Csattanó Maszlag – Cserna Hajnalka

Műsorvezető: Cserna Hajnalka Péntek 12:00-13:00 óra

Ismétlés: Hétfő 22:00-23:00

Beszélgetések kertészetről, környezetvédelemről, kertészekről, környezetvédőkről. Konkrétan és picit elvontan is. A hervadt szobafikuszról és a fákról, amik bírják a klímaváltozást. Növényekhez kapcsolódó szimbólumokról, életfáról, és élőhelyként funkcionáló holtfákról. Igyekszünk majd tisztázni mit is jelent például az ökológiai lábnyom, a permakultúra, a környezettudatosság, és az éghajlatváltozással összefüggésben gyakran hallott új kifejezések.  Éppen aktuális kerti munkák, és hogyan ültessünk okosan magánterületre illetve közterületre. Van-e olyan, hogy kertész archetípus?

Kertészmérnök vagyok, több mint 10 éve közterületen alakítom és tartom fenn a zöldfelületeket. Voltam zöldreferens, kerületi főkertész, jelenleg pedig a Főkert legnagyobb fenntartó üzemét irányítom. Nem könnyű a természetről képek nélkül beszélgetni, de én szeretem a kihívásokat, és szeretek beszélgetni!

A Csattanó maszlag egy igen mutatós, de mérgező, hallucinogén drogot tartalmazó gyomnövény. A természet egyik csodája.

„Egy porszem világot jelent,
S egy szál vadvirág az eget,
Fogd föl tenyeredben a végtelent
S egy percben élj évezredet.” /W. Blake/

2025-04-25 12 óra Szerintem áramot is fejleszthetne az energiáival, lehet, hogy a telefon is magától töltődik a zsebében. A szakma szeretete, és magas szinten művelése elemi elvárás a részéről, elsősorban saját magával szemben. Minden szakmai programon, konferencián, utazáson ott van, viszi azokat a jó kis rezgéseit, Miskolcról mindenfelé. A Virágos Magyarország zsűritagja, terület-vezetője, a MÖFÖSZ (Magyar Önkormányzati Főkertész Szövetség) egyik legaktívabb tagja, és a Barátom! Vendégem Czifrusz Natália, Miskolc főkertésze.

2025-04-18 12 óra A természet gyógyító erejével kapcsolatban, szerencsére, többnyire mindenki egyetért. Talán egyszer a kórházak elhanyagolt kertjei végül visszanyerik megbecsülésüket és régi pompájukat. Egy helyszínen biztosan így lesz. Vendégem Takács Kata, aki eredetileg gyógypedagógus, de jó ideje már, hogy a kertészet elvarázsolta. Most lehetőséget kapott terápiás kertet kialakítani a Nyírő Gyula kórház udvarán. A hosszú ideig kórházi kezelésre szorulók egészen a palántázástól részt vehetnek a kertészkedésben, de aki csak néhány napos kezelése idején tartózkodik ott, vagy látogatóba megy, annak is lehetősége van a munkákból kivenni a részét vagy simán csak gyönyörködni. Kata elmeséli itt-ott viszontagságos útját az ötlettől a mai napig tartó megvalósításig. Biztos vagyok benne, hogy hallgatva is átjön a megszállottság és az a rengeteg szeretet.

2025-04-11 12 óra A Pünkösdfürdő park néhány év alatt fogalommá vált a szakmánkban. Egyedülálló, bátor megvalósítása 4 és fél hektáron annak a fajta közterület-alakításnak, ami a lehető legjobb irány és gyakorlatilag az egyetlen alternatíva a klímaváltozáskori körülmények idején. A park számos magyar és nemzetközi díjat bezsebelt, és ugyanekkora elismerés, hogy állandó edukációs területe lett ökológusoknak, kertészeknek, iskolásoknak, ovisoknak. A műsor témája a Pünkösdfürdő park, és a hozzá kapcsolódó fogalmakat is igyekeztünk tisztázni. Például mi az, hogy fenntarthatóság, mi az, hogy ökológikus, mi az az ökológiai lábnyom. Beszélgetőtársaim pedig a Főkert Zöldterületfejlesztési főosztályvezetője Biró Borbála, aki az ötletelés kezdeteitől menedzselte a projektet, és Szalkai Adrienne, a Főkert tervezési osztályának vezetője, aki csapatával megálmodta ezt a nagyszerű parkot.

2025-04-04 12 óra Újra foglalkozunk a civil kezdeményezések erejével. Egy IX. kerületi lakó, Deák Barbara egymagában szembeszállt egy állami beruházással, ami csaknem 20 egészséges fa kivágásával járna. Viszonylag gyorsan csatlakozott hozzá kb. 100 civil, képviselők és a önkormányzat is. Felmerült többféle alternatíva, többek közt az átültetés lehetősége, ami megosztja a szakmát. A műsorban igyekszünk körbejárni ezt az élő problémát, mindenesetre jó lenne, ha a beruházók végre nem pufferterületként tekintenének egy parkra, hanem valódi élőhelyként.

2025-03-28 12 óra Ha nem csak ülünk a babérjainkon és az elvárásainkon, hanem mi is teszünk azért, hogy valami jobb legyen a környezetünkben, akkor pillanatok alatt találunk lehetőséget a jócselekedetre. Pesterzsébet legértékesebb fája, a Csili Művelődési Ház és a Helytörténeti Múzeum határán álldogáló ginkgo, már több, mint 100 éve. A Kollégáim, Barátaim első szóra jöttek segíteni, hogy ennek a gyönyörű fának évtizedekkel meghosszabbítsuk az életét. Az adásból a teljes történetet és még annál is többet megtudhattok, például növényvédelemről és a kajszikról. Beszélgetőtársam Dr. Gutermuth Ádám növényorvos.

2025-03-21 12 óra A fesztiválok arany korszakát éljük! Éppen ideje volt tehát, hogy a Fővárosnak legyen egy olyan fesztiválja is, ami a zöldterületekről, azon belül is leginkább a fákról, a fáknak szól. A Budapest100 eseménysorozat engem leginkább felvillanyozó rendezvénye lesz, az első budapesti Fafesztivál! Ezen a napon számos nevezetes és különleges városi fát és erdőt bemutató sétán vehettek részt, az egyiken velem is találkozhattok, természetesen a Gellért-hegyen. A műsorban Szigeti Ferenc a vendégem aki a rendezvény ötletgazdája és egyik főszervezője.

2025-03-14 12 óra Minden medve szereti a mézet, ezt már rég tudjuk a Micimackóból. A méheket viszont nem annyira, mert megkergetnek és csípnek. A valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb és kellemesebb. Kutasi Tamás méhésszel beszélgetünk, a kiindulópont pedig természetesen a porzó és a bibe, de a szorgos dolgozó méhek munkáján kívül csomó izgalmas dolgot megtudhatunk a háziméhek életéről, szokásairól, na és a pórul járt kicsapongó herékről. A méheknek pedig éppen akkora szükségük van ránk, mint amekkora szükségünk van nekünk rájuk. A beszélgetés ezúttal főként a háziméhekről szólt, de hamarosan folytatjuk vadon élő társaikkal, a többi beporzóval és a „méhlegelőkkel”.

2025-03-07 12 óra Sokakat érintő probléma a pollenallergia. De mégis mennyire sokakat? Miért vannak egyre többen? Melyek azok a fák, amelyek a legsúlyosabb problémát okozzák? Mit tehetünk ellene, van-e egyáltalán bármi, amivel megelőzhető? Mit szólnak mindehhez a kertészek? Van-e olyan nyilvántartás, ami szerepelteti az allergén növényeket? Szinte nincs olyan család, amelyet ne érintene, városban, falun egyaránt. Dr. Magyar Donát aerobiológussal keressük a válaszokat és a megoldásokat.

2025-02-28 12 óra Van egy Kollégám, aki kacorkéssel eszi a melegszendvicset is. Egy Kollégám, aki először a Tanárom volt, és azóta is nagy Tanítóm. Van egy Kollégám, aki nélkül a faápoló szakma nem tartana most itt. Egy olyan Kolléga, aki BÁRKIVEL szembe megy a fák érdekében. Van egy Kollégám, aki úgy tudja továbbadni a mérhetetlen tudását, hogy minden vezetett sétája és előadása teltházas. Szaller Vilmossal beszélgettem, aki a FŐKERT Faállományi Főosztályának egyik oszlopa. És a KOLLÉGÁM!

2025-02-21 12 óra Folytatjuk a mesékkel, boszorkányokkal és városi zöld-séta ötletekkel. Az előző adás folytatásával jelentkezünk, hiszen a téma végtelen, rengeteg a növényes szimbólum a misztikumok világában. A Csattanó Maszlag vendége ismét Antoni Rita újságíró, és Kreil Melinda meseterapeuta.

2025-02-14 12 óra Ezeken a zord, télvégi, hosszú estéken, még nagyobb szükségünk van a mesékre emberré vált fákról, vagy éppen gellérthegyi boszorkányokról. Nem is gondolnátok, hogy mennyi csodálatos szimbólum kapcsolódik a fákhoz, virágokhoz, a természethez! Tudtátok, hogy a sámánok, javasasszonyok, füvesemberek titkos tudása sokszor a vesztüket okozta? Holnap Valentin nap, ha összedobnátok esetleg egy vágykeltő bájitalt, mindenképpen hallgassatok minket! Vendégem két izgalmas hölgy, akik gyanúsan sokat tudnak a boszorkányokról: Antoni Rita nőjogi aktivista, újságíró és Kreil Melinda coach, meseterapeuta.

2025-02-07 12 óra Ha egy angol tanár minden héten legalább egyszer, csak azért utazik fel Csákvárról, hogy egy fővárosi komposztálót átpakoljon, kezeljen ellenőrizzen, azt gondolom bátran hívhatjuk elhivatottságnak. Markó Gergő, aki a Boráros téri komposztmester, remek kis közösséget hozott létre, környezettudatos életmódja gyorsan átragad másokra is. Itt van mindjárt Kocsor Réka, aki a Teleki téri komposztálónál önkénteskedik, közösségi kertet „mentorál”, és a munkahelyén összegyűjti a nem szemétbe való dolgokat. Többek között. Két remek emberrel beszélgettem ismét, akiktől bőven van mit tanulnunk, simán lehet, hogy ők mentik meg a Földet! Nem túlzás, hogy az ilyen Emberek a Galaxis valódi őrzői! Hallgassátok meg, hogyan is élhetnénk!

2025-01-31 12 óra Folytatjuk az izgalmas beszélgetést a fák jogáról, értékéről. Sajnos ritkán vagyunk tekintettel egy építkezés vagy beruházás során a meglévő környezetre. Kérhetjük-e a szomszédtól, hogy vágja ki a fáját, mert árnyékolja a napelemünket? Mit kezdjünk a szomszéd elhanyagolt kertjével? Meddig mehetünk el, mik a legszélsőségesebb példák? A két beszélgetőtársam ismét Farkas Ágnes favizsgáló szakmérnök, igazságügyi szakértő, tájépítész, és Laczkó Mária a Keszthelyi városüzemeltető vezetője, főkertésze.

2025-01-24 12 óra A kertvárosi polgár kedvenc fája az, amelyik az ő autóját árnyékolja, de a szomszédéra hullatja a levelét és a termését! Alaposan körbejártuk a magán- és közterületi fatelepítések körül felmerülő kérdéseket, hova, milyen fát ültessek, egyáltalán ültethetek-e a szomszéd kerítése mellé vagy a saját házam elé. Milyen jogaim és kötelességeim vannak, milyen megoldandó lakossági problémákkal szembesül egy főkertész és egy igazságügyi szakértő, ha esetleg úgy elfajulnak a dolgok, hogy már a bíróság elé kerül az ügy. A mostani és még az azt követő Csattanó Maszlag témája is (mert úgy belelendültünk!) feszegeti a problémát és egyéb más izgi dolgot, a fák, fasorok és a zöldfelület fenntartás mindennapjaiból kaphatunk egy kis ízelítőt. A két szuper beszélgetőtársam, akik fantasztikus kollégák és nem mellesleg a Barátaim is: Farkas Ágnes táj- és kertépítész, favizsgáló szakmérnök, igazságügyi szakértő, és Laczkó Mária, táj- és kertépítész, Keszthely zöldfenntartásának irányítója, főkertésze.”

2025-01-17 12 óra Igazán nagyban gondolkodni, szervezetet átlátni és működtetni, azt hiszem inkább képesség, mint tanulható kompetencia. Kosztka Ernő, a „Kalapos Kertész”, a Magyar Kertépítők Országos Szövetségének elnöke (és van még néhány tisztsége) alulról kezdett építkezni, és mára mindenki ismeri a szakmában. Az általa szervezett éves szakmaközi konferencián részt venni olyan, mint egy lassan oldódó tudásbomba, egy koncentrált információ „shot”. Azt szoktam mondani, hogy ezen a rendezvényen 5 sör mellett a bárban, egy este több dolgot el tudsz intézni, mint hivatalosan egy év alatt az íróasztal mögül. Ernő esetében ez persze pálinka!

Zakar András pedig igen fiatalon kapott hatalmas lehetőséget, egy nagyvállalatot, a Főkert-et (oké, most nem így hívják hivatalosan) irányíthatott több, mint 4 évig. Azt már tudjuk, hogy mi minden változott a keze alatt, most pedig kíváncsian figyeljük, hogy ezt a hatalmas tapasztalatot (a jót és a rosszat!), hogyan fogja kamatoztatni későbbiekben. Reméljük újra nagyban gondolkodik! Ismét beszélgettünk egy jót!

Csattanó Maszlag 2. adás a Rádió Bézs-en!

2025-01-10 12 óra Iván egy fonott kis bevásárló kosárkával közeledik. Mindig ez van nála. Ebben tartja a laptopját, most épp még két zsömlét is. Kalapban van és abban a sárga kabátban. Lehetne egy maníros „artos” csávó, de nem az. Eleinte gyanús volt, hogy az, de aztán megismertem (megszerettem) egyre jobban, és kiderült, hogy komolyan ilyen. Hihetetlen volt számomra, hogy a legkülönbözőbb emberek a szabadidejükben fát ültetnek ingyen. Mindezt jókedvűen és elhiszik Ivánnak, és a többi 10 millió fás elhivatott szakmai vezetőnek, hogy ez nagyon fontos dolog! Március 1. a Nemzeti Faültetés Napja lesz, hát ide fejlődött néhány év alatt az ő álma. Hallgassatok bennünket, ha fontos számotokra a tiszta levegő, a madárcsicsergés, a fák, az ölelések, az élet!

Csattanó Maszlag 1. adás! A vendégem Bojár Iván András, a 10 millió Fa Alapítvány megálmodója, motorja!