári – csak akkoriban – néni.
Zsuzsa barátnője, aki szintén Lovag utcai diák volt – Sommer Kati.
És itt leszek én is, aki karénekre jártam, aki copfot hordtam, a tűlábú nyakigláb, akit előbbi kettő tanított.

Mi dumcsizunk… és közben szó esik  egy kis színházról, József Attiláról és Dayka Margitról is.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

#rádióbézs,#onlinerádió#régisuli,#nosztalgiázunk,#régiiskola,#lovagutca,#józsefattilaittlakott,#színházak

A szekesztő neve alatt: https://www.radiobezs.hu/kovacs-hedi/

2022-09-02 10 óra
2022-09-02 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A város utcáin, terein feltűnően vagy eldugva, felkiáltójelként vagy parányi jelképként ott vannak körülöttünk, hordozzák készítésük korának ízlését, ábrázolnak fontos és ismeretlen embereket, állatokat vagy felismerhető esetleg felismerhetetlen tárgyakat. Emlékeztetnek valakire vagy valamire, emléket állítanak egy-egy embernek vagy eseménynek. Szobrok. Bronzból, kőből, vasból. Vannak közismertek, tudjuk, mikor és ki állíttatta őket, vannak elfeledettek, elpusztítottak és elvándoroltak, száműzöttek, megosztók, gyűlöltek és körülrajongottak, és mindegyiküknek megvan a története. Grosschmid Péter vendégei Wehner Tibor és Szerdahelyi Márk művészettörténész.

2022-08-26 10 óra
2022-08-26 11 óra Halihó Budapest – Dávid Gyula

Ismét jelentkezik a Rádió Bézsen a Halihó Budapest műsora, most Dr. Dávid Gyula ügyvéddel és Kocsi Tibor sportújságíróval. A műsorban azt kutatjuk, hogy milyen emlékeink vannak Budapestről, ahol éltünk az elmúlt 70 évben. Közel fél évszázadot ívelünk át az emlékeivel, közben zenélünk a korszak slágereivel, és bejárjuk a főváros emlékezeteshelyeit.

2022-08-19 10 óra
2022-08-19 11 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

2 óra, 2 téma. Az első órában arról beszélgetünk, milyen állatok vannak a házakon a tereken. Milyen szerepük van az állatoknak az épületeken? A második órában pedig a Margitszigetre kirándulunk. Körbejárjuk, mitől olyan különleges ez a sziget. Ad-e belső utazásra alkalmat és helyet? Vendégünk Dr Kármán Marianna.

Az eheti adást Csányi Zita és Katona László készítette.

2022-08-12 10 óra
2022-08-12 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Szerelem, szerelem, átkozott gyötrelem… vagy mégsem?
Ebben a két órában „körül járunk” néhány épületet, amelyekre lakóinak érzelmi vihara volt a jellemző.
Ki volt Mágnás Elza és mi köze Óbuda egy régi kastélyához? Miért volt „szegény” a dúsgazdag Schmidt Miksa?
Milyen volt egy szeletnyi Duna part a régi időkben? (…ami nem is volt olyan nagyon régen!)
Van a Bajza utca sarkán egy kis palota… zengi a dal, de most nem erről lesz szó, hanem egy másik palota másik lakóiról. Szóljon most a „dal” Jókairól és a vélt vagy valós szerelemről.
Bolyongjunk együtt Óbuda egy kastélya körül, a Duna egy partján, és a Bajza utcában.

Közben zene, dallamok, dalok kísérik utunkat.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

( A 2021.12.02-i adás ismétlése )

#rádióbézs,#onlinerádió,#kiscellikastély,#mágnáselza,#schmidtmiksa,#jókaimór,#bajzautca,#dunapart

2022-08-05 10 óra
2022-08-05 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Nem sokan hallottunk a Buitenzorg villáról, amelyben a főváros több mint 100 éve működő ázsiai művészeti gyűjteménye található. Talán hivatalos nevén már többen ismerik: Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum. A budapesti Sportaréna hatalmas kavicsra emlékeztető épülete mellett kristályként csillogó melléképület rejti a Magyar Olimpai és Sportmúzeumot, amelyben éppen futballtörténeti kiállítást láthatunk. A Hársfa utca és a Dob utca sarkán hatalmas irodaépületben húzódik meg a Bélyegmúzeum, amelynek sokszázezres gyűjteményéből a legértékesebbeket lehet a kiállításon megtekinteni. A Belvárosban pedig egy fél éve nyílt egy olyan élményközpont, ahol a rendszerváltás előtti időszak furcsa, néha nosztalgikus, néha vicces tárgyainak többórányi nézegetésre érdemes gyűjteményét tekinthetjük meg. A Budapest Retró interaktív kiállításán számos megfogató, kipróbálható tárgy várja a látogatókat.

( A 2022.02.17-i adás ismétlése )

2022-07-29 10 óra
2022-07-29 11 óra Halihó Budapest – Liszkai Ági

Halihó századforduló és kávéházak!
Benedek Miklós színművész és Nyári Krisztián irodalmár és még megannyi cím gazdája lesznek a mai műsor első órájában a vendégeim.
Benedek Miklós személyes emlékeit osztja meg velünk, milyen is volt az éjszakai élet, amikor ő volt főiskolás, fiatal kezdő színész.
Nyári Krisztián a kávéházak kialakulásáról és még ma is tartó kulturális szerepükről mesél.
A műsor második részében Pelsőczy Réka színész és Morcsányi Elza idegenvezető Budapest ismeretlen, vagy inkább nem „úgy” ismert részeibe kalauzol bennünket.
A műsorban a versek és a dalok, mind mind arról szólnak, hogyan éltek, élnek a híres budapesti emberek.

2022-07-28 10 óra
2022-07-28 11 óra 2022.07.28. Csütörtök – 10.00-12.00 – Halihó Budapest – Bánó András

Négy Budapesthez valamilyen formában kötődő ember volt a műsor vendége. Orlai Tibor producerrel többek között arról is beszéltünk, hogyan kerültek az ő előadásai a Filmmúzeum egykori épületébe, Radnai Péter riporterrel pedig arról, hogy pályája kezdetén hogy volt bátorsága híres művészeket megkérni arra, hogy meséljenek neki a Reggel című műsorban arról, milyen emlékek kötik őket a főváros egy-egy teréhez, utcájához. Az azóta elhunyt Ráday Mihály városvédő az Unger ház miatt füstölgött, ezt tette a műsorban is, végül pedig Radóné Wirtmann Julianna érkezett, akinek az első és utolsó munkahelye a Duna Intercontinental (mai Marriott) szálló volt. Történeteket hallottunk a hotel híres vendégeiről, és elhangzott egy sztori, amikor Liz Taylor kedvéért vasárnap is kinyitott a Váci utca és Párisi utca sarkán álló sportbolt.

( A 2020.10.15-i adás ismétlése )

2022-07-22 10 óra
2022-07-22 11 óra Halihó Budapest – M. Nagy Miklós

Bob Dent angol író, történész 1986 óta Magyarországon él; ezalatt több mint tíz könyvet írt, melyek nagy része Budapestről szól: a városról vagy valamilyen, Budapesthez kapcsolódó történelmi eseményről. Ő a szerzője a Blue Guide Budapestnek is, amelyet Magyarországre érkező turisták százezrei olvastak. Vele beszélgetünk a könyveiről és természetesen arról, hogy mi változott Budapesten ez alatt a harminchat év alatt.

A műsor második részének vendége Beregi Tamás író, akinek több könyvében is fontos szerepet játszik Budapest (meg általában az ember és a város kapcsolata): a 2003-ban megjelent, nagysikerű Egyetleneim például a kilencvenes évek budapesti buliéletéről szól. Nosztalgiázunk egy kicsit (az akkori idők alternatív zenéjét hallgatva), és eltűnődünk azon, mit tud – és mit nem tud – adni a város az embernek. Milyen Budapesten bulizni – vagy egyszerűen csak bolyongani, ellenni a városban, amely annyi ingert és kísértést kínál.

2022-07-21 10 óra
2022-07-21 11 óra 2022.07.21. Csütörtök -10.00-12.00 – Halihó Budapest – Dávid Gyula – ISMÉTLÉS

„Halihó Budapest”, kötetlen beszélgetés Budapestről, emlékekről, hangulatokról, könnyedén. Gál Tamás vegyész, és Max Gábor jogász barátaimmal közösen megpróbáltuk visszaidézni gyermekkorunktól mindmáig imádott városunk apró rezdüléseit, vízilabdás múltunk el nem múló történeteit, csínytevéseket, szerelmeket.

( A 2020.08.06-i adás ismétlése )

2022-07-15 10 óra
2022-07-15 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

TATTERSALL és halihó METALIMPEX!

Két órában, különös keveredésben szó esik lovakról és egy irodaépületről.

LÓszagú rezeda!

Az első órában a Nemzeti Lovarda most és régen, a Tattersall és némi nosztalgia kerül terítékre. Lesz benne szó a kezdetekről, több értelemben is.

A második óra témája a Herminamező egy szelete. Az, ahol ott áll egy ikertorony, egy irodaház,  amelynek tényszerű és erősen szubjektív történetéről szól a műsor, megemlítve a Nádor utca egy épületét is.

Gondolatban kocogjunk egyik helyről a másikra, aztán ügessünk vissza!

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Nádudvari-Nagy Daniella.

( A 2022.03.24-i adás ismétlése )

#rádióbézs,#onlinerádió#tattersall,#nemzetilovarda,#lovaglás,#liget,#külkereskedelmivállalat,#metalimpex

2022-07-14 10 óra
2022-07-14 11 óra 2022.07.14. Csütörtök – 10.00-12.00 – Halihó Budapest – Gács János – ISMÉTLÉS

A műsor vendégei: KISS Ilona Munkácsy-díjas grafikus, művészkönyvek alkotója és Bendzsel Miklós a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának 19 éven át volt elnöke, “gondolat-olvasó és kép-író” voltak.
A műsorban sok szó esett a Dunáról, többek között egy kalandos hajóútról és egy kiállításról egy könyv kapcsán is.
Számos jeles költőt is megidéztünk, akik műveikben szóltak a városhoz való kötődésükről.
Elgondolkodunk azon, hogy a verbális pesti humor mellett létezik Budapesttől inspirált képi humor is.
Néhány érdekes könyvre is felhívtuk a figyelmet, amelyek nem a megszokott módon mutatják be városunkat felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
Felhívtuk a figyelmet a legutóbbi évtized néhány különösen jól sikerült épületére, köztük olyanokra is, ahol egy hajdani ipari épület kapott, értékei megtartásával, a rárakódott rétegek kibontásával, új, korszerű funkciót.

( A 2020.01.09-i adás ismétlése )

2022-07-08 10 óra
2022-07-08 11 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapestet ismerjük. Legalábbis ismerni véljük. A város folyamatosan változik, fejlődik, néha visszafejlődik, megjelennek a rég elpusztult épületek hasonmásai, épülnek új csodálni való és eleve közutálatra ítéltetett házak. De milyen lehetett volna fővárosunk, ha a fejlesztését célzó nagyszabású tervek megvalósulhatnak? Örülnénk-e egy százméteres nemzeti panteonnak a Gellért-hegy tetején? Vagy kétszintes autópályának a Hungária körút helyén? Milyen lenne egy hajózható csatorna a Nagykörút házai között? A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum új időszakos kiállításán járt Grosschmid Péter, ahol Uhl Gabriella, a Múzeum munkatársa mutatta be neki az új tárlatot, amely 10 meg nem valósult fővárosi projektet mutat be. A kiállítás nem mond véleményt, a nézőkre van bízva, hogy örülnének-e, ha ezek közül valami megvalósult volna, vagy a jövőben megvalósulna. Kovács Tamás tájépítész beszél a Citadella helyére álmodott létesítményekről. A műsor második részében nagyon is aktuális problémáról esik szó, a budapesti kerületek klímaérzékenységéről. Dr. Buzási Attila, a BME docense ad tájékoztatást arról a kutatásról, amely műholdas és terepi mérések segítségével elemzi a város egyes részeinek reakcióját a nyáron egyre gyakoribb hőhullámokra. Hallgasság a Halihó Budapestet, ezúttal Grosschmid Péter szerkesztésében és vezetésével.

2022-07-07 10 óra
2022-07-07 11 óra 2022.07.07. Csütörtök -10.00-12.00 – Halihó Budapest – Saly Noémi – ISMÉTLÉS

A műsor első felének vendége Boka László irodalomtörténész, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója, az OSZK Kiadó igazgatója volt, akivel arról beszélgettem, hogy mi mindent csinál egy nemzeti könyvtár, mire van szüksége a normális működéshez, mi mindent nem lát az olvasó abból, ami a falak mögött történik.

A második részben Viczián Zsófia társadalomtörténész, néprajzos, tanár volt a beszélgetőtársam, akinek nemrég jelent meg Budapesti fák címmel nagyon érdekes és szép könyve. Alcíme – Kéregbe zárt történelem – jelzi, hogy korántsem a botanika felől nézi a dolgot…

( A 2019.12. 12-i adás ismétlése )

2022-07-01 10 óra
2022-07-01 11 óra Halihó Budapest – Hullan Zuzsa

Budapestről beszélgetünk egy építésszel, egy, a Balaton mellett felnőtt lánnyal, egy amerikában született és egy budai férfival. Két óra jó zenékkel és némi Molnár Ferenccel fűszerezve. Hangmester Biczó Tamás.
Üljenek le közénk pénteken 10-12 között, ha a fővárosban élnek azért, ha nem, akkor azért.

2022-06-30 10 óra
2022-06-30 11 óra 2022. 06. 30. Csütörtök – 10.00-12.00 – Halihó Budapest – Grosschmid Péter – ISMÉTLÉS

Ezúttal Grosschmid Péter és vendégei beszélgettek, egy újabb közlekedési csomópont – a sokat látott Fővám tér – kapcsán mindenféléről, ami erről eszükbe jut. Tömegközlekedés-történeti sorozatunkban most a villamosé a főszerep, de szó volt egy volt brit miniszterelnökről, a Szabadság-híd építéséről, egy tengeri emlősről és sok minden másról. Ismerkedjenek Budapest titkaival Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével.

( A 2019. 11.21-i adás ismétlése )

2022-06-24 10 óra
2022-06-24 11 óra Halihó Budapest – Gerő Péter

Beszélgetés azokkal, akik Budapestről vidékre vagy vidékről Budapestre költöztek.
Azokkal, akiknek van összehasonlítási alapjuk, tapasztalatuk Budapest és vidék között.

2022-06-17 10 óra
2022-06-17 11 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

VIZAFOGÓ

A Vizafogó is kész történelem, hinné valaki? Már a tény, hogy miről nevezték el! Egy halról, amelyet már nem lehet fogni, lassan sehol.
Jó pár évvel ezelőtt a Vizafogó egyik cseréptetős házának egy csinos kis lakásában éltem. Nem hosszú időn át, mégis meghatározó az életemben ez az időszak. Erről is szó lesz a műsorban, de főként arról, mi mindent „tud” ez a Vizafogó.
Van egy emlékműve a Duna partján, amely szomorú időkre emlékeztet.
Van Vizafogó lakótelepe, amely két lépcsőben épült meg.
Van egy Elektromos pályája, amely 1922 óta létezik, és megannyi szakosztálya létezik, pályája működik és megannyi remek sportolót adott anno, amikor még a profi sportra helyezte a hangsúlyt. Mára a versenysport háttérbe került, helyette a szabadidősportot támogatja a vállalatvezetés.
Volt iparvasútja, teherpályaudvara és iparvágánya… ma már csak a vasútállomás épülete áll felújítva.
A vasútállomás emlékeztet arra, hogy volt komoly ipara.

Van itt HÉTHÁZ meg TIZENHÁROMHÁZ
Van egy világszínvonalú öko parkja, amelyet nem olyan régen adtak át, és van Moszkva sétánya
Van temérdek irodaépülete, egyre több új és modern lakóépülete, Marina partja
Van Dagályfürdője, – benne egy Duna Aréna is 2017 óra, – amely fürdő 1948-ban nyílt meg, igaz Szabadság Strandfürdő néven.
Csak én nem vagyok már ott, nem ott élek és ezt igazán sajnálom.
És a végére egy fontos konzekvencia: A Vizafogó lakótelep vonzereje nem csupán kitűnő fekvésében rejlik.
A régi lakótelepekre – mint amilyen ez is – jellemző a minimum 50%-os zöldfelületi arány. A jelenlegi Budapesti Városépítési Keretszabályzat szerint épülő újaknál ez már csak 35%.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás

#rádióbézs,#onlinerádió,#vizafogó,#vizafogólakótelep,#kéklábúházak,#dagály#ökopark,#moszkvasétány,#elektromospál

2022-06-10 10 óra
2022-06-10 11 óra
Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Ister, Donau, Dunav, Dunaj, Danubius, Duna. A tíz országot összekötő, a történelmünk során sokszor jelentős szerepet játszó víz, amely megszabja Budapest képét, elválasztja és összeköti a város két oldalát, amelynek létét köszönheti a két partján létrejött két város… A Duna, amelynek vizét isszuk, felszínén és partjain közlekedünk, ami városunk egyik jelképe és szépségének meghatározó eleme. Megénekelték költők és zeneszerzők, regények szereplője, múltunk és jövőnk meghatározó eleme. A Halihó Budapest pénteki adásában Grosschmid Péter és beszélgetőtársai a folyóról, múltjáról és jelenéről, történelmi és gazdasági szerepéről beszélgetnek.

2022-06-03 10 óra
2022-06-03 11 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Ebben a sorozatműsorban – reményeink szerint – fővárosunk jellemzőiről, rejtett kincseiről, épületeiről és embereiről igyekszünk hang)képet adni.

Ezúttal a Rádió Bézs – nem e műsorban közreműködő – munkatársai, „törzsvendégei” közül szólaltatunk meg néhányat.

Megszólal Hegyi Iván, Gács János, Fráter Zoltán, Lengyel Miklós, Zentai László és Palugyai István.

2022-05-26 12 óra
2022-05-26 13 óra Halihó Budapest – Dávid Gyula

Szerdán, május 26-án 12-14 óra között ismét jelentkezik a Rádió Bézsen a Halihó Budapest műsora, most Dr. Dávid Gyula ügyvéddel és Kocsi Tibor sportújságíróval. A műsorban azt kutatjuk, hogy milyen érdekes jellemzői vannak az ügyvédi munkának, és milyenek a sportújságírásnak. Közel fél évszázadot ívelünk át egymás szakmájának az emlékeivel, közben zenélünk a korszak slágereivel, és bejárjuk a főváros emlékezeteshelyeit. Mindenkit várunk szeretettel május 26-án, csütörtökön 12 óra és 14 óra között a Rádió Bézs Halihó című műsorában!

2022-05-19 12 óra
2022-05-19 13 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Persze, hogy szubjektíven, ahogy mindig! Találkozunk az online térben Lőrincen, Lőrinccel és Kovács Hédivel.

Milyen kötődésem van ezzel a Budapesti peremkerülettel?

Dédapám még a múlt század elején idejött munkát, feleséget találni, és családot alapítani. A monarchia idején – színtiszta történelem – még osztrák állampolgárként, de egy Witkowitz nevű kisvárosból indult útnak, és lett belőle magyar állampolgár valamikor a húszas évek derekán.

Ha elindul velem az Üllői úton az 52-es villamos, sorban jönnek azok az utcanevek, amelyekhez valamilyen közöm volt. Vagy egy nagynéni, vagy egy régi telek, vagy egy csinos kis házikó körülötte gyümölcsfák. Germersdorfi a cseresznye, kálmán a körte, kajszi a barack… no és tulipánok, tátikák, és persze a gyerekkor.

Sokkal több ennél ez a hely. Hogy mi minden van errefelé még?

Például egy park, ahol ott áll Szécsi Margit és Nagy László szobra.

Egy nemzetközi repülőtér, és egy másik, egy régi, amelynek komoly történelme van. És jelene, meg jövője is!

Mindenféle „telepek”, Béla, Rendessy, Szemere, Bókay, Miklós… stb.

Szarvas csárda, amelynek az elődje már nem áll ugyan, pedig a környékén még Rózsa Sándor is megfordult.

Kávéház, amely lövölde volt valamikor.

A hírességek sorában egy neves némafilmsztár, aki csillagot kapott Hollywoodban, a Hírességek sétányán.

Itt az Aeroparkban ptt áll MALvinka, és a Repülő csirkecomb.

Kevés ehhez két óra, közben zenélünk, verselünk, jó lesz!

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

2022-05-12 12 óra
2022-05-12 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A városi ember félelme a tűztől egyidős a települések létével. Miközben a mai napig a tűz az ember egyik legfontosabb barátja és segítőtársa, az elszabadult tüzek rettenetes pusztítással, életek és vagyonok elvesztésével járnak. Grosschmid Péter felkereste a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Tűzoltóparancsnokságát, ahol az illetékesekkel beszélgetett a tűzoltók munkájáról, a tűzvédelemről, mindannyiunk feladatairól és kötelességeiről a tűzesetek megelőzésében. Szó lesz természetesen a tűzoltás történetéről is – ugye hallottak már Ödön pasáról?

Hallgassák a Halihó Budapest műsorát csütörtökön délben!

2022-05-05 12 óra
2022-05-05 13 óra Halihó Budapest – Szalga Bogi, Pap Helga

Budapest Anno…. Milyen volt a főváros a századfordulón? Erkölcsileg kifogástalan társaságok uralták? Hova jártak akkoriban mulatni? Milyen új épületekben gyönyörködhettek? És melyeket láthatjuk még ma is? Miért szeretjük ezt az időszakát a városnak? Mely részeit kedveljük ma különösen? Miben más Pest és Buda? Egyáltalán, van közöttük igazi különbség?

Sétáljon velünk egyet a fővárosban!
Műsorvezető: Szalga Bogi és Papp Helga.

2022-04-28 12 óra
2022-04-28 13 óra Halihó Budapest – M. Nagy Miklós

Két fiatal író a műsor vendége; mindkettejük számára különösen fontos Budapest. Szöllősi Mátyás a külföldi oldalak nyomán indított Budapest Katalógus szervezője és fotósa; 2017-ben már könyvben is megjelentek a budapesti emberekről készített fotói és a hozzájuk tartozó gondolatok, miniinterjúk, monológok: „Arcok, történetek a világ egyik legszebb fővárosából”. Szilágyi Zsófia Emma, miután elbeszéléseit már szinte minden irodalmi folyóirat közölte Magyarországon, most írja első regényét, amelynek főhőse szerelmes Budapestbe. A műsorban elmeséli, miért; s legfőképpen azt, hogy vidékről Budapestre került fiatalként fővárosunk milyen szépségeire csodálkozott rá.

2022-04-21 12 óra
2022-04-21 13 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

A helyszín egy egészen apró kis hely, amely azért nem olyan picurka, csak nevében kicsi… KISPEST.

Muszáj, hogy ha KISpest, akkor egy ICIPICI részlettel kezdjem…egy hatvanasévekbeli gyerekdal szövegével

Egyszer volt, hol nem volt egy icipici házikó,
Icipici házikóban icipici ágyikó.
Ottan élt, éldegélt egy icipici lencsi lány,
Icipici anyukával túl az Óperencián.

Icipici lencsi lányka lencsi babát ringatott,
Anyuka is ezt csinálta, s boldogságban éltek ott.
Amikor este lett, az icipici lányka félt,
S icipici anyukája mondott egy mesét.

És ha meg nem haltak, ma is élnek,
Ma sincs vége a mesének,
Ma sincs vége, ma sincs vége,
Fuss el véle!

A mesének ugyan nincs vége, bár a lencsi lányka már jóval túl van a lencsi baba életkoron, az anyuka azonban már egy másik világban énekel, de az tény, a mese itt Kispesten kezdődött. Az enyém legalábbis itt.

Az én „Budapest” műsoraim mindig szubjektívek, mindig az életem egy-egy szakaszához, emlékéhez kötődnek, a mostani sem lesz másképpen.

Eközben szó lesz a fociról, és ismert kispestiekről is.
Egyébként mit jelent Kispest számokban?
A főváros XIX. kerülete, területe 9,38 km², utolsó becsült népessége 58 505 fő (2019 évben).
Kispest egyike volt az 1950-ben, Nagy Budapest létrehozásakor Budapesthez csatolt megyei városoknak, amelyből Budapest XIX. kerülete kialakult.
Az akkor Vecséshez tartozó Szentlőrinc pusztának Pest határához közeli részén 1869-ben létrejött telep 1871. június 11-én alakult önálló községgé, majd 1922-ben kapott városi rangot.
A Wekerletelep pedig a 20. század elején jött létre Kispest részeként, és oda tartozott a város Budapesthez csatolásáig, 1950-ig. Jelenleg a Wekerletelep és Kispest többi része a főváros két külön városrészét alkotja, a kerületi önkormányzat azonban szintén a Kispest elnevezést használja, így e név tágabb értelemben az egész kerületet, szűkebb értelemben csak annak a Wekerletelepen kívüli részét jelöli.
És mit jelent nekem Kispest?
Egy híres költőről elnevezett utcát, annak is egy házát, annak is egy kertjét, és mindezt együtt, amely nekem kislánykoromban az otthont jelentette. Az itt élők voltak a családom, születésem idejétől 7 éves koromig, aztán persze a család maradt, a hely változott, elköltöztem innen, de még évtizedekig visszajártam az itt élő rokonaimhoz.

Kispest lesz a téma a mostani Halihó Budapest műsorban.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Nádudvari-Nagy Daniella.

2022-04-14 12 óra
2022-04-14 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A honfoglalás 1000 éves évfordulójára több, azóta is meghatározó épület, műtárgy született. Talán a legismertebb ezek közül a „Kisföldalatti”, a millenniumi földalatti vasút, vagy ahogy mostanában nevezik az 1-es metró. Az európai kontinens első, és egyben hosszú ideig Magyarország utolsó földalatti vasútja. Bár számos terv született egy, az egész fővárost kiszolgáló hálózatról, ezek megvalósulását háborúk, gazdasági válságok sora akadályozta meg. A jelenlegi hálózat viszont nagy mértékben követi a közel százéves terveket. A milleneumi évfordulóra a Városháza Kiadó jelentett meg egy gyönyörű és tartalmas kiadványt, amelynek szerzőjével, Legát Tiborral beszélgetünk a műsorban a földalatti közlekedés kialakulásáról és budapesti fejlődéséről. Hallgassák Grosschmid Pétert a Halihó Budapest! adásában csütörtök délben.

( A 2021.10.14-i adás ismétlése )

2022-04-07 12 óra
2022-04-07 13 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Mit kell tudni egy idegenvezetőnek (és esetleg mit nem)? Gyémánt Balázs)
Emberkísérlet Óbudán – a kísérleti lakótelep
A lakáskérdésről…. (Darvas Szilárd)
Méhlegelő, udvarzöldítés…..lépések a zöld Budapestért (Ludwig Bertalan)
A neon múltja és jövője (Patkós Luca)

( A 2021.09.09-i adás ismétlése )

2022-03-31 12 óra
2022-03-31 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

„Sej-haj Rozi, vasárnap kirándulunk…” És szombaton is, meg a hosszabbodó tavaszi délutánokon, meg ha van egy kis félretett szabadidőnk. Mi most csütörtökön délben a stúdióban és csak elméletben tesszük, viszont kedvet szeretnénk csinálni hallgatóinknak a túrázáshoz a főváros határain belül és azon kívül is. Számos kevéssé ismert túraútvonalból választhatunk. Grosschmid Péter és Gács János arról beszélget, hogy a Normafán és Hűvösvölgyön túl is pompás túralehetőségek várják hegyen-völgyön és laposon azokat, akik nem az otthoni kanapén ülve szeretnék eltölteni szabadidejüket. Hallgassák a Halihó Budapest legújabb adását élőben a stúdióból csütörtökön 12 órától, aztán meg bármikor az archívumból. Túrabotra fel!

2022-03-24 12 óra
2022-03-24 13 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Halihó TATTERSALL és halihó METALIMPEX!

Két órában, különös keveredésben szó esik lovakról és egy irodaépületről. LÓszagú rezeda!

Az első órában a Nemzeti lovarda most és régen, a Tattersall és némi nosztalgia kerül terítékre. Lesz benne szó a kezdetekről, több értelemben is.

A második óra témája a Herminamező egy szelete. Az, ahol ott áll egy ikertorony, egy irodaház, amelynek tényszerű és erősen szubjektív történetéről szól a műsor, megemlítve a Nádor utca egy épületét is.

Gondolatban kocogjunk egyik helyről a másikra, aztán ügessünk vissza!

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Nádudvari-Nagy Daniella.

2022-03-17 12 óra
2022-03-17 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A kereskedelem az árutermeléssel egyidős. Kezdetben csere, vagyis barter, aztán a pénz feltalálásával clearing, aztán arra is rájöttek a hatóságok, hogy ellenőrzött körülmények között ezt meg is lehet adóztatni. A mai műsor főként arról szól, hogy az építészet hogyan segítette a kereskedőket a szatócsbolttól a plázákig. Mitől lesz jó épület egy áruház? Hogy szolgálja a forma a funkciót? Miért érzi jól magát a vásárló a fogyasztás templomaiban? Grosschmid Péter vendége Martinkó József, az Octogon építészeti folyóirat főszerkesztője és Legát Tibor újságíró, akinek a közelmúltban jelent meg írása a budapesti vásárcsarnokok építéséről. Halihó Budapest csütörtökön 12.00-tól.

2022-03-10 12 óra
2022-03-10 13 óra Halihó Budapest – Dávid Gyula

Kedves Hallgatók! Március 10-én, 14:00 órakor ismét jelentkezik a Haliho Budapest! Kocsi Tibor sportújságíróval felidézzük fiatalságunk Budapestjét, a II. és a XI. kerület hétköznapjait, barátokat, emlékeket, mindezt jó zenék társaságában! Várja Önöket Dávid Gyula ügyvéd és Kocsi Tibor sportújságíró!

Köszönjük a figyelmüket!

2022-03-03 12 óra
2022-03-03 13 óra Halihó Budapest – Csányi Zita és Katona László

Füles fotel a Halihó, Budapest!-ben. Laci és Zita füles fotelei Budapest közepén, a VI. kerületben, egy szobában állnak. Mindketten imádják a várost. Ma pedig a füles foteleikben Budapestről beszélgetnek. Hallgassák a Halihó, Budapest!-et déli 12-től két órán át!

2022-02-24 12 óra
2022-02-24 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Még néhány nap, és vége a farsangnak. Azért találtunk még télűző programot a fővárosban, ha kedved van, akár el is látogathatsz a mulatságra. Itt van mindjárt a FARSANGI FANTASZTA – Családi program a Kiscelli Múzeumban, ami a Show és business Pest-Budán kiállításhoz kötődik, vagy a Télűző Újpalota 2022 Budapest, ami a Kikötő Ifjúsági Sziget rendezvénye. Az előbbiről TellerKatalinnal, a kiállítás kurátorával, utóbbiról pedig Bedő Mónikával, a Kikötő Ifjúsági Sziget igazgatójával beszélgetünk.

Ebben az adásban egy kicsit több időt szánunk a főváros közlekedésére. Ugyanis a Város és Mobilitás Intézet „Közlekedési rendszerváltást!” címmel, 10 pontban foglalta össze, mi mindent kell megvalósítani ahhoz, hogy véget vessünk a közlekedési káosznak. A programról Biczók Péterrel, az intézet igazgatójával, közlekedési szakemberrel beszélgetünk.

Ki ne hallott volna a legendás Fűvészkertről, ha máshonnan nem a Pál utcai fiúk, Molnár Ferenc regényéből. Nos, a Fűvészkert éppen most olyan besorolást kapott, aminek következő lépcsője akár a Hungarikum cím elnyerése is lehet. Papp László botanikussal beszélgetünk.

2022-02-17 12 óra
2022-02-17 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

4 héttel ezelőtt Grosschmid Péter felkeresett négy nagy budapesti múzeumot. A héten a kisebbeken, és talán kevésbé ismerteken a sor. Nem sokan hallottunk a Buitenzorg villáról, amelyben a főváros több mint 100 éve működő ázsiai művészeti gyűjteménye található. Talán hivatalos nevén már többen ismerik: Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum. A budapesti Sportaréna hatalmas kavicsra emlékeztető épülete mellett kristályként csillogó melléképület rejti a Magyar Olimpai és Sportmúzeumot, amelyben éppen futballtörténeti kiállítást láthatunk. A Hársfa utca és a Dob utca sarkán hatalmas irodaépületben húzódik meg a Bélyegmúzeum, amelynek sokszázezres gyűjteményéből a legértékesebbeket lehet a kiállításon megtekinteni. A Belvárosban pedig egy fél éve nyílt egy olyan élményközpont, ahol a rendszerváltás előtti időszak furcsa, néha nosztalgikus, néha vicces tárgyainak többórányi nézegetésre érdemes gyűjteményét tekinthetjük meg. A Budapest Retró interaktív kiállításán számos megfogató, kipróbálható tárgy várja a látogatókat.

2022-02-10 12 óra
2022-02-10 13 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Ha ez a műsor savanyúság, akkor csalamádé, ha édesség, akkor rakott palacsinta – szóval sokféle íz egy ételben. De itt, ebben az időpontban egy kétórás rádióprogrammot hallanak fővárosunkról – többféle megközelítésben, ha tetszik: ízben.

Tudják-e pl., hogy hol volt Budapest első artézi kútja? Miért olyan a város neon világítása és milyenek a jövő fényei? Ismerik a kínai negyedet? Mikor és hol volt a a magyar irodalom arany- és ezüstkora? Hol vannak szerte a világban a magyar fővárosra emlékeztető utcák, terek, épületek?

2022-02-03 12 óra
2022-02-03 13 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

Mit csináljon valaki, aki a versműsorokkal szórakoztatja Önöket hétről hétre és egyszer csak a Halihó Budapest műsort kell szerkesztenie.

Természetesen megpróbál a versek, az irodalom és a zene segítségével feleleveníteni számára és vendégei számára fontos, érdekes idősíkokat, helyeket.

Ezt próbáltam megvalósítani, amikor megkérdeztem négy ismert, a budapesti kulturális élet emblematikus költőit, dalszerzőjét, zenészét, hogyan hat/hatott rájuk, az életükre, munkájukra a főváros.

Vendégeim lesznek Tóth Krisztina és Szabó T. Anna költők, Másik János, aki elsősorban zenész, de újabban a verseken keresztül is kifejezi magát, és Pajor Tamás, aki saját bevallása szerint dalverseket ír.

2022-01-27 12 óra
2022-01-27 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége megemlékezést szervez Budapest felszabadulásának évfordulóján. Az elnökkel, Hanti Vilmossal beszélgetünk.

Biczók Péterrel arról váltunk szót, hogy jó lesz-e nekünk az időalapú BKV jegy, na meg, hogy a Város és Mobilitás Intézetnek mi a véleménye a főváros közlekedésének rendjéről.

Szó lesz arról, hogy a Romano Kher Roma Művelődési Intézet pályázatot hirdet roma fiatalok tanulmányainak segítésére. Az intézet munkatársával beszélgetünk.

Friss hír, hogy végre megtisztítják a 22. kerületben a Tetényi fennsíkot, ami természetvédelmi terület, és eddig sokan szemétlerakónak használták. A FŐKERT Divízió Természetvédelmi és Erdőkezelési osztályának vezetőjét kérdezzük a munkálatokról.

Hosszú idő óta tiltakozik a 22-es Építész Csoport a budavári Diplomata ház bontása ellen, pénteken gyertyafényes táblaavatást és virrasztás szerveznek a Szentháromság téren, Odafagyok a városért címmel. Vendégünk Csomay Zsófia, a csoport tagja.

És természetesen lesz budapesti kulturális ajánló Szerényi Gáborral.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Zentai László.

2022-01-20 12 óra
2022-01-20 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A múzeum olyan méltóságteljes, szép, nagy épület, ahol mindenfélét összegyűjtenek, vitrinben kiállítják, és a kiállított tárgyakat megérinteni tilos. Nem is olyan régen csaknem mindenki ezt gondolta, ha meghallotta a múzeum szót. A museion a múzsák lakhelye, a művészetek, az irodalom és a szép tárgyak otthona. Mára változott egy kicsit a fogalom. Első múzeumunk alapítása óta eltelt 220 év, a Pollack Mihály által tervezett gyönyörű épület is már 175 éves, és ma már Budapesten – ha hinni lehet a wikipedia felsorolásának – 164 múzeum vagy hasonló funkciókat betöltő intézmény van. A Nemzeti Múzeum mellett megismerkedhetünk a teljes interaktivitásra épülő Csodák Palotájával, megtudhatjuk, mivel vonzza a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma a legifjabb korosztályokat, és meglátogatjuk az egyre inkább élményközponttá alakuló repülőgépmúzeumot, az Aeroparkot. A mai műsorban arról lesz szó, hogy a mai életformának, igényeknek hogyan próbálnak és tudnak megfelelni az ősi intézmény mai leszármazottjai. Hogyan kerülnek közelebb a látogatókhoz, hogy válnak interaktívvá, hogyan teszik a nézőt aktív cselekvővé. Hallgassák Grosschmid Pétert és beszélgetőtársait a Halihó Budapest műsorában csütörtökön 12.00 órától!

2022-01-13 12 óra
2022-01-13 13 óra Halihó Budapest – Brüll Zsófia, Duba Gábor és Zoltán Tamás

Ha három különböző gondolkodású és ízlésű ember leül beszélgetni, abból eklektikus műsor lesz. Eklektikus, mint maga Budapest. Szó lesz a főváros titkos helyeiről, az átnevezett utcákról, a Római part lángosáról, a Moszkva tér órájáról, Sütő Enikő hátáról és Pataki Ági válláról is… A mikrofonnál Brüll Zsófia, Duba Gábor és Zoltán Tamás.

2022-01-06 12 óra
2022-01-06 13 óra Halihó Budapest – B. Bíró Zoltán

Budapesten születtem, így módomban lett azóta is budapestinek lenni.
Remélem hallgatni fogjátok, őszinte üdvözletem addig is – bbz –

2021-12-30 12 óra
2021-12-30 13 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Évvégi visszapillantó műsorunkban felidézzük a 10 éves „Budapest 100” akció néhány emlékezetes eseményét, a „Kutatók éjszakájának” izgalmas, tudományos érdekességeit, a Kiscelli múzeum WC történeti és a színházi emberek „Dűne” kiállítását, a Gyalog-buszt, a Kőturkálót és a főváros egyik zöld programját, melynek jelszava: Égigérő fű.

2021-12-23 12 óra
2021-12-23 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó! Budapest ezerarcú város, de Rózsa Péter most nemrég megjelent könyve ezúttal a város egyik arcát mutatja be. Nevezetesen a könyv Budapest zsidó arca címmel a főváros sokszínű kultúrájának zsidó eredetű lenyomatait veszi sorra. A szerző volt az adás első vendége.

Bánhegyi Balázzsal, a Gellért szálló igazgatójával arról beszélgettünk, hogy hamarosan felújítják, átalakítják a patinás szállodát, de mielőtt ez bekövetkezne, méltó búcsút vesznek az épülettől a Gellért Grande Finale programsorozatával.

Újra felütötte a fejét a lakásmaffia, ezúttal Óbudán. Tilly László lakásszövetkezeti elnök szerint életveszélyben vannak az érintett idősek, és ügyvédek is benne lehetnek a csalásban.

Grandiózus terv készül a Nyugati pályaudvar korszerűsítéséről, ami egyben a főváros közlekedésének nagymértékű javulását is eredményezheti. Reális a terv? Biczók Péter közlekedési szakértőnkkel megvitattuk.

Beindult a fővárosban a távfűtés. Mennyire sikerült felkészülni a télre, mik a kilátások? Az illetékest kérdeztük.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A technikát kezelte és a zenét szerkesztette: Zentai László.

( A 2021.10.28-i adás ismétlése )

2021-12-16 12 óra
2021-12-16 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Az műsor ezúttal egy rövid kis utca, az Körtér és a Ménesi út között a Gellérthegyre kapaszkodó Himfy utca érdekességeit mutatja be. Az adás résztvevői Natasa Pavlovszkaja operatőr, Szöllősy Barbara iparművész, Borbás Barna újságíró s maga házigazda Gács János valamennyien ebben az utcában laknak.

A beszélgetésben szó lesz arról, hogyan lesz egy orosz hölgyből budapesti lokálpatrióta, hogyan él tovább egy házban Jungfer Gyula és Róth Miksa barátsága, s hogy lehet-e verssorokon lépcsőt mászni…

Hallhatunk Zilahy Irén tragikus haláláról, az Elekes-villa és a Wälder-villa sorsáról.

Megismerhetjük az utca nevének legendáját, s a hallgatók nyomába eredhetnek egy titokzatos ház történetének is…

2021-12-09 12 óra
2021-12-09 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Gyerekkoromban a város úszott a koromban, ha egy rossz szóviccel akarnám kifejezni a mai műsor egyik fontos témáját. 60 évvel ezelőtt még csaknem minden lakást szénnel vagy fával fűtöttünk, az ipart széntüzelésű kazánok látták el a szükséges meleg vízzel, a város fölé magasodó gyárkémények ontották a füstöt, a Dunát gőzhajók szelték, a vonatokat gőzmozdonyok vontatták. Az épületek fala fekete vagy szürke volt az évszázados koromtól. Ahhoz az időhöz képest a változás óriási, a város levegője sokkal tisztább, bár még mindig számos háztartás fűt szilárd tüzelőanyaggal, és ahogy kifelé haladunk a városból, ez egyre inkább így van. A tiszta levegő, a fenntartható és egyre tisztább földi, vízi és légiközlekedés fontos egészségünk védelme érdekében. A fővárosi környezet és a levegő tisztaságát járjuk körül a mai műsorban, amelyben megszólalnak a felelős szervezetek illetékesei. Hallgassák a fővárosról szóló műsort, a Halihó Budapestet, ezúttal Grosschmid Péter szerkesztésében csütörtökön 12.00 órától!

2021-12-02 12 óra
2021-12-02 13 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Szerelem, szerelem, átkozott gyötrelem… vagy mégsem?

A következő két órában „körüljárunk” néhány épületet, amelyekre lakóinak érzelmi vihara volt a jellemző.

Ki volt Mágnás Elza és mi köze Óbuda egy régi kastélyához? Miért volt „szegény” a dúsgazdag Schmidt Miksa?
Milyen volt egy szeletnyi Duna part a régi időkben? (…ami nem is volt olyan nagyon régen!)

Van a Bajza utca sarkán egy kis palota… zengi a dal, de most nem erről lesz szó, hanem egy másik palota másik lakóiról. Szóljon most a „dal” Jókairól és a vélt vagy valós szerelemről.

Bolyongjunk együtt Óbuda egy kastélya körül, a Duna egy partján, és a Bajza utcában. Közben zene, dallamok, dalok kísérik utunkat.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

2021-11-25 12 óra
2021-11-25 13 óra Halihó Budapest – Kovács Hedvig

Halihó, itt a VISEGRÁDI, a NAGYMEZŐ utca, és környéke beszél!

Pontosabban róluk, helyettük beszél Kovács Hedvig, személyes megközelítésben.

A téma, az utcán hevert!

Az első órában a saját emlékeken túl, szó esik még például a Szent István parkról, Hatvany báróról, és Radnótiékról is.
A második órában a Lovag utca, József Attila és Dayka Margit is szóba kerül, és két szecessziós csoda, a Szedő és a Bedő ház. Bolyongjunk együtt Budapest két, nekem kedves helyszínén. Közben zene, dallamok, dalok kísérik utunkat.

Szerkesztő műsorvezető Kovács Hedvig, a műsor technikai munkatársa Biczó Tamás.

2021-11-18 12 óra
2021-11-18 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Vendégek: Csikvári Gábor főiskolai tanár és Elek Lenke újságíró.
A műsor elején megbeszéljük, milyen szellem lakozik a Villányi út 27 falaiban….

Beszélgetni fogunk arról, hogy van-e budapesti nyelv („itt a budapestiek beszélnek”, régebben volt u egy ilyen rádióműsor is), s mi a hatása a nyelvre a tömegkommunikációnak.
Szó fog esni arról is, különbözik-e a budai és a pesti életmód…
Megbeszéljük valóban reménytelen-e a budapesti) zöldpolitika.
Megtudhatjuk mi fán terem a csonttányér.
Vitatkozni fogunk a várbéli rekonstrukciók és a semmiből újjáteremtett paloták értelméről és hasznáról, s még sok egyéb témáról.

2021-11-11 12 óra
2021-11-11 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A műsor rendszeres hallgatói tudják, hogy ha Grosschmid Péteren a sor, a közlekedés valószínűleg szóba kerül. Beszélgettünk itt már lóvasútról, villamosról, hajókról és vonatokról, legutóbb a Kisföldalattiról. És bár az utcákon viszonylag ritkán találkozunk repülőgépekkel, a légi közlekedés is hozzátartozik a város múltjához, jelenéhez és jövőjéhez. Kevesen tudják, hány repülőtér is működött, illetve működik a mai Budapest területén és a város határának közelében. Vajon hol volt az első? Hol van a legendás Rákos-mezeje, ahol az első aviatikusok próbálgatták szárnyukat? Miért költözött a polgári repülés a frissen megnyitott budaörsi repülőtérről Ferihegyre? És ki volt Feri, akiről a terület a nevét kapta? Többek között ezekről lesz szó Grosschmid Péter és Zainkó Géza beszélgetésében. Hallgassák a Halihó Budapest új adását csütörtökön 12 órától a Rádió Bézsen!

2021-11-04 12 óra
2021-11-04 13 óra Halihó Budapest – Varjú Tamás

Amikor megkaptam a felkérést a Halihó, Budapest adásának szerkesztésére, elgondolkodtam, ugyan mit lehet még a témában elmondani a fővárosról, ráadásul dupla vidékiként. Aztán Heuréka! Hiszen zenei műsorokkal és retróval irritálom én itten a kedves Hallgatókat pár éve ! És a fővárosi aktualitások után elfér a muzsika, nem véletlenül tartják Budapestet a világ egyik zenei fővárosának. És milyen élet folyt itt a polgári világban, a két háború közt, a rendszerváltások környékén! Bárzongoristák, lokálok, revük, operettek, musicalek, pesti sanzonok, kuplék, zenés kabaré, cigányzene, sramli, magyar világslágerek, magyarított világslágerek, Grammy díjas komolyzenei teljesítmények és örök nosztalgia és vágyódás valami féle utánozhatatlan pesti ( budai, óbudai ) hangulatra.
És jöjjenek az örömök! Elfogadta meghívásomat a műsorban való személyes közreműködésre mélyen tisztelt kedvencem, Farkas Gábor Gábriel, akit hál’Istennek már senkinek sem kell bemutatni, csodálatos felvételeiből hallhatunk a műsorban is párat. Mivel ő festőművész és színész is, semmiben nem fogjuk korlátozni a muzsikán túli élmények megosztásában sem.
A műsor első órájában pedig telefonos vendégünk lesz Knisch Gábor zeneszerző, szövegíró, énekes, zenei menedzser, akiről előzetesen csak annyit: Véget ért egy fejezet, Juventus együttes. A technika ördöge pedig ezúttal is Zentai László lesz. Szóval Halihó Budapest, ez alkalommal a muzsika szárnyain, ki ne hagyják!

2021-10-28 12 óra
2021-10-28 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó! Budapest ezerarcú város, de Rózsa Péter most megjelent könyve ezúttal a város egyik arcát mutatja be. Nevezetesen a könyv Budapest zsidó arca címmel a főváros sokszínű kultúrájának zsidó eredetű lenyomatait veszi sorra. A szerző lesz az adás első vendége.

Bánhegyi Balázzsal, a Gellért szálló igazgatójával arról beszélgetünk, hogy hamarosan felújítják, átalakítják a patinás szállodát, de mielőtt ez bekövetkezne, méltó búcsút vesznek az épülettől a Gellért Grande Finale programsorozatával.

Újra felütötte a fejét a lakásmaffia, ezúttal Óbudán. Tilly László lakásszövetkezeti elnök szerint életveszélyben vannak az érintett idősek, és ügyvédek is benne lehetnek a csalásban.

Grandiózus terv készül a Nyugati pályaudvar korszerűsítéséről, ami egyben a főváros közlekedésének nagymértékű javulását is eredményezheti. Reális a terv? Biczók Péter közlekedési szakértőnkkel megvitatjuk.

Beindult a fővárosban a távfűtés. Mennyire sikerült felkészülni a télre, mik a kilátások? Az illetékest kérdezzük.

Szerényi Gábor pedig néhány fővárosi kulturális programot ajánl. Szóval, kedves hallgatók, ebben a két órában biztosan nem unatkoznak majd, ha velünk tartanak.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A technikát kezeli és a zenét szerkeszti: Zentai László.

2021-10-21 12 óra
2021-10-21 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Mivel október az őszi kirándulószezon csúcsidőszaka, vendégeink Rodics Katalin, a Greenpeace kampányfelelőse és Susa Ágnes biológiatanár-programszervező elsősorban arról fog beszélgetni, hogy milyen érdekes növényekkel és állatokkal találkozhatunk a fővárosban és környékén, s mit kell tennünk természeti környezetünk megóvásáért.

Szó fog esni arról is hogyan változtak a homokozók, játszóterek az elmúlt fél évszázadban. Fontos kérdés, hogy a gyorsan változó világban mit lehet továbbadni utódainknak abból, amit tanárainktól kaptunk. Mit ad a technika ma….és mit nem lehet mégsem elhagyni az ősi módszerekből…

2021-10-14 12 óra
2021-10-14 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A budapesti épített környezet számos eleme éppen 125 éves idén. Nem véletlen, hiszen a honfoglalás ezeréves évfordulójára, a Millenniumra időzítették ezek átadását. A legismertebb ezek közül a „Kisföldalatti”, vagy másnéven a millenniumi földalatti vasút, vagy ahogy mostanában nevezik az 1-es metró. Az európai kontinens első, és egyben hosszú ideig Magyarország utolsó földalatti vasútja. Bár számos terv született egy, az egész fővárost kiszolgáló hálózatról, ezek megvalósulását háborúk, gazdasági válságok sora akadályozta meg. A jelenlegi hálózat viszont nagy mértékben követi a közel százéves terveket. Az évfordulóra a Városháza Kiadó jelentett meg egy gyönyörű és tartalmas kiadványt, amelynek szerzőjével, Legát Tiborral beszélgetünk a műsorban a földalatti közlekedés kialakulásáról és budapesti fejlődéséről. Hallgassák Grosschmid Pétert a Halihó Budapest! adásában csütörtök délben!

2021-10-07 12 óra
2021-10-07 13 óra Halihó Budapest – Kerényi Péter

Budapest mint tudjuk a fővárosok gyöngye, örömet és olykor gondokat jelentő igazi unikum.

Apropó unikum szót váltunk egy múzeumról amelyben érezhetjük a történelem illatát és egy kicsit magunkba is ihatjuk a látottakat. A Zwack Unicum Látogatóközpont vezetője Szájbély Ernő a vendégünk.
Több szó esik ebben a műsorban gasztronómiáról. megismerkedünk Komma Lászlóval, aki az első „igazi” angol pub tulajdonosa volt a Molnár utcában.
Freed Péterrel a Best of Budapest and Hungary tulajdonosával éttermekről, minőségről, lehetőségekről beszélgetünk pandémia előtt, alatt és után.
Jászberényi Józseffel a Milton Friedman egyetemen sok évvel ezelőtt kezdeményezett Szenior Akadémia motorjával, arról lesz szó, hogy kíváncsiak-e az örökifjú idősek, s miért tanulnak akkor, amikor már senki nem kéri számon a házi feladatot.

Végül vendégünk lesz Réz András, akivel nosztalgiázva elmélkedünk kicsit arról, hogy mi hiányzik ma a régi Budapestről, mi az ami a mai fővárosból egyáltalán nem hiányzik és kiderül, hogy egyedül a változás állandó.

Régi dalokat is hallhatnak szokatlan előadásban, s muzsikákban egy közös, hogy mindegyik beszélgetéseinkhez kapcsolódik.
Halihó Budapest – ezúttal Kerényi Péterrel. Én csak azt remélem jobban teszik, ha hallgatnak. Vagy most, vagy az archívumunkból, amikor kedvük tartja.

2021-09-30 12 óra
2021-09-30 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Sokan úgy látják, hogy Budapest utcái ma szemetesebbek, mint korábban. De hogy látja ezt az FKF, népszerűbb nevén Főkefe? Éppen most vásároltak korszerű eszközöket az aluljárók takarítására, megkezdték a hidak, aluljárók őszi nagytakarítását, készülnek az őszi zöldhulladék elszállítására. Megkérdezzük az illetékest.

A város pezsgő kulturális életének egyik színhelye a Bartók Béla út, vagy, ahogy mostanában nevezni szokták, a Bartók Boulevard. Hogy tovább szépítsék, pályázatot írtak ki fiatal tervezőknek a környéket díszítő új, modern utcabútorok tervezésére. A pályázat kiíróival beszélgetünk.

Újból fellángolt a vita: kell-e nekünk dugódíj. Közlekedési szakértőnkkel, Biczók Péterrel próbálunk eligazodni a vitában.

Október 9-e a Szervdonációs és Transzplantációs Világnap. A világnapot figyelemfelkeltő fáklyás felvonulás zárja Budapesten, ahová mindenkit várnak. A vendégünk a szervező alapítvány kuratóriumi elnöke, Szalamanov Zsuzsa.

Budapest egyik nevezetessége a Wekerle telep. A múltjáról és a jövőjéről beszélgetünk Domonkos Csaba muzeológussal.

Végül Szerényi Gábor ajánl majd budapesti programokat, különös figyelemmel a Budapesti Őszi Fesztiválra.

2021-09-23 12 óra
2021-09-23 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Holló Szilvia Andrea, a Postamúzeum igazgatója, Medzihradszky Zsófia, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum kommunikációs vezetője, és Németh Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum múzeumpedagógusa lesznek.

Az adásból megtudhatjuk, mivel készülnek a múzeumok a Múzeumok Őszi Fesztiváljára, és hogyan kapcsolódik tevékenységük a főváros egyéb programjaihoz.

Szó lesz arról is, hogy a város nem csak épületekből, közterekből, emberekből és eseményekből áll, hanem földrajzi fekvésből, élő környezetből, növényekből és állatokból is. A város lakói nagyon gyakran, nem veszik észre azt a temérdek szépséget, érdekességet, Budapest apró csodáit.

Beszélünk sétakönyvek szerepéről,a pesti városfalról, a Vigadó(k)ról, és a De la Motte-Beer-palotáról.

Szó lesz a helytörténet szerepének változásáról, az átalakuló városi terekről, különösen a pesti rakpartról.

Beszélgetünk a történelem „újraélésének” lehetőségéről a reformkori és a (múlt) századfordulós hétköznapok kapcsán, a hétköznapi élet helyszíneiről a 20. század elején.

Magunk elé idézzük Széchenyi Pest-Budáját, hogyan nézett ki az akkori város, s ebből mi maradt meg, mit képzelt el a város jövőjének a gróf?

Belevetjük magunkat a XX. század elejének féktelen éjszakáiba, talán még a „Kék Macskába” is beugrunk egy pillanatra.

2021-09-16 12 óra
2021-09-16 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A Gellérthegy hatalmas sziklái, a Sas-hegy bércei, Tündérszikla, az Állatkert nagy sziklája, kövek a házakban, a talpunk alatt, a templomok falában, a Dunapart lépcsőiben, a régi úttestekben, a barlangokban, a Római-part kavicsos fövenyén. A város kőből és részben kőre épült. Hogy keletkeztek ezek a kövek? Tudjuk-e, hogy miből épült az Országház vagy a Mátyás-templom? Kiknek az emlékét őrzik kövek a város számos pontján? Hol bányászták a szobrok anyagát és a metróállomásokat díszítő kőlapokat? Megtudjuk csütörtök déltől a Halihó Budapest műsorában. Szó lesz még az utakról, arról, hogy mióta járhatunk szilárd kövezeten, miből készül a beton és az aszfalt. És persze lesznek kövek a megszólaló zeneszámokban is.

Grosschmid Péter Budapest köveiről beszélget Juhász Árpád geológussal és Szászi Andrással, a Magyar Közút Úttörténeti Múzeumának vezetőjével.

2021-09-09 12 óra
2021-09-09 13 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

Mit kell tudni egy idegenvezetőnek (és esetleg mit nem)? Gyémánt Balázs)
Emberkísérlet Óbudán – a kísérleti lakótelep
A lakáskérdésről…. (Darvas Szilárd)
Méhlegelő, udvarzöldítés…..lépések a zöld Budapestért (Ludwig Bertalan)
A neon múltja és jövője (Patkós Luca)

2021-09-02 12 óra
2021-09-02 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Amikor meghalljátok a déli harangszót csütörtökönként, keressetek rá a Rádió Bézs honlapjára budapestiek, de mindenki más is, mert egészen két óráig halaszthatatlan hallgatnivalókat hallgathattok. Most éppen arról lesz szó, hogy milyen zsúfolt programokkal indul a szeptember Budapesten: iskolakezdés, Eucharisztikus Kongresszus, a 92. Ünnepi Könyvhét és ki tudja, hogy éppen milyen fesztivál üti még fel a fejét. Örömteli dolgok ezek… De persze, azért lesz majd min bosszankodni is… Hogy mi mindennek örülhetünk, erről beszélgetünk majd Horváth István Zoltán esperessel, Készman József művészettörténésszel, Szerényi Gábor grafikussal, a Rádió Bézs műsorvezető szerkesztőjével,… hogy lesz-e min bosszankodnunk a hónap első napjaiban, erről Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakemberrel beszélgetünk, és amin biztosan bosszankodni fogunk, arról Biczók Péter, közlekedés- és várostervezési szakemberrel váltunk szót.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Zentai László.

2021-08-26 12 óra
2021-08-26 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Szíj Barbara a „Budapest 100” főkoordinátora és Mészáros Péter budafoki „Zöld Jövő” környezetvédelmi egyesület alapító elnöke lesznek.

Az adásban beszélni fogunk a kéthét múlva sorra kerülő Budapest 100 eseménysorozatról, s a város előnyös vagy hátrányos változásairól.

Szó fog esni arról miért kevés a nőkről elnevezett köztér a városban, s milyen kezdeményezés indult a változásért, s szó fog esni a méhlegelőkkel kapcsolatos vitákról is.

Megtudhatjuk milyen eredményeket ért el a „Zöld Jövő” egyesület a helyi, térségi környezet- és természetvédelem, a rehabilitáció, környezeti nevelés, és a tudatformálás terén.

Mit várhatunk a fenntartható (városi) közlekedés kialakításától?

Arról is szó fog esni, mit tett Polgári Casino az épített környezet védelméért, a városrehabilitációért, s milyen tervek készültek Budafok belvárosának megújítására.

2021-08-19 12 óra
2021-08-19 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Lassan már meg sem lepődünk! Vaddisznók, rókák, borzok és ki tudja még milyen vadállatokkal találkozhatunk Budapest egyes kerületeiben. Mindenki tudja, mi ilyenkor a teendő? Mészáros Péter, a Pilisi Erdőgazdaság RT. szóvivője elmondja.

Dr. Kerényi-Nagy Viktor, Óbuda-Békásmegyer főkertésze leállíttatta a korábbi évek rossz gyakorlatát: a totális rovarölő és gombaölő szerektől, amelyekkel permetezték a közterületi fákat és cserjéket, végleg elköszön a kerület, és új típusú növényvédelemre áll át. Megkérdezzük, mit várnak a változástól?

Befejeződött Budapesten az ingyenes antitest vizsgálat. A tanulságokról kérdezzük dr. Békássy Szabolcs háziorvost, valamint arról is, hogy milyen szerepük lesz a háziorvosoknak a harmadik oltás beadásának, és a 12-15 évesek beoltásának lebonyolításában.

Egyeseknek még mindig vicces céltábla a budapesti méhlegelők megléte. De jogos-e a viccelődés? Török Péter botanikus, egyetemi tanszékvezető professzort kérdezzük.

Terézváros a hónap végén nagyszabású fesztivállal búcsúztatja a nyarat az Andrássy úton. Gálvölgyi Dorka, az Eötvös 10 kulturális központ igazgatója, majd elmondja, milyen program várja az érdeklődőket.

Végül Szerényi Gábor további kulturális időtöltéseket ajánl a főváros kínálatából.

Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor.

2021-08-12 12 óra
2021-08-12 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Beszélgetőtárs: Gács János és a hallgató
Halihó, Budapest!

Aki tudja, Budapest mitől, hogyan jó és szép.
S mivel sokat tud Budapestről, ezért nehéz a vele való beszélgetés elé tervet írni. Amit írnék bevezetőt, az inkább barkácsolás lenne.

Gács Jánossal Budapestről beszélgetünk: ahogy ő látja a várost, s ahová ő teszi a fókuszt és a hangsúlyt, arra megyünk.
Megalapozott kijelentő mondatok lesznek többségben.

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.
Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek! Vályi Gábor vagyok.

Halihó, Budapest!

2021-08-05 12 óra
2021-08-05 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Valamikor ladikon – Most hidakon
Beszélgetőtárs: Grosschmid Péter és a hallgató
Halihó, Budapest!
Valamikor ladikon. Most hidakon – Budapest fő látványosságai.
A Duna Budapest meghatározó jelképe. Összekötik Budát és Pestet.

A Duna-parton ringott Budapest bölcsője; földrajzi elhelyezkedés okán már az őskortól lakott mindkét partja. Három átkelőhely is kialakult a mai Budapest területén: a mai Árpád-híd, a Margit-híd és az Erzsébet-híd helyén. Időszámítás előtt 13-tól Pannónia határát jelentette a Duna. Így Buda (az óbudai Aquincum) a római birodalom része volt, de a mai Pest alapja is római eredetű: ez volt az átkelő erődítménye, Contra Aquincum, a mai Március 15-e tér helyén.

Érdemes így a budapesti hidakról szóló mai műsort a rakpartokkal kezdeni! Budapest városszerkezete sugaras. Kiskörút, Nagykörút.
Lánchíd és Szabadság híd. Margit híd és Petőfi híd. Erzsébet híd. Árpàd híd és Rákóczi híd. Megyeri híd.
Vasúti hidak Északon és Délen: ki- és bejáratok.
K-híd. Hajógyári híd. Kvassay híd. Deák Ferenc híd.

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.
Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek! Vályi Gábor vagyok.

Halihó, Budapest!

2021-07-29 12 óra
2021-07-29 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Szinger Margit biológiatanár, selyemfestő iparművész és közösségépítő és Baldavári Eszter művészettörténész, építészeti író lesznek.
Az adásban szó fog esni újrakezdés lehetőségeiről és tapasztalatairól, és arról is, hogy az élet elég széles-e ahhoz, hogy mindennel foglalkozhassunk, ami érdekel.
Egyik fő témánk a Munkácsy Mihály utcai Sonnenberg ház „újraélesztése” lesz, amihez mindkét vendégünk tevékenysége erősen kapcsolódik.
Foglalkozunk a 18. kerület építészetével, iskolaépületeivel a Zila kávéház (egykori lövölde) történetével és például Eötvös Loránd villájával is.
Beszélni fogunk a Városligeti fasor szecessziós építészetéről és az itt otthonra talált keleti műgyűjtőkről, és arról is hogyan kapcsolódik Budapesthez Sanghai modern építészete, és India első építésznőjének munkássága.

2021-07-22 12 óra
2021-07-22 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó! Ha csütörtök van, és megszólalnak délben a harangok, biztos
lehetsz benne, hogy a Rádió Bézsben elkezdődik a Halihó Budapest
című műsor. Tarts velünk, és a 22.-i adásban megemlékezhetsz a
nemrégiben elhunyt Ráday Mihályról, megtudhatod, hogy mik voltak a fővárosi önkormányzat által szervezett ingyenes antitest vizsgálatok első tapasztalatai. Arról is szót ejtünk majd, hogy vajon mikor lélegezhet fel a városlakó, mert valamelyest enyhül a közlekedési káosz a városban, és arról is beszélgetünk, hogy mikor lélegezhetünk be a mostaninál tisztább levegőt. Mohai Marietta vette a bátorságot, és az életéről kérdezte édesapját, Mohai Tamás jazz-blues-rockgitáros zenetanárt, és le is jegyezte, amit mondott. A megjelent könyv címe: „Kórtalan”, és egy nem mindennapi ember, mondhatni, kalandos élete bontakozik ki a kérdezz-felelek során. A koncerttel egybekötött könyvbemutató a budapesti Tűzoltó utcai Élesztőház egyik legérdekesebb nyári programja lesz. Végül a hagyományos fővárosi programkínálat zárja az adást.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor.

2021-07-15 12 óra
2021-07-15 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Piac, csarnok, vásár, vásárcsarnok … A városlakók már nem termelték meg a mindennapi betevőt a ház körül. A közeli szomszédok miatt az állattartás némi nehézségbe ütközött, ezért ki kellett alakítani valami szervezett formát a javak kicserélésére. Pénzért élelmiszer, nehezebb időkben bármiért élelmiszer. Sok dologra mondjuk, hogy „már a régi görögök…”, a piac tényleg ilyen. Az agorán eszmét is cseréltek meg zöldséget is vásároltak, aztán a rómaiaknál a forum, később a piazza, és számos országban a market, markt, rinok és rynek, nálunk a piac és később a vásárcsarnokok. Szó lesz a lovakra alapozott közlekedés üzemanyagbázisairól, az ócskapiacok kincseiről, a korszerű piacterekről, és megszólal a műsorban a szakember is. Hallgassák a Halihót és benne Grosschmid Pétert és vendégeit csütörtökön 12-től élőben a stúdióból!

2021-07-08 12 óra
2021-07-08 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Budapesti körkép a biztonság szemüvegén.

Beszélgetőtárs: Szabó Lajos, Rácz István, s a hallgató……

Halihó, Budapest!

Ha szakember kerül “civil” környezetbe, többnyire szakemberként nézi azt a környezetet. Minden és mindenki veszélyforrás lehet.

Mondják: Akinek kalapács kerül a kezébe, az hamarosan mindent és mindenkit szögnek néz(het).

Gondolom, nincs olyan hely, helyiség, tárgyi helyzet, melyet a munkavédelmi szakember ne tudna bírálni, kritizálni; javítani, fejleszteni.

A pandémia alatt megváltoztak a vásárlási szokások: megnőtt a webáruházakból rendelések száma. Ez látatlanban vásárlás, s kockázata is volt/van? Hiszen a csomagokban vagy volt pontos leírás…

A pandémia alatt gazdaságmegtarató hatásként is gőzerővel folytak a beruházások, építkezések. A munkavédelmi szakemberek mit láthattak, s mit láttathattak?

Budapesten, már csak a politikai adok-kapok okán is sajátos lehet a munkavédelem, munkabiztonság. A biztonság és eszközpark olyan lenne, mint a közpark: mindenkié, tehát senkié?

Középületek, magánházak; tatarozások, felújítások, karbantartások… Sok sokk! A sokkos állapotok ellen mi és hogy szabályos?

A közlekedés önmagában veszélyforrás. A bablevesfőzés is.

Orvosok mondják: a háztartási, ház/lakás körüli balesetek száma nőtt. Figyelem! A szakemberek gondolatokat és helyzeteket helyre tesznek. Konkrét helyzet, konkrét bizonytalanság vagy biztonság.

Bélyeggyűjtemény helyett a munkabiztonság szakembereinek biztos fényképgyűjteményeik vannak.

A munkabiztonság, a munka biztonsága gazdasági potenciál. Befektetés a gazdaságba. De aki szabályos, az veszíthet…

Budapesti körkép a biztonság szemüvegén nézve, látva.

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.

Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek! Vályi Gábor vagyok.

Halihó, Budapest!

2021-07-01 12 óra
2021-07-01 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Benedek Ágnes, a Kertvárosi Időutazó alapító sétavezetője és Kőnig Tamás ICOMOS-díjas építész lesznek.

Az adásban szó fog esni Budapestnek – mint egyesült városnak – a létrejöttéről, az építések „hirtelenségének” okairól és következményeiről.

Arról mi lehet pesti házak jövője: rehabilitáció, rekonstrukció, esetleg revitalizáció.

A Rumbach utcai zsinagóga nagyszerű újjáéledéséről.

A Parisiana mulató és a Divatcsarnok sorsáról és a házak életéről az időben.

Szó lesz az előző századforduló legszebb Pest környéki nyaralótelepéről a mátyásföldi villanegyedről, ami máig megmaradt egy gyöngyszemnek a városban.

A Caprera-patakról, mely a fővárosban ered, és itt is fut bele a Szilas patakba, amelynek mentén váltogatják a szinte háborítatlan természeti részek, és csúf emberi beavatkozások, s azt is láthatjuk, miként veszi vissza a természet a hatalmat.

A város széli kis múzeumokról és gyűjteményekről, amelyek méltatlanul alig ismertek.

2021-06-24 12 óra
2021-06-24 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Ma van az év eddigi legmelegebb napja. Fürdünk az izzadságban, kapkodjuk a levegőt, törölgetjük a homlokunkat, és leginkább a strandon szeretnénk lenni. Ha időnk és védettségi igazolványunk van, ezt könnyen megtehetjük, hiszen Budapest fürdőváros. Már a magyarok ideérkezése előtt is az volt, a Római Birodalom telepesei a környék kitűnő forrásvizei miatt is választották Aquincum helyszínét. A fürdők azóta is töretlenül fejlődnek és a sötét (és meglehetősen piszkos) középkor végén már az ideiglenesen hazánkban állomásozó török seregek visszahozták a fürdőkultúrát. Ennek számos emléke nemcsak megtekinthető, de használható is fővárosunkban. Az igazi virágkor a XIX. század végének egészségkultusza révén indult el, és ma is tart. Fürdőkről, uszodákról, strandokról fog beszélgetni a műsorban szakemberekkel Grosschmid Péter és Vályi Gábor. Halihó Budapest! minden csütörtökön 12.00 órától a Bézsen.

2021-06-17 12 óra
2021-06-17 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Budapest, Budapest, te csodás – Budapest arculata: építészet és mobilitás.

Beszélgetőtárs: Grosschmid Péter, Biczók Péter, Ongjerth Richárd, s a hallgató.

Egyrészt: “Mindenki szereti a fejlődést; senki sem akar változást!” (Soeren Kierkegaard) Szintén tőle van az a szimbólum és modell, ahogy a téli fagyban a sünök összeférhetnek, hogy egymást ne szúrják, s meg se fagyjanak.

Város és mobilitás Budapesten – közlekedés, térhasználat és infrastruktúra. Projektek tapasztalatai, példái.

Másrészt: Budapest építészeti arculata: imázs; panelházak, toronyházak, belvárosi házak, negyedek, zöldterületek.

Budapest városarculata az építészek/építészet, s a használók (lakók, vendégek, turisták) szemével.

Az építészet és a közlekedésszervezés kapcsolódásai és ellentmondásai Budapesten.

“Miénk itt a tér”?

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.

Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek! Vályi Gábor vagyok.

Halihó, Budapest!

2021-06-10 12 óra
2021-06-10 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Ha nyár, akkor strandszezon, kinyitottak a budapesti fürdők. Hogy mennyire azt Borosné Szűts Ildikótól, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatójától kérdezzük, na meg azt is, mi a sorsa a birtokukba kerül legendás Rácz fürdőnek.

Aztán szó lesz még útlezárásokról, az I bike Budapest bringa demonstrációról, robbanószerkezetek hatástalanításáról a fővárosban, a Margó Fesztiválról, ami egyike a könyvünnepeknek.

És, hát… lesz itt Labdarúgó Európa Bajnokság teltházas mérkőzésekkel a Puskás stadionban, azt kérdezzük Hegyi Iván sportújságírótól, hogy örüljünk-e neki, különös tekintettel arra, hogy még nincs teljesen vége a járványnak.

Szerényi Gábor a szokásos kulturális ajánlójával jelentkezik.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor.

2021-06-03 12 óra
2021-06-03 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A csütörtöki adás vendégei Szuhai Barbara történelemtanár, idegenvezető, a „Mesélő házak weboldal és városiséta-cég alapítója, és Jáki Mónika urbanista, kulturális menedzser a Bartók Boulevard Egyesület programigazgatója lesznek.

Az adásban szó fog esni az újra induló városi sétákról, a sétacégek együttműködéséről, a Gellérthegy titkairól, a Fortuna utca 6. lakóiról és az elrejtett kincsről, a Nyúl utcai irodalmi centrumról, és még sok egyéb kevéssé ismert, de érdekes városi történetről.

Szó lesz a tematikus utcák szerepéről, a közösségi terek használatáról, és a másnap induló „Eleven tavasz” fesztiválról, valamint Friciről és Arankáról is.

2021-05-27 12 óra
2021-05-27 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapest az ország központja, és ezt a vasúti térkép szinte mindennél jobban mutatja. Történelmi oka van a sugárirányú hálózatnak, hiszen a sugaras fővonalakat összekötő hálózat java része a trianoni határokon kívül rekedt. A főváros életében mindig is fontos szerepe volt a vasútnak, és a jövőben ez a hagyományos közlekedési eszköz még nagyobb szerephez jut. Beszélgetünk a vasút történetéről, a pályaudvarokról, az utasokról és a vasutasokról, szó lesz a jövőről és a most folyó fejlesztésekről. Persze közben zenélünk is egy kicsit. Hallgassák Grosschmid Pétert és Vályi Gábort élőben a stúdióból, valamint telefonon megszólaltatott vendégeiket csütörtökön 12.00 órától!

2021-05-20 12 óra
2021-05-20 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Játszótér – Játszó tér Budapesten

Beszélgetőtárs: Grosschmid Péter, Szabó Lajos, Mészáros Balázs, s a hallgató.
A játszótér az a hely, ahol önfeledten, szabadon lehet “kikapcsolódni” – gyerekeknek. S vannak felnőtt játszóterek is! Közterületen és zárt területen is, pl. óvoda, iskola.
Gyerekek és felnőttek mindig játszottak; homo ludens.
A játékokra iparág(ak) épültek ki, szerveződtek.
A gyerekek és felnőttek szabadtéri játékai és játszóterei felnőttek módján komoly szabályok és engedélyek, vizsgálatok és szabványok mentén kerülhetnek közforgalomba, használatba.
Voltak játszóterek, amelyek… Lettek játszóterek, amelyek…
Vannak játszóterek, melyeken a játékok játszanak (játszó terek, passzív gyerekek), s vannak, melyek önfeledt örömöt biztosítanak.
Az tény, hogy a játszótér, mint önálló, funkcionálisan játszótér-terület, a 20. század “terméke”. A szokványos játszótéri eszközök arra jók, hogy… S vannak a szokványostól eltérő játszótéri eszközök, amelyek…
A játszóterekről beszélgetünk: gyerekesen és felnőttesen, gondolatban és hangulatban csapongunk térben és időben. Mi a stúdióban jól érezzük magunkat.

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni. Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek! Vályi Gábor vagyok.

2021-05-13 12 óra
2021-05-13 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Nyitunk! A magunk részéről élőadással, és meghívtunk tájékoztató beszélgetésre néhány, eddig a közönségtől elzárt budapesti helyszín munkatársát. Így Hanga Zoltánt, a Fővárosi Állat és Növénykert szóvivőjét, Sárkány Krisztiánt, a Fedák Sári színház igazgatóját, Takács Erzsébetet, a 11. kerületi Eleven Tavasz rendezvény munkatársát.

Vendégünk lesz Ongjerth Richárd urbanista, várostervező, városkutató, a BME Szociológia és Kommunikáció Tanszékének tudományos munkatársa, akit a budapesti rozsdaövezetek hasznosításáról és a leendő Diákváros ügyeiről kérdezünk, Biczók Péter, közlekedés- és várostervezési szakember, közgazdász, a Város és mobilitás intézet igazgatója, akivel Budapest közlekedésének néhány érdekességét vitatjuk meg, és végül, hagyomány szerint, Szerényi Gábor ajánl majd néhány budapesti kulturális programot.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor.

2021-05-06 12 óra
2021-05-06 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A csütörtöki műsor vendégei Dr. Babinszki Edit geológus, filmrendező és Bolla Zotán grafikus, építészeti író lesznek.

A műsorban szó fog esni az ELTE TTK régi és új épületeiről, a Földtani Intézet Lechner féle palotájáról, s ezzel kapcsolatban a nemzeti szecesszió kialakulásáról és a nemzetközi szecesszió (belga–francia art nouveau) magyarországi megjelenéséről, és a Tőzsdepalotáról azaz az MTV hajdani székházáról. Beszélgetni fogunk arról is milyen mellbevágó érzés Pestről Budára „partot váltani”.

Újlipótvárosról szinte mindig szó esik a műsorban, most a kialakulásáról fogja Bolla Zoltán megosztani ismereteit a hallgatókkal.

2021-04-29 12 óra
2021-04-29 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Élőben! Reméljük, hogy így is marad.

Hogy mi mindenről lesz szó? Nézzük csak:

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont és az ELKH Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatásokat végzett a budapesti ivóvíz minőségével kapcsolatban. Megkérdezzük, nyugodtan ihatjuk-e a csapvizet. Vendégünk: Dr. Engloner Attila projektvezető, Tiszta Ivóvíz Nemzeti Kiválósági Program Vitamin Kommandó. Ugye jól hangzik? De senki ne gondoljon valami harci cselekményre.

A Budapest Bike Maffia (ez se rossz elnevezés) akciójáról beszélgetünk, arról, hogy az egyesület kerékpárosai milyen módon segítenek a hajléktalanok ellátásában. Vendégünk: Lovasi Zoltán a BBM egyesület vezetője.

Nevezzük botránynak? Hosszú hónapok óta zajlik a turistabuszok parkolásával kapcsolatos herce-hurca a városban. Mi van most? Megkérdezzük. Vendégünk: Biczó Péter közlekedés- és várostervezési szakember.

Azt már nagyjából tudjuk, hogy 4 millió vakcina eloltása után nagyobb léptékű lesz Budapest nyitása. Egy ezzel foglalkozó konferenciát szervezett a Budapestbrand Zrt 27-én, kedden, ahol a különböző ágazatok szakemberei tartottak előadásokat, és vettek részt kerekasztal beszélgetéseken. Kíváncsian várjuk, hogy elmondják, mi minden történt a konferencián. Vendégünk: Neustadtl Dániel a Budapestbrand Zrt Turizmusfejlesztési és partnerségi divízióvezetője.

2021-04-22 12 óra
2021-04-22 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Szükség-állapot – WC körút Budapesten

Beszélgetőtárs: Grosschmid Péter, s a hallgató

“A pénznek nincsen szaga” – mondta állítólag Vespasianus császár, amikor számon kérték rajta a római nyilvános vizeldék megadóztatását.
Párizsban ötezer lakosra jut egy közvécé, Budapesten ez a szám 20–25 ezerre tehető. Van mobil WC, az aluljárókban is lehet WC-t találni, meg a piacokon is ; a bevásárlóközpontok WC-i igen népszerűek, többen a benzinkutak mosdóit használják, van már utcabútor jellegű köztéri WC, s van, aki vendéglátó helyre megy be, ha dolga van.
Szükség dolga!

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.
Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek!

Vályi Gábor

2021-04-15 12 óra
2021-04-15 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapest a vizek városa is. A Duna látványosan hömpölyög a város közepén, a Városligeti tavon nyaranta sok gyerek ismeri meg a csónakázás örömeit, mindenki ismeri az újbudai Feneketlen tavat. De hány egyéb folyó- és állóvíz van a városban? Egy patak adott nevet falvaknak, amelyek ma már a város részei. Egy másik, amely egyszer egy városrészt öntött el, egy harmadik, amelynek felduzzasztott vize a város egyik legszebb tava. És hány másik tó van? A Duna szigetei közül ismerjük a Margit-szigetet, az Óbudai- és a Csepel-szigetet. De hányan hallottunk a Molnár-szigetről, a Háros-szigetről és a Szerelem-szigetről? Ezekről beszélgetnek Grosschmid Péter és vendégei csütörtök délben.

( A 2020.12.03-i adás ismétlése )

2021-04-08 12 óra
2021-04-08 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A csütörtöki műsor vendége lesz Lugosi Viktória író, kultúraszervező, volt rádiós szerkesztő és Perczel Anna építész, urbanista, az Óvás Egyesület alapító elnöke lesz akit az Építészfórum 2020-ban a Pásztor Erika Katalina emlékére alapított szakmai díjjal tüntetett ki, amellyel olyan alkotók teljesítményét ismerik el, akik az építészet mellett több tudományos és/vagy művészeti ágban is innovatív módon kiemelkedő, társadalmi hatású értéket teremtettek.

Többek között szó fog esni Budapest kortárs építészetéről, kulturális életéről, a (hajdan) nyüzsgő városról, azokról a sétákról, könyvbemutatókról, amelyeket a Viktória által működtetett „Kaviart” szervezett, és a Malomlakás restaurátorműhely tevékenységéről is.

Szó lesz még Budapest legérdekesebb városrészeinek eltűnéséről illetve lerombolásáról, tönkretételéről, Pest régi zsidónegyedéről és az ÓVÁS! tevékenységéről, valamint a zsidó részvételről Budapest nagyvárossá illetve világvárossá válásában és arról, hogy Európa nagyvárosaiban ez a részvétel hogyan történt.

2021-04-01 12 óra
2021-04-01 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A múlt héten emléktáblákról beszélgettünk Vályi Gáborral, felelevenítettük azok emlékét, akikről a táblák szólnak. A téma kimeríthetetlen, ezért megkeresünk még néhány emléktáblát, de a mostani adás fő témája inkább a házfalakon, kapualjakban, üzletek felett látható cégtáblák története és jelene. Beszélünk az első ilyen táblákról, megtudjuk mitől lett cégéres a gazember, és azt is, hogy milyen feltételekkel lehetett cégtáblát kiakasztani a bolt kapuja fölé.

Az utcákon másfajta emlékjeleket is találunk, beszélünk a botlatókövekről és egy aktuális új kezdeményezésről, amely a járványban elhunytaknak állít emléket.

Halihó Budapest csütörtökön délben Grosschmid Péterrel és Vályi Gáborral.

2021-03-25 12 óra
2021-03-25 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Tábla a falon – Emléktábla

Beszélgetőtárs: Grosschmid Péter, Kolbe Gábor, s a hallgató

Emléktábla-születés születésnapra. Témához kapcsolódó aktualitás: Hofi-emléktábla pályázat.
Az emléktábla állítás, elhelyezés hivatalos eljárás részben, részben művészet és iparosmunka.
Egy példa Újbudáról: Emléktábla állítás eljárási szabályzat.
Mire kell figyelni az emléktábla tervezésénél?
A tervezéstől a pénztárig.
“Van képünk hozzá!” A gyűjtő.

Kedves és kedvenc környék: Újlipótváros, Vígszínház és környéke. Emléktábla-soroló: véletlen-tudatos választás és válogatás a környék emléktábláiból.
Virtuális séta és emléktábla olvasó.

Lehetősége van a hallgatónak a műsorba kapcsolódni.

Írjon a Rádió Bézs facebook oldalára kommentet, vagy írjon Messenger üzenetet a szerkesztőnek, Vályi Gábornak!

2021-03-18 12 óra
2021-03-18 13 óra Halihó Budapest – Bánó András

Négy Budapesthez valamilyen formában kötődő ember lesz a műsor vendége. Orlai Tibor producerrel többek között arról is beszélünk, hogyan kerültek az ő előadásai a Filmmúzeum egykori épületébe, Radnai Péter riporterrel pedig arról, hogy pályája kezdetén hogy volt bátorsága híres művészeket megkérni arra, hogy meséljenek neki a Reggel című műsorban arról, milyen emlékek kötik őket a főváros egy-egy teréhez, utcájához. Ráday Mihály városvédő mostanában az Unger ház miatt füstölög, ezt teszi majd a műsorban is, végül pedig Radóné Wirtmann Julianna érkezik, akinek az első és utolsó munkahelye a Duna Intercontinental szálló volt. Történeteket hallunk a hotel híres vendégeiről, és elhangzik egy sztori, amikor Liz Taylor kedvéért vasárnap is kinyitott a Váci utca és Párisi utca sarkán álló sportbolt.

( A 2020.10.15-i adás ismétlése )

2021-03-11 12 óra
2021-03-11 13 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

Az a megtiszteltetés ért, hogy február végén én szerkeszthettem az aktuális Halihó Budapest műsort. Jelentem készültem…, de a technika ördöge valamiért nem akarta, hogy hallható legyen. Lefagyott az internet, hiába izgultam.

Ezt a műsort hallgathatják meg ezen a héten, ha minden igaz 12 órától.

A kisvakond véletlenül kiássa magát a földből. Tátott szájjal nézi, majd rohan a mamájához:

– Mama, mama! Ott fönt minden zöld és kék az ég, és döngicsélnek a méhecskék, annyira szép ott! Miért nem élünk mi is fent, a föld felett?
– Azért kisfiam mert ez a hazád!
Lassan aktuális lesz ez az ősrégi vicc.

Azt tudjuk, hogy milyen is a zöld fű, a kék ég, a döngicsélő méhecske. De vajon mi az, ami szerethető a föld alatti világban?

Csütörtökön 12 órakor talán erre is választ kapunk, hiszen a Budapest alatt húzódó természetes és épített barlangok különleges hangulatát érezhetjük meg, ellátogatunk a föld alá.

Az első órában segítségemre lesz Borzsák Sarolta, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Természetmegőrzési Osztály barlangtani referense és Adamkó Péter a Magyar Barlangi Mentőszolgálat riasztásvezetője.

A második órában Jamrik Levente a főváros alatt húzódó, európai mértékkel is különleges, épített barlangrendszer titkaival ismertet meg.

( A 2021.02.25-i adás ismétlése )

2021-03-04 12 óra
2021-03-04 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A nálunk járt külföldiek mindegyike megemlíti a Gellért-hegyet, ha itteni élményeiről kérdezik. Ma Vályi Gáborral körüljárjuk a hegyet, gondolatban felmászunk a tetejére, elképzeljük, mit láttunk volna onnan 200 vagy 500 évvel ezelőtt. Beszélgetünk a hely történetéről, jelenéről és jövőjéről. Szóba kerülnek a pogányok, a törökök, az osztrákok, a szovjetek, a boszorkányok és a szentek, a turisták és a szerelmesek. Beszélgetünk vízről és tűzről, és bekukkantunk a pálos szerzetesek templomába. Természetesen szó lesz vándorló szobrokról, városi és más legendákról, és megismerjük a város felett terpeszkedő nagy erődítmény titkait. Tartsanak velünk a hegytetőre csütörtökön 12 órától a Halihó Budapestben!

2021-02-25 12 óra
2021-02-25 13 óra Halihó Budapest – Liszkai Ágnes

A kisvakond véletlenül kiássa magát a földből. Tátott szájjal nézi, majd rohan a mamájához:

– Mama, mama! Ott fönt minden zöld és kék az ég, és döngicsélnek a méhecskék, annyira szép ott! Miért nem élünk mi is fent, a föld felett?

– Azért kisfiam mert ez a hazád!

Lassan aktuális lesz ez az ősrégi vicc.

Azt tudjuk, hogy milyen is a zöld fű, a kék ég, a döngicsélő méhecske. De vajon mi az, ami szerethető a föld alatti világban?

Csütörtökön 12 órakor talán erre is választ kapunk, hiszen a Budapest alatt húzódó természetes és épített barlangok különleges hangulatát érezhetjük meg.

Az első órában segítségemre lesz Borzsák Sarolta, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Természetmegőrzési Osztály barlangtani referense és Adamkó Péter a Magyar Barlangi Mentőszolgálat riasztásvezetője…..

A második órában Jamrik Levente a főváros alatt húzódó, európai mértékkel is különleges, épített barlangrendszer titkaival ismertet meg.

Halihó Budapest! Jövünk!

2021-02-18 12 óra
2021-02-18 13 óra Halihó Budapest – Vályi Gábor

Körúti villamos-séta 12-14 óra között
A mai műsorban 11 megálló Grosschmid Péterrel
A villamos-séta egyik résztvevője vagyok: Vályi Gábor. Tartsanak velünk!

Jó napot kívánok!

Ferenc körút, József körút, Erzsébet körút, Teréz körút, Szent István körút.
Ahol felszállunk a 4-es vagy 6-os villamosra: Boráros tér.

További villamosmegállók a pesti oldalon:
Mester utca, Corvin negyed, Harminckettesek tere, Rákóczi tér, Blaha Lujza tér, Wesselényi utca, Király utca, Oktogon, Nyugati tér, Jászai Mari tér

Minden megállóhoz történetek és történelem kapcsolódik.
Mind a 11 megállóban megállunk. Körülnézünk. Grosschmid Péter sétavezetése emlékeztet, figyelmet ráirányít; informál és elgondolkodtat. S ha belefeledkezünk egy-egy mondatába, történetébe, vagy egy-egy megállóban ott “maradunk”, visszahallgathatók a részletek a hangtárból.

Körúti villamos-séta a Rádió Bézsben

2021-02-11 12 óra
2021-02-11 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A Halihó Budapest csütörtöki adása az október29-i adás ismétlése lesz. A műsor vendégei akik ezúttal elektronikus úton csatlakoztak a műsorhoz, Szabó Zsuzsa logopédus, oktatási szakértő és Kelen Károly lapszerkesztő, bridzs nagymester, magyar bajnok voltak. Először fordult elő a műsor történetében, hogy a két vendég osztálytárs volt a gimnáziumban. Mindketten újlipótvárosiak, ezért a műsorban a legtöbb szó ennek a városrésznek a sajátos hangulatáról, érdekességeiről esett.

De azért el is mozdultunk, térben a közeli Margitszigetre, majd kissé távolabb, a Déli Pályaudvar környékére, időben pedig a magyar rock kezdeteihez, és ahhoz korszakhoz is, amikor az általános iskolai osztályok még nem voltak koedukáltak (Fiatalabbak kedvéért: a fiúk és a lányok külön osztályokba jártak.)

Volt még szó mozikról, presszókról, találkahelyekről, eltűntekről és ma is működőkről egyaránt, s arról az emberről is, aki már nincs köztünk, de szelleme ma is ott lebeg Lipócia háztetői felett….

( A 2020.10.29-i adás ismétlése )

2021-02-04 12 óra
2021-02-04 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Grosschmid Péter kedvelt témája a városi közlekedés.

Ezúttal Molnár László Árpád közlekedési szakértővel, a FŐMTERV korábbi vezetőjével beszélget Budapest közlekedésének fejlesztési lehetőségeiről, a hídvitában – miszerint hová is épüljön először és épüljön-e egyáltalán új híd a főváros határain belül – elfoglalat álláspontjáról, a közelebbi és a távolabbi jövő Budapestjéről.

A műsor második órájában meghívott vendége Merker Dávid, aki az egyik – és talán legnagyobb – városi sétákat szervező cég alapítója. Vele a sétákról, a séták résztvevőiről, a város megismerhető és felderíthető titkairól lesz szó. Hallgassák a Halihót, Budapest barátainak kedvelt műsorát csütörtökön 12 órától.

2021-01-28 12 óra
2021-01-28 13 óra Halihó Budapest – Marton Éva

Hogy milyen az én Budapestem, van benne egy csipetnyi régi, valamikor a századforduló időszakából, a húszas-harmincas évek hangulata, az épületei, zenéje, a benne mozgó figurák, dalok és történetek.

S persze ugyanígy szeretek rengeteg újat, a maiakat is. Imádok sétálni és biciklizni a városban, turistának lenni, üldögélni a „rakodópart alsó kövén”, éjszaka autóval csak úgy belemenni a városba, nézni a Dunán csillogó fényeket. A tavasz Budapestje varázslatos, illatokkal telik meg a város, de szeretem a tél csöndjét is, a kivilágított ablakok mögé történeteket képzelni.

Így azután szinte magától értetődő volt, hogy olyan vendégekkel beszélgessek, aki mesélnek, dalolnak a városról „boldog-szomorú” történeteket.

Az első óra vendége Závada Pál író, Wanderer könyve kapcsán beszélgetünk Budaörsről, de szó lesz a fővárosról, otthonról és otthontalanságról, befogadásról és kitaszítottságról, kitelepülésről, hiányról és újrakezdésekről is.

S hogy milyen dalban a város……a Budapest Bár finom hangszereléseiben eleveníti fel a jól ismert dalokat. Cigányzenekar benne jazzal, rock-kal, szívvel, örömzenével.

A Budapest Bár vezetőjével, Farkas Róberttel, Németh Juci énekessel és Farkas Mihállyal beszélgetünk.

Hát akkor Halihó Budapest

2021-01-21 12 óra
2021-01-21 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Mai adásunkban tekintettel a még mindig itt tartózkodó vírusokra, amelyek bánatunkra megakadályozzák a vendégreinkkkel való személyes találkozást szeptember 17-i műsorunkat ismételjük meg.

A műsor vendégei Róka Zsuzsanna újságíró, idegenvezető, kulturális menedzser, és Rózsa Zoltán régész, múzeológus, egykori múzeumigazgató voltak.

A beszélgetés során szó esett az idei különös nyár tapasztalatairól, a Margitkert vendéglő elpusztításáról, a még létező vagy újraéledő kertvendéglőkről, és egyéb életteli közösségi terekről. (Ezt a témát sajnos januárban szinte még aktuálisabbá teszik a Wichmann kocsma és a Márványmenyasszony megszűnéséről érkező szívszorító hírek…)

Kőbánya új kultúrcentrumáról az Eiiffel műhelyházról, s arról is milyen egy identitását őrző, vonzó „külváros”.

A reformáció fél évezredes jubileuma kapcsan szó lesz a Pecz Samu által tervezett Szilágyi Dezső téri templom megújulásáról is.

A Kulturális Örökség Napok szervezési kérdései is szóba kerültek.

Megtudhattuk miben különböznek a férfi és női szerepek Budapesten és vidéken.

Ki derült, hogyan lehet a civileket és a szakmát összehozni a közösségi régészet keretében.

( A 2020.09.17-i adás ismétlése )

2021-01-14 12 óra
2021-01-14 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Hogy lehet, hogy 2020-ban 15 százalékkal többen ültek kerékpárra, mint a megelőző években? Milyen lesz a jövőben a Nagykörút közlekedése, mert most sokak szerint katasztrofális. Ha megszűnik az ingyenes parkolás, milyen költségek várnak az autótulajdonosokra? Biczók Péter közlekedési mérnökkel próbálunk meg válaszolni többek között ezekre a kérdésekre is.

Hallottak már a Hulladékvadász.hu internetes oldalról? Szebenyi Péter, a Jövő Öko Nemzedéke alapítvány elnöke mond el minden fontosat az oldalról, ami az alapítvány egyik tevékenységi formája.

Mire kíváncsiak a budapestiek a várossal kapcsolatban? Az újra nekirugaszkodó Városháza Kiadó vezetője, Schiffer János, a kiadó vezetője lesz a vendégünk.

Wichmann kocsma, Márványmenyasszony… lehet, hogy bulldózer takarítja majd el ezeket a legendás vendéglátó helyeket? Jobb lenne, ha megőriznénk? Ráday Mihály városvédő mondja majd el a véleményét.

Dr. Békássy Szabolcs háziorvost, a Háziorvosok Online Szervezetének elnökét arról kérdezzük, hogy tudják-e már pontosan, mi lesz a feladatuk a koronavírus járvány elleni védőoltásokkal kapcsolatban, hol tartanak a felkészülésben?

Végül itt lesz majd Szerényi Gábor, aki körülnézett, milyen kulturális programokat ajánlhat a járvány idején is a budapestieknek.

Szerkesztő műsorvezető Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli Vályi Gábor.

2021-01-07 12 óra
2021-01-07 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Amikor Grosschmid Péter a műsorvezető, biztosak lehetünk benne, hogy a közlekedés szóba fog kerülni. Beszélgettünk itt már villamosokról, buszokról, trolikról és hajókról – a mostani téma a földalatti vasút, vagyis a metró. Miért volt szüksége Budapestnek a XIX. század végén földalattira? Mi indokolta 1950-ben egy, az újjáépítés terheit nyögő országnak drága és nagyszabású metróprojektre? Miért áll a Városligetben egy híd, ami csak a park pázsitja felett ível át? Egy sor izgalmas kérdésre keressük a választ. A mélyben zakatoló vonatok mellett bemutatjuk a várost a legváltozatosabb magaslatokról fényképező Rizsavi Tamást, akinek azért a vasúthoz is van köze. Hallgassák Grosschmid Pétert és vendégeit a Halihó Budapest adásában csütörtökön 12 órától!

2020-12-31 12 óra
2020-12-31 13 óra Halihó Budapest – Dr. Rékai Gábor

A Budapest múltjáról,jelenéről és jövőjéről, a főváros embereiről, eseményeiről és valamiért érdekes épületeiről, tárgyairól szóló műsor sorozat szilveszteri különkiadása a főváros irodalmi helyeinek illetve a világ városaiban a hozzánk hasonló városrészek némelyikének bemutatására szán 1 -1 órát.

A kávéházak: New-York, Hadik, Centrál, Bucsinszky, Japán és a vendégek: Karinthy, Kosztolányi, Molnár Ferenc, Rejtő, Nagy Lajos, Tersánszky és még sokan mások (Fráter Zoltán)

Néhány városi „párhuzam”: Párizs, Gibraltár, Stockholm, Róma, Kína, Hollywood és – lehet találgatni, hogy milyen – budapesti „hasonlóság” (Gyémánt Balázs)

2020-12-17 12 óra
2020-12-17 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Pontban 12-kor kezdünk. 2 óra, 6 vendéggel. Mindjárt az elején egy érdekes kérdésre keressük a választ. Hogyan lehet 1 milliárd forintot elkölteni. Na jó, nem saját magunkra, hanem Budapestre. Mert egy pályázat keretében erre várnak ötleteket a budapestiektől a főváros vezetői. Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettessel beszéljük meg, hogy miről is van szó.

Ahogy az egész országban, a fővárosban is zárva vannak a színházak. Néhányan azért működnek, igaz, online. Vándor Éva színművésszel arról beszélgetünk, milyen játszani, ha nincs közvetlen kontaktus a közönséggel.

Örök téma a Nagykörút. A főváros, felfedve a legendás útvonal problémáit, megpróbálja kialakítani a legoptimálisabb megoldásokat a Nagykörút jövőjével kapcsolatban.

Állandó rovatunk, a Piaci Hírnök ezúttal egy szakácskönyv születésének titkairól árulkodik. A könyv szerzője, Soós Péter János a főzéshez szükséges alapanyagok jó részét a Fény utcai piacon szerzi be. És ez, majd meghallják, nem mellékes körülmény-

70 ezer fotó az ország szocialista korszakáról. A Fővárosi Levéltár megkapta a Főfotó archívumától a gyűjteményt, és ezentúl az érdeklődök kedvükre bogarászhatnak a felvételek között. Természetesen megtudhatják majd az adásból, hogy mi a gyűjtemény története, meg, hogy hol keressék, akik látni szeretnék a képeket.

Végül ismét jön majd Szerényi Gábor a kulturális ajánlatával. Szóval tartsanak velünk, érdemes lesz.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Zenei szerkesztő és a technikát kezeli: Vályi Gábor.

2020-12-10 12 óra
2020-12-10 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Csütörtöki adásunkban megismételjük július 23-i műsorunkat.
A műsor vendégei voltak: Egri Orsolya, a Tranzit Art Café alapító tulajdonosa, és Ritoók Pál a Magyar Építészeti múzeum vezetője.
A műsorban igensok szó esett az épített örökség védelméről, az értékek megőrzéséről, megtartásáról, és sajnos a rombolásukról is.
Megismerkedtünk az Építészeti Múzeum hányatott, de talán immár reményt keltő sorsával is.
Megtudhattuk, hogyan lett egy hajdani autóbusz állomásból kultúrcentrum, baráti találkozások színhelye, ahol bárki kellemesen töltheti el szabadidejét, de akár dolgozhat is.
Beszélgettünk arról is, valóban veszélyben vannak-e a főváros világörökségi helyszínei, s szót ejtettünk a vasút szerepéről a budapesti közlekedésben.

( A 2020.07.23-i adás ismétlése )

2020-12-03 12 óra
2020-12-03 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budát és Pestet összeköti és elválasztja a Duna. A bal- és a jobbpart ma már összetartozik, hidak, metróalagutak kapcsolják egymáshoz. Kevesen tudják, hogy az első menetrendszerű tömegközlekedési eszköz Pest-Budán egy gőzhajó volt, amely éppen 200 éve indult útjára. A nagy folyó a látképek állandó része, a turisták ennek mentén fedezik fel Budapestet. De hány egyéb folyó- és állóvíz van a városban? Egy patak adott nevet falvaknak, amelyek ma már a város részei. Egy másik, amely egyszer egy városrészt öntött el, egy harmadik, amelynek felduzzasztott vize a város egyik legszebb tava. És hány másik tó van? A Duna szigetei közül ismerjük a Margit-szigetet, az Óbudai- és a Csepel-szigetet. De hányan hallottunk a Molnár-szigetről, a Háros-szigetről és a Szerelem-szigetről? Ezekről beszélgetnek Grosschmid Péter és vendégei csütörtök délben.

2020-11-26 12 óra
2020-11-26 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A várost behálózó utak a terek csomópontjaiban találkoznak. Egyes terek már a nevükben is történelmet hordoznak, a környező utcák névadói pedig a történelem formálói és áldozatai, a város büszkeségei vagy a hely szellemének hordozói. Itt a tér város keleti oldalán, de nevében Nyugati, és volt már Berlini és Marx is. Mai neve a pályaudvarhoz köti, amely a sarkán helyezkedik el, és innen a vonatok észak, kelet és dél felé indulnak, szemben a Keleti pályaudvarral, ahonnan nyugat felé. Mindenesetre erről a térről és környékéről lesz szó. Beszélünk a Nagykörútról, az első kísérleti villamosról, és megtudjuk, kinek a nevét viselik a környékbeli utcák.

( A 2020.08.13-i adás ismétlése )

2020-11-19 12 óra
2020-11-19 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Sajnos, még mindig a vírus diktál. Ismétlünk. De az október 22-i adás témái közül azért még mindig vannak olyanok, amik nem veszítették el aktualitásukat. Például, hogy Juhász Anna éppen 10 esztendeje működteti a Juhász Anna Irodalmi Szalont a Hadik kávéházban, és megkapta Újbuda tiszteletbeli kulturális nagykövete kitüntető címet.
Arról is lehet még véleményt cserélni, amit Vargha Márton, a Levegő Munkacsoport témafelelőse javasol: legyen a fővárosban úthasználati díj. Utópia vagy realitás?
Az sem érdektelen, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntött a Fővárosi Idősek Tanácsának megalakításáról és, hogy az Életet az Éveknek Budapest szervezet részt vesz majd a tanács munkájában. Hogy hogyan, arról dr. Talyigás Katalinnal, a szervezet elnökével beszélgettünk.
Többek között a Stúdió K színház is csatlakozott a Zöld Színház programhoz. De mit jelent az, hogy Zöld Színház? Erről is kérdeztük a Stúdió K. művészeti titkárát.
Még mindig napirenden a fővárosban a mikromobilitás: vannak tanácskozások a témában, de mindenkit érdekel, mikor lesz intenzív a cselekvés?

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A technikánál Vályi Gábor.

( A 2020.10.22-i adás ismétlése )

2020-11-12 12 óra
2020-11-12 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A csütörtöki adás a fokozódó vírushelyzet miatt a tavaszi ismétléseket követő első élő (júniusi) műsor ismétlése lesz. Vendégünk volt és lesz az internet hullámain keresztül N. Kósa Judit újságíró, szerkesztő és Képes Gábor informatika-történész sci-fi író és költő.
A műsorban szó esik a Liget projektről, budai Várban folyó építkezésekről, az iskolai helytörténeti oktatás lehetőségeiről, a népszerű „Lelőhely” cikksorozatról és egy muzsikáló házról a Dob utcában.
Szó lesz a műszaki múzeumok és az irodalmi folyóiratok helyzetéről egyaránt, különös tekintettel a informatika történetére, gondolatban ellátogatunk Szegedre és Óbudára is. Sokat beszélünk a Vízivárosról és az ottani lokálpatriótákról, de Buda más érdekes helyeiről, például a Napraforgó utcai lakótelepről is.
Kolodko Mihály szobrai mögül pillantunk át Budáról a túlodalra.

( A 2020.06.25-i adás ismétlése )

2020-11-05 12 óra
2020-11-05 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Grosschmid Péter a Halihó Budapest adásaiban eddig főként a felszíni közlekedéssel, utcákkal, terekkel foglalkozott. Most egy kicsit a dolgok mélyére próbál nézni, az utak alatt futó csövek, csatornák világába. Természetesnek tűnik, hogy ha kinyitjuk a csapot, folyik a víz, ha kihúzzuk a kádban a dugót, szépen elfolyik, ha lehúzzuk a vécét, eltűnik belőle a szenny. Honnan jön a víz? Hová lesz a szennyvíz? Mióta természetes a városi ember számára a vízvezeték és a szennycsatorna? Hány év tapasztalata és hány ember tudása, napi munkája kell ehhez az egyszerű hétköznapi csodához? Halihó Budapest csütörtökön délben.

2020-10-29 12 óra
2020-10-29 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A Halihó Budapest csütörtöki adásának vendégei, akik ezúttal elektronikus úton csatlakoznak a műsorhoz, Szabó Zsuzsa logopédus, oktatási szakértő és Kelen Károly lapszerkesztő, bridzs nagymester, magyar bajnok lesznek. Először fordul elő a műsor történetében, hogy a két vendég osztálytárs volt a gimnáziumban. Mindketten újlipótvárosiak, ezért a műsorban a legtöbb szó ennek a városrésznek a sajátos hangulatáról, érdekességeiről fog esni a legtöbb szó a műsorban.
De el is mozdulunk, térben a közeli Margitsziogetre, majd kissé távolabb, a Déli Pályaudvar környékére, időben pedig a magyar rock kezdeteihez, és ahhoz korszakhoz is, amikor az általános iskolai osztályok még nem voltak koedukáltak (Fiatalabbak kedvéért: a fiúk és a lányok külön osztályokba jártak.)
Lesz még szó mozikról, presszókról, találkahelyekről, eltűntekről és ma is működőkről egyaránt, s arról az emberről is, aki már nincs köztünk, de szellem ma is ott lebeg Lipócia háztetői felett….

2020-10-22 12 óra
2020-10-22 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Informatív lesz a Halihó Budapest csütörtöki adása, élőben. Hogy mi mindenről lesz szó? Nézzük:
Juhász Anna éppen 10 esztendeje működteti a Juhász Anna Irodalmi Szalont a Hadik kávéházban, és most megkapta Újbuda tiszteletbeli kulturális nagykövete kitüntető címet.
Vargha Márton, a Levegő Munkacsoport témafelelősének felvetése: legyen a fővárosban úthasználati díj. Utópia vagy realitás?
Döntött a Fővárosi Közgyűlés: megalakul a Fővárosi Idősek Tanácsa. A Budapest Életet az Éveknek szervezet részt vesz majd a tanács munkájában.
Többek között a Stúdió K színház is csatlakozik a Zöld Színház programhoz. De mit jelent az, hogy Zöld Színház?
Napirenden a mikromobilitás: tanácskozások a témában, de mikor lesz intenzív a cselekvés.
Végül kis trollkodás a hírek nyomán, kulturális ajánló. Szóval érdemes velünk tartani.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A technikánál Vályi Gábor.

2020-10-15 12 óra
2020-10-15 13 óra Halihó Budapest – Bánó András

Négy Budapesthez valamilyen formában kötődő ember lesz a műsor vendége. Orlai Tibor producerrel többek között arról is beszélünk, hogyan kerültek az ő előadásai a Filmmúzeum egykori épületébe, Radnai Péter riporterrel pedig arról, hogy pályája kezdetén hogy volt bátorsága híres művészeket megkérni arra, hogy meséljenek neki a Reggel című műsorban arról, milyen emlékek kötik őket a főváros egy-egy teréhez, utcájához. Ráday Mihály városvédő mostanában az Unger ház miatt füstölög, ezt teszi majd a műsorban is, végül pedig Radóné Wirtmann Julianna érkezik, akinek az első és utolsó munkahelye a Duna Intercontinental szálló volt. Történeteket hallunk a hotel híres vendégeiről, és elhangzik egy sztori, amikor Liz Taylor kedvéért vasárnap is kinyitott a Váci utca és Párisi utca sarkán álló sportbolt.

2020-10-08 12 óra
2020-10-08 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A város tele van utcákkal, az utcák találkozásánál sokszor terekkel, a tereken találkoznak villamosvonalak, az utcákon buszok kergetik egymást, a föld alatt vasút csattog az alagútban, és mi átszállunk egyikről a másikra, rójuk az utcákat bámészkodunk a tereken, és nem is tudjuk, mi mindent rejtenek a körülöttünk levő házsorok, milyen történetek lapulnak az utcanévtáblák mögött, ki volt a bronzba öntött szobor modellje. Grosschmid Péter minden alkalommal kiválaszt egy teret, vendégéivel képzeletben körüljárja, és Önöket is meghívja, hogy ismerjék meg közelebbről a naponta járt és látott környékeket. A tér ezúttal a Kálvin, Pest egyik legforgalmasabb tere már vagy 150 éve. A városkapu a Kecskeméti utca végén a szénapiacra nyílt, a szomszédban álló Nemzeti Múzeum látta az 1848-as forradalom kitörését, itt készült az első fotográfia Pestről, innen indult az első lóvasút Újpest irányába és itt döcögött keresztül az első igazi pesti villamos. Szó lesz az újabb villamosokról, a tér névadójáról és még Kodály Zoltánról is. Aki figyel, megtudhatja, mit ábrázol az aluljáró színes mozaikja, és hol őrködik a kőbe zárt macska a tér alatt. Meglepetésvendégek telefonon és talán személyesen is.

( A 2019.12.19-I adás ismétlése )

2020-10-01 12 óra
2020-10-01 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A Halihó, Budapest február 20-i adásában Saly Noémi első vendége volt Le Marietta, a főpolgármesteri hivatal részvételiségért felelős főtanácsadója, a Járókelő.hu honlap alapítója. Mi a csuda ez a „részvételiség”? Hogyan szólhatnak bele hasznosan a civilek a város életének alakulásába, alakításába? Felelősei vagy csupán elszenvedői vagyunk annak, ami körülöttünk történik? Mit tehetünk, mit tegyünk, mit ne tegyünk?
A második vendég volt Hamvas Levente Péter, az erzsébetvárosi Erőművház igazgatója, tanár, irodalmár, akivel azért beszélgettünk, mert a Hernád utcai iskola negyedik emeletén február 20-án délután nyílt Budapest első állandó mozitörténeti kiállítása. A Pesti Mozi emléket állított azoknak az erzsébetvárosi és más budapesti kis és nagy moziknak, amelyek ma már nem léteznek, vagy rájuk se lehet ismerni. Emlékezzünk – de hogyan? Nosztalgia? Helytörténet? Szakmatörténet?

( A 2020.02.20-i adás ismétlése )

2020-09-24 12 óra
2020-09-24 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest csütörtökön 12 órától. A vírus közbeszólt! A járvány kontra műsorvezető vetélkedésének pillanatnyi állása szerint az utóbbi kicsit visszavesz. Persze nem véglegesen. Szóval ezúttal ismétlés, ami, persze, ha nem nézünk dátumot, majdnem aktuális is lehetne. Hiszen Budapesten továbbra sincs zökkenőmentes közlekedés, ezért a korábbi beszélgetés Biczók Péter közlekedés- és várostervezési szakemberrel még mindig megállja a helyét, a 9. kerületi kezdeményezés, az Esti Piac, még most is várja az odalátogatókat, a szúnyogok még mindig megkeserítik sokaknál a szabadban tartózkodást, Földes Péter a Pesti Humor rovatában örökzöldeket (is) felemleget. Egyedül Szerényi Gábor kulturális ajánlója lóg ki a sorból, de az meg arra jó, hogy visszaemlékezzünk a vírus tombolásának egy békésebb időszakára.

Műsorvezető szerkesztő Frank Iván.
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor.

( A 2020.07.30-i adás ismétlése )

2020-09-17 12 óra
2020-09-17 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei Róka Zsuzsanna újságíró, idegenvezető, kulturális menedzser, és Rózsa Zoltán régész, múzeológus, egykori múzeumigazgató.
A beszélgetés során szó fog esni az idei különös nyár tapasztalatairól, a Margitkert vendéglő elpusztításáról, a még létező vagy újraéledő kertvendéglőkről, és egyéb életteli közösségi terekről.
Kőbánya új kultúrcentrumáról az Eiiffel műhelyházról, s arról is milyen egy identitását őrző, vonzó „külváros”.
A reformáció fél évezredes jubileuma kapcsan szó lesz a Pecz Samu által tervezett Szilágyi Dezső téri templom megújulásáról is.
A hétvégi Kulturális Örökség Napok szervezési kérdései is szóba fognak kerülni.
Megtudhatjuk miben különböznek a férfi és női szerepek Budapesten és vidéken.
Ki fog derülni, hogyan lehet a civileket és a szakmát összehozni a közösségi régészet keretében.

2020-09-10 12 óra
2020-09-10 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Minden negyedik csütörtökön Grosschmid Péter egy budapesti teret választ. Ezúttal nagy fába vágja a fejszéjét, ugyanis a kiindulópont a Hősök tere. Ezen a téren és környékén az elmúlt 130 évben rengeteg minden történt. Valaha a téren állt a Rotunda, benne Feszty körképével, itt bukkant ki a föld alól a kontinens első földalatti vasútja, itt fúrt Zsigmondy Vilmos kilométer mély artézi kutat, itt emelte magasba a monstranciát Pacelli bíboros. Ünnepek, forradalmak, vidám kavalkád és temetés tanúja volt hely. A Városliget szerelmek és bűntények titkait épp úgy őrzi, mint a régi parképítők szellemét, és ha lemegy a nap, az Állatkert oroszlánjának rekedt ordítása a váci vonat dübörgésével versenyez. A tér és a környező utcák a különböző korszakokban más és más jelképeket hordoztak, szobrok jöttek és mentek, királyok, diktátorok, vezérek, ma is érvényes és feledésre ítélt hősök. Ezekről beszélget a műsorvezető vendégeivel.

2020-09-03 12 óra
2020-09-03 13 óra Halihó Budapest – Kerényi Péter

Éppen ezen a csütörtökön egy éve, hogy útjára indult a Halihó Budapest.

A mai műsorban visszatekintünk, de nem erre az esztendőre – hanem magára Budapestre.

Azt tartják, hogy az ember nem csak Homo Sapiens, de Homo Ludens is. Beszélgetünk arról, hogy mivel játszottak a városi gyerekek csaknem 150 éve az egységessé lett Budapesten, s miként változott ez a mi gyermekkorunkban a múlt század hatvanas éveiben majd hová formálódott a jelenben. Ebben Kriston-Vízi József Pro Lude díjas játékkutató és kiváló etnográfus, kultúra közvetítő szakember, a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely alapítója lesz segítségünkre.

Az elmúlt hónapok napi híreiben rendszeres helyet kap a Nagykörút és a Lánchíd, de ebből az időutazásból kiderül, hogy már születésükkor is bőven voltak eltérő szándékok, különös tervek és vitatott döntések.

A második órában Peter Paul Freed, azaz Freed Péter a beszélgetőpartnerünk, aki Budapesten született, Amerikában nőtt fel, de az óta a gasztronómiától, a számítástechnikáig ismét ezer szállal kötődik Budapesthez.

A műsor állandó szerkesztői közül Grosschmid Péter lesz beszélgető társam, s számítok a zenéről és a technikáról gondoskodó szerkesztő kollégám Vályi Gábor véleményére is.

Szeretettel várja önöket délben a Bézsen Kerényi Péter.

2020-08-27 12 óra
2020-08-27 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Csütörtök, augusztus 27, 12 óra. Halihó Budapest! Jó ebédhez szól a Rádió Bézs. Hogy miről?
Hamarosan eldől, maradnak-e a kerékpársávok a városban. Egy felmérés szerint a városlakók kis többségben, nem zárkóznak el attól, hogy maradjanak, de még hátravan a Fővárosi Önkormányzat által összeállított kérdőív értékelése. Vendégünkkel próbáljuk értékelni a helyzetet.
Jó hír, hogy a Tabánban átadtak egy szabadidőparkot, amelyet többek között civilek kezdeményeztek.
Megkérdezzük, hogy hogyan látja egy háziorvos: rendben van-e a mostani vírushelyzet ismeretében, hogy az iskolák hagyományosan kezdik a tanévet, mit tehet a szülő, aki óvni szeretné gyerekét a fertőzésveszélytől.
Tájékoztatunk arról, hogy mi történt azon a közmeghallgatáson, amely a Hajógyári-szigetre tervezett árvízvédelmi beruházással kapcsolatos, amelynek engedélyezése annak ellenére zajlik tovább, hogy kormányzati bejelentésben tájékoztatták a lakosságot a beruházás elmaradásáról.
És ebben az adásban is lesz Pesti humor Földes Péterrel, és kulturális ajánló Szerényi Gáborral.

Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván.
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor.

2020-08-20 12 óra Halihó Budapest – Marton Éva

Azt hiszem kevés olyan városunk, településünk van, ahol valamilyen módon ne emlékeznének szoborral, utcanévvel államalapító uralkodónkra.
Ünnepeink, nemzeti-állami ünnepeink. Mindig nagyon nehéz téma, hiszen ahány történelmi korszak annyi a rátekintés.
Istvánt 1083. augusztus 20-án avattatta szentté László, a későbbi Szent László királyunk. Már a középkor ünnepként, egyházi ünnepként tisztelte e napot, a Monarchia korában hozták a rendeletet, hogy zászlókkal lobogózzák fel a középületeket.
E nap a történelem során sokmindent szimbolizált, mint ahogy az ünnep meg nem tartása, átnevezése, új kontextusba helyezése is.
Gondolnánk, hogy csak az 1948 utáni kommunista időszak nyúlt bele az ünnepbe, de nem. A szabadságharc utáni időkben hosszú évekig nem lehetett megtartani a független magyar államot szimbolizáló napot.
Ünnep: Szent István ünnepe, Szent Jobb körmenet, új kenyér, alkotmány, nehéz eligazodni.
Köztéri szobraink, azok állítása vagy eltünése, utcaneveink változása elég pontosan jelzik, mikor és mi történik nemzeti ünnepeinkkel. Mint ahogy az is, hány féle Szent István arc tekint le ránk. Idézzék fel csak a legismertebbeket.
Potó János történésszel ezekről beszélgetünk augusztus 20-a kapcsán.

2020-08-13 12 óra
2020-08-13 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Grosschmid Péter a Halihó Budapestben. Ezúttal egy újabb közlekedési csomópontot látogatunk meg, amit ma minden bizonnyal intermodálisnak neveznénk. Volt már ez a tér Berlini, Marx, jelenleg Nyugati, bár nevét nem elhelyezkedéséről, hanem a sarkán levő pályaudvarról kapta. Lesz szó, villamosokról és trolikról, persze a vasút ki nem maradhat a történetből. Ki emlékszik még a Banánszigetre? Hol fordult vissza a Váci útra az 55-ös villamos? Ki volt az a Teréz, akiről a városrész a nevét kapta? Lehetett volna hajóállomás a pályaudvar előtt? Akit érdekelnek a válaszok ezekre a kérdésekre, hallgassák a Halihó Budapestet csütörttökön 12-től!

2020-08-06 12 óra
2020-08-06 13 óra Halihó Budapest – Dávid Gyula

„Halihó Budapest”, kötetlen beszélgetés Budapestről, emlékekről, hangulatokról, könnyedén. Gál Tamás vegyész, és Max Gábor jogász barátaimmal közösen megpróbáljuk visszaidézni gyermekkorunktól mindmáig imádott városunk apró rezdüléseit, vízilabdás múltunk el nem múló történeteit, csínytevéseket, szerelmeket. Augusztus 6-án, csütörtökön, 12:00 órakor a Rádió Bézsen! Mindenkit szeretettel vár: Dávid Gyula

2020-07-30 12 óra
2020-07-30 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Csütörtökön 12 órától ismét jelentkezik a Halihó Budapest című műsor. Ezúttal a főváros közlekedése lesz az adás fókuszában. Tapasztalataink szerint a budapestiek szinte rettegnek attól, hogy ősztől ismét katasztrofális lesz a városban közlekedni, főleg az autósok készülnek a legrosszabbra. A főváros törekvése az, hogy amennyire lehet, csillapítsák a gépkocsi forgalmat, a polgárok használjanak alternatív közlekedési eszközöket, vegyék igénybe a tömegközlekedést. A tervezett megoldásokról szakemberekkel beszélgetünk majd.
Azért persze másról is szó lesz, például a Piaci Hírnök egy 9. kerületi kezdeményezésről számol be, az Esti piacról, ami részben valóban piac, ahol vásárolni lehet, de szerda esténként mindenféle közösségi programokkal is szolgál.
Idén alaposan próbára tesz bennünket a szúnyoginvázió. Éppen most talán az idei támadások legnagyobbikával találhatjuk szembe magunkat. Szakembert kérdezünk, mennyire tudják kordában tartatni a vérszívókat, mi a mi teendőnk szúnyogritkításkor.
És, persze, lesz Pesti Humor Földes Péterrel, és kulturális ajánló Szerényi Gáborral.

Műsorvezető szerkesztő Frank Iván.
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor.

2020-07-23 12 óra
2020-07-23 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei: Egri Orsolya, a Tranzit Art Café alapító tulajdonosa, és Ritoók Pál a Magyar Építészeti múzeum vezetője.
A műsorban igen sok szó fog esni az épített örökség védelméről, az értékek megőrzéséről, megtartásáról, és sajnos a rombolásukról is.
Megismerkedhetünk az Építészeti Múzeum hányatott, de talán immár reményt keltő sorsával is.
Megtudhatjuk, hogyan lett egy hajdani autóbusz állomásból kultúrcentrum, baráti találkozások színhelye, ahol bárki kellemesen töltheti el szabadidejét, de akár dolgozhat is.
Beszélgetünk arról is, valóban veszélyben vannak-e a főváros világörökségi helyszínei, s szót ejtünk a vasút szerepéről a budapesti közlekedésben.

2020-07-16 12 óra
2020-07-16 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Halihó Budapest! Négy műsorvezető, négy különböző érdeklődési terület. Most Grosschmid Péter, akinek a hobbija a városi közlekedés, a Széchenyi teret és környékét vette célba. Vendégeivel a tér és a környékbeli utcák névadóiról, a Lánchídról, a Dunáról beszélgetett. Szóba kerültek villamosok, buszok és hajók is.

( A 2020.01.30-i adás ismétlése )

2020-07-02 12 óra
2020-07-02 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

12 óra. Indul a Halihó, Budapest a Rádió Bézsben! Körülöttünk tombol a nyár, de kis túlzással hasonló a helyzet a kormány és a főváros kötélhúzásával kapcsolatban is. Költségvetés, Lánchíd stb. Van-e szabadon felhasználható 180 milliárdja Budapestnek, vagy minden fillér már jó előre el lett költve. Belefér-e mindez a politikai élet mindennapos kereteibe, vagy aggódnia kell az adófizető budapesti polgárnak, hogy az általa megválasztott képviselők mind a kormány, mind a főváros szintjén esetleg nem az ő érdekeinek megfelelően döntenek a polgárok pénzének sorsáról. Rendben van-e mindez a képviseleti demokrácia keretein belül? Van-e kiút? Akivel mindezt megbeszéljük a Halihó Budapest című műsorban, Zsolt Péter szociológus, politikai elemző.

Lesz még az adásban Piaci Hírnök, ezúttal Szántó Andrással, Pesti Humor Földes Péterrel. A budapesti strandok nyitva tartásának ütemezéséről, a megváltozott házirendekről, a kedvezményekről Borosné, Szűts Ildikóval, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatójával beszélgetünk. Tervezzük, hogy tájékoztassunk a csúsztatott iskolakezdésről szóló fővárosi javaslat egyeztetéseinek helyzetéről, és, bár korlátozott a lehetőség, de Szerényi Gábor azért majd ajánl néhány budapesti kulturális programot.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Technikus és zenei szerkesztő: Vályi Gábor.

2020-06-25 12 óra
2020-06-25 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A csütörtöki végre ismét élőadásban hallható műsor vendége lesz az éter hullámain keresztül N. Kósa Judit újságíró, szerkesztő és Képes Gábor informatika-történész sci-fi író és költő.
A műsorban szó esik a Liget projektről, budai Várban folyó építkezésekről, az iskolai helytörténeti oktatás lehetőségeiről, a népszerű „Lelőhely” cikksorozatról és egy muzsikáló házról a Dob utcában.
Szó lesz a műszaki múzeumok és az irodalmi folyóiratok helyzetéről egyaránt, különös tekintettel a informatika történetére, gondolatban ellátogatunk Szegedre és Óbudára is. Sokat beszélünk a Vízivárosról és az ottani lokálpatriótákról, de Buda más érdekes helyeiről, például a Napraforgó utcai lakótelepről is.
Kolodko Mihály szobrai mögül pillantunk át Budáról a túlodalra.

2020-05-28 12 óra
2020-05-28 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Hívatlan vendégünk a vírus még nem tűnt el, így nem tehetünk egyebet: megismételjük március 5-i adásunkat. A műsorban megemlékeztünk arról, hogy 70 éve 1950-ben alakították ki Nagy-Budapestet, a fővároshoz csatolva 7 megyei várost és 16 nagyközséget. Vendégeink  ezért a „külső kerületekből” érkeznek: Vitkay Katalin, a Budapesti Városvédő Egyesület (BVE) alapító ügyvezetője, aki negyed századon keresztül összefogta és vezérelte az egyesület működését, Rákoshegyről, és Szigeti Zoltán egyetemi tanár Budafokról.

A műsorban szó esett a BVE alapításáról, első 25 évéről 1983- tól, s arról hogy ma is tevékenykedik az egyesület. Az Andrássy úti utcatábla cserékről, kandeláber rekonstrukcióról, s Gresham palota Kossuth ablakáról is.
Beszéltünk Bartók egykori lakhelyéről, ami ma a Rákoshegyi Bartók Zeneháznak ad otthont, s az itt született remekművekről is.
A „Rákosokon” számos más érdekes látnivaló, kulturális helyszín is található, néhányról ezek közül is szó volt .
Budafok szinte önálló kisvárosként, s egyben bor- és pezsgőfővárosként létezik ma is a fővároson belül, s akár többnapos programot is kínál az odalátogatóknak. Történelmi főutcája mentén kastélyok és borházak, patinás pincék sorakoznak, egyikükben egy óriási, díszes hordó is megtekinthető.
A barlanglakás kiállítóhelyen egy archaikus életformába nyerhetünk bepillantást, de ha kedvünk tartja cápák vagy rózsák között is sétálhatunk.

Az adásban említés történt Szigeti Zoltán akkor sajtó alatt lévő „Beszélsz te növényül” című könyvéről, amely az általános iskolás korosztályt vezeti be érdekfeszítő módon a növények életének kevesek által ismert titkaiba. Örömmel értesültünk, hogy a könyv azóta megjelent, és a szerzővel Facebook kapcsolatba lépve meg is vásárolható.

( A 2020.03.05-i adás ismétlése )

2020-05-21 12 óra
2020-05-21 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A műsor középpontjában mindig egy budapesti közterület áll, ezúttal a főváros egyik legforgalmasabb közlekedési csomópontja, a Baross tér. Van itt minden: vasút, villamos, troli, busz és metró, szálloda és rendőrmúzeum, érdekes utcanevek. Megtudjuk ki is volt Rottenbiller, mikor nevezték el a Rákóczi utat, és meddig járt ide a HÉV. Tényleg eladta egy szélhámos a Rottenbiller utca burkolatát? Hogy kerül az adásba Kodály Háry Jánosából egy részlet? Halgassák Grosschmid Pétert és interjúalanyait csütörtökön 12 órától!

2020-05-14 12 óra
2020-05-14 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A műsor első felében Körner András Amerikában élő építésszel beszélgettem, aki szakácskönyvek és magyar zsidó életmódtörténeti tanulmányok után Költők a kabaréban címmel jelentetett meg egy újabb nagyszerű kötetet. Mi vitte rá? Mitől volt más a pesti kabaré, mint mondjuk a párizsi vagy a berlini? Mit keresett ott a magyar irodalom színe-java?

Második beszélgetőtársam volt az I. kerület új polgármestere, V. Naszályi Márta, akivel nem politikáról társalogtam, hanem az élet igazi, nagy kérdéseiről: nőnek, anyának lenni a mai Budapesten, hivatással élni, és nap mint nap alakítani, jobbá tenni a világot.

( A 2019.10.17-i adás ismétlése )

2020-05-07 12 óra
2020-05-07 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! A márciusi, utolsó élőadásunkat ismételjük ezúttal. Akkor éppen, hogy elkezdődött a járvány, most meg, legalábbis „hivatalosan”, túl vagyunk a tetőzésen. Annak idején  dr. Komáromi Zoltánt arról kérdeztük, hogy a budapesti háziorvosok megkaptak-e minden segítséget ahhoz, hogy a hozzájuk forduló, a járvány tüneteit tapasztalókat kellőképpen el tudják látni. Hétfőtől indult meg újra a háziorvosi ellátás. De mint a járvány kezdetekor, most is telefonos bejelentkezés után kezdődhet a kezelés. Ismét kérdés, hogy vajon most megkapnak-e minden segítséget a háziorvosok. Vagy nem sok minden változott. Érdemes visszatekintenünk a múltba.

Aztán szó volt arról is, hogy kell-e nekünk dugódíj, illetve, hogy ez ügyben szükség van-e népszavazásra. Bár nem szorosan a dugódíj, ami most éppen terítéken van, de a fővárosi sebességkorlátozásokról szóló előterjesztés során ismét felvetődik, hogy a csökkentett legnagyobb sebesség bevezetése a közlekedés lassulásával jár, ami esetleg még nagyobb dugókat okozhat. A vendégünkkel, Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnökével beszélgettünk.

Volt pesti humor is Földes Péterrel, azt bizonyítottuk, hogy a pestiek a legnehezebb időkben sem veszítik el a humorérzéküket. És ez most, a járvány ideje alatt ismét bizonyítást nyert. A legközelebb adásunkban, ami reményeink szerint már élő lesz, be is tudjuk mutatni. A hónap emberei a tűzszerészek voltak, akik akkor éppen világháborús aknagránátot hatástalanítottak, mint mindig, életük kockáztatásával. Dr. Markovics Zita főhadnagy, a tűzszerész alakulat megbízott kommunikációs vezetője volt a beszélgetőpartnerünk.
Voltak még akkor aktuális fővárosi hírek kis trollkodással, valamint kulturális ajánló ( mert még voltak kulturális rendezvények), Szerényi Gáborral.

Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván.
Hangmester: Mohácsi Miklós.

( A 2020.03.12-i adás ismétlése )

2020-04-30 12 óra
2020-04-30 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Október 10-i műsorunk vendégei Götz Eszter a Magyar Építőművészet c. folyóirat olvasószerkesztője, és Maczó Balász muzeológus a „Miénk a Ház!”városi sétaszervező társaság vezetője voltak. Balázs életében, aki a műsorban az akkor általa éppen űzött pékhivatás szépségeiről is szót ejtett, közben újabb fordulat állt be: visszatért eredeti szakmájához és egyik munkahelyéhez, és ismét múzeológusként dolgozik (jelenleg otthonról) a Kiscelli Múzeumban.
A műsorban szó esik Újlipótváros modern építészetéről, a Népszínház utca történetéről, a Moszkva tér kialakulásáról, és Cserépfalvi Katalinról, a híres könyvkiadó lányáról is.
Beszélgetünk a plázák lassú visszaszorulásáról, a helyi értékvédő civil szervezetekről és a felnőtt mozgásparkokról is.

( A 2019.10.10- i adás ismétlése )

2020-04-23 12 óra
2020-04-23 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

A Halihó Budapest sajnos megint ismétlés. Most nem csak azért, mert a műsorvezető lusta, hanem mert több riportalanyt, illetve stúdióbeli beszélgetőtársat nélkülözni kénytelen az otthoni technika kiforratlansága miatt. Mindenesetre dolgozik a megoldáson, és egy hónap múlva már egész biztosan vadonatúj műsorral áll elő.

Az ismétléshez kiválasztott adás érdekessége, hogy a „támaszpont” a főváros egyik viszonylag új tere, a Szent Gellért tér. Azzal együtt, hogy a Dunán már a középkorban is volt itt egy átkelő, a város szövete csak a XX. század elejére nőtte be a környéket. A feltöltött Lágymányoson megjelentek a Műegyetem épületei, megépültek a mai Bartók Béla út házai, az egykori Sáros fürdő helyét a Gellért szálló gyönyörű épületegyüttese foglalja el. Megnyílt a Gellért strandja a hullámfürdővel. A Duna két partját összekapcsolta a Ferenc József-híd, a Gellért-hegy oldalában nyíló nagy barlangban a pálos szerzetesek építettek templomot.

A múlt század első felében innen indultak a hidroplánok Bécsbe és a Balatonra. Ezekről és a térhez kapcsolódó más érdekességekről lesz szó Grosschmid Péter műsorában csütörtökön 12-től 2-ig.

( A 2019.10.24-i adás ismétlése )

2020-04-16 12 óra
2020-04-16 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

Saly Noémi első vendége volt Ferkai András építész, építészet-történész, akinek gyönyörű könyve  jelent meg a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepről. Szó volt arról, mettől-meddig Bauhaus a Bauhaus, miért nem jutott világhírre ez a telep, kik voltak az építészei és kik a lakói – a könyv ugyanis abban a tekintetben is úttörő, hogy őket is feltérképezi. Mit gondoljunk a műemlékvédelem és modern építészet viszonyáról?
A műsor második részében Kukorelly Endre író volt a vendég, aki újjáalapította a régi, híres Baumgarten-díjat, ennek is nem rég volt az átadója. Miért fontos egy független irodalmi díj, miből éltek az írók hajdanán, és miből élnek manapság? Kik lettek az első díjazottak? Az irodalom hétköznapjai és mélyrétegei, hatalom, szabadság és szolidaritás..

( A 2020.01.23-i adás ismétlése )

2020-04-09 12 óra
2020-04-09 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Bár a mostani ismétlésünk anyaga koraősszel készült, ám most éppen újra aktuális a zöldhulladék gyűjtése a város zöldövezetében, meg az is, hogy megtudjuk, mi a sorsa a begyűjtött zöldhulladéknak,. Annakidején erről Horváth Lászlót, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörű Nonprofit Részvénytársaság, rövidítve: FKF, pestiesen: Főkefe akkori kommunikációs munkatársát kérdeztük. Ahogy a Hold utcai Belvárosi piacon sincs nagyobb változás, kivéve, hogy most a coronavírus okozta rendelkezéseket itt is be kell tartani. A helyszínről tudósított Szabó Simon színész, rendező, aki azóta is a Halihó Budapest piaci hírnöke.
Szubjektív kiválasztás alapján nálunk a hónap embere Antony Gall, ausztrál származású építész volt 2019 szeptemberében. A Budapesten letelepedett Ybl díjas építésztől megtudtuk, miért éppen Budapestet választotta, illetve, hogy milyen a város egy „ideszakadt” építész szemével. Szintén szubjektív a kiválasztás, az év egyik kiemelkedő kulturális eseménye volt Budapesten Koncz Zsuzsa koncertje a Papp László arénában. A legendás énekesnőtől megtudtuk, hogy mit szeret és mit nem a városból. Volt még tallózás az akkor hírek között, és, hogy némi nosztalgiával gondolunk vissza arra az időre, amikor nyitva voltak a színházak, a mozik, a kiállítótermek, egy korabeli kulturális ajánlót is megismétlünk. Mindez két órában.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A műsort keverte: Soltész Miklós.

( A 2019.09.26.-i adás ismétlése )

2020-04-02 12 óra
2020-04-02 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A mai nehéz időkben jól esik egy kis vidámság, halgassuk meg újra a február hatodikai adást, amelynek vendégei: Mikó István Jászai Mari-díjas színművész, rendező, zeneszerző, érdemes művész és Bartucz Edina idegenvezető voltak.
A műsorban szó esett arról, hogy milyen külfödiként Budapesten élni, miről mesélnek a budapesti téglák, s milyen rejtett, az útikönyvekben nem szereplő értékeket mutat meg egy idegenvezető vendégeinek.
Szó volt még a Kaláka együttesről, a Beatlesről, Napoleonról, Svejkről, a Körszínházról, Turay Idáról, Kabos Gyuláról, Hyppolitról, és arról is ki volt Wabitsch Lujza.

( A 2020.02.06-i adás ismétlése )

2020-03-26 12 óra
2020-03-26 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Szeretett városunk, Budapest most kihalt, a szokásos nyüzsgés eltűnt az utcákról. Kevesebb a jármű, ritkán jár a busz, a villamos, azok is csaknem üresen. Az emberek egymástól távolságot tartva sietnek a céljuk felé, sokakon maszk, a kirakatok előtt nem áll meg senki. A Halihóban Grosschmid Péter ezért most ismétléssel jelentkezik. A város egyik legforgalmasabb terén álltunk, és ennek kapcsán beszélgettünk Jászay Mariról, Szent Istvánról, Lipót császárról és Eiffelről, de szó esett Balassi Bálintról és Marx Károlyról is. Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével megismerkedtünk a városi tömegközlekedés múltjának néhány érdekességével is.

( A  2019.09.12-i adás ismétlése )

2020-03-19 12 óra
2020-03-19 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A műsor első felének vendége Boka László irodalomtörténész, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója, az OSZK Kiadó igazgatója, akivel arról beszélgetek, hogy mi mindent csinál egy nemzeti könyvtár, mire van szüksége a normális működéshez, mi mindent nem lát az ovasó abból, ami a falak mögött történik.
A második részben Viczián Zsófia társadalomtörténész, néprajzos, tanár lesz a beszélgetőtársam, akinek nemrég jelent meg Budapesti fák címmel nagyon érdekes és szép könyve. Alcíme – Kéregbe zárt történelem – jelzi, hogy korántsem a botanika felől nézi a dolgot…

( A 2019.12.12-i adás ismétlése )

2020-03-12 12 óra
2020-03-12 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Azért nem teljesen állt meg az élet a fővárosban, bár a koronavírus nagyon megkeseríti az életünket. Foglalkozunk is vele, dr. Komáromi Zoltánt arról kérdezzük, hogy a budapesti háziorvosok megkaptak-e minden segítséget ahhoz, hogy a hozzájuk forduló, a járvány tüneteit tapasztalókat kellőképpen el tudják látni.
De előtte szó lesz arról is, hogy vajon kell-e nekünk dugódíj, illetve, hogy ez ügyben szükség van-e népszavazásra. A vendég Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke.
Lesz pesti humor is, Földes Péterrel, azt bizonyítjuk majd, hogy a pestiek a legnehezebb időkben sem veszítik el a humorérzéküket.
A hónap embere ezúttal többes számban: a hónap emberei a tűzszerészek, akik nemrégiben ismét két világháborús aknagránátot hatástalanítottak, mint mindig, életük kockáztatásával. Dr. Markovics Zita főhadnagy, a tűzszerész alakulat megbízott kommunikációs vezetője a beszélgetőpartnerünk.
Lesznek még fővárosi hírek kis trollkodással, valamint kulturális ajánló Szerényi Gáborral.

Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván.
Hangmester: Mohácsi Miklós.

2020-03-05 12 óra
2020-03-05 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A március 5-i adásban megemlékezünk arról, hogy 70 éve 1950-ben alakították ki Nagy-Budapestet, a fővároshoz csatolva 7 megyei várost és 16 nagyközséget. Vendégeink így ma a „külső kerületekből” érkeznek: Vitkay Katalin, a Budapesti Városvédő Egyesület (BVE) alapító ügyvezetője, aki negyed századon keresztül összefogta és vezérelte az egyesület működését, Rákoshegyről, és Szigeti Zoltán egyetemi tanár Budafokról.

A műsorban szó fog esni a BVE alapításáról, első 25 évéről 1983- tól, s arról hogy ma is tevékenykedik az egyesület. Az Andrássy úti utcatábla cserékről, kandeláber rekonstrukcióról, s Gresham palota Kossuth ablakáról is.
Beszélni fogunk Bartók egykori lakhelyéről, ami ma a Rákoshegyi Bartók Zeneháznak ad otthont, s az itt született remekművekről is.
A „Rákosokon” számos más érdekes látnivaló, kulturális helyszín is található, néhányról ezek közül is szó lesz.
Budafok szinte önálló kisvárosként, s egyben bor- és pezsgőfővárosként létezik ma is a fővároson belül, s akár többnapos programot is kínál az odalátogatóknak. Történelmi főutcája mentén kastélyok és borházak, patinás pincék sorakoznak, egyikükben egy óriási, díszes hordó is megtekinthető.
A barlanglakás kiállítóhelyen egy archaikus életformába nyerhetünk bepillantást, de ha kedvünk tartja cápák vagy rózsák között is sétálhatunk.

2020-02-27 12 óra
2020-02-27 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Ha csütörtök dél, akkor jó ebédhez szól a Halihó Budapest! Ezúttal Grosschmid Péter és vendégei beszélgetnek, egy újabb közlekedési csomópont – a sokat látott Fővám tér – kapcsán mindenféléről, ami erről eszükbe jut. Tömegközlekedés-történeti sorozatunkban most a villamosé a főszerep, de szó lesz egy volt brit miniszterelnökről, a Szabadság-híd építéséről, egy tengeri emlősről és sok minden másról. Ismerkedjenek Budapest titkaival Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével csütörtökön 12.00-tól 13.55-ig.

( A 2019.11.21-i adás ismétlése )

2020-02-20 12 óra
2020-02-20 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A Halihó, Budapest február 20-i adásában Saly Noémi első vendége Le Marietta, a főpolgármesteri hivatal részvételiségért felelős főtanácsadója, a Járókelő.hu honlap alapítója. Mi a csuda ez a „részvételiség”? Hogyan szólhatnak bele hasznosan a civilek a város életének alakulásába, alakításába? Felelősei vagy csupán elszenvedői vagyunk annak, ami körülöttünk történik? Mit tehetünk, mit tegyünk, mit ne tegyünk?
A második vendég Hamvas Levente Péter, az erzsébetvárosi Erőművház igazgatója, tanár, irodalmár, akivel azért beszélgetünk, mert a Hernád utcai iskola negyedik emeletén február 20-án délután nyílik Budapest első állandó mozitörténeti kiállítása. A Pesti Mozi emléket állít azoknak az erzsébetvárosi és más budapesti kis és nagy moziknak, amelyek ma már nem léteznek, vagy rájuk se lehet ismerni. Emlékezzünk – de hogyan? Nosztalgia? Helytörténet? Szakmatörténet?

2020-02-13 12 óra
2020-02-13 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! A déli harangszó idején kezdődik a két órás műsor, ami a fővárosról szól ugyan, de nemcsak fővárosiaknak. Merthogy talán senkinek sem közömbös, hogy hol tartunk a Római parti gát dolgában, elkezdődik-e végre a munka, és milyen lesz a part, amikor végre birtokba vehetik a Duna szerelmesei.
Földes Péter újságíró, a valaha volt Ludas Matyi munkatársa a Pesti humor rovatban ezúttal Hajnal Csabára, a kamu olvasói levelek írójára emlékezik.
Szabó Simon színész, rendező a budapesti piacok hírnökeként a Fény utcai piacon járt, és farsang lévén egy nagyon jó kis csöröge fánk recepttel ajándékozza meg a hallgatókat, és eladókkal, vevőkkel beszélgetett arról; hogy jogos-e félreverni a harangokat a piac jövőjével kapcsolatban. A Piaci hírnök rovat ezúttal azzal bővül, hogy az illetékeseket is megkérdezzük, ők milyennek látják a helyzetet, és milyen döntések várhatók a piac sorsáról.
A hónap embereként a Budapest Építészeti Nívódíj múlt évi értékelésének nyertese, a régi budai városháza műemléki rekonstrukciójának felelős tervezője, Szabó Levente építész lesz a vendégünk.
Végül Szerényi Gáborral néhány friss budapesti hírrel és kulturális ajánlóval búcsúzunk.

Műsorvezető szerkesztő: Frank Iván.
A technikát Soltész Miklós tartja kézben.

2020-02-06 12 óra
2020-02-06 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei: Mikó István Jászai Mari-díjas színművész, rendező, zeneszerző, érdemes művész és Bartucz Edina idegenvezető
A műsorban szó fog esni arról hogy milyen külfödiként Budapesten élni, miről mesélnek a budapesti téglák, s milyen rejtett, az útikönyvekben nem szereplő értékeket mutat meg egy idegenvezető vendégeinek.
Szó lesz még a Kaláka együttesről, a Beatlesről, Napoleonról, Svejkről, a Körszínházról, Turay Idáról, Kabos Gyuláról, Hyppolitról, és arról is ki volt Wabitsch Lujza.

2020-01-30 12 óra
2020-01-30 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Halihó Budapest! Négy műsorvezető, négy különböző érdeklődési terület. Most Grosschmid Péter, akinek a hobbija a városi közlekedés, a Széchenyi teret és környékét veszi célba. Vendégeivel a tér és a környékbeli utcák névadóiról, a Lánchídról, a Dunáról beszélget. Szóba kerülnek villamosok, buszok és hajók is.

2020-01-23 12 óra
2020-01-23 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

Saly Noémi első vendége Ferkai András építész, építészet-történész, akinek a napokban jelent meg gyönyörű könyve a Napraforgó utcai kísérleti lakótelepről. Szó lesz arról, mettől-meddig Bauhaus a Bauhaus, miért nem jutott világhírre ez a telep, kik voltak az építészei és kik a lakói – a könyv ugyanis abban a tekintetben is úttörő, hogy őket is feltérképezi. Mit gondoljunk a műemlékvédelem és modern építészet viszonyáról?
A műsor második részében Kukorelly Endre író lesz a vendég, aki újjáalapította a régi, híres Baumgarten-díjat, ennek is a napokban volt az átadója. Miért fontos egy független irodalmi díj, miből éltek az írók hajdanán, és miből élnek manapság? Kik lettek az első díjazottak? Az irodalom hétköznapjai és mélyrétegei, hatalom, szabadság és szolidaritás…

2020-01-16 12 óra
2020-01-16 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Találkozzunk csütörtökön, 12-14 óráig, érdemes lesz! Megtudhatjuk Ürge Vorsatz Diana klímakutatótól, hogy szükséges volt-e Budapesten kihirdetni a klímavészhelyzetet, meg, hogy mi a dolgunk ezzel kapcsolatban nekünk, budapesti polgároknak. Folytatjuk Földes Péterrel a Pesti humor sorozatunkat, ezúttal a Ludas Matyi szatirikus hetilap Árkus József főszerkesztő nevéhez fűződő korszak történetével, majd újra egy aktuális fővárosi hír nyomába eredünk, nevezetesen a mindannyiunk szívéhez közelálló Lánchíd sorsa felől érdeklődünk Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület elnökétől.
Szabó Simon rendező, színész Piaci Hínökként a Vámház körúti nagycsarnokba látogatott, alapanyagokat keresve egy jó kis kocsonya elkészítéséhez, majd Kukorelly Endre költő, író számol be egy friss fővárosi eseményről, nevezetesen, hogy délelőtt 10-kor átadták a Gundel étteremben az általa alapított Baumgarten irodalmi emlékdíjat.
Végül Szerényi Gábor kollégámmal friss budapesti hírekkel és kulturális programajánlóval búcsúzunk a hallgatóktól

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A hangtechnikát Soltész Miklós igazgatja.

2020-01-09 12 óra
2020-01-09 13 óra Halihó Budapest – Gács János

A műsor vendégei: KISS Ilona Munkácsy-díjas grafikus, művészkönyvek alkotója és Bendzsel Miklós a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának 19 éven át volt elnöke, „gondolat-olvasó és kép-író”.

A műsorban sok szó fog esni a Dunáról, többek között egy kalandos hajóút és egy készülő kiállítás, valamint egy nemrégen megjelent könyv kapcsán is.
Számos jeles költőt is megidézünk, akik műveikben szóltak a városhoz való kötődésükről.
Elgondolkodunk azon, hogy a verbális pesti humor mellet létezik Budapesttől inspirált képi humor is.
Néhány érdekes könyvre is felhívjuk a figyelmet, amelyek nem a megszokott módon mutatják be városunkat felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt.
Felhívjuk a figyelmet a legutóbbi évtized néhány különösen jól sikerült épületére, köztük olyanokra is, ahol egy hajdani ipari épület kapott, értékei megtartásával, a rárakódott rétegek kibontásával, új, korszerű funkciót.

2020-01-02 12 óra
2020-01-02 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Az új év első Halihója Grosschmid Péterrel és vendégeivel. A mai tér a Körtér. Móricz Zsigmond. A környék tele irodalommal: Karinthy, Kosztolányi, Kisfaludy Sándor, a Hadik kávéház. Az adás különlegessége, hogy az egyik meghívott vendég a Halihó Budapest egy másik műsorvezetője, Gács János, aki egész életében a Körtér mellett lakott, és minden szögletét a saját tenyerénél is jobban ismeri. A másik vendég a visszajáró Legát Tibor, számos, a fővárosi tömegközlekedésről szóló könyv szerzője. Hallgassák, a Halihó Budapestet csütörtökönként 12 órától.

2019-12-26 12 óra
2019-12-26 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Halihó, Budapest! A várost közlekedése, utcái, terei, az azokon és azok alatt futó járművek tartják lüktetésben. Csütörtökön 12-től 2-ig gurulunk, csattogunk, sétálunk. Szó lesz vasútról és lovakról, beszélgetünk Blaha Lujzáról és a róla elnevezett tér környékéről, utána pedig egy kicsit repülni is fogunk. Várja Önöket Grosschmid Péter és beszélgetőtársai: Legát Tibor és Somogyi-Tóth Gábor.

( A 2019.10.03-i adás ismétlése )

2019-12-19 12 óra
2019-12-19 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Ha csütörtök dél van, akkor a rádióban szól a Halihó, Budapest! Négy műsorvezető, négyféle terület. Ha Grosschmid, akkor valami közlekedéssel kapcsolatos dolog, meg egy érdekes városi csomópont és a környéke. Ezúttal a Kálvin tér, Pest egyik legforgalmasabb tere már vagy 150 éve. A városkapu a Kecskeméti utca végén a szénapiacra nyílt, a szomszédban álló Nemzeti Múzeum látta az 1848-as forradalom kitörését, itt készült az első fotográfia Pestről, innen indult az első lóvasút Újpest irányába és itt döcögött keresztül az első igazi pesti villamos. Szó lesz az újabb villamosokról, a tér névadójáról és még Kodály Zoltánról is. Aki figyel, megtudhatja, mit ábrázol az aluljáró színes mozaikja, és hol őrködik a kőbe zárt macska a tér alatt. Meglepetésvendégek telefonon és talán személyesen is.

2019-12-12 12 óra
2019-12-12 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A műsor első felének vendége Boka László irodalomtörténész, az Országos Széchényi Könyvtár tudományos igazgatója, az OSZK Kiadó igazgatója, akivel arról beszélgetek, hogy mi mindent csinál egy nemzeti könyvtár, mire van szüksége a normális működéshez, mi mindent nem lát az ovasó abból, ami a falak mögött történik.
A második részben Viczián Zsófia társadalomtörténész, néprajzos, tanár lesz a beszélgetőtársam, akinek nemrég jelent meg Budapesti fák címmel nagyon érdekes és szép könyve. Alcíme – Kéregbe zárt történelem – jelzi, hogy korántsem a botanika felől nézi a dolgot…

2019-12-05 12 óra
2019-12-05 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Csütörtöki adásunk vendége Montskó Éva az „Alapítvány a Budapesti Állatkertért” elnöke lesz, akitől többek között megtudhatjuk, miért érdemes télen is felkeresni az Állatkertet, hogy melyek egy állatkerti állatot örökbefogadó szülő jogai és kötelességei.

Képet kaphatunk arról is, milyennek látta egy fiatal gyorskorcsolyázó a hetvenes évek Észak Koreáját.

Mivel másik meghívottunk, Rodics Katalin hivatali kötelességei miatt nem tud eljönni a műsorba helyette a házigazda fogja elmondani miért nincs itt, s hogy mi volt a szerepe hazánk képviselőinek a bálnák megmentésében.

Szó fog esni Zugló vonzerejéről és különleges látnivalóiról, s arról is, megterem–e a tea Magyarországon.

Természetesen nem marad el a szokásos kulturális ajánló sem.

2019-11-28 12 óra
2019-11-28 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Csütörtök, 12 óra. Jó ebédhez szól a… Halihó Budapest!
Nahát! Ez a címe a műsorvezető dohogásának, amit rögtön a szignál és a felkonferálás után hallhat a kedves hallgató.
Ráday Mihály, civilben városvédő, aki a Fővárosi Közgyűlés Városfejlesztési és Közlekedési Bizottságának a tagja, szerdán részt vett a Fővárosi Közgyűlés ülésén. Első kézből elmondja majd az élményeit, beszélünk még vele a Városliget projektről, budapesti szobrokról, kicsit még az atlétikai csarnok ügye is szóba kerül.
Földes Péterrel, aki a rendszerváltozás után méltánytalanul megszüntetett Ludas Matyi hetilap munkatársa volt, arra emlékezünk, hogy hogyan támadt fel a humor a pesti utcán a háború után, a még füstölgő romok között.
A hajdani legendás Piramis együttes nem kevésbé legendás énekese, Révész Sanyi nemrégiben vehette át a budapesti Pro Urbe díjat. Gratulálunk neki, és megkérdezzük, mi fűzi őt leginkább a fővároshoz.
A szintén legendás Petőfi Csarnoknak ma már csak hűlt helye van a Városligetben. Egy könyv emlékezik meg az első nyolc évéről Petőfi csarnok – Ifjúsági kultúra és szabadidő politika címmel. Erről beszélgetünk Nádor Katával, a csarnok valamikori igazgatóhelyettesével.
Lesz még kicsit trollozó tallózás a legfrissebb budapesti hírek között, és kulturális ajánló Szerényi Gáborral.
Mindez két órában.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
Aki a műsort keveri: Soltész Miklós.

2019-11-21 12 óra
2019-11-21 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Ha csütörtök dél, akkor jó ebédhez szól a Halihó Budapest! Ezúttal Grosschmid Péter és vendégei beszélgetnek, egy újabb közlekedési csomópont – a sokat látott Fővám tér – kapcsán mindenféléről, ami erről eszükbe jut. Tömegközlekedés-történeti sorozatunkban most a villamosé a főszerep, de szó lesz egy volt brit miniszterelnökről, a Szabadság-híd építéséről, egy tengeri emlősről és sok minden másról. Ismerkedjenek Budapest titkaival Legát Tibor és Kovács Tamás segítségével csütörtökön 12.00-tól 13.55-ig.

2019-11-14 12 óra
2019-11-14 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

Saly Noémi vendégei a Halihó, Budapest csütörtök déli műsorában: König Tamás építész és a jövő szombati Járatlan utakon fesztivál három előadója: Berec Andi, Szilasi Ildikó és Horváth Gyula.

König Tamás egyebek között arra a látszólag egyszerű kérdésre próbál válaszolni, hogy mit is csinált régen, és mit csinál a 21. században egy építész, de részletesebben is kénytelen lesz mesélni a Rumbach-zsinagóga felújításának örömeiről és nehézségeiről.

A Járatlan utak vándorai közül a két női vendég nagyon távoli vidékekre kalandozott: egyikük ráadásul három kisfiával, ami nem feltétlenül könnyíti meg a Csendes-óceán szigetvilágának meghódítását. Másikuk nemcsak turistaként, de antropológusként is kívül-belül megismerte Szenegált. A trió férfitagja még nem merészkedett ennyire messzire, de nehezített pályán harcol: ő két mankóval járta, járja végig gyalog és biciklin az Országos Kéktúra útvonalát.

2019-11-07 12 óra
2019-11-07 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Csütörtöki adásunkban a Ménesi úti „mini múzeumi negyedbe” kalauzoljuk el hallgatóinkat. Megismerkedhetünk Medgyaszay István és Molnár c. Pál unokáival, akik évtizedek óta nagy gonddal ápolják nagyapáik emlékét, és a művészek egykori lakhelyén, ahol maguk is laknak, az érdeklődőknek is bemutatják a jeles építész és a híres festő munkásságát, és még sok egyéb figyelemre méltó művészeti alkotást is.

Szó fog esni az említetteken kívül más képzőművészek leszármazottainak értékőrző aktivitásáról is.

Meghallgathatjuk hogyan szól egy igazi bakelitlemez, s hogy amit ma így hívnak, az valójában nem bakelit, hanem vinil.
Eláruljuk milyen programokat kínál Budapest szerelmeseinek a „Budastep” sétaszervező cég, amely a borkedvelőkre is gondol.

2019-10-31 12 óra
2019-10-31 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest!
Hamarosan összeülhet a főváros közgyűlése, és tanúi lehetünk majd annak, hogy a kampányban meghirdetett programok megvalósítása elindul-e a maga útján. A csütörtöki adásban még csak a tervezett programokról beszélgetünk a budapesti hajléktalanokkal kapcsolatban Aknai Zoltánnal, a Menhely alapítvány igazgatójával.

Vendégünk lesz még Földes Péter, a valaha volt Ludas Matyi szatirikus hetilap munkatársa.

Ismét jelentkezik a Piaci Hírnök rovatunk Szabó Simon filmrendező színész közreműködésével.

Müller Péter Sziámi, akivel a 29-i nagysikerű Élethű koncertjéről beszélgetünk, valamint ismét lesz kulturális ajánlat, amiben Szerényi Gábor lesz majd segítségünkre.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A keverőpultnál: Biczó Tamás.

2019-10-24 12 óra
2019-10-24 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Csütörtökön ismét Halihó, Budapest!
Utcákról, terekről, közlekedésről lesz szó, és sok mindenről, ami ezekről eszünkbe jut.
A kiindulópont ezúttal Budán van, a Szent Gellért téren. Szó esik majd a Dunáról, egy forróvizű forrásról, egy templomról, egy szállodáról, egy régen élt püspökről, boszorkányokról és vízre szálló repülőgépekről. Hallgassák Grosschmid Pétert és vendégeit csütörtökön 12-től 2-ig.

2019-10-17 12 óra
2019-10-17 13 óra Halihó Budapest – Saly Noémi

A műsor első felében Körner András Amerikában élő építésszel beszélgetek, aki szakácskönyvek és magyar zsidó életmódtörténeti tanulmányok után Költők a kabaréban címmel jelentetett meg egy újabb nagyszerű kötetet. Mi vitte rá? Mitől volt más a pesti kabaré, mint mondjuk a párizsi vagy a berlini? Mit keresett ott a magyar irodalom színe-java?

Második beszélgetőtársam az I. kerület új polgármestere, V. Naszályi Márta, akivel nem politikáról fogok társalogni, hanem az élet igazi, nagy kérdéseiről: nőnek, anyának lenni a mai Budapesten, hivatással élni, és nap mint nap alakítani, jobbá tenni a világot.

2019-10-10 12 óra
2019-10-10 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Csütörtöki vendégei Götz Eszter a Magyar Építőművészet c. folyóirat olvasószerkesztője, és Maczó Balász muzeológus a „Miénk a Ház!”városi sétaszervező társaság vezetője.
A műsorban szó fog esni Újlipótváros modern építészetéről, a Népszínház utca történetéről, a Moszkva tér kialakulásáról, és Cserépfalvi Katalinról, a híres könyvkiadó lányáról is.

Beszélgetünk a plázák lassú visszaszorulásáról, a helyi értékvédő civil szervezetekről és a felnőtt mozgásparkokról is.
Mint minden adásban, ezúttal is felhívjuk a figyelmet a hét legaktuálisabb budapesti kulturális eseményeire is.

2019-10-03 12 óra
2019-10-03 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Halihó, Budapest! A várost közlekedése, utcái, terei, az azokon és azok alatt futó járművek tartják lüktetésben. Csütörtökön 12-től 2-ig gurulunk, csattogunk, sétálunk. Szó lesz vasútról és lovakról, beszélgetünk Blaha Lujzáról és a róla elnevezett tér környékéről, utána pedig egy kicsit repülni is fogunk. Várja Önöket Grosschmid Péter és beszélgetőtársai: Legát Tibor és Somogyi-Tóth Gábor.

2019-09-26 12 óra
2019-09-26 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván

Halihó Budapest! Hogyan gyűjtsük a zöldhulladékot mi budapestiek a város zöldövezeteiben, mi a sorsa a begyűjtött zöldhulladéknak, hogy készülnek a télre azok, akiknek rendben kell tartaniuk a várost? Vendégünk: Horváth László, a Fővárosi Közterület-fenntartó Zártkörű Nonprofit Részvénytársaság, rövidítve: FKF, pestiesen: Főkefe kommunikációs munkatársa. Milyen most Hold utcai Belvárosi piac, lehet-e még piacnak tekinteni egyáltalán? Helyszínről tudósít Szabó Simon színész, rendező, mostantól a Halihó Budapest piaci hírnöke.
Szubjektív kiválasztás alapján nálunk a hónap embere Antony Gall, ausztrál származású, Budapesten letelepedett Ybl díjas építész, tőle megtudjuk, miért éppen Budapestet választotta, illetve milyen a város egy „ideszakadt” építész szemmel, és mennyire élhető, szerinte.
Szintén szubjektív a kiválasztás, az év egyik kiemelkedő kulturális eseménye volt Budapesten Koncz Zsuzsa koncertje a Papp László arénában. A legendás énekesnőtől megtudjuk majd, hogy mi mindenre készül még ebben az évben, és láthatja-e mostanában a budapesti közönség.
Lesz még tallózás a legfrissebb hírek között, és kulturális ajánló. Mindez két órában.

Szerkesztő műsorvezető: Frank Iván.
A műsort keveri: Soltész Miklós.

2019-09-19 12 óra
2019-09-19 13 óra Halihó Budapest – Gács János

Az adás vendégei: Dr. Buza Péter a Budapest folyóirat főszerkesztője, másodszori újraindítója

Elek Lenke a szerkesztőbizottság tagja a MUOSZ (Magyar Újságírók Országos Szövetsége) Turisztikai és Gasztronómiai Szakosztályának Elnöke.

Szó esik majd a Budapest új folyamának másfél évtizedes történetéről, és a legújabb, szeptemberi szám néhány érdekes cikkéről.

Megtudjuk miért alakult és mit csinál a Kadarka Kör, s hogyan sikerült a Jókai kertben újjáéleszteni a híres „Budai Vörös” bort.

Mivel a szüreti időszakban vagyunk egyéb boros témák is szóba kerülnek majd, valamint közelmúlt és a következő napok fontosabb eseményei úgyszintén.

Szó lesz még a Hegyvidék cukrászdáiról, és az éjszakai libegős sétáról is.

2019-09-12 12 óra
2019-09-12 13 óra Halihó Budapest – Grosschmid Péter

Budapest világváros, világvárosi közlekedési hálózattal. Van villamos, busz, metró, sikló, hajó, troli, libegő. De hogy volt ez régen? Visszamegyünk a kezdetekhez, beszélgetünk róla, hogy mivel közlekedtek felmenőink egy pár száz évvel ezelőtt, hogyan alakult ki a város tömegközlekedése, amikor még nem is volt Budapest, csak Pest és Buda, na és persze Óbuda. Aztán kiválasztunk egy villamosmegállót, és körülnézünk a környékén, végül pedig sétálunk egy jót egy profi sétavezetővel. Beszélgetőpartnereim Legát Tibor újságíró és Kovács Tamás tájépítész. A kedves hallgatókat várja Grosschmid Péter csütörtökön 12.00-14.00-ig a Rádió Bézsben.

2019-09-05 12 óra
2019-09-05 13 óra Halihó Budapest – Frank Iván, Gács János, Grosschmid Péter

A Radio Bézs folyamatos megújulásának legújabb állomása: szeptember első csütörtökjén és azt követően minden héten ezen a napon 12 – 14 óra között indul „Halihó Budapest” című műsorunk.Bízunk abban, hogy mostantól a hetek közepén sem fogunk csütörtököt mondani, hanem beszélünk a magyar főváros múltjáról, jelenéről és amennyit megtudunk, jövőjéről – legyen szó épületekről, közlekedésről, az ezerszínű kultúra megjelenési formáiról, piacokról és üzletekről, romkocsmákról vagy Michelin csillagos éttermekről, lakásokról, üzletekről és természetesen az ittlakókról, a főváros polgárairól.

Az újabb szakmai felmérések szerint Budapest Európa egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja.Internetes rádiónk új műsora méltó témának gondolja a várost – és igyekszik bemutatni a világnak.

Az első műsor afféle hangos szerkesztőségi értekezlet, a leendő műsorgazdák terveiről, témáiról és segítőikről beszélnek.A mai vendégek a „belsős szerkesztők”:
Frank Iván, Gács János, Grosschmid Péter Péter, akik vetésforgóban készítik majd a műsort, de a névsor még nyitott, nagyon számítunk pl. a műfajban márkanévnek számító Saly Noémi részvételére. Ennyi a kulisszák mőgül, a többit – a lényeget – mától csütörtökönként délben a Radio Bézsben hallhatják.

Szerintünk érdemes.