Műsorvezető: Simkó János Kedd 18:00 – 19:00 Ismétlések: Szombat 18:00 – 19:00 Vasárnap 02:00 – 03:00
Minden kedden este 6 órakor jelentkezem majd, egy – talán a mai „tortadobálós” médiakínálatban szokatlan -, írásokat, jegyzeteket, gondolat-sűrítményeket kínáló műsorban.
Munkatársaimmal őrzők szeretnénk lenni, egy klasszikus rádiós műfaj, a rádiós publicisztika őrzői, de ami ennél sokkal fontosabb: egészen kiemelkedő írók, újságírók gondolatait tesszük – hallhatóvá. Fodor János alapötlete az volt, hogy három, közülünk méltatlanul korán eltávozott kollégának: Megyesi Gusztávnak, Bächer Ivánnak, és Andrassew Ivánnak az írásait adjuk közre, hiszen a napi, vagy heti publicisztika illékony műfaj, hamar feloldja a másnapi valóság… Lesz a műsorban egy „nyugatos” rovatunk is! A korszakos jelentőségű, 116 éve indult folyóirat a magyar írástudók legjobbjait vonultatta fel, szemezgetünk e szellemóriások gondolataiból. Végül őrzői leszünk Ancsel Éva filozófus emberbekezdésinek is, amelyeken – az érték már csak ilyen – nem fog az idő. Olyan kitűnő rádiós kollégákkal dolgozom együtt, mint a műsort végleges formába öntő Liszkai Ágnes és a hangmester Horváth Gyula.
Kedd esténként 18:00 órakor Simkó János várja Önöket a BÉZS Rádióban, az ŐRZŐK című új músorral!
2025-04-29 18 óra 65. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
Sétálunk tovább Bacher Ivánnal, ő pedig a Király utcán Kardos G. Györggyel, aki barátja, és írói, emberi példaképe volt.
Raffaelló művészetét nem pusztán csodálat, hanem most már több, mint 400 éve heves viták kísérik. Sós Aladár 1920-ban a Nyugatban írt egy részletes keresztmetszetet erről a vitáról.
Ha azt mondom, Gerbaud, Centrál, New York, Művész, vagy a Hadik, mindenki tudja hogy a híres kávéházak egyben szellemi műhelyek is voltak. Molnár Ferenc a Pesti Naplóban írt ezekről a törzshelyekről.
Tudjuk, hogy a Nyugatnak rendkívül erős volt a kritikai rovata, lapszámonként 5-6 reflexió is megjelent a kortársak alkotásaira. Füst Milán Heltai Jenő A111-es című regényére írt kritikáját mutatjuk be, amelynek a tartalma, nyelvezete eleganciát és mély hozzáértést tükröz.
Műsorunk befejező részében Ancsel Éva gondolatait halljuk a teremtés mítoszokról.
Tartsanak velem!
2025-04-22 18 óra 64. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
Nem tagadja meg magát az április, szeszélyes, ahogy csak tőle kitellik. Szépen írta ezt Tóth Árpád:
Április, ó, Április,
Minden csínyre friss!
Faun-bokáju, vad suhanc,
Újra itt suhansz!
Remélem ha nem is szeszélyesnek, de változatosnak ítélik meg műsorunkat is, máris mondom, hogy mit illetve miről hallanak adásunkban.
Bächer Ivánnal és Kardos G. Györggyel sétálunk Pesten, idézzük Iván Sétatárs című könyvét.
Molnár Ferenc a bankvilág keresztmetszetét tárja elénk, és biztos vagyok benne, hogy ismeretlenül is ismerősek lesznek a zöld banklámpával megvilágított mondatok.
„Küldök néked egy Nápolyi dalt” ne tessék megijedni, nem fogok énekelni, viszont közreadom Füst Milán nápolyi élménybeszámolóját.
Kosztolányi Dezső kritikája – amely szintén a Nyugatban jelent meg Kozma Andornak állít emléket. Márpedig, ha valakiről Kosztolányi elismerően ír, akkor az valóban emlék marad.
Műsorunk befejező részében Ancsel Éva gondolatai következnek, ezúttal éppen a gondolatról.
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem!
2025-04-15 18 óra 63. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
1452-ben ezen a napon született – Leonardo da Vinci itáliai reneszánsz festőművész, szobrászművész, tudós, feltaláló. Ő jegyezte fel: „A vas berozsdásodik, ha nem használják. Az állóvíz elveszíti tisztaságát, és megfagy a hidegben. Ugyanígy veszi el a tétlenség az elme erejét.” Hát akkor ne tétlenkedjünk, máris mondom műsorunk tartalomjegyzékét:
Tömegsír Magyarországon, 2014-ben? Megyesi Gusztáv írása a Péceli idősotthon elhunytjainak sorsáról szól.
Örkény István a szegénység természetrajzáról írt fontos, magas irodalmi értékű novellát, amelynek első részét ajánlom figyelmükbe.
„Mesternek indult, és nagy hatású mester maradt a halála után is.” – írta Füst Milánról Hegedűs Géza. Füst MIlán írása egy elfeledett nagy festőművész nekrológját adja közre a Nyugatban.
Úriasszonyok, hintáslegények, táncosnők és kártyások – egy letűnt kor színes forgataga, és benne Manci, a ligeti lány, Margó, és Béla, a mélabús banktisztviselő szerelmi háromszöge. A 25 éves Déry Tibor Nyugatban írt kritikája Szép Ernő Lila ákác című regényéről.
A szót kimondják
ki tudja, ki hogyan érti
A szót leírják
ki tudja, ki mire gondol
A szó veszélyes fegyver
és van, aki fegyvertelen – A Bródy János szöveg az Illés együttes dalában – mottója lehet az Ancsel Éva emberbekezdéseknek.
Tartsanak velem!
2025-04-08 18 óra Április 8-án 62. adásával jelentkezik az ŐRZŐK, és máris mondom, mit kínálok a műsorban:
Megyesi Gusztáv egy „korszakos bűntényről”, egy faáglopásról rántja le a leplet, és ha némi iróniát véltek felfedezni a leírtakban, az nem a véletlen műve.
Megyesi után egy Örkény-írás következik, akkora csattanóval a végén, hogy sokáig csóváljuk még az elhangzás után is a fejünket.
Spiró György írta: „Móricz Zsigmond elképesztő magasságokban tornyosul felettünk. Nála nagyobb magyar prózaíró nem fog születni ebben a században. (…) Pokolian nagy író volt, s bődületes erejét csak Balzacéhoz hasonlíthatom.” És, hogy igaza volt Spírónak, ahhoz egy Móricz novella lesz az illusztráció.
Ady Endre méltatására, vagy kritikai elemzésére csak nagyon pallérozott elmék vállalkozhatnak. Schöpflin Aladár az volt és ma Ady háborús költészetéről szóló tanulmányát adjuk közre. A címe mi más lehetne, mint „A halottak élén”.
Ezúttal is Ancsel Éva gondolatai zárják az ŐRZŐK műsorát, tartsanak velem!
2025-04-01 18 óra Április 1-én jelentkezik az ŐRZŐK 61. adása.
Radnóti Miklós 1940-ben így ír az áprilisról:
Egy szellő felsikolt, apró üvegre lép
s féllábon elszalad.
Ó április, ó április,
a nap se süt, nem bomlanak
a folyton nedves orrú kis rügyek se még
a füttyös ég alatt.
De, mondanám Radnótinak, hogy most, 85 évvel később, vannak rügyek és a nap is ki-ki süt. Ami a természeten múlik, azt a természet megtette, de ettől még nincs jobb állapotban a szűkebb és távolabbi világunk.
Megyesi Gusztáv írása ismerős lesz azoknak is, akik sohasem olvasták, hiszen a „Gázszerelő érkezik” című írás, közös élménye valamennyiünknek.
Ezután Örkény István egy Dobogókői kirándulásról számol be nekünk, amelynek a két jóbaráton kívül egy fekete macska a főszereplője.
Nagy tudás, irodalmi ismeret és persze kurázsi is kell ahhoz, hogy valaki Anatole France egyik könyvét szigorúan kritizálja, márpedig Kosztolányi Dezső ezt teszi a Nyugat 1916-os számában.
Egy jóval derűsebb történetet ír le Tersánszky Józsi Jenő Kakukk Marci egyik kalandját felelevenítve,
majd műsorunk végén – Önök már tudják -, Ancsel Éva bekezdései következnek.
Simkó János várja Önöket!
2025-03-25 18 óra 60. adásával jelentkezik az ŐRZŐK a Rádió bézsen.
Műsorunkban eddig több, mint 300 írást olvastak fel nagyszerű munkatársaim. De máris mondom az adás tartalomjegyzékét:
Dzsihád egy katolikus templom előtt, 2014-ben. Legalább is így minősítette a történteket Megyesi Gusztáv.
Bächer Iván írásában – amely igencsak szép és tanulságos történet -, arra a dilemmára keresi a választ, hogy mi is történik hagyatékunkkal a halálunk után.
Nyugat rovatunkban először Tersánszky Józsi Jenő írását hallhatjuk, aki saját irodalmi édesgyerekéről, Kakuk Marciról értekezik.
Ugyancsak a Nyugat rovatunkban hallhatják Schöpflin Aladár körültekintő elemzését a legtöbb esetben pejoratív attitűddel használt „paraszt” szavunkról.
Műsorunk végén Ancsel Éva a szórakozottságról mond véleményt, vagy egyszerűen csak kérdez tőlünk és ránk bízza a választ.
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem!
2025-03-18 18 óra 59. adásával jelentkezik az ŐRZŐK műsora.
1871-ben ezen a napon kiáltották ki a Párizsi Kommünt. 1838-ban véget ért a hat napig pusztító nagy pesti árvíz. A 927 centiméteres vízállással tetőző ár 153 halálos áldozatot követelt, a város 4200 házából 2200-at döntött össze.
1848-ban ugyanezen a napon Pozsonyban az utolsó rendi országgyűlés mindkét táblája elfogadta a közteherviselésről, az úrbéri szolgáltatások utólagos állami kárpótlással történő azonnali eltörléséről szóló törvényjavaslatokat. Hogy a mi műsorunkban említett eseményekből hogyan és mikor lesz történelem, azt nem tudom, de azt igen, hogy mit hallhatnak a most következő csaknem egy órában.
Nem mindegy, hogy a sajtban mennyi lyuk található. Megyesi Gusztáv írásának címe: Lyukat vegyenek!
Az „elkutyásodás” az a folyamat, amikor egy szerethető négylábú leveszi a lábáról a kétlábút. Bächer Iván írása.
Nyugat rovatunkban Kassák Lajos első regényéből hangzik el egy részlet, majd ugyancsak a Nyugat folyóiratból idézzük Karinthy Frigyes Csáth Géza halálára írt nekrológját.
Az útravaló a műsor végén ezúttal is Ancsel Éva néhány ember-bekezdése, és megemlékezünk Baló György születésének évfordulójáról is.
Tartsanak velem!
2025-03-11 18 óra 58. adásával jelentkezik az Őrzők.
„Aki eszik, az szerelmet vall az életnek. Nem közönyös művelet. Az sem közönyös, hogy mit eszünk. Végre vele építjük sejtjeinket, vele folytatjuk önmagunkat… Amikor Shakespeare evett, akkor ő Shakespeare-t építette.’– írta Kosztolányi.
Két írásunk is kapcsolódik az étkezéshez, Megyesi Gusztáv és Bacher Iván írása más-más szemszögből és más-más tartalommal viszonyul ehhez a mindannyiunk számára fontos életfunkcióhoz.
Ugyancsak két írást idézünk Nyugat rovatunkban: Folytatjuk a 3. résszel Kaffka Margit: Süppedő talajon című írását, majd Tersánszky Józsi Jenő sárgarigókról szóló írását hallhatják.
Ma sem maradnak el Ancsel Éva ember-bekezdései, mindenki viheti magával, higgyék el, érdemes…
2025-03-04 18 óra 57. adásával jelentkezik az Őrzők.
Éppen csak, hogy beköszöntött a március. Radnóti Miklós Naptárában ezt írja az első tavaszi hónapról:
Lúdbőrzik nézd a tócsa, vad,
vidám, kamaszfiús
szellőkkel jár a fák alatt,
s zajong a március.
A fázós rügy nem bujt ki még,
hálót se sző a pók,
de futnak már a kiscsibék,
sárgás aranygolyók.
De nézzük, hogy mit hozott a műsorunkba a tavaszi szél:
Megyesi Gusztáv – némi malíciával – 2004-ben kelt írásában az állítja, és nincs okunk kételkedni, hogy „Magyarország él és virul”.
Bacher Iván Romlaky Zalánról írt novella-fűzérének ötödik részét ajánlom a figyelmükbe. Az írás nem korhatáros, de erős lelkierő kell hozzá.
Kenessei Andrással egy korai reneszánsz festményről egy karthauzi barátot ábrázoló különleges képről beszélgetünk pontosabban arról, hogy hogyan szólal meg és mit mond nekünk Petrus Christus alkotása.
Fontos gondolatokat kapunk Ancsel Évától a műsorunk végén és egy különlegesség: tudták, hogy Antonio Vivaldi versben is megírta a Négy Évszakot?
Tartsanak velem, érdemes lesz!
2025-02-25 18 óra 56. adásával jelentkezik az ŐRZŐK, és ma is sok érdekességet kínálok a műsorban.
Megyesi Gusztáv az ausztrál szigetvilágban keresett megoldást az elharapózó durva közbeszédre, gyűlölet kampányokra, a más véleménnyel bírók lejáratására.
Bacher Iván mai Romlaky Zalánról szóló írásában a bajor főváros egy magyar művészek által látogatott kávézójába invitál minket és a Lohengrin – ez a kávézó neve – sok érdekességet tartogat számunkra.
Nyugat rovatunkban ma két írást is kihangosítunk. Karinthy Frigyes Verkliszó című írásának első része a lelkiismeretes, a munkájáért élő szorgalmas embernek állít emléket, majd igazi desszert lesz Kaffka Margit Süppedő talajon című elbeszélése.
Ancsel Éva megtanítja nekünk, hogy bár az udvaribolond ostobát tettet, de mindent tud rólunk.
Nem fogunk unatkozni, tartsanak velem! Simkó János várja Önöket.
2025-02-18 18 óra 55. adásával jelentkezik az ŐRZŐK és a következőkről hallhatnak műsorunkban:
Megyesi Gusztáv írásának címe és tartalma: a meztelen igazság.
Bächer Iván folytatja a dédnagyapa, Romlaky Zalán történetét, aki fordulatos életpályáját vándorszínészként kezdi.
Ezután Kenessei András művészettörténésszel megszólaltatunk festményeket, és nem véletlenül adta a BBC Historyban megjelenő sorozatának a „Beszélő némaság” címet.
Nyugat rovatunkba az 1910-es évek városligeti bábszínházába invitálom a kedves hallgatókat, Karinthy Frigyes ír a folyóiratba cikket Molnár Ferenc Ketten beszélnek című művének bábszínházi feldolgozásáról.
Ancsel Éva bekezdéseivel zárjuk a mai adást is, aki az udvari bolondokról alkot egy elgondolkodtató képet nekünk.
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem!
2025-02-11 18 óra 54. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsora Rádió Bézsen.
Íme a tartalomjegyzék:
Műsorunk elején a polinéziai szigetvilágba invitál bennünket egy tanulságos kirándulásra Megyesi Gusztáv, majd Bacher Iván dédapjáról, Romlaky Zalánról mesél újabb történeteket.
Ezután Kenessei András művészettörténésszel fellapozzuk a BBC History januári számát, ahol Kenessei Andrásnak egy cikksorozata kezdődik, „Beszélő némaság” címmel és természetesen megpróbáljuk szóra bírni a képeket, amelyeket Önök is láthatnak a Rádió Bézs honlapján.
Nyugat rovatunkban Kosztolányi Dezső novella-sorozatának negyedik epizódja következik és higgyék el, Esti megint jót tesz.
Ancsel Éva műsorunk végén a kövekről árul el bekezdéseiben olyan dolgokat, amelyek újból és újból útravalóul szolgának valamennyiünknek.
Simkó János várja Önöket! Tartsanak velem!
2025-02-04 18 óra ( A 2025.01.28-i adás ismétlése )
2025-01-28 18 óra 52. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsora Rádió Bézsen.
Elképesztő, hogy hogy rohan az idő: még csak most köszöntöttük az új évet és már január vége felé járunk. Mit járunk – rohanunk. Személyes bizonyítékaim vannak a gyorsuló időre. Az ŐRZŐK 52. adásával jelentkezem és máris mondom, hogy mit kínálok a műsorban:
Az évszázad, ha nem az évezred bűntényéről számol be nekünk Megyesi Gusztáv ráadásul hasonló esetről, vagy esetekről szinte mindenkinek van saját tapasztalata.
Bächer Iván (egy gyerekkori emlékét idézi fel Romlaky Zalán című tárcájában, és ha hiszik, ha nem, egy falon függő kép megmozdul…
Abody Bélát bécsi útjára kísérjük el, akkoriban még a MÁV szerelvények kiszámíthatóan megérkeztek a Westbahnhofra.
Nyugat rovatunkban Kosztolányi Dezső Esti Kornéljából hallunk újabb részletet, és kapaszkodjanak meg: Esti megint jót tesz.
Ancsel Éva ember-bekezdéseiben ezúttal Michelangello Ádám teremtése című freskójáról írt fontos gondolatokat. Aki járt a Sixtusi kápolnában az idézze fel a képet, aki még nem, annak igyekszem segíteni.
Tartsanak velem!
2025-01-21 18 óra 51. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsora Rádió Bézsen.
Váci Mihály a Legendá-ban írja:
„Akit a nép ajkára vesz, vállára veszi azt,
akit a nép vállára vesz, szívébe zárja azt,
akit a nép szívébe zár, nem hal meg soha az
… Hordják foguk között, mint tavaszi füvet,
diákok élesztegetik, mint pásztor a tüzet,
holtukban is őt éltetik, mint sírok a füzet. „
Csupa olyan szerző írását szerkesztettem a műsorunkba, akikre illenek Váci Mihály szavai.
Megyesi Gusztáv éppen egy Váci Mihály parafrázisból indítja írását, „Homloknyi Magyarország” a címe.
Ezután vonatra szállunk Bächer Ivánnal (hátha megkönyörül rajtunk a MÁV), és belehallgatunk az író és hölgy útitársa beszélgetésébe.
Nem is olyan régen – persze rohan az idő –, ha az ember elutazott valahova, szeretteinek képeslapot, anzixot küldött élményei helyszínéről. Abody Béla képeslapjai – meghallják – nagyon sokunkhoz szólnak.
Nyugat rovatunkban folytatjuk Kosztolányi Dezső Esti Kornél novellafűzérét és ennek is a címe: Esti megint jót tesz.
Hogy hogyan kerül egyetlen bekezdésbe Ancsel Éva, Franz Kafka és Dora Diamant – nos, ez is kiderül az ŐRZŐK befejező részében. Csak zárójelben: Diamant ugyebár gyémántot jelent, de hogy a gyémánt mit jelent a szerelemben, nos, ez egy kicsit még maradjon titok.
Tartsanak velem! Simkó János várja Önöket!
2025-01-14 18 óra 50. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsen és meghallják, sok érdekességet kínálok. Íme a tartalomjegyzék:
Egy óbudai újságárus és tevékenysége, kínálata, bódéja az első jegyzetünk személye és tárgya. Megyesi Gusztáv szerint a világ legjobb újságárusa Reggel József, aki bele is olvas az érkező lapokba…
Bächer Iván „Még nyílnak” sorozatának 6. darabja Romlaky Anna és Tauber Oszkár történetéről mesél, de ha jobban belegondolunk, akkor módosítanom kell, Arany szavaival: „nem mese az gyermek! – majd a műsorban meghallják!
Útitársai leszünk ezúttal is Abody Bélának aki olyan, az utazásai során megismert egzisztenciákat mutat be, mint az idegenvezető, egy fagylaltos, a zseni, a rosszlány vagy egy kaszinó krupiéja.
Nyugat rovatunkban ezúttal a novellista Kosztolányi – zárójel, ugyanolyan zseniális, mint a költő Kosztolányi, zárójel bezárva – egyik legismertebb elbeszélés sorozatából az Esti Kornélból idézünk fel egy emlékezetes történetet.
A műsor végén Ancsel Éva ember-bekezdésit hallhatjuk, nem tudom, Önök hogy vannak vele, engem, mindig elvarázsol, fejbe kólint, ráébreszt valami eddig nem tudott dologra…
Tartsanak velem Simkó János várja Önöket!
2025-01-07 18 óra 49. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsen.
2025 első ŐRZŐK műsorával jelentkezem. 1941-ben így ír a januárról Radnóti Miklós:
Későn kel a nap, teli van még
csordúltig az ég sűrü sötéttel.
Oly feketén teli még,
szinte lecseppen.
Roppan a jégen a hajnal
lépte a szürke hidegben.
Micsoda daktilusok! De máris mondom, mit ajánlok Önöknek keddi műsorban:
A betegségügyi ellátórendszer éppen lélegeztető gépen van, állapota válságos. Megyesi Gusztáv írása a sokadik látlelet. Diagnózisból Dunát lehetne rekeszteni, terápia sehol.
Bacher Iván erdélyi barátjától kapott receptkönyve sokak által irigyelhető kincs. Iván belelapoz és csodákat fognak hallani!
Az én életkoromba
Az élet goromba
Ezt már Abody Béla írja, meg azt is, hogy „A rosszindulat ellen véd a törvény. Ki véd a jóindulat ellen?” Olvasok majd megint szemelvényeket Abody Úton – útfélen című könyvéből.
Fenyő Miksa az 1918-ban elhunyt Kaffka Margitról írt nagyon szép méltatást, megemlékezést. Ezt adjuk közre Nyugat rovatunkban.
A műsor végén – Önök már tudják – ember-bekezdések következnek, Ancsel Éva gondolatait vihetjük magunkkal.
Tartsanak velem, Simkó János várja Önöket.
2024-12-31 18 óra Nem engedek a 48-ból, ez az Őrzők 48. adása és aki velem tart az szellemi pezsgővel is búcsúztathatja 2024-et és köszöntheti az órákon belül beköszönő 2025-öt!
„Annyi mindenféléhez nem értek, hogy az már sokoldalúságnak számít.” – mondta Örkény István, de amihez nagyon értett az az írás, legfőképp a groteszk. Egy kis kóstolót közreadok, mindjárt a műsor elején.
A Korunk című folyóiratban olvasom Lászlóffy Aladár karcolatát, „Óda Szebenhez gyermekhangra” a címe: „Szeben valami gigantikus zsinórpadlás, a mesék második mennyországa a dolgaimban. Szeben az Szeben. Ugyanazok az angyalok hordozzák kétfelől, mint tordaimalacos, pogácsás, hasadékos másik birodalmam címerét. És közlekedünk benne a feledhetetlenségig.”
A szászok szeretett városáról Bacher Iván is feledhetetlen emlékek idéz fel nekünk, majd egy egészen különleges receptkönyvet is hozott neki a postás.
Abody Béla mindennapos útiélményeknek nevezi, Úton- útfélen című könyvét, őt idézem: „Grotex? Nem groteszk? Első ilyen írásomat – még fiatal voltam és szép, mint egy görög isten – elvittem egy úrhoz, aki a megjelenéséről dönthetett. (Ma már saját megjelenéséről sem dönthet, merthogy az élet szigorú, mint a rulettgolyó és Loyolai Szent Ignác együttvéve) _ nem rossz ez – mondta a főnök. – Csak az a baj, hogy grotex. Az utókor őt igazolta.” Idézet vége. Vagyis hamarosan útiélmények Abodytól.
„Most légy okos Marci! Mert jól tudod te, hogy az asszonyok nagy pártfogását vagy a feje, vagy a dereka bánja a végén az embernek.” – ezt már Tersánszky Józsi Jenő mondja éveken át írt édesgyerekének, most mi is hozunk egy kedves epizódott a Kakuk Marciból.
Az útravaló, a műsor végén ezúttal is Ancsel Éva néhány ember-bekezdése.
Tartsanak velem!
2024-12-24 18 óra 47. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsen.
Az ŐRZŐK műsorában Megyesi Gusztáv nagyszerű írása mellett ezúttal a szerzőről, Megyesi Gusztávról is hallanak laudációt, Esterházi Pétertől és Darvasi Lászlótól.
Fogadjunk, hogy régen jártak Selmecbányán! Következő utazásuk előtt nem haszontalan meghallgatni Bacher Iván „Még nyílnak” sorozatának felvidéki darabját. Az egykor aranybányászatáról híres városról ezt az írást meghallgatni – arany.
Abody Béla történeteit egész nap hallgatnám, szerencsére kifogyhatatlanok. A szerző böröndjét szívesen cipelem Róma, Stockholm, vagy akár Prága utcáin.
Nyugat rovatunkban, a folyóirat 1918. évi karácsonyi számából Schöpflin Aladárt idézzük, aki Ady Endre háború ellenes költészetéről írt esszét.
Ancsel Éva ember-bekezdéseiből a szeretet ünnepén mi mást, szeretetről szóló bekezdéseket válogattam. Tartsanak velem!
2024-12-17 18 óra 46. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsen.
Kenessei András most megjelent Árpádtól Istvánig című interjúkötetében Móra Ferencet idézi:
„…a legendákat úgy se lehet meghalasztani és mi értelme is volna annak? Egyebünk sincs, mint a legendáink és azokra olyan nagy szükségünk van, hogy ha nem volnának, csinálnunk kellene őket.”
Nos Megyesi Gusztáv írása túllép a legendákon, és a képzelet világából a valóságba kalauzol bennünket.
Hiába van hideg december, „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok”, legalább is Bacher Iván Erdélybe és a Felvidékre invitáló írása feledteti velünk a szürke-hideg reggeleket.
Útitársai lehetünk Abody Bélának is, aki most jó néhány adáson keresztül hív minket csupa-történetet mesélő kalandjaira.
Rádióban festőről és alkotásairól beszélni kolumbuszi vállalkozás, de Nyugat rovatunkban teszünk rá kísérletet. Egy majdnem elfeledett nagy művész, Nagy Balog János halálára írt Füst Milán torokszorító nekrológot.
Ancsel Éva mai ember-bekezdései az érzelmek hullámvasútjára ültet minket, de nem csak a szerelvény menetideje alatt érdemes az utazás tanulságain elgondolkodni.
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem!
2024-12-10 18 óra 45. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsen. A műsor rövid tartalma:
Közeleg a karácsony és Megyesi Gusztávnak az ünnephez kapcsolódó, krimibe illő írását fogják hallani.
Ezután Bächer Iván receptje következik, de ez nem gasztronómiai útmutató lesz, hanem annak a precíz leírása, hogy hogyan csináljunk sok-sok Nobel-díjast.
Váncsa István a közéleti komunikációról, a kommunikáció hatásairól és a befogadó közegről írt publicisztikát – nem középiskolás fokon.
Nyugat rovatunkban Ady Endrére emlékezik Gellért Oszkár. Az írás 101 éves, de…de majd meghallják…
A műsor befejező részében a tiszteletre méltó és bölcs záróakkordot Ancsel Éva ember bekezdései képezik. Tartsanak velem, ígérem érdemes lesz, Simkó János várja Önöket!
2024-12-03 18 óra 44. adásával jelentkezik az ŐRZŐK, a Rádió Bézsben.
December van és 1941 telén híres naptárjában így ír szomorú-szép versében Radnóti a decemberről:
„Délben ezüst telihold
a nap és csak sejlik az égen.
Köd száll, lomha madár.
Éjjel a hó esik és
angyal suhog át a sötéten.
Nesztelenül közelít,
mély havon át a halál.”
Szépet is, szomorút is, de vidámat is kínálok mai műsorunkban Önöknek:
Megyesi Gusztáv a Tolna megyei Medinára telepített NATO radarról írt jegyzetével fogunk kezdeni, aztán nem lesz könnyű nevetés nélkül kibírni Bacher Iván vasárnapi ebédjét, ahol a főmenü a vándorbab.
Váncsa István a részecskefizika egy különösen fontos területére vezet be bennünket, majd szerelmes irodalom a négyzeten: Nyugat rovatunkban Krúdy Gyula a hölgyek Petőfi iránti szerelmes rajongásának lélektanát tárja fel.
Ma sem maradnak el Ancsel Éva ember bekezdései, igazi Mikulás ajándéknak szánom…
2024-11-26 18 óra 43. adásával jelentkezik az ŐRZŐK műsor a Rádió Bézsen.
Babits Mihály születésnapját ünnepelhetjük, 141 éve született – ahogy Radnóti említette „a versek nagy tanárja”, és azt is hozzátette, hogy „ő volt mindig a mérték és a példa”. Szerb Antal pedig így jellemzi az ünnepeltet: „A remeték általában nem érzik jól magukat a pápai trónon. Babits Mihály rendkívüli érzékenysége is nehezen viseli el a gáncsot, irigységet és gúnyt, mely a vezető helyen lévőket elkerülhetetlenül éri, finom, föld-távoli lényéből hiányzik a diktátorok korlátolt határozottsága.”
Nem hiányzik viszont a műsorunkból Megyesi Gusztáv írása, aki ezúttal a Víghajós Pub-ról írt emlékezetes tárcát.
Ezután Bacher Iván briliáns szellemi főztje következik, amelynek Sertésszelet Dubary-módra a címe.
Következő jegyzetünk szerzője Váncsa István, akinek groteszkje az életet reprodukálja, jóval szellemesebben, mint ahogy ezt felkínálja nekünk például egy mankó-kölcsönző…
Shakespeare megöregedett… – ezt már Nyugat rovatunkban Móricz Zsigmond állítja színházi kritikájában, de ez a megállapítás, mint hallani fogják nem, hogy nem sértő, vagy dehonesztáló, hanem kalapemelés a világirodalom óriása előtt.
Szívet-lelket melengető hamuba sült szellemi pogácsákat tesz képzeletbeli tarisznyánkba a műsor végén Ancsel Éva, csak hogy kibírjuk a következő Őrzők adásig…
Nem fogunk unatkozni, tartsanak velem, Simkó János várja Önöket!
2024-11-19 18 óra 42. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézs-en.
Megyesi Gusztáv egy ismert és népszerű orvosság kapcsán próbálja megérteni, hogy hogy van az, hogy igencsak fejlett gyógyszeriparunk mellett jóval drágább nálunk ez a gyógyszer is, mint Görögországban, Amerikában, vagy Európa számos országában.
Azt viszont nagyon is megértjük, hogy Bacher Iván tárcájának főszereplői miért szedik a sátorfájukat onnan, ahol ropognak a fegyverek.
Váncsa István a kardcsörtetés helyes technikájára és eszmei mondanivalójára is rávilágít írásában.
Nyugat rovatunkban Szerb Antal Budapesti kalauz Marslakók számára című írásából idézünk részleteket és rá kell döbbenünk, hogy mi is marslakók vagyunk.
A gondolkodás szükségességéről és fárasztó kényelmetlenségéről is írt Ancsel Éva emberbekezdéseiben, ezzel zárjuk majd műsorunkat, de megemlékezünk Popper Péterről is születésnapján.
Tartsanak velem!
2024-11-12 18 óra 41. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor, itt a Rádió Bézsen.
Nagyapám, úgy 70 évvel ezelőtt a térdére ültetett és ritmikusan belekezdet a mondókába: „Igy men-nek a pa-pok, így a ka-no-no-kok, így meg a husszárok husszárok, husszárok… – és közben egyre magasabbra ugratott a lábaival. Én meg felhőtlenül kacagtam. Most Megyesi Gusztáv A huszár napja című írása idézte fel bennem a régi történetet…
Kövezzenek meg érte, – egyik kedvenc ételem a grízes tészta. Hogy ebben mennyi az étel finomsága és az édesanyámat tésztagyúrás közben felidéző emlék, nos, erre nem nehéz válaszolni. Bächer Iván tárcája A grízes tészta címet viseli, de a jóízű ételnél jóval többről szól.
A szóvivő – a főnök és a Társaság nevében viszi a szót, tájékoztatja a nyilvánosságot a Társaság szándékairól, magyarázatot ad a társasággal kapcsolatos történésekre. Váncsa István kimerítő elemzését is hallhatják a szóvivőkről…
A Fiumei úti sírkertben Móricz Zsigmond sírkövén – Medgyessy Ferenc szobrászművész alkotása – a kis Móricz posztamens fölött Móricz regényalakjai, elbeszéléseinek szereplői sorakoznak. Köztük vannak a szülőfalu, Tiszacsécse parasztjai is. Nagy Endre az 50 éves Móriczot el is kíséri a szülőfalujába…
A műsor befejező részében Ancsel Éva ember-bekezdésinek három kulcsszava van: moralitás, felelősség, kultúra.
Tartsanak velem, Simkó János várja Önöket!
2024-11-05 18 óra 40. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor. Nem dicsekvés, hanem egyszerűen tény, hogy az elmúlt háromnegyed év alatt 200 írást adtunk közre hangban, kitűnő közreműködő kollégáimnak köszönhetően. Folytatjuk.
Mai műsorunk elején, Megyesi Gusztáv magyar csodákról gyűjtött egy jó csokorra valót, majd Bacher Iván Haláltánc sorozatának VIII. epizódját hallgathatjuk meg, amelyben semmi, de semmi nem történik, csak az életünk…
Nem hivatalos, baráti látogatást tett nálunk, immár tizedik alkalommal a sarki fény, ez a különös fényhatásokat produkáló légkörfizikai jelenség. Ennek kapcsán írt Váncsa István egy megvilágosító tárcát.
Egy majdnem teljesen elfeledett író, szerkesztő portréját mutatjuk be Nyugat rovatunkban. A kortársak, mint Schöpflin Aladár vagy Kosztolányi Dezső – ha nem is mindig értettek vele egyet – de igencsak sokra tartották Rákosi Jenőt.
Műsorunk végén ezúttal is Ancsel Éva tart tükröt elénk és felidézhetjük Gogol bölcs mondását: „Ne a tükröt átkozd, ha a képed ferde!”
2024-10-29 18 óra Jelentkezik az ŐRZŐK 39. adása. Befizetem a kedves hallgatót egy szellemi hullámvasútra, ahol a mai írások hol magasba röpítenek, hol pedig zuhannak velünk a mélybe…
Megyesi Gusztáv egy 100 éves Hócipő olvasót ajándékoz meg, többedmagával, majd Bächer Iván Haláltánc -sorozatának újabb epizódjai következnek.
Váncsa István Harc a tehénnel című írásában gyorsan kiderül, hogy ki, ki ellen harcol és miért…
Ezután a zseniális Lázár Ervin: Egy úr zöld köcsögkalapban című tárcáját ajánlom a figyelmükbe, amelyről elmondható, hogy meseszerű, de az is, hogy ott van benne a mágikus, mitikus (…) Szövegvilágában a valóság és a fantasztikum szinte megérintik egymást
A műsor végén Ancsel Éva tanít bennünket szelíd, de karakteres bölcsességgel.
2024-10-22 18 óra 38. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor egy nappal nemzeti ünnepünk, az 1956-os forradalom évfordulója előtt.
Faludy György írja:
Ezerkilencszázötvenhat, te csillag,
oly könnyű volt a nehéz út veled!
Nagyon soká sütöttél ősz hajamra,
ragyogj, ragyogj, ragyogj sírom felett.
Megyesi Gusztáv egy országzászló születéséről jegyzetel, majd Bächer Iván Haláltánc sorozatának újabb epizódja következik, amelyben ezúttal is Gold Mihály zongorázik.
Nem tudom, tudták-e, de autónk legfontosabb tartozéka, nem, nem a pótkerék, nem az emelőszerkezet, nem az elakadásjelző háromszög, hanem az izzókészlet – és ezt Váncsa István bizonyítja is nekünk.
Ezután Esterházy Péter Termelés regényéből következik egy rész, nem is akármilyen, ahogy Esterházy írja: „Ne aggódjék, mon ami, grammatikai bája van, és kész.”
„Ha mondat közben csend keletkezik, egy egészen kicsike, félre nem érthető csend…” – nos Ancsel Éva be is fejezi ezt a különös ember-bekezdést.
Simkó János várja Önöket! Tartsanak velem!
2024-10-15 18 óra 37. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor, itt a Rádió Bézsen.
Mentálhigénés jelentőségű írását adjuk közre Megyesi Gusztávnak, amelynek egyik főszereplője egy közönséges gyík, a másik egy Balaton felvidéki építkezésen dolgozó építőmunkás. Előljáróban csak annyit, hogy nem mindennapi a történet.
Bächer Iván Haláltánc sorozatának negyedik része következik, Gold Mihály a briliáns tehetségű zongorista és a csupa nagybetűvel írandó A TÁRSASÁG történeteivel.
Váncsa István azt a címet adta írásának, hogy „Lövésem sincs”. Pedig, de mennyire, hogy van, ha nem is éppen puskával.
Nyugat rovatunkban József Attila önéletrajzát ismerhetjük meg, ezúttal hangban.
Minden tudás legelején és legvégén is egy kérdőmondat áll, tanultuk meg Ancsel Évától. Ma sem lesz ez másképp a filozófus emberbekezdéseiben…
Tartsanak velem!
2024-10-08 18 óra 36. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsben. Térben és időben is nagy utazásra hívom Önöket. Jó száz évet barangolunk be, Németország és Olaszország is úticélunk lesz.
Itthonról indulunk: Megyesi Gusztáv az állami kitüntetések körüli anomáliákról írt, például ezt: „Ha Jászay Mari élne, nem biztos, hogy megkapná a Jászay Mari díjat.”
Majd Bacher Iván egy csónaktúrán kalauzol végig bennünket a Dunán, Regensburgtól Budapestig, és ha valaki azt gondolná, hogy egy csónaktúrához csak csónak és evezőlapát kell, az bizony téved…
Itthonról – mert hogy hazaértünk – Váncsa István vitriolos írása következik, majd ismét utazunk időben is térben is. 100 évvel ezelőtt indult el Olaszországba Füst Milán, én a Firenzei útiélményeiből válogattam.
Ancsel Éva tértől és időtől független bölcs gondolatai a záróakkordjai a műsornak, tartsanak velem, Simkó János várja Önöket!
2024-10-01 18 óra Jelentkezik az ŐRZŐK 35. adása. Radnóti így köszönti az októbert:
Hűvös arany szél lobog,
leülnek a vándorok.
Kamra mélyén egér rág,
aranylik fenn a faág.
Minden aranysárga itt,
csapzott sárga zászlait
eldobni még nem meri,
hát lengeti a tengeri.
Nem lenget a szél viszont az Uniós zászlót az Országházon, Megyesi Gusztáv már 10 évvel ezelőtt felfigyelt néhány, az uniós részvételünkkel kapcsolatos furcsaságra.
Bächer Iván Haláltánc című könyvéből újabb részlet következik, majd Váncsa István a mesterséges intelligencia felhasználásának apropóján fogalmaz meg néhány vitriolos mondatot.
Nyugat rovatunkban Gelléri Andor Endre egy egyáltalán nem édes bosszúról ír „A kulcs”című tárcájában.
Hagyományosan Ancsel Éva ember-bekezdéseivel zárjuk az Őrzők adását.
Simkó János várja Önöket!
2024-09-24 18 óra Jelentkezik az ŐRZŐK 34. adása a Rádió Bézsben.
Erős érzelmi hullámvasútra invitálom mindazokat, akik velem tartanak:
Megyesi Gusztáv a nemzeti dohányboltokról írt jegyzetet, jó 10 évvel ezelőtt. Nyilván véletlenül került szó szerint egymás mellé a férj és a feleség üzlete…
Aztán Bächer Iván 22 éve megjelent Haláltánc című kötetébe lapozunk bele – és jelzem, ezeket a bensőséges családtörténeteket folytatjuk még jó néhány adáson keresztül.
Váncsa István írása – némi képzavarral – a jelenkori magyar Országgyűlést boncolja élve, azt is mondhatnám, hogy sok mindent megtudunk, ami kimaradt a hivatalos országgyűlési tudósításokból.
Az 1944-es német megszállás után szinte azonnal rendeletekkel korlátozták a zsidók életét, kötelezővé tették a sárga csillag viselését, majd április 16-án megkezdődött a gettósítás. Ezekben a napokban írja Szép Ernő Emberszag című művét, ami csak 1945 végén jelenhetett meg. Ebből idézünk egy részletet, a címe: Az a Pozsonyi úti ház …
Műsorunk befejező részében ezúttal is Ancsel Éva ember-bekezdései adnak útravalót, nem lesz könnyű teher… Tartsanak velem!
2024-09-17 18 óra Az ŐRZŐK 33. adása jelentkezik a Rádió Bézsen az alábbi tartalommal:
A tömegsírok a legrosszabb történelmi pillanatokat idézik, ezért is torokszorító, és egyben olyan sírva-röhögős Megyesi Gusztáv írása.
Bächer Iván a nagymamája egyik külföldi útjáról számol be tárcájában, ahol Romlaky Erzsébet, Böske nagymama a súlyos asztmáját gyógyítaná a tengeri levegőn, testvére, Romlaky Anna társaságában. Meglátják, hogy indokolt a feltételes mód…
„Újra szól a hatlövetű” – ez a kölcsönzött címe Váncsa István publicisztikájának, noha az írás csak erős áttétellel kapcsolódik az ötvenes évek amerikai westernjéhez, de a téma legalább olyan izgalmas, ez pedig a szerv-kerseskedelem maffia-módszerei.
Nyugat rovatunkban ezúttal Krúdy Gyula Magyar Tükör című novelláskötetéből hallanak egy különleges írást. 1918-at írunk, vége a háborúnak, a hadifoglyok édes otthonról álmodnak…
Ancsel Éva ezúttal is belénk lát. Ügyetlenségeink, gyarlóságaink éppúgy nyitott könyv előtte, mint a tehetségünk, tudásunk, szeretetünk. A filozófus gondolataival zárjuk majd műsorunkat.
Simkó János várja Önöket!
2024-09-10 18 óra 32. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsben.
MEGYESI GUSZTÁV a „pikírt” kapcsoló gombját maximumra állította írásában, amely 2010-ben született és a budapesti aluljárók rendjéről, benne a hajléktalan helyzetről értekezik.
BÄCHER IVÁN tárcájában egy családi ebéd dialógusai érdemlik meg figyelmünket. Hümmögünk, nevetgélünk, hallgatva a mindennapi, mégis érdekes történetet, amely a végére mindannyiunk számára tartogat meglepetést.
Temetkezési kultúrája éppúgy jellemzője egy országnak, mint a születés kórházi körülményei. Életünk kezdő és végpontja közül ez utóbbiról rendelkezhetünk, erre lehet befolyásunk. VÁNCSA ISTVÁN írása egy szokatlan kórházi protokollal indul, de valójában egész életünkről szól…
„Nyugat” rovatunkban OTTLIK GÉZA írását hallhatják, mégpedig a Nyugat utolsó, 1941-es számából. „Hamis játékosok” – ez a novella csábító címe.
Ezúttal is ANCSEL ÉVA ad útravalót nekünk ember-bekezdéseivel és a hangsúly most a nagyon személyes emberi kapcsolatokon lesz.
Simkó János várja Önöket!
2024-09-03 18 óra Az augusztusi ismétlő műsorok után ismét új összeállítással, de változatlan küldetéssel jelentkezik az Őrzők című műsor, itt a Rádió Bézsben.
Ha valaki azt hinné, hogy más országbéliek foglalkoztatása csak napjaink egyik forró közéleti témája, annak meglepetés lesz Megyesi Gusztáv írása, amelynek címe: „Munkásosztály Mexikóból”
Majd egyszer valaki megfejti, hogy a minden szempontból jóval előttünk járó északi államokkal miért áll kormányzatunk verbális háborúba, ahelyett, hogy ellesnénk néhány működő rendszert az egészségügyről, oktatásról és a demokrácia működtetéséről. Váncsa István írása a megbotlott finn-magyar kapcsolatokról szól.
Nyugat rovatunkban Nagy Lajos novelláját ajánlom figyelmükbe, a címe: Pofon a villamoson.
Az írónak a Találkozásaim az antiszemitizmussal című kötetében jelent meg, 1922-ben.
Most is Ancsel Éva bekezdéseivel zárjuk majd az ŐRZŐK adását, és bizony lesz köztük torok- és gyomorszorító helyzetkép is…
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem!
2024-08-27 18 óra ( A 2024.07.09-i adás ismétlése )
2024-08-20 18 óra ( A 2024.06.18-i adás ismétlése )
2024-08-13 18 óra ( A 2024.05.14-i adás ismétlése )
2024-08-06 18 óra ( A 2024.04.09-i adás ismétlése )
2024-07-30 18 óra 26. adásával jelentkezik az Őrzők című műsor. A rövid tartalom:
Megyesi Gusztáv a futballisták edzőinek, szakvezetőinek kommunikációs tréninget javasol, mert úgy tűnik a fizikai és verbális kommunikációban – nem idézném az utalt kifejezéseket – már minden megengedett…
Bächer Iván Lenke és Dezső történetét osztja meg velünk, és a vidám, szellemes felütést igazi, mély dráma követi…
Tizenöt évvel ezelőtt egy magyar, Ribizli nevű hörcsög az Európai Unió reklámarca lett, miután film készül arról, ahogy megszökött egy terráriumból. Váncsa István írása meséli el a különös történetet.
Egy igazi meglepetés az ŐRZŐK műsorában Kodály Zoltánnak a Nyugatban, 1918-ban megjelent írása Bartók Béla A Kékszakállú herceg vára című operájának bemutatójáról.
Műsorunk befejező részében Ancsel Éva mai emberbekezdéseiben egy ismert kézmozdulatra, a legyintésre irányítja a figyelmünket!
Simkó János vár mindenkit szeretettel!
2024-07-23 18 óra 25. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor. A rövid tartalomjegyzék:
Lassan egy hónapja fejeződött be a foci Európa Bajnokság, a nemzeti tizenegy csoportjában a 3. helyen végzett és nem jutott a nyolcaddöntőbe. Deja vu érzésem támadt, amikor meghallgattam MEGYESI GUSZTÁV írását a 2016-os foci EB-ről.
BÄCHER IVÁN egy olyan történetet mesél el, ahol sok kapcsolatból sok gyerek születik, de az mégiscsak meglepetés, ha valakinek 60 éves korában lesz egy 20 éves lánya.
VÁNCSA ISTVÁN írása 2014-ben íródott, amikor küszöbön állt a magyar – norvég háború, de ez – civil érdeklődés hiányában – mindannyiunk szerencséjére elmaradt.
„A közöny a csendes támogatás az igazságtalanság javára.” – írja González Moore spanyol-brit író. MOLNÁR FERENC a Pesti Naplóban a nagyvárosi emberek közömbösségéről írt, 1909-ben, de ma is tanulságos az írás.
„A múlt idegen ország, mondják, de végül az lesz a jelen is, mire ki kell lépnünk belőle.” – állítja Rakovszky Zsuzsa Kossuth-díjas magyar író, költő, műfordító. ANCSEL ÉVA, műsorunk befejező részében a múltról osztja meg gondolatait.
2024-07-16 18 óra Friss kenyérillattal kezdődik az Őrzők 24. adása. MEGYESI GUSZTÁV a Marmorstein pékségben követi végig, amig a fatüzelésű kemencében kisülnek a ropogós, illatos veknik. A jegyzetben ott bujkál Kopátsy Sándor mondása: „Ha egy ország nagyobb eredményeket ér el a sportban, mint az életszínvonal emelésében, ott a cirkusz fontosabb lett, mint a kenyér.” És ez akkor is így van, ha mindjárt olimpia Párizsban.
BÄCHER IVÁN a nagymamája egyik külföldi útjáról számol be tárcájában, ahol Romlaky Erzsébet, Böske nagymama a súlyos asztmáját gyógyítattná a tengeri levegőn, testvére, Romlaky Anna társaságában. Meglátják, hogy indokolt a feltételes mód…
A műsorban újabb VÁNCSA ISTVÁN írást hallhatnak, Pogány György tolmácsolásában. Korrajz a szobrok vándorlásáról, az utcák és terek neveinek változásairól, vagyis egy különös magyar hungaricumról.
Egy kis játékhattyú soha nem árul el titkot, de az emberekkel ez nem így van. Nyugat rovatunkban GELLÉRI ANDOR ENDRE -Balla Ferenc hangján – mesél el egy történetet egy sokáig őrzött titokról.
A műsorunk befejező részében ANCSEL ÉVA emberbekezdései a despotákról állítanak kortalan igazságokat. Tartsanak velem, Simkó János várja Önöket!
2024-07-09 18 óra 23. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
Adásunkban Megyesi Gusztáv a nyár örömeiről értekezik egy konkrét – mondjuk így – „élménye” kapcsán. DE ne lepődjenek meg: az élmények sokfélék…
Bacher Iván tárcájában egy családi ebéd dialógusai érdemlik meg kitüntető figyelmünket. Hümmögünk, nevetgélünk, hallgatva a mindennapi, mégis érdekes történetet, amely a végére mindannyiunk számára tartogat meglepetést.
Váncsa István, aki nem csak briliáns publicista, hanem érdeklődik a tudomány eredményei iránt, most egy Nobel-díj gyanús ötlettel orvosolná a valóban tűrhetetlen egészségügyi viszonyokat.
Karinthy Frigyes remek jegyzetében azt írja meg, hogy mi játszódik le bennünk, ha valaki jóakaratúan figyelmeztet egy apró hiányosságunkra.
Ezúttal is Ancsel Éva ad útravalót a műsor befejező részében, tartsanak velem, nem fogják megbánni, Simkó János várja Önöket!
2024-07-02 18 óra 22. adásával jelentkezik az Őrzők című műsor.
Megyesi Gusztáv egy kórházi tragédia kapcsán az egészségügy tarthatatlan helyzetéről tudósított – 10 évvel ezelőtt. A helyzet azóta is tarthatatlan és nagy szégyene az illetékeseknek. Nehéz eldönteni, hogy az újságíró felháborodása vagy az elkeseredése nagyobb…
„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel” -Robert Capa világhírű fotós klasszikussá vált mondását alkalmazhatjuk bizonyos publicisztikai műfajokra is. Bacher Iván tárcáiban a lehető legközelebb lép a szereplőihez és egy nem akármilyen családi történetet mesél el, a történet végén egy hatalmas csattanóval, vagy ha úgy jobban tetszik slusszpoénnal.
Először, de nem utoljára a szerző tudtával és beleegyezésével Váncsa István jegyzete is elhangzik a mai műsorban. Még nincs egy hónapja, hogy 75. születésnapját ünnepeltük az Élet és Irodalom Pulitzer-emlékdíjas publicistájának, és innen is önző módon is hosszú boldog életet, alkotó kedvet kívánunk. A jó, jobb, legjobb fölött van még egy fokozat, és ez a Váncsa.
Irása is bizonyíték erre, már a címe is mágneses: Nem pofázik, nem blogol… Ancsel Éva ma az udvari bolondról és a falu bolondjáról osztja meg gondolatait, érdemes lesz minden szavára odafigyelmi.
Simkó János várja Önöket!
2024-06-25 18 óra 21. adásával jelentkezik az Őrzők című műsor.
Nagyszerű és méltatlanul korán távozott publicistáink írásai nem ígérnek felhőtlen derűt, de tanulságot, bravúrosan csomagolt életbölcsességet annál inkább. MEGYESI GUSZTÁV, a jó tíz éve indult háborús pszichózis hatására írta meg az általam kiválasztott jegyzetét.
BÄCHER IVÁN egy távoli rokonhoz, jelesül egy holland nagymamához invitál bennünket vendégségbe.
Egészen pontosan Iván barátunk beszámol erről a különös látogatásról, de meglátják, ott leszünk vele mi is, átélhetjük a világhíres holland csapvíz és egy kamra- látogatás élményét is.
Aztán egy újabb katonatörténet következik ANDRASSEW IVÁN tollából, még abból az időből, amikor a magyar laktanyák belátható közelségében szovjet laktanyák is voltak.
Nyugat rovatunkban egy CS. SZABÓ LÁSZLÓ esszét hallhatnak. Emigrációja előtt a Magyar Rádióban volt az irodalmi osztály vezetője…
A műsor végén ezúttal is tartós útravalóul szolgálnak ANCSEL ÉVA bekezdései, aki ezúttal jó fogású marokköveket is a zsebünkbe csempészett.
Tartsanak velem Simkó János várja Önöket!
2024-06-18 18 óra 20. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
A sok az eszkimó, kevés a fóka szituáció szociálpszichológusok vizsgálati témája, de mi most egy konkrét helyzet konkrét elemzésére – tömegjelenet egy üzlet megnyitása előtt – Megyesi Gusztáv írását idézzük. Ne felejtsük: az üzlet nem a vásárlóért, hanem a „hatalom helyi képviselőiért” van!
Szerintem mindenkinek a családjában van olyan rokon, akivel rendszeresen különös dolgok történnek, amely aztán a családi legendárium fontos része lesz. Bacher Iván családjában Sprenczl Gyula, Aranka és Lonci néni igazi történet-gyárosok, Iván pedig nagyszerű tárcákat írt ezekből a történetekből.
Soha nem gondoltam volna, hogy Andrassew Ivánt I. Jó Iván néven királlyá koronázzuk, de erre ő maga adott nagyszerű írásában felhatalmazást. Az írás mottója egy Bálint György idézet lehetne: „Felháborodom, tehát vagyok!”
Nyugat rovatunkban befejezzük Krúdy Gyula különös novelláját, amelyben a főhős elszívja az utolsó szivart az Arabs szürkénél, ennél a ferencvárosi kiskocsmánál, hogy aztán a párbaj helyszínére siessen.
Ezúttal is lesz néhány nagyszerű emberbekezdés Ancsel Évától, aki olümposzi magaslatokba invitál mindanyiunkat!
Tartsanak velem!
2024-06-11 18 óra Rádiózni muszáj! Ez a mottója az ŐRZŐK 19. adásának, és nem véletlenül választottam a latin mondás parafrázisát, hiszen első jegyzetünk szerzője MEGYESI GUSZTÁV is átalakítja a mondást, így: Ellenőrizni muszáj! Legjobb persze, ha az ellenőrzést is ellenőrizzük…
BÄCHER IVÁN tárcája egy újabb, finom humorral szervizelt írás, ismerősök, Sprenczl Gyula és Aranka életének újabb epizódjával ismerkedhetünk meg, amelynek kulcsfogalma a szerencse.
A tojás egyfajta élet-szimbólum, törékeny, de belül lágy, aztán jó időben életre kel, akár sütemény összetevőként, akár csipogó csibeként. Ennél jóval többet és érdekesebbet mesél nekünk ANDRASSEW IVÁN – a tojásról…
Folytatjuk KRÚDY GYULA Az utolsó szivar az Arabs szürkénél című novelláját, és ígérem a második rész is izgalmas lesz, nem csak párbajképeseknek…
ANCSEL ÉVA kiemel bennünket a hétköznapokból: a különleges tudás, az értékes és új gondolat és persze a humánum a kötőanyaga a filozófus bekezdéseinek.
Nem fogunk unatkozni, tartsanak velem!
Simkó János várja önöket!
2024-06-04 18 óra 18. alkalommal jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a Rádió Bézsben az alábbi tartalommal:
„Mi jobban szerettük a labdát, mint a pénzt.”- mondta Puskás Ferenc. Csak aztán kacsintott hozzá, így a mai napig itt állunk talpig bizonytalanságban. Az viszont biztos, hogy első jegyzetük szerzője, Megyesi Gusztáv a fiával ment focimeccsre és végre azt tudjuk meg, hogy mire gondolt a költő…
Aztán egy különös történetet mesél el Bacher Iván az egyik legpatinásabb török-fürdőről, amelynek történetesen Király fürdő a neve.
Andrassew Iván azt bizonyítja nekünk, persze csak azoknak, akik már ebben is kételkednek, hogy igenis vannak UFO-k és itt járnak közöttünk.
Nem kell párbajképesnek lenni ahhoz, hogy meghallgassuk Krúdy Gyulának az 1920-as években egy ferencvárosi kiskocsmában kezdődő, majd egy párbajjal végződő novellájának első részét. A romantikus címe a novellának: Az utolsó szivar az Arabs szürkénél.
A műsor végén természetesen Ancsel Éva ember-bekezdései következnek, amelyekhez ezúttal a Biblia szolgáltat apropót.
Simkó János várja Önöket, nem fogunk unatkozni!
2024-05-28 18 óra 17. adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor Rádió Bézsben.
Műsorunk elején keserű örökzölddel jelentkezik Megyesi Gusztáv, aki ambuláns vizsgálaton állított ki diagnózist a magyar egészségügyről.
Bächer Iván csöndes humorral festi le tárcájában azt a – természetesen kivételes – színjátékot, amelyet házastársak adnak elő sok-sok év együttlét után, amikor pontosan tudja mindkét fél, hogy veszekedni csak apróságokon érdemes, a nagy, igazán fontos dolgok fölött pedig jobb, ha szemet húnyunk…
„Köpönyegét csak a dilettáns forgatja önerejéből; a profik rábízzák a szelekre.” – ez az Ancsel Éva idézet jutott eszembe, amikor meghallgattam Andrassew Iván szubjektív portréját egy nagyzoló, hazudós ismerőséről…
Nyugat rovatunkban Karinthy Frigyes – aki maga is egy csoda volt –, szóval Karinthy eszmefuttatása következik a „csodáról”.
A műsor végén Ancsel Éva bekezdéseit hallgathatjuk meg, egyebek mellett a nagyon is árulkodó, ha tetszik beszédes emberi arcról.
Simkó János vár mindenkit szeretettel!
2024-05-21 18 óra ŐRZŐK 16. adásában, örömmel adom át Önöknek az ŐRZŐK című műsorban nagyhírű kollégáim által összegyűjtött és megőrzött értékeket.
MEGYESI GUSZTÁV egy igen jóhírű székesfehérvári étterembe tett látogatást, de nem csak a különleges gasztronómia a védjegye a Hatpöttyös nevű étteremnek.
BÄCHER IVÁN tárcájának háttere és környezete a háború, de valójában egy olyan élethelyzetet mutat be, amely egyszerre nevetséges, szánalmas és ugyanakkor szomorú is.
ANDRASSEW IVÁN a tehetetlen és mulasztó állam és a közszolgálttások hiányosságai ellen emeli fel a szavát, meglehetősen határozottan.
Nyugat rovatunkban egy 1938-as KASSÁK LAJOS írást hallanak, egy késői órán megírt levélről, ami egy szokatlan, de nagyon is érthető kitárulkozás valakinek, aki még barátnak sem mondható.
A műsor befejező részében megint különböző élethelyzetek bölcs jellemzését kapjuk ANCSEL ÉVÁTÓL, és aki figyel, annak egyhamar nem mennek ki a fejéből a hallott gondolatok.
Simkó János várja Önöket.
2024-05-14 18 óra Sok mindent, apró és nagyobb csodákat hozok az ŐRZŐK 15. adásában, érdemes lesz velem tartani!
Bächer Iván azt fejtegeti tárcájában, hogy mi is valójában egy elhunyt ember hagyatéka… Mit ejtünk a földre földi utunk végén, valami olyasmit, amiért az utánunk jövőknek érdemes lehajolni..
Éppen ideje, hogy vége legyen a kiskirályok világának, mert ők semmit, de semmit nem tudnak a királyság lényegéről. Andrassew Iván példákat sorol, hogy mihez hasonlít a királyság.
Aki azt hiszi, hogy a könny nem más, mint sós víz, az semmit nem tud a fájdalom és az öröm könnyeinek születéséről, és arról sem, hogy vannak a gyémántnál is drágább könnycseppek. Szép Ernő novellája a sírás antológiájának értékes darabja.
Nem maradnak el Ancsel Éva csodálatos ember-bekezdései sem, ezúttal a szeretet és a szerelem a kötőanyaga a hosszan érlelt gondolatoknak.
Simkó János várja Önöket!
2024-05-07 18 óra Szirom borzong a fán, lehull;
fehérlő illatokkal alkonyul.
A hegyről hűvös éj csorog,
lépkednek benne lombos fasorok.
Megbú a fázós kis meleg,
vadgesztenyék gyertyái fénylenek. – így ír Radnóti Május című versében.
Első májusi adását hallhatják az ŐRZŐK 14. adásában.
„Szomorú mint a verembe esett farkas.” – tartja a népi mondás, de Megyesi Gusztáv doktori értekezése a veremásásról cseppet sem szomorú.
Szoktak csak úgy céltalanul sétálni, kószálni, kóborolni? Ha nem akkor biztos vagyok benne, hogy kedvet kapnak majd Bächer Iván hangra-szerelt írása után, amely recept arra, hogy hogyan lehet az ember flaneur.
A másik Iván, Andrassew Iván igencsak felkavarja a lelkünket, mert felemeli szavát a tűrhetetlen ellen. Egy Balzac idézet szerint „Szörnyű, kibékíthetetlen harcot vív a középszerűség mindennel, ami fölötte áll.” A többi kiderül az írásból.
Nyugat rovatunkban Csáth Géza a lelkünket, az agyunkat és minden érzékszervünket próbára teszi. Csak felnőtteknek szól a Fekete csönd című írása.
Nem pusztán szép, hanem fontos és magunkkal vihető Ancsel Éva idézetekkel zárjuk majd a műsort.
Simkó János várja Önöket, tartsanak velem, ígérem, nem bánják meg…
2024-04-30 18 óra 13. adásával jelentkezik az Őrzők című műsor a Rádió Bézsben. Nem vagyok babonás, sok érdekességet tanulságos, gondolatébresztő írásokat hallhatnak nagyszerű kollégáim interpretálásában.
Megyesi Gusztáv a személyeskedés ellen emeli föl szavát, közéletünk szánalmas gyakorlatává vált a tény és tárgyszerűség felcserélése a személyes sértegetéssel…
Bacher Iván a nyáron egyedül maradt gyerekek etetéséhez ad praktikus tanácsokat, de persze nem a borsófőzelék itt a legfontosabb, hanem az egyedüllét…
Andrassev Iván a kórházban is aggódik szeretett és általa is szerkesztett napilapja jövőjéért, ami szép példája egy közösségért és a szakmáért érzett felelősségnek.
Nyugat rovatunkban ezúttal az Országos Hírlapból választottunk egy Mikszáth Kálmán írást, amelynek alkudozások a címe. Az írás 1899-ben jelent meg, de 125 év után is szolgál tanulsággal, sőt, akár napjainkban is írhatta volna Mikszáth. „Próbálkoztam, magamban, az írók távoli-közeli besorolásával. Babits távoli, Kosztolányi közeli, Kemény Zsigmond távoli, Mikszáth közeli.” jellemzi személyes viszonyát a nagy íróhoz egy másik nagy író, Esterházy Péter.
A műsor befejező részében a csodálatos Ancsel Éva osztja meg néhány emberbekezdését velünk.
2024-04-23 18 óra Az ŐRZŐK 12. adásában, sírunk és nevetünk, vagyis az érzelmi skála végpontjai között ingázik majd a lelkünk. És nincs abban semmi rendkívüli, hogy azon nevetünk, amin sírni kéne és azon sírunk, ami kinevethető.
Megyesi Gusztáv egy boldog emberről mesél nekünk, akit elkerült a civilizáció.
Bächer Iván írása válasz arra a kérdésre, hogy „Hogyan csináljunk sok Nobel-díjast?”
A legutóbbi Nobel-díjasaink történetének ismeretében különös fénytörésben, pontosabban hangtörésben jelenik meg az elemzett jelenség.
Csak erős idegzetűeknek továbbá orvosi, ápolói pályára készülőknek ajánlom Andrassew Iván jegyzetét, amely parafrázisa a híres, „Utazás a koponyám körül” című Karinthy műnek.
Igazi desszert a fiatal, 24 éves Ady Endre írása a korabeli – korabeli? – konzervativizmusról.
Végül, ahogy már szerethető szokássá vált, Ancsel Éva ajándékoz meg bennünket néhány sokáig magunkkal vihető ember bekezdéssel…
2024-04-16 18 óra Tizenegyedik adásával jelentkezik az Őrzők című műsor.
Sok különlegességet és érdekességet kínálok az adásban, azt hiszem érdemes lesz velem tölteni ezt az egy órát!
MEGYESI GUSZTÁV írása egy igazi sírva-nevetős helyzetet vázol, és most elég, ha csak annyit mondok, hogy látleletet hallunk a magyar egészségügyről.
BÄCHER IVÁN megint főz nekünk, de természetesen ez a főzés az elhangzó tárca díszlete, a történet ez előtt a díszlet előtt játszódik.
Akit érint vagy már javában benne is van, az pontosan érti majd ANDRASSEW IVÁN gondolatait az öregkor kezdetéről… A felszín itt is mulatságos, fecseg, ha tetszik, de hallgat mély…
Nyugat rovatunkban Szép Ernő Egy sánta fiú naplója című írásának 3., befejező részét hallhatják és Ancsel Éva bekezdéseivel zárjuk ezúttal is a találkozásunk.
Simkó János és a kitűnő stáb várja Önöket, szeretettel!
2024-04-09 18 óra Tizedik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a BÉZS Rádióban.
Első, a BÉZS-rádióhoz hangszerelt publicisztikánk szerzője MEGYESI GUSZTÁV, aki egy sokáig lenézett biztonsági őr hősies viselkedését örökítette meg.
BÄCHER IVÁN, akinek igazolatlan távollétében néhány napja ünnepeltük 67. születésnapját, Madame Dubarry-nak állított emléket, miközben elkészítette a róla elnevezett sertésszeletet, parádés gondolatfűszerekkel.
„Az emberi hülyeség a motorizáció megjelenése óta gyorsulási versenyben van, önmagával.” – állítja ANDRASSEW IVÁN, aki javaslatokat is tett az őrült sebességgel vezetők megfékezésére.
Nyugat- rovatunkban folytatjuk SZÉP ERNŐ Egy sánta fiatalember naplója című különleges írását, amely nyugodtan szerepelhetne az önismereti tankönyvekben.
Végül, ahogy már ez a műsorrend kialakult ANCSEL ÉVA ad útravalót, miközben szembesít önmagunkkal.
Simkó János várja Önöket.
2024-04-02 18 óra Kilencedik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a BÉZS Rádióban.
Igazi publicisztikai finomságokat kínálok a következő egy órára, sokat elárul a műsor étlapja…
Megyesi Gusztáv – megrázó előételként – nyulakat és egy sajátos helyzetet boncolgat, majd Bacher Iván kakashere pörköltet rendel, de hogy mit kap, az csak a műsorban derül ki.
Az öregkornak könyvtárnyi irodalma van, de hogy mi minden történik az emberrel és milyen lelki furcsaságok kísérik ezt az életszakaszt, arról Andrassew Iván formál véleményt.
Nyugat rovatunkba egy sánta fiatalember osztja meg velünk a naplóját, és Szép Ernő ravaszul azt is kitalálta, hogy még további két adásban is folytatódjék az első világháború idején játszódó töeténet. A desszert a műsor végén Ancsel Éva szabadságról, boldogságról elkészített néhány ember bekezdése, meglátják jó szájízzel fejezhetjük be ezt a líriko- gasztronómiai utazást…
2024-03-26 18 óra Nyolcadik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a BÉZS Rádióban.
Vak vezet világtalant! – az ismert szólás címét adta Megyesi Gusztáv 2015 októberében a Hócipőbe írt karcolatának és meghallják – tényleg.
Bächer Iván az egyik legnagyobb kultúrtörténeti háttérrel rendelkező gyümölcsről, az almáról értekezik, kizárólag saját, de igen gazdag kerti tapasztalataira támaszkodva.
Andrassew Iván ezúttal lepkékről mesél nekünk, pontosabban arról, hogy hogyan lesz száz gyönyörű lepkéből lepkeszőnyeg…
Nyugat rovatunkba egy Karithy Frigyes írást hallanak majd és kívánom Önökkel ne forduljon elő, ami a szerzővel, aki lekéste a vonatot.
Ancsel Éva bekezdései ezúttal a szeretetről szólnak és a filozófus bölcsességei arra is rámutatnak, hogy milyen gazdag jelentéstartalma van ennek a minden nap használt fogalomnak…
Simkó János várja Önöket!
2024-03-19 18 óra Hetedik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a BÉZS Rádióban.
MEGYESI GUSZTÁV arról értekezik, hogy a hivatal kíméletlenül lesújt, ha valakik védőfelszerelés nélkül locsolnak – virágládát…
BÄCHER IVÁN egy faluja-béli focimeccs kapcsán azt mutatja be nekünk, hogy hogyan indul útjára a gyűlölet. Libabőrös lettem, amikor végigolvastam, hogy hogyan jut el egy apró község pillanatfelvételétől közép-európai nyomorúságunkig…
Állam, vagy mifene… ez már ANDRASSEW IVÁN írásának címe, amely ünnepélyesen leleplezi a „gondoskodó államot”.
Nyugat rovatunkban ezúttal CSÁTH GÉZA egy ábrándosnak induló, de a végére torokszorító történetét adjuk közre, majd a műsorunk befejező részében ANCSEL ÉVA bocsát meg az előttünk tornyosuló jövőnek, feltéve, ha… de ez is, mint sok minden más is kiderül, ha velem tartanak. Simkó János várja a hallgatókat.
2024-03-12 18 óra Hatodik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor a BÉZS Rádióban.
Ladányi Mihály 90. születésnapján, jelentkezik 6. adásával az Őrzők műsora a BÉZS Rádióban és természetesen megemlékezünk az évfordulóról.
Megyesi Gusztáv egy furcsa társasházi történetet írt meg, még 2016-ban.
Bächer Iván tárcájának csak apropója, egyfajta „dobbantója” a grízes tészta, de az általam is kedvelt ételnél azért jóval messzebbre kísér minket a szerző.
Andrassew Ivánnak nem kellett a nyugat-texasi prériig utaznia, hogy közvetlen környezetünkben is felfedezze hogy ez itt nem vénnek való vidék…
Írtam egy jegyzetet Pauláról és benne az öregség és az elmagányosodás naponta cipelt kosaráról.
Nyugat rovatunkban egy óriás írt egy másik óriásról. Móricz Zsigmond gyönyörű írása Mikszáth Kálmánról szól és hogy-hogy nem, kapcsolódnak hozzá Ancsel Éva bekezdései is.
Simkó János várja szeretettel azokat, akik kíváncsiak egy csupa-meglepetés egy órára…
2024-03-05 18 óra A BÉZS Rádióban ötödik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor. Sok érdekes gondolatot kínálok a műsorban, MEGYESI GUSZTÁV például azt feszegeti, hogy hogyan kerül a hat és fél milliárdért felújított MTK stadion kijelzőjére – a pályamunkások nagy érdeklődését kiváltva – Michelle Wilde pornószínésznő orális programja?
Bächer Iván az „elkutyásodás” természetrajzáról ír a tárcájában és különös érzékenységgel mutatja be az ember és a kutya – amúgy könyvtárnyi irodalommal rendelkező -szeretetteljes kapcsolatát.
Szeretnek táncolni? Mit szólnak egy igazi swing-partihoz? És egy elektro-swing partihoz? A swing a könnyűzene főnix madara, újra és újra föltámad, hozza az eredetét, de már összeborul a korral… Legalább is az egészen kiváló publicista, Andrassew Iván szerint.
Hallhatják Ottlik Géza egyik leghíresebb írását a Másik Magyarországról, amely meglepően időszerűnek tűnik…
Természetesen ezúttal is jönnek a műsor befejező részében a csodálatos Ancsel Éva bekezdések, ezúttal arról a várakozásról, amelyről Pilinszky János azt írja, hogy „Életünk nemcsak cselekedetek, de talán még inkább a várakozás iskolája.”
Vár mindenkit szeretettel Simkó János.
2024-02-27 18 óra A BÉZS Rádióban negyedik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
Megyesi Gusztáv egy 24 éve játszott vidéki focimeccsről – és még sok minden másról is tudósít. Írása 2000-ben jelent meg az Élet és Irodalomban. Mert a foci Magyarországon maga az élet, Megyesi meg az irodalom.
Ha magyar bajnokságot rendeznének az ételekről író novellisták, írók között, a győztesnek járó szép fokhagymafűzért – én Bacher Iván nyakába akasztanám. Jó, dobogós lenne Krúdy Gyula is és holtversenyben a harmadik helyen Tersánszky Józsi Jenő és Molnár Ferenc is, de a bajnok, mondom elfogultan, Bacher Iván lenne. Illatos tárcát hallhatnak a fokhagymáról…
„A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.” -hangzik az ismert mondás. Sajnos a környezetvédők, klímakutatók figyelmeztetései rendre süket fülekre találnak, pedig ahogy Andrassew Iván figyelmeztetéséből is kiderül nagyon nagy a baj…
Nyugat rovatunkban Mikszáth Kálmán most kivételesen nem anekdotázik, hanem a közéleti szimpátia vándorló természetéről ír.
A műsor befejező részében Ancsel Éva olyan bekezdéseit halljuk, amelyekben bibliai képeket használ, amit aztán ránk bíz, hogy vigyük magunkkal, tanuljunk belőle, vagy ha tetszik vitassuk.
Simkó János vár mindenkit szeretettel!
2024-02-20 18 óra A BÉZS Rádióban harmadik adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor. A párizsi olimpiára való készülődés kapcsán válogattam a műsorba Megyesi Gusztáv írását, amely a 2016-os Los Angelesi olimpia apropóján megfordította Coubertin báró elhíresült mondását: Nem a részvétel, hanem a győzelem a fontos!
Bächer Iván zseniális tárcájábók kiderül, hogy miközben szívesen főz a barátainak a szakácsmesterség temploma, díszterme és egyben műhelye – a konyha… Andrassew Iván a társadalom súlyos kettéosztottságát boncolgatva rámutat arra a kibékíthetetlen ellentétre, hogy az emberek egyik fele csapvizet, a másik fele PET-palackból ásványvizet iszik…
Az ŐRZŐK Nyugat-rovatában Krúdy Gyula 1910-ben a Magyar Tükörben megjelent írása arra a kérdésre keresi utánozhatatlan krúdis-stílusban a választ, hogy mesélünk-e eleget a gyermekeinknek és ha igen, akkor hogyan…
A műsor befejező részében Ancsel Éva is néhány ember-bekezdésében arra válaszol, hogy mit bír az ember… Nehéz a kérdés és a válasz is ólomsúlyú…
Szeretettel vár mindenkit az ŐRZŐK szerkesztő-műsorvezetője, Simkó János.
2024-02-13 18 óra A BÉZS Rádióban második adásával jelentkezik az ŐRZŐK című műsor.
Remek írásokból válogattam a háromkirályok – na jó, tárcakirályok – kincsesládájából!
Bächer Iván egy családi perpatvar szellemes dramaturgiáját írja le Lenke és Dezső veszekedése kapcsán, Megyesi Gusztáv a kockás ing veszélyeit boncolgatja és ki ne tudná közülünk, hogy mit jelképez ez a ruhadarab, miért protestálunk kockás ingben.
Andrassew Iván egy káros szenvedélyéről való leszokás gyötrelmeit osztja meg velünk, de persze a magyar valóság egy darabját is megvilágítja Iván fejlámpája.
Az ŐRZŐK Nyugat-rovatában Molnár Ferenc Széchenyi nem érdek nélkül való kisajátításáról osztja meg szellemes, „molnárferences” gondolatait, majd Ancsel Éva Jonathan Swift egy fontos aforizmáját karolja fel, amely így szól: „A hazugság repül, míg az igazság sántikálva érkezik mögötte.” Filozófiai mélységű gondolatok képezik az útravalót – az igazságról.
Jöjjenek velem, érdekfeszítő lesz az ŐRZŐK esti órája!
Utóirat:
Ha már Széchenyi István egyik sarokpontja a műsornak, akkor ide kívánkozik egy idézet tőle:
„Eljön még az idő, amikor a szellemi táplálék sokkal édesebb lesz Neked, mint bármiféle testi élvezet.” Miért ne lehetne a szellemi táplálék egy rádióműsor? Szeretettel várok mindenkit!
2024-02-06 18 óra ŐRZŐK címmel új műsora indul a BÉZS rádiónak. A műsorcímet Ady Endre „Intés az őrzőkhöz” című verse ihlette, amelynek néhány sora – Hrutka Róbert munkáját dicsérő zenei környezetében – állandó szignálunk lesz.
Minden kedden este 6 órakor jelentkezem majd, egy – talán a mai „tortadobálós” médiakínálatban szokatlan -, írásokat, jegyzeteket, gondolat-sűrítményeket kínáló műsorban.
Munkatársaimmal őrzők szeretnénk lenni, egy klasszikus rádiós műfaj, a rádiós publicisztika őrzői, de ami ennél sokkal fontosabb: egészen kiemelkedő írók, újságírók gondolatait tesszük – hallhatóvá. Fodor János alapötlete az volt, hogy három, közülünk méltatlanul korán eltávozott kollégának: Megyesi Gusztávnak, Bächer Ivánnak, és Andrassew Ivánnak az írásait adjuk közre, hiszen a napi, vagy heti publicisztika illékony műfaj, hamar feloldja a másnapi valóság… Lesz a műsorban egy „nyugatos” rovatunk is! A korszakos jelentőségű, 116 éve indult folyóirat a magyar írástudók legjobbjait vonultatta fel, szemezgetünk e szellemóriások gondolataiból. Végül őrzői leszünk Ancsel Éva filozófus emberbekezdésinek is, amelyeken – az érték már csak ilyen – nem fog az idő. Olyan kitűnő rádiós kollégákkal dolgozom együtt, mint a műsort végleges formába öntő Liszkai Ágnes és a hangmester Horváth Gyula.
Kedd esténként 18:00 órakor Simkó János várja Önöket a BÉZS Rádióban, az ŐRZŐK című új músorral!