Műsorvezető: Kárpáti Tamás szerda 15:00-16:00 óra
Ismétlés: péntek 08:00-09:00 és szombat 03:00-04:00
Kárpáti Tamás vagyok, szabadidőben újságíró, munkaidőben gyűjtő. Vagy fordítva. Életem javát tehát írással és szerkesztéssel töltöttem, többnyire flekkek és karakterek szorításában. Most élvezem a Rádió Bézs kínálta lehetőséget. Annyit fecseghetek, amennyit csak akarok! Hogy miről? Híres magyar művészek, tudósok, sportolók emblematikus ereklyéiről, amiket felhasználva a legkiválóbb kortárs képzőművészek készítettek szobrot, festményt, installációt. Szóval valakinek a valamijéből valaki csinált valamit. Ezekről a valamikről, Amerigo Tot westerncsizmájáról, Faludy György botjáról, Puskás ballábas cipőjéről, Garas Dezső Minarik-kalapjáról, Papp Laci bokszkesztyűiről, Zsolnay Vilmos kemencelapátjáról, Barcsay Jenő ecsetjéről, Gobbi két szem diójáról (az eltékozolt visegrádi kertből), Örkény zsebórájáról, Albert címeres mezéről, Makk rendezői székéről, sir Solti karmesteri pálcájáról, Psota charlestonsapkájáról, – 180 darab fölött jár már a kollekció (!) – próbálok megosztani kulisszatitkokat, publikálatlan sztorikat, felidézve személyes találkozásokat, segítségül hívva kortársakat, barátokat, szerelmeket, riválisokat.
2025-04-30 15 óra Stopperral mért egypercesek.
Örkény István zsebórája az egyik legkalandosabban kiszült Hungarikon. Kezdődött azzal, hogy Örkény özvegye, Radnóti Zsuzsa először a Tengertánc című, 1941-ben megjelent első Örkény-kötet vágatlan példányát ajándékozta gyűjteményemnek. ( A címadó írás, Örkény első nyomtatásban megjelent novellája eredetileg a Szép Szóban volt olvasható. Felelős szerkesztő: Ignotus és József Attila. )
Később arra gondoltunk, hogy valami személyesebb kellene, így vált a kollekció részévé az abszurd és a fekete humor legkiválóbb hazai képviselőjének zsebórája. Továbbá egy remek karikatúra Kaján Tibortól.
A Hungarikon Gyűjtemény alapötletének megfelelően – a személyes relikvia egy kortárs festő vagy szobrász munkájába helyezkedjék el – a neonkonstruktivizmus kiemelkedő mestereként számon tartott Szikora Tamást kértem fel. Márcsak a “dobozolás” miatt is. A 2012-ben elhunyt, korábban Szentendrén, Pesten és Párizsban egyaránt alkotó művész több változatot is készített, végül egy képet ajánlotta fel a gyűjteménynek.
Örkényről, Szikoráról, Kajánról, valamint Ungváriról, Mrozekről, Bárdyról, Bajor Imiről, Faludyról és másokról bővebben április 30-án, szerdán délután 3-4-ig mesélek a Rádió Bézsben.
2025-04-23 15 óra Sir Georg Solti ( Solti György ) – karmesteri pálcája – Vinczellér Imre festményében Hungarikonok sorozat.
Több Grammy-díja volt, mint a Beatlesnek vagy bárki másnak a világon. Számtalan európai és amerikai egyetem díszdoktora, s alig akad Berlintől Londonig, Chicagotól Párizsig jelentősebb szimfonikus zenekar, amelyiknek ne lett volna főzeneigazgatója.
Hatalmas repertoárja volt, fáradhatatlanul propagálta magyar szerzők – Bartók, Kodály, Dohnányi, Weiner – műveit a világban.
Mesélek majd lovaggá ütéséről – ll. Erzsébet által -, wimbledoni kirándulásról, a Portugál londoni bemutatójáról, Lady Solti ajándékáról, Darvas Iván kiállítás-megnyitójáról, a 100 leggazdagabb magyar vacsorájáról és még sok minden másról.
2025-04-16 15 óra Psotáról fecsegek.
A kétezres évek elején alkalmam volt két művészt is felterjeszteni életműdíjra: Psota Irént és Kass Jánost. A díjkiosztó vacsorán ismerkedtek meg, rögtön megtalálták a közös hangot, ennek is köszönhetően gyarapodott hungarikon-gyűjteményem: Irén charlestonsapkáját, János egy emblematikus porcelánfején helyezte el.
Kass rendszeres illusztrátora volt a Premier Magazinnak, Psotával meg kivételesen jó családi kapcsolatokat ápoltunk. Például húsvétkor Andris fiammal mehettünk hozzá locsolkodni. Jó házigazdaként finom szendvicsekkel, konyakkal várt a Parlamenttel szembeni csöpp lakásában, s persze remek sztorikkal is, észrevétlenül rohant az idő. Váratlanul benyitott a házvezetőnője, de látva a vendégeket, rögtön fordult volna vissza. Irén “tapintatosan” marasztalta: gyere csak, gyere, Tamásék épp menni készülnek.
A sok közös emlék közül mesélek majd autóstopos megismerkedésükről, az Oscar-díjas szakács által csak neki készített hideg tökfőzelékről, Zsuzsi nevű fiúkutyájáról és Fiú nevű lánykutyájáról, elmaradt emlékműsorról, bozóttüzekről és sok minden másról.
Tehát: Hungarikon-sorozat, Psota.
2025-04-09 15 óra A magyar futballtörténelem legbecsesebb sípját fújta Leo Horn az évszázad mérkőzésén, a londoni 6:3-on. És ezt fújja a legszebb melbourne-i hotel tulajdonosa, a síp adományozója, Des Lee a a Puskás Sörkert megnyitóján. Miként került e becses ereklye Puskás Öcsihez, miért ajándékozta legjobb ausztráliai barátjának, Desnek (hajdan Lévi Dezsőként létavértesi hentes és mészáros), hol mutatott be Dezsőnek egy utiparti keretében Korda György, miként lett Dezső asztalszomszédja Lady Diana (nem az ultiasztalnál), kiket látott vendégül – Hofitól Kabosig, a 100 tagú cigányzenekartól Gerendás Péterig, a magyar teniszezőktől a vízilabda-válogatottig – a nagy dumájú és nagyszívű, Melbourne-be szakadt hazánkfia?
És hogyan szólalt meg ez a síp az Új Hidegkuti Nándor Stadion ünnepélyes avatóján, majd miként került az üvegszobrászok doyenjéhez, Bohus Zoltánhoz, hogy utolsó munkájában elhelyezze azt. Ezekre és további kérdésekre keresem a választ a Rádió Bézs hullámhosszán, a Hungarikon Gyűjteményt bemutató sorozat következő adásában. Jó szórakozást kíván a gyűjtő: Kárpáti Tamás.
2025-04-02 15 óra Zsúfolt napjai vannak a hungarikonoknak, világikonoknak. A híres magyarok és világsztárok emblematikus ereklyéiből, illetve a kiváló kortárs művészek által ezekből készített műtárgyakból épp egy hete nyílt kiállítás Bécsben, a Collegium Hungaricumban. A Rádió Bézsben fogok először egy órát mesélni ezeknek a relikviáknak a történetéről.
Az osztrák fővárosban a falakon és a tárlókban többek között Kertész Imre kalapja, Esterházy Péter szemüvege, Vasarely színes “papírvirágai”, Körmöczy Zsuzsa teniszszoknyája, a 6:3 sípja, Szepesi György mikrofonja, az Aranycsapat tagjainak olajportréi személyes tárgyaikkal, Cziffra György kottáskönyve, Karikó Katalin pipettája, vagy Frida Kahlo ecsetje, Botero palettája, John Lennon selyemsálja, a Rolling Stones dedikált gitárja, Lagerfeld divatrajza, Juan Gyenes pápafotója, Tony Curtis festménye, Houdini bilincse látható. És mindenekelőtt Amerigo Tot mintázófája.
Hogy miért pont ő a kiindulási pont? Ádámnál és Évánál kezdem, pontosabban Almánál. Több mint négy évtizede készítettem interjút Tottal, aki a beszélgetés végén három pici almát rajzolt Alma lányomnak. Innen datálom gyűjtőszenvedélyem, amely nem korlátozódott almákra, András fiam kollekciója például bohócokból és cirkuszjelenetekből áll. A Hungarikonok, világikonok gyűjtemény pedig immár több mint kétszáz darabot számlál, Dunaszerdahelytől Londonig, Rómától Isztambulig bejárták a fél világot, szerepeltek olimpián és világkiállításon, begyűjtöttek sok elismerést, művészet kategóriában például elsőként kapták meg a MOB Fair Play-díját. De ha szabad még egy kicsit dicsekednem – bár eddig is ezt tettem -, arra vagyok a legbüszkébb, hogy az egyes darabokról olyan kiválóságok írtak méltatást, mint Nádas Péter, Karinthy Márton, Ungvári Tamás, Parti Nagy Lajos, Tandori Dezső, Jókai Anna vagy Heller Ágnes.
Amerigo Tothoz Juhász Ferenc írt verset – el is hangzik majd az adásban -, én meg mesélek az eltűnt westerncsizmájáról, bérgyilkosi szerepéről Al Pacino mellett a Keresztapában, vagy hogy kik adták egymásnak a kilincset a világhírű magyar szobrászművész római műteremlakásában, a via Marguttán. (Szabad a gazda: Fellini és Mastroianni, Sztravinszkij és Salvador Dali, vagy éppen Pablo Picasso.)
A Rádió Bézs sorozatismertető adásának első főszereplője tehát Amerigo Tot. Jó szórakozást kíván a gyűjtő: Kárpáti Tamás.