Aballa – Balla Ferenc

Műsorvezető: Balla Ferenc

Az egykori Magyar Rádió, egykori szerkesztője, Balla Ferenc sok évtizede Kaláka rajongó. S mert az, s mert van évforduló is, most 10 részes műsor sorozatot készít a Kalákáról a Rádió Bézsben.
Tudják, a kaláka egy erdélyi népszokás, olyan társasmunka, amelyet szívességi vagy kölcsönösségi alapon végeznek, és amely során a segítők együtt, szórakozva dolgoznak. A Kaláka együttes 1969-es alapítása óta ebben szellemben működik. Vagyis idén 55 éve zenélnek gyerekeknek felnőtteknek!
A sorozat munkásságuk előtti tisztelgés.

2025-04-23 19 óra A prezentáció művészete – Kaszás Györggyel Balla Ferenc beszélget

Labdának a rugójaként kezdte. Bár lesérült, de mégsem lett miniszterelnök. Gitáros énekesként folytatta, majd lett a Magyar Reklám fenegyereke – utóbb ÁSZa. S ahogy Hazánkban majd kötelező lett A MINDEGY-ség, hát ismét váltott. Hogy pl. mire? Kaszás György elmeséli.

2025-04-16 19 óra Gerendás Péter – 3. Rész

Ugye múlt héten BEATLES. Kár, hogy a négyből mindössze kettőnek adatott meg a  „When I’m Sixty-Four” -azaz a 64.  Gerendás Péter viszont  a napokban rátett még 5-öt: Bár a 69-nek van valami pajkos értelmezhetősége is; kivált a Vámos MIklós  APÁK KÖNYVE regénye ihlette dalok felől  beszélgetünk. Hogy a CD-t elővettem, s olvastam kettejük dedikációját, beleborzongtam: „Immnár ANNAK is 20 eszterndeje idén.”

2025-04-09 19 óra Gerendás Péter – 2. Rész

Azzal, hogy megszületett a sokszorosított lakk, majd vinil korong, és bárki, aki megvásárolja meghallgathatja ahányszor csak kedve van, a népdal – mint olyan – átértékelődött. Én ugyan csak a magyar szövegét ismerem: ” I Want to Hold Your Hand . . .”  S persze a kvartettet is: John, Paul, George, Ringo. De persze nálam sokkalta jobban Gerendás Péter, aki a Bítlesz – ok: a Beatles számos világ-népdalát csudán muzsikálja. Beszélgetés közben, egy Nobel-díjas is szóba-dalba kerül. Péter – aki mellesleg szöveg-művész is – máig várja a Magasságos Menedzsment engedélyét, hogy a maga soraival énekelhesse Robert Allen Zimmerman (Bob Dylan) dalait.
Mesél a Beatles-ről, s persze muzsikál.

2025-04-02 19 óra Gerendás Péter – 1. Rész

A legenda szerint a hetvenes évek derekán egy faipari szakközépiskolás diák föltalálta a csukhatatlan-nyithatatlan gerébtokos ablakot.  Tanárai nem szabadalmaztatták a leleményt. Tán azért sem, mert a fiatalember érettségi dolgozatában találkoztak a sajátos ötlettel.  Átengedték.  A hajdani tanuló máig szoros kapcsolatot ápol a szárazfával.  Azzal a válfajával, amelyiken hat húr feszül. Gerendás Péter a hajdani nebuló.  Hála neki  tapasztalhatunk hideget, meleget: elvisz bennünket a hűs Norvégiába, és a forró  Latin-Amerikába is.  „Holnap meggyfát ültetünk” -lám, még egy fa, de ez inkább allegória, meg dalcím is .

2025-03-26 19 óra Szolgálati járat – Vedres Csaba 4. Rész

A kántor orgonál. Épp úgy, mint számtalan elődje, aki sok évszázada, sok-százezer templomban ádázul taposta a harmónium pedálját.
Verdes Csaba zeneszerző, zongorista. A kántor meg én, jó harminc esztendeje nem értünk egyet. Neki BACH – nekem Mozart. Persze a gyerek neki is fontos. Annyira, hogy egyszerű zongoradarabokat irkál, tervez, hogy kicsi lányok és srácok pár hónap után jókedvvel muzsikáljanak. Vedres Csaba zongora gyakorlataitól lesz kedvük. Csaba meséli: Nem kell a hét-nyolc órát gyakorló virtuóz – a kicsi lány, s a kiskrapek kell, aki örömét leli a zenében. Azután négy gyereke közül a három lány „polgári” pályát választott. Egyedül Péter fia lett muzsikus. Azaz MUZSIKUS.
Életem egyik ajándéka Vedres Csaba. Tízzel vagyok vénebb nála, ő meg  vagy 1000-rel . . . Miként is? Röviden: vagy 30 esztendeje jó sokat tanulok a zongorista, zeneszerző, kántor VEDRES CSABÁTÓL.  Csak remélem: valamit el-eltudtunk mesélni, ő és én a BÉZS hallgatóinak.

2025-03-19 19 óra Szolgálati járat – Vedres Csaba 3. Rész

A sorozat harmadik beszélgetésében Vedres Csaba ezúttal Japánba visz el bennünket.
A mester 18 országban játszotta saját műveit. Persze szóba kerülnek majd a zeneszerzés, s a koncertezés rejtélyei és keservei is.

2025-03-05 19 óra ( A 2025-02-19-i adás ismétlése )

2025-02-26 19 óra Szolgálati járat – Vedres Csaba 2. Rész

Vedres Csabával beszélgetve nem leszünk túl vidámak. Csak derűsek, bár a muzsikus lét keservei /is/  szóba kerülnek.  S igen bízom: két hajdani együttes nevét megjegyzi a Nyájas Hallgató. S hogy ha Ön ismer egy füle/lelke van gazdag embert, avagy Ön volna az, kérem, gondolkozzék el rajta: a KAIROSZ ötös muzsikáját, Vedres Csaba szerzeményeit  igazán megérdemelné a világ!  Hogy miként volna megvalósítható?  elmondjuk . . .

2025-02-19 19 óra Szolgálati járat – Vedres Csaba 1. Rész

Vedres Csaba (1964) zeneszerző, zongorista, kántor.
Képzeljünk el három nagyon fiatal embert egy kelenföldi lakásban, akik szinte naponta összeülnek. Muzsikusok mindahányan. És megszállottak. Amikor nem gyakorolnak, olvasnak és zenét hallgatnak. Ha „próbálnak”, akkor vitatkoznak, érvelnek, tépelődnek hosszasan. Aztán egy idő után végre megszólal a fuvola, a cselló, a zongora. Fél esztendei kemény munka után végre fölmennek a színpadra. A trió neve: After Crying. Hogy miért, megtudhatja, aki velünk tart, Balla Ferenc műsora.

2025-02-12 19 óra A boldog Vándor – Tolcsvay László 4. Rész

Maga Tolcsvay László is meglepődött, hogy immár HATVAN éve muzsikál a publikum előtt. Volt ugye egy tánciskola – akkoriban – a „NOVHÉT” téren. Ő meg 15 esztendősen zongorázott ott.  Aztán „iszkoltak az évek” – ahogy Esterházy Pétertől tanultuk – s Szentivánkor Laci 3/4 száz. Izgulósan készültem rá, hogy megkérdezzem: írt-e 3/4-es dalt. Aztán – hogy hallgattam – ki is ment a fejemből a kérdés, mert beszélgetünk. Például az „életmű” koncertjéről.

Azt csak remélhetem, hogy Tolcsvay László művei túlélnek bennünket.  Majd meglátjuk… vagy nem. Ami tény: idősebb unokám konokan vissza-vissza rak egy dalt: Drága Halász Judit énekli: „Jaj nékem, bőrig ázom, itt a zivatar…” Vagy negyedjére jövök rá: „Hájsz’ ez a Tolcsvay 1966-ból”. S kopogom is menten Lacinak: „Még életedben halhatatlan lettél!”

2025-02-05 19 óra A boldog Vándor – Tolcsvay László 3. Rész

Ma este színházba megyünk Tolcsvay Lászlóval. Bár az életművének nagyjából csak a fele fért bele 55 percünkbe.

2025-01-29 19 óra A boldog Vándor – Tolcsvay László 2. Rész

Az idén 75 esztendős Tolcsvay László életművének, szerzői, s előadói időszakának dereka, a Fonográf. A műsorban hét nótája hangzik el. S közben – persze – mesél.

2025-01-22 19 óra A boldog Vándor – Tolcsvay László 1. Rész

Idén Szentivánkor Tolcsvay László 75 esztendős. A BÉZS négy folytatásban veszi sorra a kamasz fejjel kezdődött pályafutását.
Most a tánciskolai zenekaruktól a „Talpra magyar”-ig jutunk el.

2025-01-15 19 óra Miki és a Muzsika 3. Rész – Borhi Polbit – Borhi Miklós.

Az ember egyszer csak megfordítja a gyűrűjét, átbucskázik a fején, s a „villany-cigány”nak kedve támad mesélni a világról. Néha a dalszövegek akár még verssé is válhatnak. Versé, melyek a legkevésbé sem vígak; inkább olyanok, mint amilyen a világ körülöttünk. Dehát hol keresztelünk, hol házasodunk, hol temetünk. Egy muzsikusnak ez a dolga. És amikor temet, olyankor is kicsit mosolyog.
Borhi Miklós nem csak látja, de meséli is a világát.

2025-01-08 19 óra Miki és a Muzsika 2. Rész – A Madarak – Borhi Miklós.

Harminc esztendő, és legalább ennyi muzsikus a MADARAK zenekar működése során.  És hat hajdani nagy  sláger Borhi Miklós szövegével. Várja Önöket, a mesélő, Balla Ferenc.

2025-01-01 19 óra Miki és a Muzsika 1. Rész – A Kezdetek – Borhi Miklós.

A minap leültek az ifjabb fiával. Ő diktált, Mihály lejegyezte. 41 lett a vége. Bő negyven esztendő során 41 zenekarban játszott Borhi Miklós. Volt tamburás, gitáros, énekes, színpadi szerző, komponista, szövegíró, zenekarvezető. Valamit biztosan kifelejtettem. Biztosan nem ró meg érte. Újesztendő estéjétől háromszor hallgathatják, hogyan mesél, és természetesen a dalait.

2024-12-25 19 óra Az Öt Fekete – egy muzsikás család 5. Rész – Fekete István.

És íme ötödiknek PISTI! Az a hallgató, akit a magyar jazz érdekel, kérem menten fogjon pennát, tegyen maga elé papirost – avagy kopogja a masinájába a névsort! IGEN! Fekete Pisti számos módon szerencsés: Azt mondja, pályafutása során semmi sem maradt ki neki. Hogyha meghallgatják, majd Önök is egyetértenek. Zserniális muzsikus, meg nagyon szerethető, „kellemes” kolléga. Fiam, Mózsi, kezdő kőbányász korában kritizálta is: a zenekari gyakorlaton Pisti soha senkit nem csesz le; mindenkivel barátságos. De legyek következetes: 4 fia édesanyja, majd a 4 kölök; s egyelőre a 2 unoka. Persze azért nem könnyű ENNYIRE tehetségesnek lenni, hiszen rúdugrás magasságban a léc. Akik hallgatjuk, ismerjük: estéről-estére átviszi ezt a magasságot. Ő viszont mégis azon morfondíroz, hogy végre meg kéne tanulnia trombitálni. Világszerte csak pár mester van, aki érti: Fekete PISTInek még mi tanulni-valója lehet…
Addig is a beszélgetés végin idei Igazi „Fekete” karácsonyi muzsika. Aki danol: a legifjabb, Mátyás. Elöl Isti gitározik. Zoli – akár 1 Beczegábor – nagybőgőzik. Mellette a Mester is danol – néha fúj; János, azaz Dzsmal beatboxol; előtte asszonya, lánya/fia dalol. Ezzel a gesztussal köszönti a Fekete Család a BÉZS hallgatóinak az öt-szerdai figyelmét.

2024-12-18 19 óra Az Öt Fekete – egy muzsikás család 4. Rész – Zoltán és János.

A két középső Fekete fiú, Zoltán és János elvisz bennünket a hét tengerre. S még mélyebbre is: a honi pop-rock világába. És előkészítik az ötödik folytatást, amelyben majd A Mester, azaz Pisti az atya, meg a trombitája mesél.

2024-12-11 19 óra Az Öt Fekete – egy muzsikás család 3. Rész – János és Zoltán.

A harmadik FEKETE mese: János és Zoltán. Két kölyök középütt. Van nekik ugye, bátyjuk, öccsük. Én úgy vélem: nem egyszerű kölyöknek lenni középen.
A történet szerint néha JAMMAL, néha ZOLI dobolt. Aztán valahogy csak-csak felnőttek. Hogy miként? Most, s a következő műsorban elmeséli Fekete János /Jammal/ és Fekete Zoltán.

2024-12-04 19 óra Az Öt Fekete – egy muzsikás család 2. Rész – István és Mátyás.

Nem tegnap esett: A Szentkirályi utcában, ahol hajdan a Bakony étterem, majd a „Tilos az Á…”, a pincében egyszer 5 fiatalember, s A Mester muzsikált együtt. A kölkök között egy kakukktojás: Balla Gergely.

MÓZSI. Az összes többi zenész a FEKETE családnévre hallgat. Úgy is mint: István,  János, Zoltán, Mátyás. És PISTI. Ez elég vicces: a családfőt, a 12 +1 hangszeren eladhatatlan muzsikust még a tanítványai is PISTI-zik. Ugye a +1, az a trombita. Bocs: A TROMBITA, amelyiknek óriási mestere. Szóval PISTI-zik, de aki csak egy kicsit konyít az emberséghez, s a zenéhez, mindenki igen tiszteli. Van is miért. Tán a következő 5 alkalommal kiderítjük, mi az oka. Bizony van vagy EZER! Négy héten át a fiúk mesélnek: István és Mátyás, Mátyás és István; aztán János és Zoltán, majd Zoltán és János. S majd a karácsonyfa alá PISTI-t szánom a BÉZS hallgatóknak. Abban csak reménykedem, hogy ami nekem megadatott a pesti Huszár utcában, majd Solymáron – képes leszek Önöknek átadni. S még egy kis személyes: Fekete Zoltán basszer, s trombitás, énekes + Balla MÓZSI a napokban ünnepel: húsz esztendeje, hogy együtt muzsikálnak: AKG-s hetedikesként kezdték. Immár együtt tanítanak. Hogy beszélgetünk az ÖT FEKETÉvel, természetesen a fiúktól is el-elhangzik néhány daluk. És persze minden folytatásban FEKETE ISTVÁN /azaz PISTI/ pár alkotása.

Hogyan is írta Esterházy Péter? „Jó szórakozást – a szó jó értelmében!”

Múlt héten István, s Mátyás mesélt. Most a legidősebb fivér a legifjabb öccsének segít. Ekként most Fekete Mátyás és Fekete István a Rádió BÉZS mikrofonja előtt.

2024-11-27 19 óra Az Öt Fekete – egy muzsikás család 1. Rész – István és Mátyás.

Nem tegnap esett: A Szentkirályi utcában, ahol hajdan a Bakony étterem, majd a „Tilos az Á . . .”, a picében egyszer 5 fiatalember, s A Mester muzsikált együtt. A kölkök között egy kakukktojás: Balla Gergely MÓZSI. Az összes többi zenész a FEKETE családnévre hallgat. Úgy is mint: István, János, Zoltán, Mátyás. És PISTI. Ez elég vicces: a családfőt, a 12 +1 hangszeren eladhatatlan muzsikust még a tanítványai is PISTI-zik. Ugye a +1, az a trombita. Bocs: A TROMBITA, amelyiknek óriási mestere. Szóval PISTI-zik, de aki csak egy kicsit konyít az emberséghez, s a zenéhez, mindenki igen tiszteli. Van is miért. Tán kiderítjük, mi az oka. Bizony van vagy EZER! A fiúk mesélnek: István és Mátyás, Mátyás és István; aztán János és Zoltán, majd Zoltán és János. S majd PISTI-t szánom a BÉZS hallgatóknak. Abban csak reménykedem, hogy ami nekem megadatott a pesti Huszár utcában, majd Solymáron – képes leszek Önöknek átadni. S még egy kis személyes: Fekete Zoltán basszer, s trombitás, énekes + Balla MÓZSI a napokban ünnepel: húsz esztendeje, hogy együtt muzsikálnak: AKG-s hetedikesként kezdték. Immár együtt tanítanak. Hogy beszélgetünk az ÖT FEKETÉvel, természetesen a fiúktól is el-elhangzik néhány daluk. És persze minden folytatásban FEKETE ISTVÁN /azaz PISTI/ pár alkotása. Hogyan is írta Esterházy Péter? „Jó szórakozást – a szó jó értelmében!”  Üdvözlet a Hallgatónak!

2024-11-20 19 óra

2024-11-13 19 óra ( A 2024.09.04-i adás ismétlése )

2024-11-06 19 óra S ketten a következő nemzedékből:  Lackfi János költő, aki megversíti a Mesterek muzsikáit; s Gryllus Samu zeneszerző, aki néha szimfónikus zenekarra fogalmazza át az apja, a nagybágyja s atyai barátai dalait.

2024-10-30 19 óra A KALÁKA zenekar vezetője töredelmesen  bevallotta: az Antartiszon a pingvineknek nem muzsikáltak. Amúgy minden földrészen, sokszor és  többszörösen. A krónikásuk mereng el rajta, vajon a négy magyar  muzsikustól hogyan fogadták pl. Japánban: „Párizsba tegnap beszökött az ősz”? Persze „nesztelen…” Balról Gábor fölül a bőgőjéhez; jobbról Dani az asztalán megterít magának jó sok fúvós masinájával. Közöttük Balázs meg Vili – ekként az összes kontinensen érezhető MUZSIKA.

2024-10-23 19 óra Nagy áldás ötvenöt esztendőnyit muzsikálni. A KALÁKA  mostani legifjabb publikuma java a hetvenes évekbeli kalákás lányok-fiúk unokái. Radványi Balázs meg a Gryllus fivérek szólalnak meg, s persze sok-sok olyan dal, amelyeket gyerekek énekelnek.

2024-10-16 19 óra Bő negyven esztendős tapasztalatom: a legjobb csaj . . . (bocs) udvarló nóta Jeszenyin ” A kék tűzeső”-je Weöres Sándor magyar szavaival, s Gryllus Dániel dalával. W.S. mester többször fogadta otthonában a KALÁKA muzsikusait, kedves társ-szerzőit. Dani percig sem gyakorolta statikus mérnök mesterségét. Mire diplomázott, addigra  az egész ország, s Európa egy része ismerte már a KALÁKA zenekart. G.D. életműve része Dorka, a színésznő és Samu a zeneszerző. S természetesen a KALÁKA. Alapítója,s 55 esztendeje vezetője AZ együttesnek.

2024-10-09 19 óra Akár egy lexikon szócikk: „Radványi Balázs geodéta, mérnök és ismert népdalszerző.”

Részletesebben: a mai Kaláka három tagja végzett Műegyetemet, de az egyetlen, aki gyakorolta is geodéta a mesterségét, az Balázs. A másik: félezer dala közül jónéhányat „ajkára vett a nép”, azaz jóval előbb énekelték országszerte, mint hogy lemezen, cd-n megjelentek volna.

2024-10-02 19 óra A legenda szerint a Gryllus család otthona legapróbb helyiségében az ajtón ez állott: „Je n’ai point de theme, excepté que je t’aime” Hirtelen, s fölületesen fordítva: „Nincsen más ötletem, csak hogy ez szerelem.”  Hogyha akadna, aki nem ismeri: József Attila  1935-ben lett „Balatonszárszó” című verse harmadik része kezdődik ekként. Komoly kutatók máig vitatják, vagy egy ifjú pesti színésznő, avagy egy pécsi tesitanárnő  volt az akkor harminc esztendős költő vendége Balatonszárszón a nővérei panziójában. Gryllus Vilmos viszont  nem irodalomtörténész, hanem muzsikus és költő. Hát dallá tette J.A. strófáit. Amiként a statisztikák szerint a magyar LEG-verset, Kosztolányi Dezső „Hajnali részegség”-ét is. Fontos és jó dallá. Mindkét vers/dalt meghallgathatják a KALÁKA55  sorozatunk ötödik részében, amelyikben Gryllus Vilmos mesél.

2024-09-25 19 óra Becze Gábor így is, meg úgy is a legfiatalabb kalákás.  Így, hogy még csak hetven múlott; úgy pedig, hogy ő csatlakozott legkésőbb az együtteshez. Igaz, annak is már bő negyven esztendeje . . . Ugye bőgősnek nem születik az ember, ahhoz meg kell nőni. Gábor a ritmus szekciót egy maga készítette basszusgitárral kezdte. Aztán jött a jazz-konzervatórium, s annak hála a zenekarba  nem csak a legmélyebb  hangok,  de egy másfajta stílus is. Jött, játszott, győzte, s győzött. Habitusának hála egyhamar a publikum kedvence lett.
Becze Gáborral a nyári KALÁKA fesztiválon az egri Érsekkertben beszélgettünk.

2024-09-18 19 óra A KALÁKA55 kezdete: MIKÓ ISTVÁN, majd HUZELLA PÉTER- A Kezdetek. Fényes idők jártak.

2024-09-11 19 óra Játszótársak. Major Gábor 1996 óta állandó póttag és helyettes. Tizenhat országban muzsikált a Kalákával. Ferenczi György az Első Pesti Rackajam együttes vezetője. A két csapat több tematikus műsorban muzsikál együtt Játszótársak. Major Gábor 1996 óta állandó póttag és helyettes. Tizenhat országban muzsikált a Kalákával. Ferenczi György az Első Pesti Rackajam együttes vezetője. A két csapat több tematikus műsorban muzsikál együtt

2024-09-04 19 óra Minek tagadjam: a gimiben az osztályban én voltam a NEGYEDIK legjobb gitáros. Verseket . . . „zenésítettem meg „, éreztem Órjásiakat. Aztán . . . 1977-ben megvettem A KALÁKA lemezt. Azóta NEM dalok verseket, de ahol csak lehet, próbálok segíteni A KALÁKnak. Persze megvolnának nélkülem is . . . Például most, hogy immár 55 esztendősök, s kb MINDEN díjasok. JÓPÁRSZOR „DOLGOZTUNK” együtt. ÁSZságuk, POLGÁR mivoltuk megkerülhetetlen. S most megkísérlem elmesélni ŐKET: az 55 esztendejük 550 percben. Tán sikerül.